Reklama

Temat tygodnia

Wielkopostne porządkowanie

Ks. Ireneusz Skubiś
Edycja częstochowska 11/2008

Przed nami Niedziela Palmowa, po niej Wielki Tydzień i uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to czas wypełniony różnymi zajęciami porządkowymi, przygotowaniami świątecznymi, ale przede wszystkim porządkowaniem swojej duszy, swojej relacji do Boga i człowieka.
Świętowanie wielkanocne ma swoją specyfikę. Poprzedza je tzw. Triduum Sacrum - trzy święte dni: Wielki Czwartek, Piątek i Wielka Sobota. To ważne dni w liturgii Kościoła. Wielki Czwartek - ze wspaniałą liturgią w katedrze i kościołach parafialnych, wieczorem z Mszą św. Wieczerzy Pańskiej; Wielki Piątek - z liturgicznym obrzędem śmierci Pana Jezusa; Wielka Sobota - czuwanie przy Jezusowym grobie; i - noc Zmartwychwstania Pańskiego. Każdy dzień ma swoją wymowę, swoje doznania religijne, wyakcentowane w liturgii, swoje doświadczenie modlitewne.
Jesteśmy chrześcijanami. To prawda, spośród nas są bardziej gorliwi w przeżywaniu swej wiary, inni pozostają tylko ochrzczeni, choć zapewne niejeden obraziłby się, gdyby mu powiedzieć, że jest żadnym chrześcijaninem. Jednak zwłaszcza teraz, w niezwykle ważnych dla chrześcijanina dniach Wielkiego Postu, musimy postawić sobie pytanie o naszą tożsamość chrześcijańską, o to, jak ważne są dla nas tajemnice naszej wiary, czy jesteśmy z Chrystusem prawdziwie? Wiele osób w okresie Wielkiego Postu, na znak solidarności z Panem Jezusem, podejmuje czyny pokutne, np. odmawiając sobie słodyczy, papierosów, alkoholu. Takie działania mają charakter dyscyplinujący, świadczą o poważnym podejściu do problemu religii katolickiej. Oczywiście, niepisanym obowiązkiem chrześcijanina jest w tym czasie uczestnictwo w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, adoracja Najświętszego Sakramentu, studiowanie Pisma Świętego, lektura katolickiej książki czy prasy oraz udział w rekolekcjach, które umożliwiają pewne zamyślenie nad swoim życiem religijnym, stanowią przygotowanie do spowiedzi - do rachunku sumienia, żalu za grzechy i zadośćuczynienia Bogu i bliźniemu.
„Niedziela” stara się pomóc swoim Czytelnikom poprzez refleksyjne teksty, które skłaniają do zastanowienia się głębiej nad sobą, nad istotą przyjścia na świat Pana Jezusa. Dodatek liturgiczny z pewnością pomógł już wielu poruszyć swoje wnętrze, dostarczył materiału na temat najlepszych sposobów modlitwy, zapoznał z życiorysami wielu świętych, których wspominaliśmy w trakcie roku liturgicznego, wyjaśnił wiele problemów. Bo chodzi o to, by chrześcijanin mógł przeżywać święta kościelne w duchu Bożym. Podobnie jest zresztą z przesłaniem „Mojego Pisma Tęcza”, skierowanego do młodszych dzieci, które dzięki niemu mogą przeżywać najważniejsze wydarzenia roku liturgicznego z pomocą rodziców, opiekunów, katechetów.
Choć więc przeżywamy już Niedzielę Palmową, zapraszam Czytelników „Niedzieli” do wewnętrznego wyciszenia się i ukierunkowania na istotę Świąt Wielkanocnych. Zostawmy niektóre sprawy na bocznicy i przeżyjmy ostatnie chwile Wielkiego Postu jak najpiękniej i jak najlepiej.

Nigeria: zamordowano 120 chrześcijan – media milczą

2019-03-19 13:33

ts (KAI) / Wiedeń

Od lutego w Nigerii zamordowano ponad 120 chrześcijan, ostatnio 52 w miniony poniedziałek. Informując o tym katolicki portal internetowy kath.net dziwi się, że ta wiadomość nie znalazła się w serwisach żadnej agencji informacyjnej, nie było żadnej wiadomości telewizyjnej. Milczą o tym także przedstawiciele Kościoła, nie tylko katolickiego.

Wiesław Ochotny
„Jezus, chcąc zdobyć człowieka, oddał wszystko, co miał: pozbawił się bóstwa i poświęcił się aż do śmierci krzyżowej”

Agencja cytuje doniesienia „Christian Post”, według której bilans ostatniego ataku na chrześcijan, to nie tylko 52 zamordowanych, ale także kilkadziesiąt osób ciężko rannych i zniszczone 143 domy w wioskach Inkirimi, Dogonnoma i Ungwan Gora. Dzień wcześniej we wsi Ungwan Barde w regionie Kajuru zamordowano 17 chrześcijan. Pod koniec lutego podczas ataku w Maro zamordowano 38 chrześcijan i spalono kościół.

Nigeria jest obecnie na 12 miejscu wśród krajów świata, najbardziej prześladujących chrześcijan. Według chrześcijańskiej organizacji wspierającej i monitorującej prześladowanych chrześcijan „Open Doors” w 2018 roku muzułmańscy bojownicy zamordowali w tym kraju tysiące wyznawców Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Brzezinka: Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości narodu

2019-03-23 16:14

rk / Oświęcim (KAI)

„Nałogi zniewalają dziś równie silnie, co obozowe druty i mury” – mówił przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, bp Tadeusz Bronakowski, podczas Drogi Krzyżowej w intencji trzeźwości narodu, która odbyła się dziś na terenie byłego obozu niemieckiego Auschwitz II-Birkenau.

MR
Droga Krzyżowa za drutami obozowymi ma swój głęboki wydźwięk

Ścieżkami obozowymi wśród ruin krematoriów, obok więziennych baraków, przeszło w wiosennym słońcu kilka tysięcy osób z całej Polski. Uczestnicy nabożeństwa rozważali Mękę Pańską, odmawiali Różaniec i dzielili się osobistymi świadectwami walki z nałogiem.

„Pośród ciszy, która krzyczy prawdą o minionych zbrodniach, dociera do nas głos o dzisiejszych dramatach. Będziemy wsłuchiwać się w świadectwa tych, którzy mówią dziś o innych wymiarach nędzy, ale którzy także dzielą się radością zwycięstwa na drodze odzyskania wolności. Dziś wspólnie popatrzymy prosto w oczy sprawie człowieka - człowieka XXI wieku” – powiedział bp Bronakowski.

Jak zauważył, współczesny człowiek jest więźniem licznych nałogów, w tym także uzależnienia od alkoholu. „Nałogi zniewalają dziś równie silnie, co obozowe druty i mury. Niszczą życie nie tylko uzależnionych. Jakże często płaczemy na ruinach zniszczonego życia, zaprzepaszczonych szans, utraconej nadziei” – mówił biskup.

Krzyż na czele procesji pasyjnej niósł ks. prałat Władysław Zązel, emerytowany duszpasterz trzeźwości diecezji bielsko-żywieckiej. Obok niego modlitwę intonował i prowadził rozważania diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Piotr Leśniak. Obecny był także kapelan klubów abstynenckich ks. Józef Walusiak.

Pielgrzymi przyjechali do Oświęcimia z całego Podbeskidzia, ale także m.in. z Podhala, Kielecczyzny, Podkarpacia, Śląska oraz innych zakątków Polski. Modlitwę między kolejnymi stacjami dopełniały świadectwa uczestników – m.in. anonimowych alkoholików i przedstawicieli grup Al-Anon. Mówili oni o upadkach i zwycięstwach duchowych w swoim życiu, dziękowali za lata w trzeźwości, wsparcie modlitewne i duchowe.

„Panie Jezu, pragnę Ci podziękować za 19 lat trzeźwości, za 19 lat wolnego, szczęśliwego życia. Pragnę podziękować mojej żonie i tych wszystkim, których postawiłeś na drodze mojej trzeźwości” – powiedział Kazimierz.

Beata, inna uczestniczka sobotniej modlitwy w Miejscu Pamięci, wyznała, że jest alkoholiczką i od wielu lat nie ma kontaktu ze swym 31-letnim synem. „On tego kontaktu ze mną nie chce. To też wynik mojego pijanego, nieuczciwego i grzesznego życia. Modlę się za niego codziennie, modlę się też za córkę, która odeszła do Boga” – dodała, prosząc o modlitewne wsparcie uczestników nabożeństwa.

O swoim życiu z nałogiem opowiedziało w sumie kilkanaście osób. Wszyscy wyrażali wdzięczność, że dziś dzięki wspólnotom, grupom abstynenckim mogą żyć w trzeźwości, ciesząc się swoim życiem i najbliższymi. W nabożeństwie udział wzięły także całe rodziny.

Uczestnicy przemierzyli ponad dwukilometrową trasę. Ostatnia stacja Drogi Krzyżowej usytuowana była przy kościele w Brzezince, mieszczącym się w niedoszłej komendanturze obozu, budynku wzniesionym przez więźniów KL Auschwitz II-Birkenau.

Sobotnie modlitwy w intencji trzeźwości zakończyła Msza św. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu.

Nabożeństwa Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu niemieckiego w Brzezince organizuje od 1986 roku Bractwo Trzeźwości, funkcjonujące przy oświęcimskiej parafii jako wspólnota formacyjna. Działa poprzez modlitwę, świadectwo oraz przez propagowanie trzeźwego stylu życia. W cotygodniowych spotkaniach biorą udział osoby uzależnione, trzeźwiejący alkoholicy i abstynenci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem