Reklama

Jan Paweł II dla przedszkolaków

Z Pawłem Kozakiewiczem asystentem ds. programowych Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” rozmawia Paweł Piwowarczyk
Edycja małopolska 36/2008

Paweł Piwowarczyk: - Z jaką nową inicjatywą kieruje się Centrum do najmłodszych?

Paweł Kozakiewicz: - Już od 15 września 2008 r. ruszamy z akcją pt. „Warsztaty dla najmłodszych”. Głównym celem tego projektu jest upowszechnianie i twórcze rozwijanie wśród najmłodszych świadomości o Ojcu Świętym - Janie Pawle II - przez warsztaty oparte na przedstawieniu kilku faktów z życia małego Karola. To także możliwość zapoznania najmłodszego pokolenia, które nie zdążyło poznać Ojca Świętego Jana Pawła II z Jego osobą, działalnością, przesłaniem, jakie nam pozostawił, tak, by pamięć o najwybitniejszym Polaku nieustannie trwała. Dzieci przez uczestnictwo w warsztatach w miejscu, którego nadrzędnym celem jest podtrzymywanie pamięci o Janie Pawle II będą miały okazję poznać Go w sposób bardziej namacalny dzięki projekcji filmu animowanego oraz pracy warsztatowej w Galerii Jana Pawła II, gdzie umieszczona będzie wystawa kadrów książki dla dzieci o dzieciństwie Ojca Świętego.

- Jak będą wyglądały warsztaty - czy każdy przedszkolak może wziąć udział w akcji?

- Projekt ma za zadanie zapoznać najmłodszych Polaków z osobą Jana Pawła II. Do tego celu zostanie wykorzystany film rysunkowy „Felicjanek 10”, który będzie wyświetlany podczas Warsztatów. Zostanie również wykonana wystawa kadrów z książki o tym samym tytule.
Teoretycznie akcja skierowana jest do przedszkoli. Około 30-osobowe grupy przedszkolne będą zapisywały się telefonicznie na spotkania warsztatowe, trwające ok. 1 godziny. Nie mniej jedna istnieje możliwość indywidualnego zapisywania się na Warsztaty. Pojedyncze osoby mogą dołączyć do grup. Konieczny jest jednak wcześniejszy kontakt telefoniczny.

- Dlaczego właśnie dzieci będą odbiorcami tej inicjatywy?

- Śledząc akcje prowadzone przez liczne ośrodki powołane do upamiętnienia pontyfikatu, niewątpliwie jednego z największych Polaków, możemy bez problemu znaleźć coś, co przywołuje niezapomniane wspomnienia o Janie Pawle II.
Zachwycamy się zdjęciami, monumentami, miejscami związanymi z Ojcem Świętym, wzruszamy się, wracając pamięcią do chwil niejako „spędzonych z Nim”, które utkwiły nam w pamięci. W całym wzruszeniu i fascynacji Jego osobą nie możemy zapomnieć, że spuścizna, jaką pozostawił po sobie nie jest skierowana tylko do nas, „Pokolenia JP2”. Nauczanie Ojca Świętego, oparte na Ewangelii, ma charakter uniwersalny i to tylko od nas tak naprawdę zależy na ile „Papież z dalekiego kraju” stanie się nauczycielem narodów i pokoleń. Nie możemy być pod wpływem „egoistycznej fascynacji” Ojcem Świętym i chcieć zatrzymać Go wyłącznie dla siebie. Musimy mówić o tym wielkim człowieku, o Jego życiu i nauce. Mówić tym, którzy sami nie mieli okazji Go poznać - najmłodszym. Stąd inicjatywa i pomysł Warsztatów. Chcemy rozpocząć edukację od najmłodszych lat, aby skarb, jaki otrzymaliśmy - Osobę Ojca Świętego - nie zatrzymać tylko dla siebie, ale „przekazać” Go innym pokoleniom.

- Jakie inne inicjatywy przygotowuje Centrum w najbliższym czasie?

- W chwili obecnej skupiamy się na obchodach 30. rocznicy wyboru kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową. Szczegóły zostaną podane w najbliższym czasie. Ponadto pracujemy nad wystawą dokumentów Karola Wojtyły z okresu krakowskiego.

ZAPISY NA WARSZTATY:
Centrum Jana Pawła II
„Nie lekajcie sie!”
Kanonicza 18 Kraków
kom.: +48 880 523 442
tel.: +48 12 429 64 71
janpawel2.pl

Reklama

Wyrzucony z Norwegii za obronę polskich dzieci

2019-02-18 07:58

Artur Stelmasiak

W poniedziałek o godz. 17 odbędzie się demonstracja przed ambasadą Norwegii przeciwko antyrodzinnej polityce Oslo, gdzie odbiera się dzieci m. in. polskim rodzinom. Powodem pikiety jest wyrzucenie polskiego dyplomaty konsula dr Sławomira Kowalskiego wbrew stanowisku rządu RP.

Twitter

Norweski MSZ tłumaczy, że konsul podczas swoich interwencji w obronie dzieci nie podporządkował się policji i urzędnikom Barnevernet. Jednak z opinii świadków i nagrań udostępnionych przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris jednoznacznie wynika, że to norwescy policjanci i urzędnicy złamali międzynarodowe prawo, a zwłaszcza zapisy Konwencji Wiedeńskiej o prawie konsularnym.

Na filmie ujawnionym na youtube dokładnie widać i słychać, że policjanci zmusili polskiego konsula do opuszczenia budynku, gdzie znajdowały się polskie dzieci. Co więcej, osobie posiadającej immunitet dyplomatyczny policjanci grozili użyciem siły i mówili: "Masz ostatnią szansę żeby stąd wyjść, albo cię wyniesiemy". "Masz wyjść, bo ja tak mówię!". Natomiast rzeczniczka norweskiego MSZ nadal powiela kłamstwa i oskarżenia wobec konsula, że zachowywał się gwałtownie, utrudniał wykonywanie obowiązków i odmówił stosowania się do poleceń policji. - Konsul miał pełne prawo do interwencji, a policja powinna mu w tym pomoc. Nagranie czarno na białym pokazuje, że konsul działał zgodnie z prawem, a prawo łamali norwescy policjanci. To jawne pogwałcenie prawa konsularnego z Konwencji Wiedeńskiej. Mam nadzieję, że te sprawy zostaną postawione na arenie międzynarodowej - mówi mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, który jest zaangażowany w obronę polskich rodzin w Norwegii.

Konsul Sławomir Kowalski został bardzo brutalnie potraktowany przez norweską dyplomację. W szybkiej odpowiedzi na to polski MSZ w tym samym czasie odwołał norweską panią konsul z Warszawy. W tej sprawie chodzi o ochronę Polaków w Norwegii, których jest tam ok. 200 tys. i są największą mniejszością narodową w tym kraju. - Mam tezę, że w kontekście relatywnie niskiego przyrostu naturalnego w Norwegii, możliwość asymilacji polskich dzieci jest bardzo atrakcyjna dla rządu norweskiego. I dlatego szuka się pretekstu, by polskie dzieci zabrać polskim rodzinom, odciąć je od polskiej kultury i tradycji, by zrobić z nich Norwegów, których dziś tak bardzo brakuje w Norwegii - mówił poseł Jan Dziedziczak i były wiceminister MSZ.

Pikieta rozpocznie się w poniedziałek 18 lutego 2019 roku przed ambasadą Norwegii, al. Armii Ludowej 26 o godz. 17.00

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek prosi o modlitwę za siebie i papieża Benedykta

2019-02-20 12:01

st (KAI) / Watykan

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał, że 22 lutego obchodzone jest święto katedry św. Piotra.

Vatican Media

W związku z tym Franciszek powiedział: „W najbliższy piątek będziemy obchodzili święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Módlcie się za mnie i za moją posługę, także za papieża Benedykta, aby zawsze i wszędzie utwierdzał braci w wierze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem