Reklama

„Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje”

Katarzyna Szkarpetowska
Edycja podlaska 36/2008

Nadliwie to niewielka miejscowość położona kilkanaście kilometrów od Łochowa, ukryta wśród lasów, pół i łąk, poprzecinana wstążkami rzeki Liwiec. W tej malowniczej okolicy działa Fundacja „Dzieci - Dzieciom”, założona 19 lat temu przez ks. Krzysztofa Małachowskiego. Ośrodek w Nadliwiu dysponuje 30 pokojami z pełnym wyposażeniem, salą rehabilitacyjną, jadalnią, przestrzenną świetlicą oraz kaplicą. Położony jest w 12-hektarowym lesie, który również jest własnością fundacji. Jej działalność jest odpowiedzią na potrzeby dzieci niepełnosprawnych, zwłaszcza z mózgowym porażeniem dziecięcym.
W czasie wakacji letnich i ferii zimowych organizowane są turnusy rehabilitacyjne pod nazwą Obóz Wschodzącego Słońca. Program wychowawczy obozów oparty jest na zasadach służby: dzieci sprawne służą swoją obecnością dzieciom niepełnosprawnym, czerpiąc jednocześnie radość z tego, że są potrzebne swoim przyjaciołom na wózkach. Prezes fundacji - Ksiądz Krzysztof - jest przekonany, że ta metoda wychowawcza pomaga wyzwalać w osobowości dziecięcej podstawowe wartości ludzkie, takie jak: odpowiedzialność, solidarność, miłosierdzie, uczciwość, pracowitość, szlachetność, szacunek dla cierpienia. Od 1990 r. do sierpnia 2008 r. zostało zorganizowanych ok. 70 turnusów rehabilitacyjnych.
Ksiądz Krzysztof mówi, że stale - telefonicznie lub listownie - otrzymuje prośby o pomoc. W odpowiedzi na otrzymane prośby fundacja otworzyła specjalne konto bankowe pod nazwą Fundusz Dzieci w Kryzysie: „Dzieci objęte tym funduszem znajdują się w natychmiastowej potrzebie: żywności, odzieży, opieki lekarskiej, terapii psychologicznej” - tłumaczy kapłan.
Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej. Jedynym źródłem przychodów są darowizny ze strony różnych instytucji i prywatnych darczyńców. „Od początku istnienia Fundacji «Dzieci - Dzieciom» spotkaliśmy wiele osób dobrej woli, które towarzyszą nam dobrocią serca” - mówi ks. Małachowski. Zapytany o to, w jaki sposób można pomóc fundacji, odpowiada, że można tego dokonać na wiele sposobów. „Można inwestować modlitwą, pracą wychowawczą, przez naukę, rehabilitację, promocję wychowania integracyjnego, przez pomoc rzeczową lub finansową”.
Ksiądz Krzysztof jest postacią nietuzinkową. To, co robi, jest prostą konsekwencją jego przeżyć, duchowych doświadczeń, które - według niego - są wzbogacającą koniecznością. Jego skarbem jest głęboka wiara.
50 lat temu w Tarnowie, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w 100. rocznicę objawień Najświętszej Maryi Panny w Lourdes, ks. Małachowski otrzymał od Pana łaskę i dar powołania. „Jestem wdzięczny Bogu za to, że mocą łaski, jaką daje słowom przeze mnie wypowiadanym, mogę od 50 lat sprawować Najświętszą Ofiarę Eucharystyczną, a w sakramencie pokuty udzielać rozgrzeszenia tym, którzy o to proszą. Dziękuję Ojcu Miłosierdzia, że drogę mojego życia tak ściśle związał z Najświętszym Sercem Pana Jezusa. Pan Jezus «wpisał» obecność swojego serca w moją posługę kapłańską, przypominając mi słowami Ewangelii: «Gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje»” (Mt 6, 21).
Ksiądz Krzysztof to kapłan o wielkim sercu i miłości do bliźniego. Z uporem wydobywa z innych wszystko to, co najlepsze. Pisząc o ks. Małachowskim, nie sposób pominąć pięknej sentencji Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Remont wnętrza kościoła św. Marii Magdaleny w Ożarowie

2019-02-20 16:37

Zofia Białas

Obecny kościół p.w. św. Marii Magdaleny jest już trzecią świątynią zbudowaną na przestrzeni 579 lat istnienia parafii pod tym samym wezwaniem (w przyszłym roku parafia będzie obchodzić jubileusz 580 – lecia). Dwa poprzednie kościoły spaliły się. Pierwszy, drewniany, spalił się w 1742 roku, drugi wybudowany staraniem Władysława Bartochowskiego w 1752 roku spłonął w czasie pierwszej wojny światowej w czerwcu 1916 roku. Od tej pory do roku 1940 funkcję kościoła pełniła sala widowiskowa Domu Ludowego (Parafialnego) zbudowanego w 1913 roku staraniem ks. Walentego Kotta i parafian. Budowę nowego kościoła, stylem nawiązującego do gotyku, rozpoczęto w 1929 roku. Rozpoczął ją ks. Józef Klarzak, kontynuował ks. Jan Szyca, od 1937 roku proboszcz. Prace wewnątrz kościoła, trochę w konspiracji, prowadzono w czasie niemieckiej okupacji, dzięki czemu pierwszą liturgię Mszy św., w jeszcze niewykończonym kościele można było odprawić 2 lutego 1945 roku. Prace budowlane trwały jeszcze do 1950 roku. W 1958 r. poświęcono chrzcielnicę, w 1961 r. ks. bp Stanisław Czajka konsekrował kościół. Staranie o estetykę kościoła mieli kolejni proboszczowie i administratorzy parafii: ks. Edward Skalik, ks. Henryk Polak, ks. Sławomir Kandziora, a od lipca 2016 roku zadanie to przejął ks. Sylwester Rasztar.

Zofia Białas

W styczniu 2019 r., dzień po święcie Trzech króli, do wnętrza kościoła wkroczyła ekipa remontowa. Wykonano już remont instalacji grzewczej, przygotowano ściany do malowania. W trakcie prac odkryto fragmenty malowideł z czasów I malowania, wykonanego przez parafianina Stanisława Pilarskiego. Dzisiejsze malowanie nadzorowane jest przez konserwatora zabytków, choć kościół liczy sobie dopiero 90 lat (1929 – 2019), to jednak są w nim dwa zabytkowe ołtarze i ambona z dawnej fary wieluńskiej, zniszczonej przez Niemców w latach 1939 -1940.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Andrzej Tarasiuk nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego

2019-02-20 20:12

md / Kraków (KAI)

Ks. dr Andrzej Tarasiuk został mianowany przez abp. Marka Jędraszewskiego rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Zastąpi na tym stanowisku bp. Janusza Mastalskiego. Jak poinformowano w komunikacie Kurii Metropolitalnej, nowy rektor obejmie obowiązki 1 marca.

diecezja.pl

Ks. Andrzej Tarasiuk ma 42 lata i pochodzi z Białej Podlaskiej. Jego dzieciństwo i wczesna młodość związane były z rodzinnym Terespolem nad Bugiem, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej oraz ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Warszawy. Od 8. roku życia zaangażowany był w Służbę Liturgiczną Ołtarza, najpierw jako ministrant, później jako lektor.

Po maturze podjął naukę w Studium Medycznym im. Prof. Antoniego Cieszyńskiego w Zabrzu. W 1998 r. ukończył je z tytułem technika elektroradiologii. W tym czasie podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium i został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 2004 r. w katedrze na Wawelu z rąk kard. Franciszka Macharskiego, a następnie został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy. W 2007 r., pełniąc dalej posługę duszpasterską w parafii, podjął studia licencjacko-doktoranckie z zakresu homiletyki na Wydziale Teologicznym PAT w Krakowie oraz studia podyplomowe na Wydziale Polonistyki UJ z retoryki. W czerwcu 2009 r. złożył egzamin dyplomowy z pracy na temat "Ksiądz – powołanie czy zawód?".

Od 2008 r. pełnił posługę wikariusza w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Krakowie na os. Podwawelskim. W 2017 r. na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie obronił pracę pt. "Rola i znaczenie sakramentów w dynamice życia duchowego chrześcijanina w nauczaniu Sługi Bożego biskupa Jana Pietraszki", napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka i uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych.

Ks. Andrzej Tarasiuk jest doświadczonym katechetą oraz duszpasterzem dzieci i młodzieży. Od początku posługi kapłańskiej przygotowywał dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej oraz młodzież do sakramentu bierzmowania. Od 2008 r. był duszpasterzem parafialnej wspólnoty młodzieży studiującej i pracującej "Trzynastka". Od 2011 r. uczestniczy w Ogólnopolskiej Inicjatywie Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus. Wykłada teologię duchowości na kursie dla animatorów Grup Apostolskich Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Jest inicjatorem i współorganizatorem pierwszych dwóch tur ogólnopolskich Rekolekcji Motocyklowych. W 2016 r. uczestniczył w pielgrzymce motocyklistów "Iskra Miłosierdzia" od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach do Watykanu, zorganizowanej z racji trwającego wówczas Roku Miłosierdzia i w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Nowy rektor krakowskiego seminarium jest także absolwentem Szkoły dla spowiedników w Skomielnej Czarnej, prowadzonej przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Zaangażowany jest w dzieła miłosierdzia oraz posługę wobec ubogich poprzez prowadzenie rekolekcji i Triduum Sacrum dla bezdomnych w Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie oraz w Przytulisku Brata Alberta przy ul. Krakowskiej.

Jest opiekunem duchowym wspólnoty namARKA i przewodnikiem Grupy 6. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę (Wspólnota II-Śródmieście).

Pod koniec sierpnia 2018 r. został skierowany do posługi ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Został powołany na rektora po tym, jak pełniący dotąd tę funkcję ks. prof. Janusz Mastalski został biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem