Reklama

Korespondencja własna z Göteborga

25 lat Polskiej Misji Katolickiej w Szwecji

Maria Suchecka
Edycja legnicka 10/2008

Przebywając okresowo w Szwecji, z wielką przyjemnością skorzystałam z zaproszenia na tradycyjne poświąteczne spotkanie opłatkowe, zorganizowane przez Polską Misję Katolicką w Göteborgu (26 I br.). Spotkanie zaczęło się Mszą św. w kościele św. Pawła od Krzyża w Angered z udziałem około stu osób, nie tylko miejscowych, gdyż część z nich przyjechała ze Sztokholmu i Malmö. Eucharystii, sprawowanej przez ks. Bogdana Wagnerowskiego, byłego Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Sztokholmie, o. Adama Piaseckiego i o. Zbigniewa Nowakowskiego przewodniczył rektor Polskiej Misji Katolickiej Göteborgu o. Jarosław Daniluk (wszyscy trzej to kapucyni z Angered). Po Eucharystii w klasztornym holu nastąpiło dzielenie się opłatkiem, a potem odbyła się agapa, podczas której serwowano tradycyjne polskie potrawy. Ich przygotowanie odbyło się pod okiem Brata Sławka, a czynnie zaangażował się w sztukę kulinarną damski, parafialny aktyw, przygotowując znakomite dania i przekąski. Oprawę muzyczną zapewnił saksofonista Zbigniew Nowakowski, a tradycyjne kolędowanie poprowadzili Hanna Witkowska z mężem.
Zachęcona przez rektora Polskiej Misji Katolickiej o. Jarosława Daniluka, któremu podarowałam świeżo wydany przez jeleniogórskie Stowarzyszenie „W Cieniu Lipy Czarnoleskiej” tomik „Nimfy błotne”, zaprezentowałam zebranym ten zbiór, nie ograniczając wyboru wierszy do tego tomiku, lecz również sięgając do mojej wcześniejszej książeczki poetyckiej „Od świtu do zmierzchu”. W kameralnej rozmowie, jaka wywiązała się po prezentacji, podkreślano, że dla przebywających na obczyźnie Polaków, kontakt z żywym, literackim słowem jest bardzo ważny, gdyż polszczyzna naszych rodaków przebywających na obczyźnie ulega deformacji z powodu niezamierzonych, a nieuniknionych wpływów obcych języków.

Klasztor w Angered

Franciszkański klasztor w Angered z kościołem, kaplicą Miłosierdzia Bożego, kafeterią, salkami do katechezy został zbudowany 19 lat temu i dobrze służy tutejszej Polonii. Widać, jak ten franciszkański ośrodek promieniuje wiarą, skupia wiernych, integruje ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj z Polski, a jest ich coraz więcej. Ojcowie kapucyni sprawują Eucharystię i tutaj, i w katolickim kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla, usytuowanym w centrum Göteborga, a także w kilku jeszcze innych miastach zachodniej Szwecji. Organizują pielgrzymki i obozy dla młodzieży, prowadzą akcję trzeźwości. Katechizują dzieci i młodzież, przygotowują do sakramentów, mają pieczę nad kołami różańcowymi i innymi katolickimi grupami, które skupiają szczególnie gorliwych w wierze rodaków. Sprowadza ich tutaj możliwość zarobków, czasami zatrzymuje na dłużej lub na zawsze. W kościele, wśród rodaków czują się wspólnotą języka, wiary i tradycji. To dla ich potrzeb duchowych, dla umocnienia wiary rodaków na obczyźnie 25 lat temu powstała Polska Misja Katolicka w Angered. Srebrna rocznica polskiego duszpasterstwa wypadała na Boże Narodzenie, ale obchodzono ja kilka tygodni wcześniej, wiążąc z obchodami Święta Niepodległości, z udziałem licznych gości na czele z bp. Ryszardem Karpińskim, o. Sławomirem Siczkiem OFM Cap. - Kostoszem Kustodii Szwecji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i konsulem generalnym z Malmo Jarosławem Łasińskim.

Reklama

Dzieje Polskiej Misji Katolickiej w Göteborgu

W okolicznościowym Biuletynie (nr 4 - 2007), wydawanym przez franciszkanów z Angered, można przeczytać, że: „To polscy bohaterzy wojenni, którzy poza granicami ojczyzny szukali schronienia przed prześladowaniem komunistów i więźniowie byłych obozów koncentracyjnych, którzy przybyli „białymi transportami” na Wybrzeże Zachodnie Szwecji, byli najliczniejszymi pionierami duszpasterstwa polonijnego. To oni gromadzili się w Oskarstöm na Mszach św. dziękczynnych za przeżytą wojnę. To do nich z Malmö przyjeżdżał ks. inf. Czesław Chmielewski. Z upływem lat Polonia na Wybrzeżu Zachodnim powiększała się, a ks. Infułatowi Czesławowi Chmielowskiemu ubywało sił. Dlatego Polonia z Göteborga i okolic usilnie prosiła ordynariusza diecezji Sztokholm bp. Hubertusa Branderburga oraz opiekuna emigracji polonijnej abp. Józefa Feliksa Gawlinę i Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego o pomoc dla polskich katolików w Szwecji. Do listów dołączane były podpisy zbierane wśród miejscowej Polonii”. Ich pragnienia spełniły się w 1982 r., gdy ks. Stanisław Matuła otrzymał od nowego Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa pozwolenie do pracy duszpasterskiej z Polonią. 25 grudnia 1982 r. w Göteborgu została odprawiona przez tego kapłana pierwsza Msza św. dla Polonii. „Ks. Stanisław wszystko zaczynał prawie od zera - czytamy w Biuletynie - nawet grupa witająca misjonarza z Polski była nieliczna (....) 1 kwietnia 1983 bp Hubertus Brandenburg specjalnym dokumentem mianował ks. Stanislawa rektorem Polskiego Duszpasterstwa, co krótki pobyt w Göteborgu zamieniło w kilkuletni. Natychmiast ks. Stanisław został otoczony przez garstkę oddanych Kościołowi ludzi. Z ich życzliwością i ogromną pomocą zaczął organizować duszpasterstwo polonijne”. Wizyta Księdza Prymasa Józefa Glempa w dniach 20-21 maja 1987r. spowodowała powstanie Polskiej Misji Katolickiej w Göteborgu. Aktualnie jej rektorem jest o. Jarosław Daniluk OFM Cap., w roku ubiegłym obchodzący dziesięciolecie pobytu na misjach w Szwecji. Od 2002 r. pełni kapłańską posługę w parafii św. Pawła od Krzyża w Angered, a od 12 września 2004 z nominacji bp. Andersa Arboreliusa jest rektorem Duszpasterstwa Polonijnego na Wybrzeżu Zachodnim. „Obecnie Misja przeżywa niesamowity rozwój spowodowany napływem nowej emigracji. Kościół Chrystusa Króla nie mieści już wiernych. Kilkadziesiąt osób stoi w nawach bocznych i na chórze. Na lekcje religii uczęszcza ponad setka dzieci. Do odwiedzenia rodaków z wizytą duszpasterską trzeba przejechać ok. 10 tys. km w ciągu 4 miesięcy (...) Do Misji zgłaszają się rodzice, którzy pragną polskiego katolickiego przedszkola, scholi dziecięcej, połączenia nauki religii z lekcjami języka polskiego”.

Reklama

Zmarła s. Józefa Słupiańska. Miała 107 lat

2019-02-21 15:35

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo poleca modlitwom i pamięci w Ofierze Mszy Świętej śp. Siostrę Józefę SŁUPIAŃSKĄ szarytkę zmarłą w Domu Prowincjalnym w Warszawie 20 lutego 2019 roku w 107. roku życia, 85. powołania - ur. 12 marca 1912 r. w Wieluniu - ofiarna pielęgniarka z Powstania Warszawskiego, zasłużona w kształceniu pokoleń sióstr pielęgniarek, uhonorowana wieloma odznaczeniami pielęgniarskimi - polskimi i światowymi, a w ubiegłym roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb odbędzie się 25 lutego 2019 r. (poniedziałek)

O godz. 11:30 - Modlitwa różańcowa

godz. 12.15 - Msza Święta pogrzebowa

w Kaplicy Domu Prowincjalnego w Warszawie;

następnie wyjazd na cmentarz na Powązki.

Wszechmogący Boże, zmarła siostra Józefa dążyła do Ciebie drogą doskonałego naśladowania Chrystusa, którego umiłowała, spraw, aby się radowała, gdy się ukażesz w chwale, i razem ze swoimi siostrami miała udział w szczęściu wiecznym. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Inni o śmierci S. Józefy Słupiańskiej

stacja7. Zobacz

Facebook

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Sako z Bagdadu ponownie członkiem Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego

2019-02-23 18:11

ts (KAI) / Watykan

Kardynał Louis Raphael Sako został zatwierdzony przez papieża Franciszka na kolejną kadencję jako członek Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, poinformowano w Watykanie.

Bożena Sztajner/Niedziela
Patriarcha Louis Raphaël I Sako

Jako patriarcha Babilonii 70-letni purpurat jest zwierzchnikiem katolickiego Kościoła chaldejskiego. Jest jedną z czołowych postaci Kościoła na Bliskim Wschodzie, surowym krytykiem zachodniej polityki interesów w tym regionie. Podczas niedawnej konferencji w Monachium na temat bezpieczeństwa stwierdził, że brak stabilizacji na Bliskim Wschodzie i jej wpływ na problemy chrześcijan spowodowany jest zachodnią polityką, która roznieca konflikt w tym regionie zamiast promować demokrację i wolność, a decydenci zachodni zrobili wszystko co możliwe, aby promować swoją gospodarkę i służyć własnym interesom ze szkodą dla krajów bliskowschodnich.

Kard. Sako jest członkiem Papieskiej Rady Dialogu Międzyreligijnego od 2014 roku. Pochodzi z północnego Iraku, święcenia kapłańskie przyjął w 1974 w Mosulu. Od 2002 był arcybiskupem Kirkuku, w 2013 wybrany arcybiskupem Bagdadu. Studiował w Rzymie i Paryżu m.in. historię religii oraz islamoznawstwo. Poza arabskim mówi m.in. po niemiecku, angielsku, francusku i włosku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem