Reklama

Wystawa fotografii o ks. prał. Andrzeju Tokarzewskim

Marek Kruk
Edycja lubelska 46/2007

W Muzeum Regionalnym w Lubartowie do końca bieżącego roku prezentowana jest wystawa fotograficzna pt. „Ks. prał. Andrzej Tokarzewski - działalność w Lubartowie 1981 - 2006”. Autorem 54 zdjęć jest fotograf Augustyn Siegieda; utrwalił on najważniejsze wydarzenia z życia parafii św. Anny, w których uczestniczył śp. Ksiądz Prałat. Zatrzymane w kadrze chwile różnych wydarzeń religijnych, patriotycznych, kulturalnych i społecznych na terenie miasta świadczą o niebywałej aktywności ks. Tokarzewskiego, który żył sprawami Kościoła i mieszkańców Lubartowa.
Ks. Andrzej Tokarzewski urodził się 4 lutego 1938 r. w Kraśniku. Po ukończeniu studiów teologicznych w KUL, 10 czerwca 1962 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Krasnobrodzie, Gorzkowie, Kazimierzu Dolnym i Opolu Lubelskim. Był proboszczem w Krzczonowie i Lubartowie. Otrzymał godność kanonika honorowego Kapituły Lubelskiej i Zamojskiej oraz kapelana honorowego Ojca Świętego. 3 maja 1981 r. został proboszczem parafii św. Anny w Lubartowie i dziekanem dekanatu lubartowskiego. Niestrudzony w działaniach na rzecz parafii i miasta, był przede wszystkim odnowicielem kościoła św. Anny. Dzięki niemu zmienił się wygląd cmentarza parafialnego oraz powstały kaplice w Niedźwiadzie, Górce Lubartowskiej, Brzezinach, Tarle i Pałecznicy. Ojcowskim okiem patrzył na wznoszone kościoły Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Wniebowstąpienia Pańskiego w Lubartowie. Z jego inicjatywy na osiedlu im. Kopernika powstała Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II. Przy lubartowskiej farze utworzył Muzeum Parafialne z cennymi eksponatami i „Panoramą Lubartowską”. Był także autorem albumu „Lubartów i okolice w fotografii” oraz folderów o kościele św. Anny. Szczerze oddany patronce parafii, dbał o rozwój kultu św. Anny. Dzięki niemu w 2003 r. obraz św. Anny z głównego ołtarza został ukoronowany, a kościół zyskał tytuł sanktuarium. Był także inicjatorem powstania w Lubartowie hospicjum, które jemu zostało dedykowane. Jako członek Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego znajdował czas np. na udział w wernisażach w Muzeum. Wszelkie działania przerwała śmierć 17 października 2006 r.
W pierwszą rocznicę śmierci w sanktuarium św. Anny została odprawiona Msza św. za spokój duszy Księdza Prałata, w której uczestniczyli m.in. jego kursowi koledzy - abp Stanisław Wielgus i ks. prał. Czesław Przech. Także otwarcie wystawy zgromadziło wielu kapłanów (m.in. dziekana ks. kan. Józefa Huzara i ks. prał. Karola Serkisa) oraz mieszkańców Lubartowa i przedstawicieli władz (m.in. starostę Mariana Starownika i burmistrza Jerzego Zwolińskiego).

Zmarła s. Józefa Słupiańska. Miała 107 lat

2019-02-21 15:35

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo poleca modlitwom i pamięci w Ofierze Mszy Świętej śp. Siostrę Józefę SŁUPIAŃSKĄ szarytkę zmarłą w Domu Prowincjalnym w Warszawie 20 lutego 2019 roku w 107. roku życia, 85. powołania - ur. 12 marca 1912 r. w Wieluniu - ofiarna pielęgniarka z Powstania Warszawskiego, zasłużona w kształceniu pokoleń sióstr pielęgniarek, uhonorowana wieloma odznaczeniami pielęgniarskimi - polskimi i światowymi, a w ubiegłym roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb odbędzie się 25 lutego 2019 r. (poniedziałek)

O godz. 11:30 - Modlitwa różańcowa

godz. 12.15 - Msza Święta pogrzebowa

w Kaplicy Domu Prowincjalnego w Warszawie;

następnie wyjazd na cmentarz na Powązki.

Wszechmogący Boże, zmarła siostra Józefa dążyła do Ciebie drogą doskonałego naśladowania Chrystusa, którego umiłowała, spraw, aby się radowała, gdy się ukażesz w chwale, i razem ze swoimi siostrami miała udział w szczęściu wiecznym. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Inni o śmierci S. Józefy Słupiańskiej

stacja7. Zobacz

Facebook

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Belwederze wystawa dokumentów z Archiwum Eissa

2019-02-23 20:54

prezydent.pl

Zaprezentowana w sobotę 23 lutego wystawa przedstawia dokumenty z Archiwum Eissa. To jeden z największych zbiorów dokumentujących pomoc polskich dyplomatów na rzecz Żydów zagrożonych Holokaustem podczas II wojny światowej. Ekspozycję współorganizował Instytut Pileckiego.

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Nazwa archiwum pochodzi od nazwiska Chaima Eissa, pochodzącego z Ustrzyk zuryskiego kupca, który był członkiem tzw. Grupy Berneńskiej. Grupa ta – pod kierownictwem Aleksandra Ładosia, polskiego ambasadora w Szwajcarii – dostarczała Żydom mieszkającym w Polsce fałszywe paszporty południowoamerykańskie (m.in.: Paragwaju, Salwadoru, Boliwii, Peru, Haiti i Hondurasu). Chroniły one przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Według różnych szacunków, w sumie wydano ok. 4 tys. takich dokumentów. Liczba ocalonych pozostaje nieznana.

Chaim Eiss dostarczał polskim dyplomatom listy Żydów, a potem przemycał sfałszowane dla nich paszporty do Generalnego Gubernatorstwa. Ocalałe oryginalne dokumenty jeden z jego potomków zawiózł do Izraela. To m.in. osiem sfałszowanych paragwajskich paszportów, listy osób do uratowania oraz korespondencja polskich dyplomatów i żydowskich organizacji. W skład archiwum wchodzi też oryginalna lista z kilkoma tysiącami nazwisk Żydów z gett, którzy w ten sposób próbowali się ratować z Zagłady. W pozyskanych materiałach jest również imienna lista dzieci z warszawskich sierocińców.

Po ponadrocznych negocjacjach zbiory te zostały odzyskane przez Polskę. Pomogła w tym m.in. opinia spadkobierców Chaima Eissa o tym, że miejsce archiwaliów jest w Polsce – w instytucjach dokumentujących Holocaust i przedwojenne życie społeczności żydowskiej. Dlatego wkrótce kolekcja trafi do zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem