Reklama

Na imieniny do Maryi

Katarzyna Woynarowska
Edycja częstochowska 36/2008

26 sierpnia, to nie tylko uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, ale także uchwałą Rady Miasta Częstochowy - święto duchowej stolicy Polski. 26 sierpnia rozpoczynają się również bogate w wydarzenia kulturalne Dni Częstochowy. Tegoroczne uroczystości miały jeszcze jeden jubileuszowy aspekt - Ojcowie Paulini obchodzą 700. rocznicę zatwierdzenia ich zakonu.
Nim jednak nastąpiły coroczne uroczystości na Jasnej Górze, dzień wcześniej 25 sierpnia, miała miejsce procesja archidiecezji częstochowskiej na Jasną Górę. Jak co roku jej droga wiodła z monumentalnej archikatedry Świętej Rodziny przez Aleje Najświętszej Maryi Panny ku jasnogórskiemu wzgórzu. Na czele procesji stoi zawsze Metropolita Częstochowski, razem z nim kroczą kapłani diecezjalni i zakonni, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne z pracujących w archidiecezji zgromadzeń, przedstawiciele katolickich organizacji i stowarzyszeń. Wśród nich uwagę zwracają białe peleryny rycerzy Zakonu Bożogrobców. W procesji najliczniejszy udział mają zawsze, oczywiście, reprezentanci parafii z terenu całej archidiecezji. W tym roku pojawiły się także parafie z diecezji radomskiej i sosnowieckiej.
25 sierpnia jest kolejnym sierpniowym dniem, gdy Częstochowa tętni pielgrzymkowym życiem. Od rana ku klasztorowi szli pątnicy z Tarnowa, to jedna z największych polskich pielgrzymek, porównywalna z pielgrzymką warszawską. W tym roku do Częstochowy weszło ok. 9 tys. pielgrzymów z diecezji tarnowskiej. W tą pątniczą rzekę jakże pięknie i naturalnie wpisała się procesja naszej archidiecezji, która przeszła miastem przy zachodzącym już słońcu. Procesja po raz pierwszy przeszła obok potężnego krzyża, który od niedawna otwiera bieg częstochowskich Alei. Niestety, w tym roku miała ona przede wszystkim charakter ekspiacyjny. Prosiliśmy Boga o przebaczenie i miłosierdzie w związku z dwoma wydarzeniami, które wstrząsnęły Kościołem lokalnym - chodzi o zniszczenia poczynione przez trąbę powietrzną i okrutny mord na Kapłanie z Blachowni.
Na szczycie klasztoru jasnogórskiego Mszę św. w intencji Kościoła częstochowskiego celebrował abp. Stanisław Nowak. Zebranych powitał gospodarz miejsca, nowy przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski, witając obok wymienionych wyżej Hierarchów, także biskupów: Ignacego Deca ze Świdnicy, bp. Henryka Tomasika z Siedlec, bp. Jana Wątrobę z Częstochowy oraz bp. Wacława Depo z Zamościa.
Homilię wygłosił bp. Zygmunt Zimowski z Radomia, który przypomniał, że zawsze o tej porze sierpnia metropolia częstochowska, w której skład wchodzą trzy diecezje: częstochowska, radomska i sosnowiecka, przychodzą na imieniny do Maryi. I przywołał czytaną tego dnia Ewangelię o 12-letnim Jezusie, który zagubił się w czasie powrotu z pielgrzymki do Jerozolimy, dowodząc jak często my, współcześni, gubimy w swej codzienności Jezusa. By nie dopuścić do tej sytuacji trzeba nam czytać często Biblię. Wiara rodzi się bowiem ze słuchania Słowa Bożego. - Nasza modlitwa powinna także być poszukiwaniem Jezusa - przekonywał Biskup z Radomia. - Bóg nas pragnie, abyśmy my pragnęli Jego. Trzeba abyśmy przyjrzeli się naszej codziennej modlitwie, byśmy Matce Bożej Częstochowskiej obiecali codzienną szczerą modlitwę osobistą i wspólnotową. Bp. Zimowski powołał się na ostatnią publikację „Niedzieli”, dotyczącą religijności Polaków, w tym budującego przywiązania młodych ludzi do modlitwy różańcowej.
Ksiądz Biskup apelował byśmy modlili się także za tych, którzy zgubili drogę do Kościoła, jak młody człowiek, który zamordował Kapłana z Blachowni.
26 sierpnia uroczystości rozpoczęły się już rano, ale główna Msza św. odprawiono o godz. 11, celebrował kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp. Szczegółową relację z tego dnia znajdą Czytelnicy na stronie 8 i 26 wydania ogólnopolskiego „Niedzieli”.

Reklama

Nowy rektor krakowskiego seminarium

2019-02-20 14:20

archidiecezja krakowska

Decyzją Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, po biskupie Januszu Mastalskim, obowiązki rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie od 1 marca br. obejmie ks. Andrzej Tarasiuk, dotychczasowy ojciec duchowny Seminarium.

cwr-skawina.pl
Ks. Andrzej Tarasiuk był gościem warsztatów psychoedukacyjnych dla kobiet, organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie oraz Centrum Wspierania Rodziny w Skawinie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów Wlkp.: powstała katedra z tysięcy klocków lego

2019-02-21 15:26

wm / Gorzów Wielkopolski (KAI)

Budowlę katedry pw. Najświętszej Maryi Panny zbudowaną z kilku tysięcy klocków lego zaprezentował twórca Cezary Siwek na wystawie w rodzinnym salonie, znajdującym się w Galerii Manhattan w Gorzowie Wielkopolskim. Wernisaż odbył się 21 lutego, a uczestniczyły w nim dzieci i dorośli. Proboszcz fary ks. dr Zbigniew Kobus ofiarował pomysłodawcy wizerunek kościoła na fotografii.

Twitter

- Do tej pory nie spotkałem takiego przedstawienia katedry – powiedział duchowny, zauważając, że na wystawach spotyka się najczęściej obrazy i fotografie. Przypomniał, że maleńka konstrukcja tego kościoła jest w muzeum „Spichlerz” na planie miasta średniowiecznego ale tak dużych rozmiarów i z takiego budulca jeszcze nie widział. Ks. Kobus pogratulował pomysłu i wręczył modelarzowi w prezencie fotografię przedwojennej katedry.

O realizacji modelu gorzowskiej świątyni, która jest symbolem Gorzowa Cezary Siwek myślał już od wielu lat. Działanie rozpoczął w 2011 r. od wykonania kilkuset zdjęć. O swoim pomyśle twórca rozmawiał już z poprzednim proboszczem ks. Zbigniewem Samociakiem, od którego dostał plan z przekrojem katedry i małą makietę.

Klocki zbierał przez dwa lata. – Są to elementy o unikalnych barwach, specjalistyczne, trudno dostępne, które trzeba było sprowadzać z wielu części świata. Udało się. Katedra powstawała przez 21 dni i nocy – powiedział Siwek, inicjator jedynej takiej katedry na świecie, bo jak twierdzi nie słyszał aby ktoś wcześniej podobny model wykonał. Jest on częścią wystawy, którą można oglądać w galerii handlowej na osiedlu Górczyn do 28 kwietnia.

Gorzowska katedra od lipca 2017 r. jest remontowana po pożarze, który wybuchł w czasie rozpoczynających się Dni Gorzowa. Ogień i dym zniszczył przede wszystkim wieżę, jednak w rezultacie ucierpiała cała budowla.

Cały czas prowadzona jest zbiórka funduszy na odbudowę kościoła, podczas ostatniej niedzielnej zebrano ponad 5 tys. zł.

Ofiary można wpłacać na konto parafii: 25 1020 1954 0000 7102 0069 8399 oraz diecezji: 81 1020 1954 0000 7602 0101 3754 lub wysyłając SMS na nr 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) z dopiskiem „katedra”.

Ks. Kobus apeluje także do wiernych o zwracanie uwagi na otaczający katedrę teren, ponieważ w ostatnich dniach miały miejsce kradzieże sprzętu budowlanego.

Gotycka katedra Wniebowzięcia NMP, zbudowana w XIII w., jest symbolem Gorzowa Wielkopolskiego, mieści się w samym centrum. To najcenniejszy zabytek historii regionu i diecezji zielonogórsko – gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem