Reklama

Jedyny taki w Polsce

Ogród biblijny wyrósł w Proszowicach

Agnieszka Dziarmaga
Edycja kielecka 36/2008

Czym jest - czemu służy? To skupisko roślin wymienionych w Biblii, ewentualnie - jako uzupełnienie - występujących w rejonie Ziemi Świętej. Rośliny, dobrane według testamentalnego klucza, są unikatową ilustracją Biblii, zachętą do jej lektury, nietypowym sprawdzianem ze znajomości Słowa Bożego, wreszcie lekcją ogrodnictwa i koegzystencji ludzi ze światem przyrody, w której nic nie jest zbyteczne, ani przypadkowe.
Od pomysłu do powstania ogrodu w Proszowicach minęły 3 lata. Na eksperyment zaproponowany przez dr Zofię Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie (Wydział Ogrodniczy, Katedra Roślin Ozdobnych), pozytywnie odpowiedziała Caritas Diecezji Kieleckiej. To właśnie przy placówce Caritas w Proszowicach na ponaddziesięcioarowej powierzchni przed Domem św. Brata Alberta wykreowano oazę roślin, zapraszającą do wycieczki po Biblii - i Ziemi Świętej. Samo podziwianie młodych, choć już dość okazałych roślin, jest rzeczą wtórną. Trzeba sobie zadać trochę trudu i pomedytować z Biblią albo chociaż uważnie przestudiować wyryte na kamiennych tablicach inskrypcje, rozmieszone pomiędzy roślinami.
Oto miniwinniczka, ze swobodnie wyprowadzonymi ku słońcu pojedynczymi pędami wypielęgnowanej winorośli. „Ja jestem krzewem winnym, wy latoroślami, kto trwa we mnie, a ja w nim, ten przynosi owoc obfity” (J 15, 5). Nieopodal - przykład niespotykanej uprawy winorośli w tzw. rożkach: na stercie kamieni ułożonych w kopiec wije się pojedynczy dorodny pęd. Trzeba spróbować odnaleźć to miejsce, w którym Biblia mówi o tego typu winnicy, o tych właśnie rożkach. Winorośl, wino, krzew winny to ulubiony motyw roślinny w Biblii, wymieniany więcej niż 200 razy... I winorośl to jedna z siedmiu roślin, które stanowią nieodzowny element ogrodu biblijnego. Oprócz niej są to: figa, oliwka, granat, palma daktylowa, pszenica, jęczmień.
Oliwniki (dobrze zastępują oliwki, które raczej nie udałyby się w naszym klimacie) przywołują scenę dramatycznej modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym (o tamtym wydarzeniu, o gajach oliwnych i miejscach uprawy oliwek informuje, jak w wielu innych punktach Ogrodu Biblijnego, odpowiednia tablica).
Centrum ogrodu w Proszowicach stanowi obszar roślin ozdobnych otoczonych drewnianymi kratkowanymi pergolami. Ta część ogrodu jest inspirowana Księgą Pieśni nad Pieśniami, a czerwone i bladoróżowe róże wokół altany sugerują strumienie, wychodzące z serca Jezusa Miłosiernego. W obrębie altany wczesną wiosną rozkwita wszystkimi kolorami ponad 300 roślin cebulowych, m.in. krokusów, tulipanów, narcyzów, hiacyntów. Wszystkie bez wyjątku mają po sześć płatków - każdy z najmniejszych kwiatuszków - bo to cecha przywoływanych przez Jezusa „lilii polnych”.
Te rośliny, latem i jesienią zastąpione lobelią, miodunką itp. stanowią naturalne tło dla tzw. Studni Jakuba, obramowanej kamiennym ośmiobokiem (Osiem Błogosławieństw), przypominającej scenę rozmowy Jezusa z Samarytanką. Natomiast ukształtowane z wiecznie zielonych krzewinek bukszpanu litery alfa i omega, zarys krzyża i menory (a wszystko to na tle jasnego żwiru) to z pewnością czytelne znaki dla odpoczywających.
I jeszcze koniecznie trzeba przejść przez płynący w uregulowanym korycie strumień - czyli Morze Czerwone, nasze obuwie nie ucierpi przy tym na pewno. Pod dającą już cień morwą - szklany pojemnik z dobrze znanymi wszystkim ziarenkami gorczycy. Jezus powiedział: „Gdybyście mieli wiarę, jak ziarenko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie, wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze, a byłaby wam posłuszna” (Łk 17, 6). Trudno oprzeć się refleksji, na ile głęboka i ufna jest moja wiara?
Chleb św. Jana już zawiązał strąki (to te znane z przypowieści o synu marnotrawnym), figa doczekała się w naszym klimacie owoców. Wiele z tych egzotycznych, delikatnych roślin przekazał Ogród Botaniczny z Krakowa. Część z nich (w tym figa) rośnie w dużych donicach, a zimy, jak dotąd, spędza pod zadaszeniem, ale w niezbyt dogodnych warunkach, np. w pomieszczeniach biurowych. Przed opiekunami ogrodu stanęła konieczność budowy oranżerii. Zimowania w szklarniowych warunkach wymagają m.in. obficie kwitnące oleandry, dwukolczak śródziemnomorski (prawdopodobnie z tej rośliny, o dwóch kolcach wyrastających przy każdym liściu, zrobiono koronę cierniową), aromatyczne drzewo laurowe, cyprys, pistacja lentyszek, cedrat i symbolizujący przetrwanie mirt. Niektóre z tych roślin ze swą bogatą symboliką są wykorzystywane w zwyczajach żydowskich i naszych, rodzimych. Kto do niedawna wyobrażał sobie strój, wianek, bukiet panny młodej bez gałązek mirtu, sprzyjających, jak wierzono, przetrwaniu? Okazały platan wystrzelił w górę, tuż obok najprawdziwsza akacja z Pustyni Judzkiej, „chwiejąca się na wietrze” trzcina, rycynus o palczastych, efektownych liściach (przy tej roślinie siedział biblijny Jonasz), tzw. „łzy Hioba” (nasiona rośliny to materiał na paciorki różańca), melon, arbuzy... Nieopisanie pachną zioła: ruta, kolendra, kminek, mięta i koper.
Obrazy i aromaty Ogrodu Biblijnego zapadają w pamięć. Jego uroda i zdrowy wygląd to zasługa personelu Domu św. Brata Alberta z dyrektor placówki Urszulą Jarosz i ogrodnikiem panem Józefem Galusem, całym sercem oddanym idei ogrodu. - Nasz ogród nie przetrwałby bez osób, które nie kochają roślin i nie umieją ich pielęgnować - mówi pomysłodawczyni dr Z. Włodarczyk. Dziękuje Caritas Kieleckiej z dyr. ks. Stanisławem Słowikiem. - Bez wahania zdecydowali się na ten bądź co bądź nowy eksperyment - mówi.
Ks. Słowik bynajmniej nie żałuję. - To ciekawa, niecodzienna idea - uważa. Wyjaśnia, że w skali tygodnia miejsce odwiedza od kilkudziesięciu do stu osób. Edukacyjne walory ogrodu mogą wykorzystać grupy studentów i uczniów z katechetami, polonistami, nauczycielami biologii. Jak zapewnia dyr. Urszula Jarosz, mieszkańcy Proszowic lubią sobie tutaj odpocząć, pomodlić się z książeczką do nabożeństwa, a ślubne pary - utrwalić wyjątkowy moment w wyjątkowym ogrodzie.
Ogród stanowi niemałą atrakcję przeżywających 650 lat, ruchliwych i tętniących życiem Proszowic oraz wielką radość dla obcujących z nim na co dzień mieszkańców Domu św. Brata Alberta.

Reklama

Warszawa: 24 marca Narodowy Marsz Życia

2019-03-22 11:31

pra / Warszawa (KAI)

Prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, konieczność ochrony i wsparcia dla naturalnej rodziny, oraz prawo rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci, to postulaty Narodowego Marszu Życia, który przejdzie ulicami Warszawy 24 marca, w Narodowym Dniu Życia. Organizatorem marszu jest Chrześcijański Kongres Społeczny.

Łukasz Krzysztofka

Chrześcijański Kongres Społeczny w trakcie Narodowego Marszu Życia chce dać wyraz swoim marzeniom, nadziejom, ale także determinacji. „Marzeniom o lepszym świecie bez zabijania, także tych jeszcze nienarodzonych, bez przemocy i nienawiści. Nadziejom, że jest to możliwe tu i teraz, chociaż na pewno nie wszystko od razu” - zapowiadają organizatorzy.

W trakcie Marszu organizatorzy przypomną o prawie do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o konieczności ochrony i wsparcia dla naturalnej rodziny, oraz prawie rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci.

„Będziemy także wprost upominać się o konkretne działania władz, obiecane i deklarowane, a obecnie zaniechane, które stanowią bardzo ważne elementy budowania w naszym kraju sprawiedliwego ładu społecznego, w którego centrum jest godność człowieka i prawa rodziny” - zapowiada Chrześcijański Kongres Społeczny. Chodzi m.in. o jak najszybsze przyjęcie przez Sejm w formie ustawy obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, pod którym podpisało się ponad 800 tysięcy obywateli, oraz wypowiedzenie przez Polskę genderowej Konwencji Stambulskiej i zaproponowanie Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny.

Chrześcijański Kongres Społeczny wierzy, że ten rok może być kluczowy dla realizacji postulatu ochrony życia od poczęcia, a szczególnie w przypadku eugenicznym. Podstawą tej wiary, jak wskazują organizatorzy Narodowego Marszu Życia, jest fakt, że rządzący dziś Polską mają wszystkie instrumenty, aby ochronę życia zagwarantować prawem.

„Mają większość w Sejmie i Senacie, mają większość przekonanych w sprawie ochrony życia posłów i senatorów, mają w Parlamencie gotowy do dalszego procedowania obywatelski projekt ustawy, mają gotowy projekt stanowiska w Trybunale Konstytucyjnym, mają media publiczne” - wylicza Chrześcijański Kongres Społeczny.

„Narodowy Dzień Życia, który obchodzimy 24 marca, to ostatni moment, aby jeszcze raz z pełną mocą zaapelować do rządzących o wypełnienie obietnic i powinności, ale przede wszystkim o realizację tego wielkiego dobra, które jest w ich zasięgu” - podkreślają organizatorzy Narodowego Marszu Życia.

Marsz rozpocznie się o godzinie 13.30 na Placu Zamkowym w Warszawie. Organizatorzy zapraszają wcześniej do uczestniczenia we Mszy św. o godz. 12.00 w kościele Św. Anny.

Organizatorem Narodowego Marszu Życia jest Chrześcijański Kongres Społeczny, którego inicjatorem jest poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek. Patronat nad wydarzeniem objęła m.in. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jasna Góra: trwają spotkania „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”

2019-03-24 15:05

it / Częstochowa (KAI)

Na Jasnej Górze trwa cykl spotkań pt. „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”. Odbywają się one raz w miesiącu, kolejne już jutro, 25 marca. Spotkania, obok modlitwy, wpisują się w przygotowania do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który był wielkim czcicielem Matki Bożej Jasnogórskiej.

BP KEP

Celem spotkań jest przede wszystkim poznanie nauczania kard. Wyszyńskiego refleksja wokół jego spuścizny. - Gdyby nie prymas Wyszyński, jego zawierzenie Maryi Jasnogórskiej i jego nauczanie, zupełnie inaczej wyglądałby Kościół w Polsce, nasza maryjność i nasz naród - uważa o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. - Jeśli nie przyjmiemy za klucz jego słów: „wszystko postawiłem na Maryję”, to nie zrozumiemy ani Prymasa ani obecności Maryi w naszym narodzie i w naszych dziejach. Potwierdził to Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Częstochowy w 1979r. – powiedział KAI przedstawiciel zarządu Zakonu Paulinów.

Na jutrzejszym spotkaniu mowa będzie o jasnogórskiej „obecności” ks. Prymasa na podstawie publikacji „Stefan Kardynał Wyszyński. Jasnogórskie wspomnienia, zapiski osobiste”. Książka przybliża, często godzina po godzinie, w sumie 603 dni jego pobytu w częstochowskim sanktuarium.

- Jasna Góra dla ks. Prymasa stanowiła punkt odniesienia do wszelkich podejmowanych działań. On sam nazywał siebie Prymasem Jasnogórskim, o czym przypomina też tytuł naszego cyklu - zaznacza o. Tabulski. Dodaje, że książka jest jakby autobiografią kard. Wyszyńskiego, człowieka, którego cechowała autentyczna troska o losy człowieka i świata, umiłowanie Boga, Kościoła i Ojczyzny oraz ufne i synowskie zawierzenie Matce Najświętszej.

Gośćmi wieczoru 25 marca będą m.in.: redaktor książki Hanna Zyskowska, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, o. Józef Płatek, świadek życia i jasnogórskiej posługi Prymasa Wyszyńskiego. Spotkania odbywają się w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym. - Bardzo czekamy na decyzję Kongregacji Do Spraw Świętych i na ostateczną informację o beatyfikacji, bo Polsce bardzo potrzeba dziś nowego znaku - podkreśla o. Tabulski. - Dodał, że nauczanie Prymasa Wyszyńskiego wciąż jest bardzo aktualne i dlatego trzeba wielkiego powrotu do jego słów.

- Potrzebujemy nowego impulsu, nie tylko modlitwy i wstawiennictwa, ale też takiego nauczania, które pozwoli nam uporządkować wszystkie sprawy w naszej Ojczyźnie, ten cały bałagan moralny, bałagan życia społecznego, politycznego i również Kościoła, bo Kościół też potrzebuje oparcia i świateł, jak przeżyć próbę oczyszczenia – powiedział zakonnik.

Drugie spotkanie „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”, które odbędzie się jutro, 25 marca, poprzedzi Msza św. o 17.00 w Kaplicy Matki Bożej w intencji rychłej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Rozmowy z autorami książki i świadkami życia Prymasa Tysiąclecia rozpocznie się w Jasnogórskim Instytucie Maryjny o 18.30.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem