Reklama

Św. Paweł, rodzina i powołanie


Edycja bielsko-żywiecka 36/2008

Postać św. Pawła Apostoła, rodzina i odkrywanie powołania - to główne tematy, które będą towarzyszyć katechizacji w roku szkolnym i katechetycznym 2008/2009

Ruszył kolejny rok szkolny i katechetyczny. Od 2 września po uroczystościach inauguracyjnych, po szkolnych apelach na rozpoczęcie roku szkolnego przyszedł czas na zwyczajną pracę szkoły. Na nauczanie i wychowanie młodego pokolenia. Po raz kolejny w ten wysiłek budowania umysłów i serc dzieci i młodzieży włącza się Kościół przez dzieło katechizacji.
Za katechezę dzieci i młodzieży na Podbeskidziu jest odpowiedzialny Wydział Katechetyczny Kurii Bielsko-Żywieckiej. Jego zadaniem jest koordynacja pracy katechetów i czuwanie, by nauczanie religii w szkołach odbywało się w ramach zarządzeń i programów ustalonych przez Konferencję Episkopatu Polski i przebiegało zgodnie z obowiązującym polskim prawem oświatowym.
- W roku szkolnym i katechetycznym 2008/2009 pojawią się trzy główne tematy, które odcisną piętno na tegorocznym nauczaniu - mówi dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. dr Marek Studenski - św. Paweł, rodzina i temat powołania chrześcijańskiego.
W związku z ogłoszonym przez Papieża Benedykta XVI Rokiem św. Pawła katecheza będzie przybliżać młodemu pokoleniu postać i dziedzictwo Apostoła Narodów. Trzy główne konkursy - Olimpiada Teologii Katolickiej, Śląski Konkurs Biblijny i Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Jonasz” - będą dotyczyć właśnie spuścizny Apostoła Narodów. Mówiąc o konkursach, trzeba także wspomnieć, że jest przygotowywany konkurs dla uczniów szkół średnich w związku z 30. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Drugim ważnym tematem jest rodzina. Ponieważ przeżywamy w naszej diecezji Rok Rodziny, stąd ta tematyka będzie podejmowana zarówno w katechezie szkolnej, jak i przyparafialnej.
Jednym z najważniejszych celów przyświecających tegorocznej katechezie będzie zwrócenie uwagi na problem odkrycia powołania w życiu młodzieży. - Wielu młodych ludzi w sposób przypadkowy podejmuje decyzje dotyczące swego życia. Często ma miejsce następujący scenariusz: zdamy maturę, potem trochę popracujemy, a dopiero później będziemy się zastanawiać, co dalej - tłumaczy ks. Studenski. - Chcemy przez katechezę pomóc młodym ludziom w świadomym wyborze drogi powołania życiowego.
W tym temacie dzieciom, młodzieży i katechetom przyjdą z pomocą zgromadzenia zakonne oraz klerycy Seminarium Duchownego. Zostaną przygotowane pomoce dla katechetów oraz katechezy skierowane do poszczególnych grup wiekowych, które podejmą ten ważny w życiu człowieka temat. Jak zapowiadają pracownicy Wydziału Katechetycznego, każdego miesiąca w biuletynie katechetycznym będą się pojawiać materiały dotyczące powołania chrześcijańskiego oraz powołania kapłańskiego i zakonnego. - W ten sposób młodzi będą mieli okazję poznać bogactwo i różnorodność powołania we wszystkich jego wymiarach - ogólnoludzkim, chrześcijańskim, rodzinnym oraz kapłańskim i zakonnym. A to, mamy nadzieję, pomoże im w świadomym wyborze drogi życiowej - podsumowuje ks. Studenski.
Dzieło katechizacji w naszej diecezji podejmie w tym roku blisko 800 katechetów i katechetek, duchownych i świeckich. Oprócz koniecznych uprawnień wynikających z odpowiedniego teologicznego i pedagogicznego wykształcenia, katechizujący są zobowiązani również do własnej, stałej duchowej formacji. W tym właśnie celu dwa razy w roku odbywają się przygotowane dla nich dni skupienia: w pierwszym semestrze nauki - w drugiej połowie listopada oraz w okresie Wielkiego Postu - w marcu 2009 r.

PB

Zaufała Jezusowi. I zaczęły się dziać dziwne rzeczy

2019-02-18 14:21

- Chodzi o to, żeby się nie martwić, żeby się nie zamartwiać, żeby nie myśleć negatywnie, żeby nie myśleć, że się nie uda. Jak zaufaliśmy, to wierzymy, że wszystko będzie dobrze. Naprawdę wierzymy, że Pan Bóg działa, że się troszczy, że to należy do Niego - mówiła s. Glapka

- Jeśli oddajemy obawy, lęki, ufamy Mu całkowicie, to Pan Bóg przemienia nas całkowicie - dodawała

- Bóg działa w ten sposób, że po prostu stawia ludzi, organizuje pewne wydarzenia i trzeba z odwagą za tym pójść - podkreśliła s. Jolanta Glapka RSCJ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: uczestnicy szczytu wysłuchali pięciu świadectw

2019-02-21 13:11

st (KAI) / Watykan

O ranach doświadczanych przez ofiary wykorzystywania seksualnego przez duchownych mowa była w świadectwach przedstawionych w formie video podczas odbywającego się w Auli Nowej Synodu w Watykanie spotkania przewodniczących episkopatów na temat ochrony małoletnich w Kościele.

Krzysztof Hawro

W pierwszym świadectwie mężczyzny z Chile mowa była o trudnościach w przekazaniu biskupom informacji o doznanym molestowaniu ze strony duchownego, potraktowaniu go jako kłamcy i wroga Kościoła. Zaapelowano o zaufanie do zeznań ofiar, okazanie im szacunku jako koniecznego warunku ich uzdrowienia a także położenie kresu ukrywania tych przestępstw.

Kolejne dramatyczne świadectwo złożyła po francusku – kobieta wykorzystywana seksualnie od 15 do 28 roku życia przez kapłana. Podkreśliła ona, że kapłani mogą bardzo pomóc, ale mogę też wyrządzić wiele szkód. Dlatego powinni zachowywać się odpowiedzialnie.

Trzecie świadectwo złożył po włosku 53-letni zakonnik. Wyznał, że po swoim nawróceniu był wykorzystywany seksualnie przez kapłana. Jako osoba dorosła doniósł o tym biskupowi, a po braku reakcji nuncjuszowi. O ile nuncjusz okazał zrozumienie, to biskup na niego napadł, nie usiłując go zrozumieć. Zaapelował do biskupów, by wysłuchiwali ofiary wykorzystywania.

Kolejne świadectwo – po angielsku przedstawił mężczyzna z USA, molestowany w młodości przez duchownego. Wskazał na przykład wyrazistej postawy wobec pedofilii zmarłego przed niemal czterema laty kard. Francisa Georga i zaapelował do biskupów o stanowcze przewodzenie ludowi Bożemu.

Ostatnie świadectwo – po angielsku złożył także mężczyzna z kontynentu azjatyckiego, wielokrotnie molestowany przez zakonnika. Wskazał on na zmowę milczenia, z jaką spotkał się wśród przełożonych zakonnych. Podkreślił konieczność jasnego wskazania i ukarania sprawców przestępstw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem