Reklama

Na miarę Apostołów

Anna Gliwa
Edycja lubelska 31/2008

W uroczystość Apostołów Piotra i Pawła - 29 czerwca - wspólnota parafii w Tomaszowicach, której patronują Apostołowie, przeżywała odpust, połączony z wizytacją kanoniczną. Bp. Artura Mizińskiego serdecznie witał proboszcz ks. kan. dr Piotr Petryk, emerytowany proboszcz ks. kan. Jan Dudek oraz wierni

Witając pasterza jako „świadka wiary”, przedstawiciele wspólnoty parafialnej podkreślali znaczenie rozpoczęcia Roku św. Pawła. „To wydarzenie dla naszej wspólnoty, której patronuje Apostoł Narodów, jest wezwaniem, by zgłębiać wiarę głoszoną przez Apostołów, a szczególnie przez św. Pawła. Jesteśmy ufni, że dzisiejsza wizyta następcy Apostołów przyczyni się do umocnienia w wierze dzieci, młodzieży i dorosłych. Przygotowywaliśmy się do wizytacji przez słuchanie Słowa Bożego, a dziś przyzywamy orędownictwa filarów Kościoła: Piotra i Pawła - mówili. - Od ostatniej wizytacji zamienialiśmy słowa w czyn, troszczyliśmy się o kościół, nie zapominając o świątyni ducha. Troska o parafię sprawia, że czujemy się rodziną. Każdą pracę materialną wspieramy naszą modlitwą, co buduje jedność naszej wspólnoty. Mamy nadzieję, że twoja modlitwa, Słowo Boże i błogosławieństwo dodadzą nam sił w dziele budowania Kościoła”.
Składając sprawozdanie wizytacyjne, proboszcz ks. kan. Piotr Petryk przypomniał, że parafia w Tomaszowicach została erygowana w 1936 r. W jej skład weszły miejscowości należące wcześniej do parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie, Garbowie oraz Wojciechowie. W ciągu kilkudziesięciu lat jej istnienia duszpasterską pieczę sprawowało 6 proboszczów, w tym aż 25 lat ks. kan. Jan Dudek, który zapisał się w pamięci i sercach wiernych jako budowniczy kościoła. Harmonijna współpraca duszpasterzy z wiernymi jest owocem m.in. istnienia w parafii wielu wspólnot i grup formacyjnych. „Od wielu lat rozwija się życie duchowe naszej wspólnoty. Na terenie parafii obecne są kółka różańcowe, Legion Maryi, lektorzy, neokatechumenat, wspólnota Galilea, KSM, rada duszpasterska; w szkołach działają koła Caritas i kółka różańcowe; istnieje także regionalne stowarzyszenie Opoka, które organizuje festyn rodzinny” - wyliczał Ksiądz Proboszcz. Zaangażowanie w życie Kościoła owocuje licznym udziałem we Mszach św. i nabożeństwach. Wielu mieszkańców, osiedlając się w miejscowości położonej na trasie Lublin - Nałęczów, chętnie włącza się w życie parafii, ubogacając jej duchowe i materialne oblicze.
Czas wizytacji jest także okazją do podsumowania materialnych dokonań wspólnoty. Za najważniejsze z nich Ksiądz Proboszcz uznał zakup organów piszczałkowych oraz oddanie do użytku przykościelnego parkingu, który powstał we współpracy z gminą, a został poświęcony przez bp. Artura. Wśród innych prac ks. Petryk wymienił m.in. renowację obrazu Matki Bożej, wykonanie odwodnienia i ocieplenia kościoła, założenie wentylacji, zmianę oświetlenia, a także prace na cmentarzu. W obecności Księdza Biskupa, Ksiądz Proboszcz serdecznie dziękował parafianom za ofiarność i zaangażowanie.
Obecny w tomaszowickiej wspólnocie bp Artur Miziński modlił się, by zgromadzeni podczas Mszy św. i przebywający w domach starsi i chorzy „otworzyli serca na Tego, który był, jest i który przychodzi”; by byli „świadkami wiary na miarę Apostołów”. Odwołując się do życia i działalności św. Piotra i Pawła, Ksiądz Biskup zachęcał, by wierni zgłębiali treści pozostawione przez Piotra - opokę i Pawła - nauczyciela narodów. „Oni dają nam przykład, jak odkrywać swoje powołanie w Kościele, jak wiarę i miłość uczynić zasadą codziennego życia” - mówił.

Sprawiedliwi wśród Narodów za ratowanie ludzi z zespołem Downa

2018-03-20 17:35

Artur Stelmasiak

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka stanęła po stronie praw dzieci niepełnosprawnych. Teraz życie bezbronnych maleństw jest w rękach Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zbiera się w środę 21 marca, czyli w Światowy Dzień Zespołu Downa.

zatrzymajaborcje.pl

Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia – trisomią 21. chromosomu. Z tej okazji na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

Trudno o lepszą i bardziej symboliczną datę, by prawami ludzi z zespołem Downa zajęła się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Przecież w zmianach proponowanych przez inicjatywę ustawodawczą #ZatrzymajAborcje chodzi m.in. o dzieci z zespołem Downa, które obecnie są zabijane w majestacie polskiego prawa. Polska ma szansę, by być liderem w tym, jak powinno w praktyce wyglądać prawo antydyskryminacyjne. Chodzi zarówno o poszanowanie praw dzieci niepełnosprawnych, jak i małych kobiet. Niepełnosprawni bez względu na płeć są dyskryminowani poprzez eliminację ze wspólnoty osób żywych.

Byłem świadkiem jak do biura podawczego Sejmu zostało przyniesionych ponad 830 tys. podpisów Polaków, którzy domagają się prawnej ochrony życia dzieci podejrzanych o niepełnosprawność i chorobę. Było tego tak dużo, że pudła nie zmieściły się w biurze podawczym. #ZatrzymajAborcje jest rekordem w historii inicjatyw ustawodawczych pro-life. W najbliższą środę 21 marca zbiera się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Choć tego dnia licznik pokaże 333. zabite dzieci od dnia złożenia podpisów, to na wokandzie tematów sejmowej Komisji brakuje projektu #ZatrzymajAborcje. Posłowie zajmą się w tym czasie sprawą zatrudniania osób niepełnosprawnych. To pewnie ważna kwestia dla osób, którym udało się przeżyć okres prenatalny, ale zupełnie nie istotna dla tych niepełnosprawnych, którzy codziennie są zabijani w polskich szpitalach. Oni nigdy nie skorzystają z tych udogodnień na rynku pracy.

Niestety, w środę przypada jedno z najsmutniejszych świeckich świąt w Europie - Światowy Dzień Zespołu Dowana tzn. World Down Syndrome Day. To święto wskazuje bowiem na gigantyczną hipokryzję zachodniego świata. W europie są bowiem kraje, gdzie Zespół Downa został wyeliminowany. Nie dlatego, że znaleziono skuteczne lekarstwo, czy terapię, ale dlatego, że praktycznie wszyscy są zabijani. Są przecież państwa w Europie, które dziś chwalą się 95 proc. skutecznością eliminacji zespołu Downa.

Praktyka eugeniczna rozpowszechniona we współczesnym świecie do złudzenia przypomina najczarniejsze czasy z nazistowskich Niemiec, w których również na potęgę mordowano ludzi z Zespołem Downa, tak samo jak mordowano również Żydów. Dlatego też świętowanie Światowego Dnia Zespołu Downa jest takim samym paradoksem, jakim mógłby być np. Dzień Żyda w III Rzeszy. Na tym tle Polska ma szanse stać się pierwszym państwem sprawiedliwych wśród narodów świata. Aby tak się stało potrzeba jedynie politycznej odwagi... Przede wszystkim odwagi polityków z partii rządzącej, którzy mają dziś mandat zaufania otrzymany od odważnych Polaków, potomków tych bohaterów, którzy niegdyś z narażeniem życia ratowali europejskich Żydów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Ryś: piękny Kościół tutaj mamy!

2018-03-21 20:12

xpk / Łódź (KAI)

W łódzkiej Atlas Arenie zakończyło się dziś dwudniowe spotkanie ewangelizacyjne, którego pomysłodawcą był arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś. Podczas wydarzenia przez jedną z największy hal sportowych w mieście przewinęło się blisko 15 tys. uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. "Mogę powiedzieć tylko jedno: piękny Kościół tutaj mamy!" – podkreślił metropolia łódzki na zakończenie spotkania.

Piotr Drzewiecki
Abp Grzegorz Ryś

- Oba spotkania były równie ważne – podsumowuje abp Ryś. - Pod pewnymi względami, dzisiejsze spotkanie było łatwiejsze, dlatego że młodzież ponadgimnazjalna jest poważniejsza, jest gdzieś na progu życiowych decyzji. Natomiast wiek gimnazjalny to czas, kiedy w życiu młodych wszystko się rozstrzyga. Wiek gimnazjalny jest szalenie ważny i istotny! Mogę powiedzieć tylko jedno: piękny Kościół tutaj mamy! – podkreślił metropolia łódzki.

Pytając młodych o ich odczucia dotyczące spotkania na arenie można było usłyszeć same pozytywne opinie związane z osobą abp. Rysia, dużą ilością młodych obecnych na hali oraz muzyką, która dodawała wyjątkowego klimatu całemu wydarzeniu.

- Największe wrażenie wywarł na nas ksiądz biskup Ryś, a szczególnie to, co mówił o garbie emocjonalnym czy doświadczeniach życiowych. To jest dla mnie poruszające i daje dużo do myślenia – tłumaczy Mikołaj Gajek. - Dla mnie czymś wyjątkowym było poczucie wspólnoty, jakiej doświadczyłem na Arenie Młodych – mówi Mateusz Milewski. Kiedy siedziałem przy ambonie, przy której mówił arcybiskup to było niesamowite, nie mogłem pojąć, że to się dzieje, że jesteśmy wszyscy razem, że słuchamy tego słowa głoszonego do nas – dodaje.

To pierwsze tego typu spotkanie dla młodych z Łodzi zorganizowane w okresie wielkiego postu. Wpisuje się ono w czas rekolekcji szkolnych. Tuż przed rozpoczęciem okresu pasyjnego metropolita łódzki zaapelował do duszpasterzy w łódzkich parafiach, aby w tym roku jednym z dni rekolekcji dla młodzieży było spotkanie w Atlas Arenie, a drugi by zjednoczył uczniów w parafii na wspólnej Eucharystii.

Pytani o to czy powinno odbyć się kolejne tego typu spotkanie, młodzi bez wahania odpowiadali twierdząco. - Takie spotkania jak to powinny być częściej organizowane, gdyż podczas nich możemy poznać Boga, jakby tak bardziej Go poczuć niż w kościele i w normalnym życiu. To jest bardzo potrzebne! – mówi Monika Szwanke. - To spotkanie pokazuje stronę Kościoła, który jest dla ludzi, do ludzi i z ludźmi – podkreśla Krzysztof Galewski. – Ono pozwala młodzieży się spotkać w większej grupie, dowiedzieć się więcej o wierze nie będąc wykluczonym przez innych, nie obawiając się krytyki ze strony niewierzących – dodaje Mateusz Juszczykowski.

Wśród obecnych na spotkaniu, byli także nauczyciele i wychowawcy z łódzkich szkół. Nauczyciel języka angielskiego z I Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi prof. Bogumiła Matera dzieląc się swoimi wrażeniami zważyła, że takie spotkania prawdziwie poruszają duchowo. – Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie i głębokiego, i wesołego. Sama postać arcybiskupa – człowieka, który jest blisko nas. To bardzo, ale to bardzo przyciąga młodzież – tłumaczy.

Na uwagę zasługuje fakt, że w drugim dniu spotkania na Atlas Arenę przyjechali także młodzi z Kielc, którzy zachęceni propozycją siostry Pauli Drożdż - nazaretanki postanowili wyruszyć w drogę do Łodzi. – Jest nas tutaj grupa 60 uczniów z zespołu szkół prowadzonych przez zgromadzenie ss. Nazaretanek w Kielcach. Kiedy zaproponowałam młodym wyjazd do Łodzi myślałam, że nie będzie odzewu, a tu okazało się, że musiałam jeszcze domówić biletów, bo wcześniej zarezerwowałam tylko 50 sztuk – tłumaczy z uśmiechem siostra Drożdż.

W jednym z wywiadów na temat Areny Młodych, metropolita łódzki podkreślił, że to wydarzenie ma być początkiem spotkania młodych z Chrystusem. Oni mają Go spotkać i wraz z Nim iść dalej. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku Arena Młodych odbędzie się po raz kolejny, a na zaproszenie pasterza łódzkiej diecezji odpowie jeszcze więcej młodych, do których skierowane jest to wyjątkowe i niezapomniane wydarzenie ewangelizacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem