Reklama

Proboszcz roku, parafia stulecia

Dominik Jabs
Edycja warszawska 51/2007

Grób ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu odwiedziło ponad 17 milionów ludzi! Ale nie tylko dlatego parafia św. Stanisława Kostki jest wyjątkowa. Wystarczy przyjechać tu w dzień powszedni, aby przekonać się o aktywności tutejszego proboszcza i zaangażowaniu mieszkańców Żoliborza w życie parafii.

W Boże Narodzenie do żywej szopki przy parafialnym kościele ustawia się kilkudziesięciometrowa kolejka. Dzieci są już zniecierpliwione, jednak nie tylko one chcą zobaczyć kozy, osła, lamę, króliki czy ozdobne ptaki. W środku „Żoliborskiego Betlejem” rozbrzmiewają kolędy. Niektóre zupełnie nowe, pisane specjalnie do tej szopki. W żłóbku siedzi roczne dziecko. Wprawdzie za duże jak na Dzieciątko Jezus, ale Józef, Maryja i pastuszkowie są w sam raz. - Zapraszamy młode małżeństwa, najlepiej z dziećmi - zachęca ks. Cezary Smuniewski, tutejszy duszpasterz rodzin.
Ważnym wydarzeniem było dla funkcjonowania parafii powołanie do życia w 2000 r. fundacji „Bonum”. - Jednym z jej celów jest organizowanie koloni letnich dla ok. 200 dzieci. Część z nich otrzymuje dofinansowanie - mówi ks. proboszcz Zygmunt Malacki, założyciel fundacji. Środki na działalność fundacji pochodzą m.in. z „Amicusa”. Jest to dom pielgrzyma oferujący sale do wynajęcia, pokoje hotelowe i nastrojowe kolacje w restauracji „Serafino”. To właśnie tam odbywają się wieczorki „Jadłem z…”. - Są to spotkania ze znanymi ludźmi ze świata filmu, telewizji, estrady. Każdy, kto chce wziąć w nich udział, musi wykupić cegiełkę za 5 zł, a potem może zamówić np. kolację - mówi Iwona Cherubińska, dyrektor „Amicusa”. Do tej pory wśród gości, byli m. in. Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Cezary Żak, Zbigniew Religa, Jerzy Połomski, Jose Cura…
W domu pielgrzyma działa też świetlica dla dzieci, również finansowana przez „Bonum”. - Jest całkowicie darmowa. Prowadzimy tu zajęcia z języków obcych, plastyki, muzyki. Pomagamy także przy odrabianiu lekcji - mówi Bożena Mossakowska, członek zarządu fundacji. - Jakie zajęcia zaoferujemy w nowym roku szkolnym, będzie zależało od tego jacy nauczyciele i studenci zgłoszą się jako wolontariusze - zapewnia Mossakowska. W „Amicusie” swoje spotkania integracyjne mają także seniorzy, wciąż liczni na Żoliborzu.
Rodziny w szczególnie trudnej sytuacji mogą liczyć na pomoc materialną w ramach „Ruchu Obrony Życia im. ks. Jerzego Popiełuszki”, powołanego przez ks. proboszcza Teofila Boguckiego. W parafii można też uzyskać bezpłatnie poradę od psychologa i prawników.

Fenomen na skalę światową

W parafii św. Stanisława Kostki działa Caritas, Akcja Katolicka, Kościół Domowy, Legion Maryi i inne wspólnoty modlitewne. Jest duszpasterstwo akademickie i Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej. Księża mają pełne ręce roboty.
- To bardzo zobowiązująca parafia, patrząc zwłaszcza na postacie poprzednich proboszczów, i oczywiście na ks. Jerzego. Ale mnie to jednak nie przytłacza, tylko pomaga - mówi ks. Karol Oparcik, który u św. Stanisława Kostki pracuje od kilku miesięcy.- Poza tym tu ciągle coś się dzieje, choćby z racji pielgrzymów, którzy ciągną do grobu ks. Jerzego.
To miejsce, to prawdziwy fenomen. Powołano nawet specjalne grupy, które opiekują się grobem i pamięcią o ks. Jerzym, i to za darmo. - Tutaj dyżury trwają nieprzerwanie, także w nocy. Po śmierci ks. Jerzego obawialiśmy się, że ktoś może zdemolować to miejsce - wyjaśnia Jan Lewandowski, który w Kościelnej Służbie Porządkowej „TOTUS TUUS” jest od połowy lat 80. Niektórzy twierdzą, że służba zostanie rozwiązana, gdy nasz kandydat na ołtarze zostanie ogłoszony świętym. Pan Lewandowski przekonuje jednak, że będzie tu przychodził tak długo, dopóki starczy mu sił. Podobnie mówi wielu jego kolegów, którzy przyjeżdżają na dyżury z Radomia, Bydgoszczy czy z Zakopanego.
Działa też Służba Pomocnicza, której szefuje pani Jadwiga Janucik. To dzięki tej grupie przy grobie ks. Popiełuszki są wciąż świeże kwiaty. Jest też Służba Liturgiczna, pod kierownictwem pana Leona Łochowskiego, która dba o godną oprawę różnych uroczystości i wciąż odprawianych Mszy za Ojczyznę. Grupa Medyczna z dr Hanną Sulikowską nie pozwoli, by uczestnicy uroczystości byli bez opieki, gdy ktoś zasłabnie.

Parafia Proboszcza Roku

A gdy tylko pojawią się pielgrzymi, ten fakt odnotują członkowie Kościelnej Służby Informacyjnej. To oni zbierają materiały związane z ks. Jerzym i prowadzą księgi pamiątkowe. - Nasze archiwum zajmuje kilka szaf. Tworzymy je od śmierci księdza. Zgromadziliśmy kilkadziesiąt ksiąg. Posiadamy także informacje o łaskach uzyskanych dzięki jego wstawiennictwu - mówi Katarzyna Soborak, notariusz w procesie beatyfikacyjnym. O ks. Jerzym wie wszystko. Podobnie jak o każdej wizycie przy jego grobie. - Przybywały tu głowy państw, premierzy, kardynałowie, prymasi, arcybiskupi z całego świata - podkreśla K. Soborak. I przywołuje Jana Pawła II, który przybył tu 14 czerwca 1987 r. Wtedy władze komunistyczne nie zgodziły się na oficjalną wizytę, dlatego Papież nic nie powiedział do ludzi zgromadzonych wokół kościoła, ale jego obecność i modlitwa były wymowne. Przybył także Benedykt XVI, wtedy jeszcze kard. Joseph Ratzinger, którego przyjął ks. proboszcz Malacki. Gdy on nastał, w parafii naprawdę wiele się zmieniło. Został zresztą laureatem konkursu „Proboszcz Roku 2005” w archidiecezji warszawskiej. Przede wszystkim jednak utworzył „Muzeum Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki”, nowoczesne i multimedialne. I wciąż ma nowe pomysły.

Reklama

Kształtujemy postawy patriotyczne

Ks. proboszcz Zygmunt Malacki, dziekan Dekanatu Żoliborskiego
Ta parafia w sposób szczególny naznaczona jest patriotyzmem. Gdy patrzę na jej historię z perspektywy 80. lat istnienia, to widzę przede wszystkim dwie wielkie postacie: ks. Teofila Boguckiego i ks. Jerzego Popiełuszko. Myślę też, że ks. prałat Stefan Ugniewski, który budował ten kościół, był również człowiekiem kochającym Ojczyznę, bo miłował człowieka. Bardzo dużo robił, jeśli chodzi o wymiar społeczny. Ks. Bogucki natomiast, nie tylko zapoczątkował Msze za Ojczyznę, ale także pozostawił po sobie ścianę „Bóg i Ojczyzna”, na której upamiętnił poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Dzisiaj także zależy nam, by kształtować postawy patriotyczne. Kościół nie zajmuje się polityką, ale musi się zajmować człowiekiem, jego moralnością, dlatego Kościół musi mieć odniesienie do Ojczyzny, w której żyje.

(dj)

Opoka zbudowana na rzece

Parafia św. Stanisława Kostki została erygowana w Boże Narodzenie 1927 r. przez kard. Aleksandra Kakowskiego. Pierwszym jej proboszczem był ks. Klemes Cyruliński, który rozpoczął budowę murowanej świątyni. Od początku napotykano na trudności, m. in. finansowe. Przy wykopach pod fundamenty odkryto podziemną rzekę, dlatego kościół postawiono na 300 ukośnych żelbetowych słupach. Prace wykończeniowe trwały nawet podczas okupacji, a ostateczny kształt uzyskała w latach 60-tych XX w. Konsekracji świątyni dokonał kard. Stefan Wyszyński. Projektantami byli inż. Łukasz Wolski (autor m. in. drewnianej kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach z 1925 r. i salezjańskiej Bazyliki Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej na Pradze) oraz Edgar Norweth, wybitny polski architekt, urbanista i teoretyk architektury epoki modernizmu. (zaprojektował m. in. budynki dzisiejszego AWF na Bielanach i osiedle „Żoliborz Oficerski”).
Główne uroczystości związane z jubileuszem 80-lecia parafii odbędą się 25 grudnia o godz. 10 w kościele św. Stanisława Kostki. Weźmie w nich udział abp K. Nycz.

(dj)

Na dyskotekę w Adwencie?


Edycja warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

Odpowiada o. Tomasz Wytrwał, dominikanin

W dzieciństwie, każdy z nas uczył się na pamięć katechizmu. Między innymi - przykazań kościelnych. I pewnie niewielu z nas uświadamiało sobie wtedy, że Kościół może coś w tej materii zmienić. Jak wielu z nas musiało być zaskoczonych, gdy dowiedziało się, że trzeba na nowo uczyć się przykazań kościelnych, że Katechizm Kościoła Katolickiego wprowadził nowe przykazania kościelne (por. KKK n. 2041-2043).
Dlatego przypomnijmy sobie brzmienie przykazań kościelnych w nowym sformułowaniu:
1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy św. i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię św.
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.
Nas szczególnie interesuje czwarte przykazanie kościelne.
Wszyscy wierni są zobowiązani do pokutowania za swoje grzechy. Jest to wyraz naszej pobożności. Dlatego Kościół ustanowił dni i okresy pokuty, aby wierni podejmowali pokutę nie tylko samodzielnie, ale także we wspólnocie.
Czasem pokutnym w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu.
Czynami pokutnymi są: post, modlitwa i jałmużna. Ponadto uczynki pobożności i miłości, umartwienia, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz jest zalecana, ze względu na polską tradycję, w Wigilię Bożego Narodzenia. Post (jeden posiłek do syta i dwa skromne) obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia.
Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie Wielkiego Postu. Oznacza to między innymi, że w piątki całego roku, a więc także w okresie Adwentu, nie można chodzić np. na dyskoteki, urządzać zabaw etc.
Z powyższych zmian powinniśmy zapamiętać, że Adwent nie jest czasem pokutnym, a radosnym oczekiwaniem na spotkanie ze Zbawicielem.

(Oprac. Michał Gawryszewski)

O. Tomasz Wytrwał jest dominikaninem, duszpasterzem rodzin w klasztorze św. Jacka na ul. Freta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

„Betlejem w Polsce”- zabrzmi prawdopodobnie najstarsza kolęda świata

2018-12-14 20:28

maj / Warszawa (KAI)

To największa charytatywna trasa koncertowa w kraju. „Betlejem w Polsce” rusza już po raz trzeci. Podczas kolejnych koncertów w 13 polskich miastach zabrzmią najpiękniejsze kolędy z różnych krajów i różnych epok, w tym prawdopodobnie najstarsza znana kolęda świata. Wystąpi ponad 30 artystów, m.in. Grażyna Łobaszewska, Bovska czy Dawid Kwiatkowski.

- „Betlejem w Polsce” jest niezwykłą podróżą w czasie i przestrzeni, po różnych krainach i tradycjach muzycznych świata. Jest to też odkrywanie zabytków kultury chrześcijańskiej – mówił Mateusz Otręba Mate.O, dyrektor artystyczny przedsięwzięcia, podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Warszawie. Podkreślił, że najstarsza kolęda wykonywana w tym roku podchodzi z IV w. i jest prawdopodobnie najstarszą znaną kolęda świata.

W pierwszej części każdego koncertu zabrzmią bożonarodzeniowe utwory z Polski, Armenii, kompozycje serbskie, norweskie, niemieckie, angielskie, irlandzkie, z krajów arabskich, baskijskie, cejlońskie, ukraińskie, hebrajskie, a nawet etiopskie, czy te stworzone przez kanadyjskich Indian. Będzie ich można posłuchać w polskich przekładach i współczesnych aranżacjach.

Wystąpi ponad 30 artystów m. in. Kamil Bednarek, Bovska, Grażyna Łobaszewska, Dawid Kwiatkowski, Antonia Krzysztoń, Mate.O, Adam Krylik Kapela Maliszów, Atom String Quartet, Fanfara Moldova, Yazeed Sakhnini, Adeba Chamoun, Yaron Cherniak oraz międzynarodowy zespół muzyczny pod kierownictwem Jana Smoczyńskiego i kierownika muzycznego „Betlejem w Polsce”.

W drugiej części koncertu artyści razem z publicznością zaśpiewają razem polskie kolędy. Będzie też czas na składanie życzeń i dzielenie się opłatkiem. – Wspaniale jest słyszeć kilka tysięcy osób śpiewających tradycyjne polskie kolędy – mówił uczestniczący w konferencji prasowej Adam Krylik. – Ta trasa to swoiste rekolekcje, czas odnowy duchowej – podkreślał.

„Betlejem w Polsce” rozpocznie się 28 grudnia w Kaliszu, a następnie koncertów będzie można posłuchać we Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Warszawie, Bydgoszczy, Szczecinie, Poznaniu, Gdyni, Ostródzie, Łodzi, Kielcach oraz na zakończenie 14 stycznia w Lublinie. Szczegóły na stronie www.betlejemwpolsce.pl

Tegorocznej trasie towarzyszy album „JAK W BETLEJEM. Live”. Jest to płyta nagrana na żywo podczas ubiegłorocznej trasy. Znalazły się na niej najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe, które pochodzą z różnych epok, kultur i stron świata m.in. stara hebrajska pieśń szabatowa, kolęda starogrecka, czy też kolędy węgierska i czeska.

Cały dochód ze sprzedaży płyty jak i ze sprzedaży biletów na koncerty przeznaczony jest na pomoc potrzebującym w ramach akcji „Ambasador Miłosierdzia” – zapowiedział Adam Guzdek, inicjator i organizator „Betlejem w Polsce”. Akcję można wesprzeć również nabywając cegiełki charytatywne dostępne w parafiach czy przekazując darowiznę.

– Środki przekazujemy diecezjom, Caritas i lokalnym organizacjom zajmującym się pomocą. Nie tworzymy osobnych struktur do dystrybucji pomocy, bo te struktury są – zaznaczył Guzdek.

Poprzednie dwie edycje trasy ”Betlejem w Polsce” obejrzało 126 tys. widzów. Udało się podczas nich zebrać 800 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem