Reklama

Strefa Chwały Opole

Wystawa fotografii o ks. prał. Andrzeju Tokarzewskim

Marek Kruk
Edycja lubelska 46/2007

W Muzeum Regionalnym w Lubartowie do końca bieżącego roku prezentowana jest wystawa fotograficzna pt. „Ks. prał. Andrzej Tokarzewski - działalność w Lubartowie 1981 - 2006”. Autorem 54 zdjęć jest fotograf Augustyn Siegieda; utrwalił on najważniejsze wydarzenia z życia parafii św. Anny, w których uczestniczył śp. Ksiądz Prałat. Zatrzymane w kadrze chwile różnych wydarzeń religijnych, patriotycznych, kulturalnych i społecznych na terenie miasta świadczą o niebywałej aktywności ks. Tokarzewskiego, który żył sprawami Kościoła i mieszkańców Lubartowa.
Ks. Andrzej Tokarzewski urodził się 4 lutego 1938 r. w Kraśniku. Po ukończeniu studiów teologicznych w KUL, 10 czerwca 1962 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Krasnobrodzie, Gorzkowie, Kazimierzu Dolnym i Opolu Lubelskim. Był proboszczem w Krzczonowie i Lubartowie. Otrzymał godność kanonika honorowego Kapituły Lubelskiej i Zamojskiej oraz kapelana honorowego Ojca Świętego. 3 maja 1981 r. został proboszczem parafii św. Anny w Lubartowie i dziekanem dekanatu lubartowskiego. Niestrudzony w działaniach na rzecz parafii i miasta, był przede wszystkim odnowicielem kościoła św. Anny. Dzięki niemu zmienił się wygląd cmentarza parafialnego oraz powstały kaplice w Niedźwiadzie, Górce Lubartowskiej, Brzezinach, Tarle i Pałecznicy. Ojcowskim okiem patrzył na wznoszone kościoły Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i Wniebowstąpienia Pańskiego w Lubartowie. Z jego inicjatywy na osiedlu im. Kopernika powstała Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Pawła II. Przy lubartowskiej farze utworzył Muzeum Parafialne z cennymi eksponatami i „Panoramą Lubartowską”. Był także autorem albumu „Lubartów i okolice w fotografii” oraz folderów o kościele św. Anny. Szczerze oddany patronce parafii, dbał o rozwój kultu św. Anny. Dzięki niemu w 2003 r. obraz św. Anny z głównego ołtarza został ukoronowany, a kościół zyskał tytuł sanktuarium. Był także inicjatorem powstania w Lubartowie hospicjum, które jemu zostało dedykowane. Jako członek Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego znajdował czas np. na udział w wernisażach w Muzeum. Wszelkie działania przerwała śmierć 17 października 2006 r.
W pierwszą rocznicę śmierci w sanktuarium św. Anny została odprawiona Msza św. za spokój duszy Księdza Prałata, w której uczestniczyli m.in. jego kursowi koledzy - abp Stanisław Wielgus i ks. prał. Czesław Przech. Także otwarcie wystawy zgromadziło wielu kapłanów (m.in. dziekana ks. kan. Józefa Huzara i ks. prał. Karola Serkisa) oraz mieszkańców Lubartowa i przedstawicieli władz (m.in. starostę Mariana Starownika i burmistrza Jerzego Zwolińskiego).

Na dyskotekę w Adwencie?


Edycja warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

Odpowiada o. Tomasz Wytrwał, dominikanin

W dzieciństwie, każdy z nas uczył się na pamięć katechizmu. Między innymi - przykazań kościelnych. I pewnie niewielu z nas uświadamiało sobie wtedy, że Kościół może coś w tej materii zmienić. Jak wielu z nas musiało być zaskoczonych, gdy dowiedziało się, że trzeba na nowo uczyć się przykazań kościelnych, że Katechizm Kościoła Katolickiego wprowadził nowe przykazania kościelne (por. KKK n. 2041-2043).
Dlatego przypomnijmy sobie brzmienie przykazań kościelnych w nowym sformułowaniu:
1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię św.
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.
Nas szczególnie interesuje czwarte przykazanie kościelne.
Wszyscy wierni są zobowiązani do pokutowania za swoje grzechy. Jest to wyraz naszej pobożności. Dlatego Kościół ustanowił dni i okresy pokuty, aby wierni podejmowali pokutę nie tylko samodzielnie, ale także we wspólnocie.
Czasem pokutnym w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu.
Czynami pokutnymi są: post, modlitwa i jałmużna. Ponadto uczynki pobożności i miłości, umartwienia, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz jest zalecana, ze względu na polską tradycję, w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (jeden posiłek do syta i dwa skromne) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia.
Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie Wielkiego Postu. Oznacza to między innymi, że w piątki całego roku, a więc także w okresie Adwentu, nie można chodzić np. na dyskoteki, urządzać zabaw etc.
Z powyższych zmian powinniśmy zapamiętać, że Adwent nie jest czasem pokutnym, a radosnym oczekiwaniem na spotkanie ze Zbawicielem.

(Oprac. Michał Gawryszewski)

O. Tomasz Wytrwał jest dominikaninem, duszpasterzem rodzin w klasztorze św. Jacka na ul. Freta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Prezentacja albumu Adama Bujaka: Polska Wschodnia

2018-12-11 08:58

Kiedyś były to terytoria środkowej i środkowo-zachodniej Rzeczypospolitej, dziś jest to Polska Wschodnia. Ziemia gospodarna, piękna, o urozmaiconym krajobrazie, przesiąknięta bogatą tradycją patriotyczną. Tereny te od czasów zaborów były jednak systematycznie degradowane przez okupantów, stąd przylgnęła do nich nazwa Polska B. Dziś to już na szczęście historia, gdyż ziemie te odradzają się zarówno jeśli chodzi o gospodarkę, jak i tradycje.

Wzdłuż i wszerz przemierzył Polskę Wschodnią z aparatem fotograficznym wybitny artysta Adam Bujak. Wspaniałym owocem jego kilkuletniej pracy stał się ten potężny album. Na 440 kartach ukazanych zostało 177 miejscowości, różnorodne krajobrazy, zjawiska przyrodnicze, zamki, pałace, kościoły, miejsca pamięci narodowej. Nie zabrakło fotografii obyczajów, obrzędów oraz ludzi ciężkiej pracy. W albumie zamieszczonych zostało aż 600 zdjęć!

Istotną wartość książki stanowi ponadto oryginalny tekst napisany przez wieloletniego ordynariusza drohiczyńskiego, a zarazem doktora historii i autora książek, biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza, wielce zasłużonego duchownego i patriotę, syna Ziemi Podlaskiej.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem