Reklama

Proboszcz roku, parafia stulecia

Grób ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu odwiedziło ponad 17 milionów ludzi! Ale nie tylko dlatego parafia św. Stanisława Kostki jest wyjątkowa. Wystarczy przyjechać tu w dzień powszedni, aby przekonać się o aktywności tutejszego proboszcza i zaangażowaniu mieszkańców Żoliborza w życie parafii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Boże Narodzenie do żywej szopki przy parafialnym kościele ustawia się kilkudziesięciometrowa kolejka. Dzieci są już zniecierpliwione, jednak nie tylko one chcą zobaczyć kozy, osła, lamę, króliki czy ozdobne ptaki. W środku „Żoliborskiego Betlejem” rozbrzmiewają kolędy. Niektóre zupełnie nowe, pisane specjalnie do tej szopki. W żłóbku siedzi roczne dziecko. Wprawdzie za duże jak na Dzieciątko Jezus, ale Józef, Maryja i pastuszkowie są w sam raz. - Zapraszamy młode małżeństwa, najlepiej z dziećmi - zachęca ks. Cezary Smuniewski, tutejszy duszpasterz rodzin.
Ważnym wydarzeniem było dla funkcjonowania parafii powołanie do życia w 2000 r. fundacji „Bonum”. - Jednym z jej celów jest organizowanie koloni letnich dla ok. 200 dzieci. Część z nich otrzymuje dofinansowanie - mówi ks. proboszcz Zygmunt Malacki, założyciel fundacji. Środki na działalność fundacji pochodzą m.in. z „Amicusa”. Jest to dom pielgrzyma oferujący sale do wynajęcia, pokoje hotelowe i nastrojowe kolacje w restauracji „Serafino”. To właśnie tam odbywają się wieczorki „Jadłem z…”. - Są to spotkania ze znanymi ludźmi ze świata filmu, telewizji, estrady. Każdy, kto chce wziąć w nich udział, musi wykupić cegiełkę za 5 zł, a potem może zamówić np. kolację - mówi Iwona Cherubińska, dyrektor „Amicusa”. Do tej pory wśród gości, byli m. in. Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Cezary Żak, Zbigniew Religa, Jerzy Połomski, Jose Cura…
W domu pielgrzyma działa też świetlica dla dzieci, również finansowana przez „Bonum”. - Jest całkowicie darmowa. Prowadzimy tu zajęcia z języków obcych, plastyki, muzyki. Pomagamy także przy odrabianiu lekcji - mówi Bożena Mossakowska, członek zarządu fundacji. - Jakie zajęcia zaoferujemy w nowym roku szkolnym, będzie zależało od tego jacy nauczyciele i studenci zgłoszą się jako wolontariusze - zapewnia Mossakowska. W „Amicusie” swoje spotkania integracyjne mają także seniorzy, wciąż liczni na Żoliborzu.
Rodziny w szczególnie trudnej sytuacji mogą liczyć na pomoc materialną w ramach „Ruchu Obrony Życia im. ks. Jerzego Popiełuszki”, powołanego przez ks. proboszcza Teofila Boguckiego. W parafii można też uzyskać bezpłatnie poradę od psychologa i prawników.

Reklama

Fenomen na skalę światową

W parafii św. Stanisława Kostki działa Caritas, Akcja Katolicka, Kościół Domowy, Legion Maryi i inne wspólnoty modlitewne. Jest duszpasterstwo akademickie i Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej. Księża mają pełne ręce roboty.
- To bardzo zobowiązująca parafia, patrząc zwłaszcza na postacie poprzednich proboszczów, i oczywiście na ks. Jerzego. Ale mnie to jednak nie przytłacza, tylko pomaga - mówi ks. Karol Oparcik, który u św. Stanisława Kostki pracuje od kilku miesięcy.- Poza tym tu ciągle coś się dzieje, choćby z racji pielgrzymów, którzy ciągną do grobu ks. Jerzego.
To miejsce, to prawdziwy fenomen. Powołano nawet specjalne grupy, które opiekują się grobem i pamięcią o ks. Jerzym, i to za darmo. - Tutaj dyżury trwają nieprzerwanie, także w nocy. Po śmierci ks. Jerzego obawialiśmy się, że ktoś może zdemolować to miejsce - wyjaśnia Jan Lewandowski, który w Kościelnej Służbie Porządkowej „TOTUS TUUS” jest od połowy lat 80. Niektórzy twierdzą, że służba zostanie rozwiązana, gdy nasz kandydat na ołtarze zostanie ogłoszony świętym. Pan Lewandowski przekonuje jednak, że będzie tu przychodził tak długo, dopóki starczy mu sił. Podobnie mówi wielu jego kolegów, którzy przyjeżdżają na dyżury z Radomia, Bydgoszczy czy z Zakopanego.
Działa też Służba Pomocnicza, której szefuje pani Jadwiga Janucik. To dzięki tej grupie przy grobie ks. Popiełuszki są wciąż świeże kwiaty. Jest też Służba Liturgiczna, pod kierownictwem pana Leona Łochowskiego, która dba o godną oprawę różnych uroczystości i wciąż odprawianych Mszy za Ojczyznę. Grupa Medyczna z dr Hanną Sulikowską nie pozwoli, by uczestnicy uroczystości byli bez opieki, gdy ktoś zasłabnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Parafia Proboszcza Roku

A gdy tylko pojawią się pielgrzymi, ten fakt odnotują członkowie Kościelnej Służby Informacyjnej. To oni zbierają materiały związane z ks. Jerzym i prowadzą księgi pamiątkowe. - Nasze archiwum zajmuje kilka szaf. Tworzymy je od śmierci księdza. Zgromadziliśmy kilkadziesiąt ksiąg. Posiadamy także informacje o łaskach uzyskanych dzięki jego wstawiennictwu - mówi Katarzyna Soborak, notariusz w procesie beatyfikacyjnym. O ks. Jerzym wie wszystko. Podobnie jak o każdej wizycie przy jego grobie. - Przybywały tu głowy państw, premierzy, kardynałowie, prymasi, arcybiskupi z całego świata - podkreśla K. Soborak. I przywołuje Jana Pawła II, który przybył tu 14 czerwca 1987 r. Wtedy władze komunistyczne nie zgodziły się na oficjalną wizytę, dlatego Papież nic nie powiedział do ludzi zgromadzonych wokół kościoła, ale jego obecność i modlitwa były wymowne. Przybył także Benedykt XVI, wtedy jeszcze kard. Joseph Ratzinger, którego przyjął ks. proboszcz Malacki. Gdy on nastał, w parafii naprawdę wiele się zmieniło. Został zresztą laureatem konkursu „Proboszcz Roku 2005” w archidiecezji warszawskiej. Przede wszystkim jednak utworzył „Muzeum Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki”, nowoczesne i multimedialne. I wciąż ma nowe pomysły.

Kształtujemy postawy patriotyczne

Ks. proboszcz Zygmunt Malacki, dziekan Dekanatu Żoliborskiego
Ta parafia w sposób szczególny naznaczona jest patriotyzmem. Gdy patrzę na jej historię z perspektywy 80. lat istnienia, to widzę przede wszystkim dwie wielkie postacie: ks. Teofila Boguckiego i ks. Jerzego Popiełuszko. Myślę też, że ks. prałat Stefan Ugniewski, który budował ten kościół, był również człowiekiem kochającym Ojczyznę, bo miłował człowieka. Bardzo dużo robił, jeśli chodzi o wymiar społeczny. Ks. Bogucki natomiast, nie tylko zapoczątkował Msze za Ojczyznę, ale także pozostawił po sobie ścianę „Bóg i Ojczyzna”, na której upamiętnił poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Dzisiaj także zależy nam, by kształtować postawy patriotyczne. Kościół nie zajmuje się polityką, ale musi się zajmować człowiekiem, jego moralnością, dlatego Kościół musi mieć odniesienie do Ojczyzny, w której żyje.

(dj)

Opoka zbudowana na rzece

Parafia św. Stanisława Kostki została erygowana w Boże Narodzenie 1927 r. przez kard. Aleksandra Kakowskiego. Pierwszym jej proboszczem był ks. Klemes Cyruliński, który rozpoczął budowę murowanej świątyni. Od początku napotykano na trudności, m. in. finansowe. Przy wykopach pod fundamenty odkryto podziemną rzekę, dlatego kościół postawiono na 300 ukośnych żelbetowych słupach. Prace wykończeniowe trwały nawet podczas okupacji, a ostateczny kształt uzyskała w latach 60-tych XX w. Konsekracji świątyni dokonał kard. Stefan Wyszyński. Projektantami byli inż. Łukasz Wolski (autor m. in. drewnianej kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach z 1925 r. i salezjańskiej Bazyliki Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej na Pradze) oraz Edgar Norweth, wybitny polski architekt, urbanista i teoretyk architektury epoki modernizmu. (zaprojektował m. in. budynki dzisiejszego AWF na Bielanach i osiedle „Żoliborz Oficerski”).
Główne uroczystości związane z jubileuszem 80-lecia parafii odbędą się 25 grudnia o godz. 10 w kościele św. Stanisława Kostki. Weźmie w nich udział abp K. Nycz.

(dj)

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco System Inc. podpisał w środę w obecności arcybiskupa Vincenzo Paglii tzw. rzymskie wezwanie do etyki AI. Cisco System Inc. to amerykańska firma z branży telekomunikacyjnej, znana przede wszystkim ze swoich routerów i przełączników - niezbędnych elementów podczas korzystania z Internetu.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

„Prawo i Kościół”

2024-04-25 08:39

[ TEMATY ]

Akademia Katolicka w Warszawie

Archiwum AKW

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

Zadowolenia z obecności na konferencji wielu znakomitych naukowców i uczestników nie krył ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor uczelni, który powitał zgromadzonych oraz zaprezentował Akademię Katolicką w Warszawie, organizującą to ambitne przedsięwzięcie naukowe. Ks. dr hab. Tomasz Jakubiak, prof. AKW – wykładowca prawa kanonicznego oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji – stwierdził na początku spotkania, że obecność tak znamienitych gości, w tym ministra nauki i szkolnictwa wyższego, jest dowodem na to, że Akademia Katolicka, choć ma w nazwie przymiotnik „katolicka”, może wnosić wkład w rozwój różnych dyscyplin naukowych. Podkreślił również, że wydarzenie to pozwala uzmysłowić sobie różnice i podobieństwa w aparacie naukowym prawa kościelnego i państwowego. Zauważył, że jest to istotne, gdyż badacze, wypowiadając się o Kościele, posługują się tymi samymi terminami, czasami mającymi inne znaczenie. To ukazanie odmiennego spojrzenia jest według ks. Jakubiaka bogactwem tego spotkania, pozwoli bowiem na poznawanie i konfrontowanie swoich stanowisk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję