Reklama

Wychowanie młodzieży jest sprawą serca

Agnieszka Raczyńska-Lorek
Edycja częstochowska 11/2008

Starożytni mówili: „Uczymy się nie dla szkoły, ale dla życia”. Prawdą jest, że szkołę w pewnym momencie ukończymy, a przez życie trzeba iść dalej. Dlatego tak bardzo istotne jest, jakie wartości i ideały zabierzemy z lat dzieciństwa i młodości w dorosłość. Wielka w tym rola samych uczniów, ale też ogromna rodziców i nauczycieli, przed którymi stoi wielkie wyzwanie - wychowanie młodego człowieka.

Wśród zawierciańskich szkół kształtujących pozytywne postawy u dzieci i młodzieży, stawiających na pierwszym miejscu wiarę i rozum prym wiedzie Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janusza Korczaka. 25 lutego społeczność zawierciańskiej „6” podejmowała pasterza naszej archidiecezji abp. Stanisława Nowaka. Metropolitę Częstochowskiego w progach Szkoły powitał dyrektor Dariusz Bednarz oraz uczniowie, ofiarując Dostojnemu Gościowi bukiet czerwonych róż ułożonych w kształcie serca. Arcybiskup Nowak po spotkaniu z dyrekcją, gronem pedagogicznym oraz uczniami stwierdził, iż kwiatowe serce jest symbolem atmosfery panującej w tej szkole - życzliwej, przyjaznej, serdecznej.

„Szóstka” na „szóstkę”

Szkoła nr 6 to szkoła nowoczesna, szkoła, która już dawno weszła w XXI wiek, szkoła, której dumą są uczniowie, zdobywający wysokie laury w konkursach przedmiotowych, dzięki czemu słychać o nich już nie tylko w województwie, ale i w kraju. Jednym z priorytetowych założeń Dyrektora Szkoły jest przygotowanie uczniów do życia w cywilizacji informacyjnej, ale przy zachowaniu tożsamości kulturowej. „Dlatego też uczymy dzieci dokonywania dobrych wyborów w czasach panującego chaosu wartości, nie chcemy zgubić po drodze tego wszystkiego, co w polskiej szkole zawsze było cenne, ale wciąż poprawiać to, co wymaga ulepszenia” - wyjaśnia Dariusz Bednarz. Mając na względzie przyszłość uczniów, dobrze rozwinięty jest system nauczania języków obcych. Drugi ważny kierunek nauki to informatyka. Szkoła dysponuje bogatym zapleczem pomocy dydaktycznych, posiada dobrze wyposażoną pracownię komputerową, salę gimnastyczną i wiele nowocześnie urządzonych sal przedmiotowych. Zawierciańska „szóstka” uzyskała tytuł „Szkoły z klasą”. Między innymi na tej podstawie można być pewnym, iż szkoła dobrze uczy każdego ucznia, że tutaj oceny są sprawiedliwe, że uczy myśleć i rozumieć świat, rozwija społecznie, pomaga uwierzyć w siebie oraz właściwie przygotowuje do przyszłości. Hasło «„Szóstka” na „szóstkę”», niezwykle lubiane przez dzieci i nauczycieli, jeszcze bardziej mobilizuje do nauki i pracy, do zdobywania coraz wyższych wyników.
Tradycja i nowoczesność w zawierciańskiej „szóstce” idą ze sobą w parze i nawzajem się przenikają. Tutaj jest czas na pielęgnowanie polskich zwyczajów, jak i czas na uczestniczenie w rozmaitych imprezach kulturalnych, wycieczkach przedmiotowych i integracyjnych. Dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje talenty uczestnicząc w szeregu zajęć pozalekcyjnych dla poszczególnych etapów kształcenia. „Nasze dzieci są otwarte na wszelkie innowacje. Co rusz mają nowe pomysły, którymi dzielą się ze swoimi nauczycielami, a ci z kolei zazwyczaj wspierają je swoim doświadczeniem i pomagają w ich urzeczywistnianiu” - mówi Dyrektor Szkoły. Do tradycji należą już klasowe wigilie, przedstawienia jasełkowe, uroczystości z okazji świąt religijno-patriotycznych. Nie bez znaczenia dla nauczycieli, rodziców i uczniów jest życzliwość, jaką darzy sosnowiecką szkołę abp Stanisław Nowak oraz proboszcz parafii kolegiackiej w Zawierciu ks. kan. Zenon Gajda. I chociaż szkoła ta nie jest zarejestrowana jako katolicka, to nie ulega wątpliwości, że w swoich działaniach kieruje się najwyższymi zasadami moralnymi i etycznymi.

Reklama

Mieć serce dla dzieci

W dzisiejszych, niełatwych dla szkolnictwa czasach bardzo cieszą sukcesy szkół, które wbrew okolicznościom potrafią nie tylko funkcjonować, ale również rozwijać się, poszerzać swoją ofertę i zakres nauczania. Szkołę nr 6 można nazwać szkołą rodzinną. Mimo, że jest największą podstawówką w mieście - zatrudnionych jest w niej 46 nauczycieli i 20 współpracowników, a uczy się prawie 700 uczniów - cechuje ją atmosfera sprzyjająca nawiązywaniu przyjaznego kontaktu z wychowankami. „Nasza młodzież jest zdyscyplinowana. Wydaje się być nieskażona chorobami cywilizacji” - zaznacza dyr. Bednarz. „Nauczyciele posiadają dobrze rozwinięte przymioty, wśród których króluje miłość do dzieci, wielka życzliwość okazywana wszystkim uczniom oraz to, że spoglądają na całą postać ucznia: ciało i duszę, umysł i charakter, poznają jego słabości i zalety, tryb życia i sytuację rodzinną. Moim zdaniem, kadra jest jedną z największych wartości naszej szkoły” - dodaje.
„Szkoła jest instytucją niezbędną dla społeczeństwa, podobnie jak rodzina. Uzupełnia ona wychowanie dzieci w dziedzinie kształcenia umysłu, zaś najważniejszym czynnikiem w szkole jest nauczyciel, który sam reprezentuje wysoki poziom moralny i naukowy” - powiedział podczas spotkania z gronem pedagogicznym abp Nowak. Dzięki takiej właśnie kadrze nauczycielskiej, stawiającej swoim podopiecznym coraz wyżej poprzeczkę, zawierciańska „szóstka” należy do najbardziej liczących się placówek oświatowych naszego województwa.
Dyrektor szkoły Dariusz Bednarz, który w przyszłym roku przeżywać będzie jubileusz 20-lecia pracy w tej szkole i 10-lecia na stanowisku dyrektora, zapytany o plany na przyszłość powiedział: „Będziemy doskonalić to, co do tej pory osiągnęliśmy, będziemy ubogacać bazę dydaktyczną a nade wszystko sercem wychowywać nasze dzieci motywując ich do dalszej nauki, aby szkoła nr 6 zawsze była na szóstkę”.

Reklama

Dziś uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

2019-03-19 10:24

ml / Warszawa (KAI)

Kościół katolicki obchodzi 19 marca uroczystość św. Józefa, oblubieńca Maryi i przybranego ojca Jezusa. Św. Józef był mężem Maryi i przybranym ojcem Pana Jezusa. Jest patronem wszystkich ojców.

Grażyna Kołek/Niedziela
Krzeszów – Kościół św. Józefa. Malował Michał Leopold Willmann

Według św. Mateusza, Józef pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był rzemieślnikiem, tradycyjnie uważa się, że cieślą. Ewangelia nazywa św. Józefa „mężem sprawiedliwym”, to znaczy prawdomównym, uczciwym, pracowitym i mądrym. Charakterystyczne cechy św. Józefa to zawierzenie Bogu, pokora i służebność. Imię Józef znaczy „Bóg przydał”.

Św. Józef jest także patronem Kościoła, patronem szczególnym, ponieważ jest wzorem ojcostwa pełnego: był kochający, troskliwy, czuły, mądry, ciągle obecny, zapewniał bezpieczeństwo i służył swojej rodzinie, sam usuwając się w cień. W ten sposób stał się wyraźnym i czytelnym obrazem ojcowskiej miłości Boga. Zapewne niektóre cechy Jezusa są odbiciem osobowości św. Józefa.

Choć nie był ojcem naturalnym Jezusa, według prawa żydowskiego, jako mąż Maryi, był Jego ojcem i opiekunem. Pierwszy o św. Józefie pisał św. Hieronim (+420). Szczególnie jego kult propagowała św. Teresa od Jezusa. Wielokrotnie wyznawała ona, że o cokolwiek poprosiła Boga za wstawiennictwem św. Józefa, zawsze to otrzymywała.

Papież Leon XIII poświęcił św. Józefowi encyklikę, Pius X zatwierdził litanię do św. Józefa, a Jan XXIII, którego św. Józef był patronem chrzcielnym, wprowadził imię do kanonu rzymskiego. Jan Paweł II wydał list pasterski „Redemptoris custos”, w którym ukazuje św. Józefa jako wzór mężczyzny na nasze czasy.

W Polsce, szczególnie w Krakowie, święto Oblubieńca Maryi obchodzono 19 marca już na przełomie XI i XII w. Do liturgii wspomnienie św. Józefa weszło w Jerozolimie w V w. Na Zachodzie przyjęło się w wieku VIII. Do brewiarza i mszału wprowadził je Sykstus IV (1479) a Grzegorz XV (1621-1623) rozszerzył na cały Kościół. W Polsce św. Józefa znany był już na przełomie XI i XII w. W tym czasie w Krakowie obchodzono już jego święto pod datą 19 marca. Czci św. Józefa poświęcony jest cały miesiąc marzec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Światowy Dzień Zespołu Downa - w 2017 r. było 1035 tzw. aborcji eugenicznych

2019-03-20 12:53

lk / Warszawa (KAI)

Przed obchodzonym 21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa KAI przypomina ostatnie oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia na temat liczby dozwolonych prawem aborcji - ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub zagrożenie jego życia dokonano ich w 2017 r. aż 1035.

eleonora_os/fotolia.com

Według danych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, w 2017 r. przeprowadzono w Polsce łącznie 1061 dozwolonych prawem aborcji. W 22 przypadkach ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, zaś aż w 1035 przypadkach badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Ponadto z tego samego powodu dokonano czterech aborcji w szpitalach publicznych nadzorowanych przez MSWiA.

Ustawa z 1993 r. pozwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (jak gwałt czy kazirodztwo). W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Nowelizacji ustawy poprzez usunięcie z niej zapisów o tzw. przesłance eugenicznej domaga się Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję", który złożył w tej sprawie w Sejmie obywatelski projekt ustawy wraz z ponad 830 tys. podpisów osób popierających ten postulat. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 10 stycznia 2018 r., ale od tego czasu nie był on procedowany. Specjalnie powołana w tym celu podkomisja zwleka jednak choćby ze zorganizowaniem swoich spotkań.

Działacze pro-life domagają się zatem złożenia mandatu poselskiego przez przewodniczącego podkomisji Grzegorza Matusiaka (PiS), który ich zdaniem wykazuje się biernością i "od miesięcy nie potrafi stanąć na wysokości zadania i powstrzymać zabijania w szpitalach bezbronnych dzieci".

Ponadto w Trybunale Konstytucyjnym czeka na rozpatrzenie złożony przez posłów prawie półtora roku temu wniosek w sprawie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej. Fundacja Życie i Rodzina, której członkowie tworzą także Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję", apelują o jak najszybsze orzeczenie TK w tej sprawie. Ich petycję poparło ponad 20 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem