Reklama

Korony dla Królowej


Edycja bielsko-żywiecka 36/2008

Coraz bliżej uroczystość Koronacji Cudownego Wizerunku Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku na Górce, kiedy to obraz Pani Beskidu Śląskiego ozdobią korony pobłogosławione przez Papieża Benedykta XVI

Przypomnijmy, że Benedykt XVI pobłogosławił maryjne korony 9 kwietna 2007 r., na zakończenie audiencji ogólnej na Placu św. Piotra.
Warto wspomnieć, że maryjne regalia łączy bardzo wiele z koronami jasnogórskimi. Po pierwsze, zostały wykonane jako wierne repliki koron, które Ojciec Święty Jana Paweł II podarował Matce Bożej z częstochowskiego sanktuarium tuż przed swoją śmiercią. Ponadto jedne i drugie zostały wykonane przez tego samego artystę złotnika Lecha Dziewulskiego z Krakowa. Po trzecie, perły znajdujące w podstawie koron pochodzą ze skarbca Jasnogórskiego Sanktuarium i zostały ofiarowane przez przeora klasztoru Paulinów o. Jacka Waliczka.
Choć zostały wykonane jako kopie papieskich koron dla Matki Bożej Jasnogórskej, mają swój rys niepowtarzalny - symbolicznie wiążący je ze szczyrkowskim sanktuarium i Kościołem bielsko-żywieckim. W centralnym miejscu czoła korony Matki Bożej, między słowami „Totus Tuus”, znajduje się pierścień biskupi ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusza Rakoczego. U stóp orła piastowskiego z lewej strony widnieje pierścień miasta Szczyrk, który władze miasta złożyły w dowód wdzięczności Matce Bożej za opiekę nad całą społecznością. Po prawej - pierścień Krakowskiej Salezjańskiej Insprektorii św. Jacka, zgromadzenia opiekującego się Sanktuarium na Górce. W czole korony, która zwieńczy głowę Pana Jezusa, znajduje się pierścień wywodzącego się ze zgromadzania Księży Salezjanówbp. Adama Śmigielskiego.
Materiał, z którego wykonano korony, w całości pochodzi z wotów, które wierni pielgrzymujący na Górkę składali u stóp Matki Bożej.
Koronowany obraz ze Szczyrku, na wzór częstochowskiego, będzie posiadał kurtynę wykonaną ze srebra. Odsłanianiu i zasłanianiu wizerunku Matki Bożej będzie towarzyszyć także dźwięk specjalnie na okazję koronacyjnej uroczystości skomponowanych fanfar.
Uroczystość Koronacji Cudownego Wizerunku Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku na Górce odbędzie się 21 września o godz.11.30.

PB

Reklama

Trzech mężczyzn przewróciło pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku

2019-02-21 08:05

wpolityce.pl

Toamsz Sekielski/Twitter.com

W nocy ze środy na czwartek przewrócono pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Akt wandalizmu zrelacjonował na Twitterze dziennikarz Tomasz Sekielski. Sprawcy zostali zatrzymani przez policję, ale wcześniej wysłali swój „manifest” do Oko.press.

Trzech mężczyzn użyło liny, by przewrócić na ziemię gdański pomnik ks. prałata Henryka Jankowskiego. Obecny na miejscu był dziennikarz Tomasz Sekielski. Zrelacjonował akt wandalizmu na Twitterze.

Na zdjęciach widzimy, że w dłoń ks. Jankowskiego włożono… dziecięcą bieliznę, a obok położono małe buty oraz komżę - strój ministrancki.

Sprawców ujęła policja.

Wcześniej wysłali swój „manifest” do Oko.press.

Podejmujemy działanie, którego celem jest symboliczne strącenie ze wspólnotowego piedestału fałszywej pamięci i czci osoby Henryka Jankowskiego— napisali.

Oskarżamy instytucję kościoła katolickiego i jej przedstawicieli, którzy z pełną świadomością zła czynionego przez Henryka Jankowskiego nie zareagowali, aby złu położyć kres, milczeli lub wręcz – jak Sławoj Leszek Głódź – tolerowali ryzyko pojawienia się kolejnych ofiar— cytuje „manifest” portal Oko.press.

Dowiadujemy się również, że trzej mężczyźni do aktywiści Obywateli RP, bądź uczestnicy protestów przeciwko reformie sądownictwa, czy ekshumacjom ofiar katastrofy smoleńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portret Sarmaty. Zajęcia plastyczne w Muzeum wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział MZW

2019-02-21 17:32

Część zajęć feryjnych zaproponowanych przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyło się w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Siedzibą placówki jest stary siedemnastowieczny dwór Bartochowskich, który jak najbardziej predysponowany jest do przeprowadzenia warsztatów pt. „Portret sarmaty”. Uczestnicy warsztatów poznali strój szlachecki, który zyskał miano narodowego i nosili go przede wszystkim szlachcice. Ten strój to: żupan, kontusz i dopełniający go ozdobny pas kontuszowy. Strój był modny w XVII i XVIII wieku, także w czasie zaborów, kiedy pełnił rolę symbolu narodowego.

Zofia Białas

W czasie ferii zimowych Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowywało zajęcia plastyczne, na których można było poznać ten pełen przepychu strój szlachecki i spróbować samodzielnie go namalować.

Na zdjęciach zajęcia z uczestnikami Spółdzielczego Domu Kultury Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Źródło: Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem