Reklama

Kalwaryjskie pielgrzymowanie Kościoła częstochowskiego

Alicja Przepiórkiewicz
Edycja częstochowska 36/2008

7 sierpnia br. odbyła się doroczna pielgrzymka archidiecezji częstochowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej śladami pierwszego pielgrzyma kalwaryjskiego Sługi Bożego Jana Pawła II. Metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, tak szczególnie naznaczony duchowością kalwaryjską, został powitany na dziedzińcu klasztoru kalwaryjskiego przez miejscowego kustosza o. Damiana Muskusa OFM, któremu jako koordynator owego pielgrzymowania towarzyszył ks. prał. Stanisław Gasiński z sanktuarium kalwaryjskiego w Praszce, oraz inni kapłani, Służebniczki Starowiejskie, klerycy i wierni przybyli na te szczególne doroczne rekolekcje. Następnie zebrani udali się do bazyliki kalwaryjskiej, by tam sprawować Mszę św., pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa. Na początku Eucharystii o. Damian Muskus witając zebranych, złożył życzenia dostojnemu Jubilatowi Księdzu Arcybiskupowi w 50. rocznicę jego święceń kapłańskich i ofiarował pierwotny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej bez ozdobnej sukienki.
Bazylika kalwaryjska wypełniona pielgrzymami archidiecezji częstochowskiej śpiewała gromko stare pieśni kalwaryjskie, a śpiewom tym, również na dróżkach, przewodniczył ks. prał. Stanisław Gasiński, który kilka lat temu wydał drukiem modlitewnik z pieśniami kalwaryjskimi. Ksiądz Arcybiskup w homilii podkreślił: „Dlatego jesteśmy na Kalwarii, żeby stanąć tak jak Matka Boża pod krzyżem Jezusa (…), by, jak mówił Jan Paweł II, nabrać sił i odwagi w tym rezerwuarze wiary, nadziei i miłości, a dzięki temu nie bać się stanąć do końca pod krzyżem Chrystusa. Maryja niepostrzeżenie stała na Golgocie i składała ofiarę ze swojego Syna. To jest właściwie tajemnica Matki Bożej Kalwaryjskiej”.
Po błogosławieństwie kończącym Mszę św., Ksiądz Arcybiskup przeszedł z kapłanami i wiernymi do cudownej kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej, gdzie w imieniu wszystkich zebranych odmówił we wszystkich potrzebach modlitwę do Matki Bożej Kalwaryjskiej. Następnie, po zwiedzaniu kalwaryjskiego klasztoru wierni ze swoim Pasterzem odmówili modlitwę Anioł Pański przed bazyliką kalwaryjską i udali się na pełny obchód Dróżek Pana Jezusa. Owa szczególna pokutna modlitwa rozpoczęła się przy kaplicy św. Rafała Archanioła - patrona pielgrzymów, ale i tych „…którzy idą w głąb Tajemnicy Krzyża i tam znajdują zbawienie, ocalenie i to jest dla nas podpowiedź” - jak mówił Metropolita Częstochowski. Pełny obchód Dróżek Pana Jezusa trwał siedem godzin. Ksiądz Arcybiskup wygłaszał przy poszczególnych kaplicach głębokie w swej treści rozważania stacyjne. W kościele Ukrzyżowania na szczycie Kalwarii, abp Stanisław Nowak podkreślił, że „najpiękniejszą rzeczą na świecie jest wyciąganie gwoździ z przebitych rąk Jezusa; to jest ekspiacja, dobry czyn, żal za grzechy, spowiedź św.”. Słowa te nawiązywały do jednego z trzech wielkich obrazów przedstawiających mękę Pana Jezusa w tym najstarszym kościele kalwaryjskim. Przy kaplicy Grobu Chrystusa ks. dr Stanisław Gasiński, dziękując w imieniu zabranych Księdzu Arcybiskupowi za przewodniczenie owym kalwaryjskim obchodom podkreślił, że przez wygłaszane konferencje pasterz Kościoła częstochowskiego pomógł wszystkim zebranym w jednoznacznym opowiedzeniu się za Jezusem i Jego Kościołem.
„Jak na początku, tak również dzisiaj Chrystus potrzebuje apostołów gotowych poświęcić samych siebie jak św. Paweł” - mówił papież Benedykt XVI ogłaszając obecny rok jubileuszowy św. Pawła. Całe tegoroczne pielgrzymowanie do Kalwarii Zebrzydowskiej odbywało się pod hasłem wyznaczonym na ten rok duszpasterski przez Konferencję Episkopatu Polski: „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Niech w tym stawaniu się uczniami Chrystusa pomoże na przykład św. Pawła.
W pielgrzymowaniu tym uczestniczyło około 600 osób z różnych regionów archidiecezji: z Częstochowy, w tym pielgrzymka katechetów archidiecezji z ks. prał. Marianem Szczerbą oraz autokar zorganizowany przez Czesława Góralczyka z Zawiercia, z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła z ks. kan. Zenonem Gajdą, z parafii św. Alberta Chmielowskiego z ks. Janem Niziołkiem, ks. Robertem Taraskiem i klerykiem Andrzejem Witkiem; z Praszki - z Sanktuarium Kalwaryjskiego z ks. prał. Stanisławem Gasińskim i ks. wikariuszem Mariuszem Goszczykiem oraz klerykami: Adamem Polakiem, Dariuszem Pilarskim, Bartłomiejem Bartelskim, Wielunia: parafii św. Stanisława BM z ks. kan. Lechem Dębskim i ks. wikariuszem Robertem Frączkiem. Na owe pielgrzymowanie wysłali również swoich wiernych ks. prał. Marian Stochniałek z parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ks. kan. Marian Mermer z parafii św. Józefa, ks. prał. Marian Gąsiorowski i ks. kan. Szymon Szymocha z parafii św. Jakuba w Krzepicach, ks. kan. Jerzy Ręczak z parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pątnowie. Byli również wierni z Białej, Dzietrznik, Dalachowa, Grębienia, Wichewrnika, Młyny, Gaszyn, Józefów, Załęcze Wielkie, Kowale, Komorniki, Chotów.
Urzekająca na owej pielgrzymce była obecność 82-letniej pątniczki z Wielunia. Jej radość i pogoda ducha dodawały wielu pielgrzymom sił. Przy końcu pielgrzymowania zapewniła ona członków Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej z Praszki, że o ile Bóg pozwoli to przyjedzie na to duchowe kalwaryjskie umocnienie wspólnie z innymi tradycyjnie z początkiem sierpnia przyszłego roku.

Bp Ballin: za 50 lat Europa będzie muzułmańska

2019-02-15 17:37

vaticannews.va / Kuwejt (KAI)

Europa stanie się kontynentem muzułmańskim – uważa bp Camillo Ballin, zwierzchnik Kościoła katolickiego w Arabii Północnej. Ten włoski biskup misyjny od 50 lat żyje w krajach arabskich. Z tej perspektywy ocenia też przemiany na Starym Kontynencie.

PackShot/Fotolia.com

„Można sobie wyobrazić, że za 50 lat Europa będzie niemal całkowicie muzułmańska” – powiedział bp Ballin w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Il Messaggero”. Zastrzega on jednak, że proces ten nie jest wynikiem jakiejś politycznej strategii podboju ze strony krajów arabskich. Europa stanie się muzułmańska tylko dlatego, że nie ma dzieci i że brakuje jej ideałów, które mogą się odradzać z chrześcijańskich korzeni. Muzułmanie, którzy przybywają do Europy wypełniają po prostu pewną próżnię. Mają dużo dzieci i zachowują swoje korzenie – dodaje włoski misjonarz.

Podkreśla on, że od 50 lat obserwuje on z zewnątrz, z krajów arabskich, przemiany zachodzące w Europie. Dziś zależy jej przede wszystkim na wyrzeczeniu się własnych wartości. Jest ukierunkowana na pieniądze, swych korzeni już uznaje. I to właśnie wykorzystuje islam, który ma silne wartości. Zdaniem bp Ballina islamizacja Europy rozpocznie się od północy, ale z czasem obejmie cały kontynent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: rodzina abp. Baraniaka przekaże Order Orła Białego archidiecezji

2019-02-15 21:33

ms / Poznań (KAI)

Order Orła Białego, którym pośmiertnie został uhonorowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę abp Antoni Baraniak, zostanie przekazany archidiecezji poznańskiej. Rodzina wyróżnionego arcybiskupa przekaże go abp. Stanisławowi Gądeckiemu.

wikipedia.org

„Na ręce metropolity poznańskiego order przekaże siostrzeniec abp. Baraniaka Zenon Łakomy, który odbierał go z rąk prezydenta Andrzeja Dudy 11 listopada ub. r. na Zamku Królewskim w Warszawie” – mówi KAI Jolanta

Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy, autorka filmów o abp. Baraniaku.

Uroczystość przekazania orderu będzie miała miejsce w katedrze poznańskiej 18 lutego podczas nieszporów akademickich, które poprowadzi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Antoni Baraniak przez wiele lat był osobistym sekretarzem kard. Augusta Hlonda, a w latach 1957-1977 był arcybiskupem metropolitą poznańskim.

Jako najbliższy współpracownik Prymasa Tysiąclecia bp Baraniak przez kilka lat był więźniem komunistycznej bezpieki na warszawskim Mokotowie. Był poddawany okrutnym torturom, a komuniści chcieli wymusić na nim zeznania przeciwko kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

W archidiecezji poznańskiej trwają przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego abp. Antoniego Baraniaka, nazywanego „Żołnierzem Niezłomnym Kościoła”. Prezydent Andrzej Duda uhonorował go Orderem Orła Białego w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem