Reklama

W pawłowej szkole wiary


Edycja lubelska 36/2008

U progu nowego roku zawierzamy Bogu wszystkie odpowiedzialne zadania, które winny łączyć szkołę, rodzinę i Kościół, abyśmy mogli wychować młode pokolenie w duchu tych wartości, które przypomina Jezus Chrystus pytając: „cóż da człowiek w zamian za duszę swoją?” (Mt 16, 26).

Rodzina szkołą wartości

Aby szkoła mogła skutecznie kształtować dojrzałą osobowość uczniów, trzeba, aby uczniowie słyszeli w swych rodzinach rozwinięcie prawd przekazywanych na lekcjach. Nie można się bowiem łudzić, że szkoła będzie należycie formować wychowanków, jeśli jej nauczanie nie będzie miało przedłużenia w domu. (...) W tym celu rozmawiajmy z nimi o uczciwości i o poczuciu honoru, o powołaniu do życia w rodzinie i powołaniu kapłańskim. Uwrażliwiajmy je na biedę i cierpienie bliźnich. Uczmy, że w dążeniu do sukcesu nie wolno nigdy zapominać o Bogu. Ukazujmy młodym sens wyrzeczeń niezbędnych w każdym ludzkim życiu. W ten sposób uczmy młode pokolenie, że życie ludzkie może być sensowne i piękne, nawet jeśli nie zrobi się w nim kariery i nie odniesie błyskotliwych sukcesów. Tę wizję życia pięknie wyraża Ojciec Święty Benedykt XVI, pisząc w swej encyklice Spe salvi: „Prawdziwymi gwiazdami naszego życia są osoby, które potrafiły żyć w sposób prawy. One są światłami nadziei” (nr 49).
Ważne jest także, abyśmy potrafili ukazywać młodym konkretne przykłady takich świateł, które mogą stanowić życiowy wzór do naśladowania. Trzeba je szczególnie przypominać, gdy w mediach sensacja goni skandal, natomiast bezmyślność i zanik duchowej wrażliwości bywają traktowane jako wyraz wyzwolenia z wcześniejszych wzorców wychowawczych. W sytuacji tej, aby ochronić młode pokolenie przed duchową pustką wypraną z ideałów, trzeba nawiązywać do pięknych kart polskiej historii. Ukazując szlachetne postacie w naszym otoczeniu, należy odwoływać się do dobrze pojętej dumy narodowej. Równocześnie zaś trzeba zdecydowanie przeciwstawiać się krzywdzącym uogólnieniom, które sugerują, że wokół nas wszyscy są oszustami lub przestępcami. Kultura chrześcijańska jest przeniknięta duchem ewangelicznych błogosławieństw. Aby przekazać ją młodemu pokoleniu, trzeba dołożyć starań, aby w naszym życiu nie naśladować stylu środowisk skłóconych, sfrustrowanych, zgorzkniałych czy pełnych pretensji do świata. Innego stylu wymaga od nas Chrystus. Nawet tuż przed podjęciem Męki uczy On w Wieczerniku przykazania miłości, umywa nogi uczniów, mówi o pięknie Kościoła, modli się, aby Apostołowie mieli Jego „radość w całej pełni” (J 17, 13). Tego stylu uczył przykładem całego swego życia Jan Paweł II. Dlatego też jego nauczanie o kulturze życia tak silnie przemawiało, nawet do serc osób stojących daleko od Kościoła. Umiejmy naśladować to wielkie papieskie dziedzictwo, nie tylko w szkołach, które noszą imię Jana Pawła II.

Reklama

Apostolski szlak świadectwa

Obecny rok Kościół przeżywa jako rok św. Pawła. Naszym działaniom i planom duszpasterskim patronuje Apostoł, którego cenimy za zapał, poświęcenie i dynamizm. Jego styl apostolski niesie zobowiązanie dla nas wszystkich, byśmy potrafili jak on ukazywać duchowe piękno chrześcijaństwa nadziei i miłości. Na szlaku swych podróży apostolskich św. Paweł doświadczał wielokrotnie postaw odległych od wiary chrześcijańskiej (...). Niejednokrotnie w naszym oddziaływaniu wychowawczym będzie nam zagrażać zmęczenie i zniechęcenie. Ważne jest, abyśmy nie dali się wtedy ogarnąć rozczarowaniu; byśmy pamiętali, że na życiowym szlaku Apostoła Narodów było również wiele trudnych doświadczeń, które mogły nastrajać pesymistycznie. Powtarzał wtedy „wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4, 13) i z żywej modlitewnej więzi z Chrystusem czerpał siłę do przezwyciężenia życiowych trudności.
Niechaj modlitwa będzie źródłem Waszej siły w kolejnym roku nauczania. Przy lekturze pochodzących z minionego stulecia pamiętników znajdujemy często piękne świadectwa o tym, jak ważną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń odgrywała wspólna modlitwa i żywa religijna więź w rodzinie. U progu trzeciego tysiąclecia trzeba nam postawić pytanie: czy u młodego pokolenia zachowamy żywą tę samą więź modlitwy i poczucie odpowiedzialności za świętość polskich rodzin? (...) Na progu kolejnego roku pracy, serdecznie życzę wszystkim nauczycielom, katechetom, rodzicom i uczniom, aby poczucie wspólnoty Kościoła stanowiło źródło waszej duchowej siły i radości ducha (...).

Reklama

Kanada: ksiądz dźgnięty nożem w czasie Mszy

2019-03-22 16:57

pb (KAI/radio-canada.ca) / Montreal

Rektor Oratorium św. Józefa w Montrealu ks. Claude Grou został dźgnięty nożem w czasie, gdy odprawiał Mszę św. w tej świątyni, znajdującej się na górującym nad miastem wzgórzu Mont-Royal. Poranna liturgia jest transmitowana przez telewizję i w internecie, więc świadkami zdarzenia było wielu telewidzów i internautów.

Senlay/pixabay.com

Około 8.30 nieznany mężczyzna podszedł do odprawiającego Mszę kapłana i zaatakował go nożem. Ochrona świątyni szybko obezwładniła napastnika i zatrzymała do czasu przyjazdu policji, która go aresztowała.

Duchowny został przewieziony do szpitala. Okazało się, że został lekko ranny. Jego stan jest stabilny.

Na razie nieznane są tożsamość i motywy napastnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jasna Góra: trwają spotkania „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”

2019-03-24 15:05

it / Częstochowa (KAI)

Na Jasnej Górze trwa cykl spotkań pt. „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”. Odbywają się one raz w miesiącu, kolejne już jutro, 25 marca. Spotkania, obok modlitwy, wpisują się w przygotowania do beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który był wielkim czcicielem Matki Bożej Jasnogórskiej.

BP KEP

Celem spotkań jest przede wszystkim poznanie nauczania kard. Wyszyńskiego refleksja wokół jego spuścizny. - Gdyby nie prymas Wyszyński, jego zawierzenie Maryi Jasnogórskiej i jego nauczanie, zupełnie inaczej wyglądałby Kościół w Polsce, nasza maryjność i nasz naród - uważa o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów. - Jeśli nie przyjmiemy za klucz jego słów: „wszystko postawiłem na Maryję”, to nie zrozumiemy ani Prymasa ani obecności Maryi w naszym narodzie i w naszych dziejach. Potwierdził to Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Częstochowy w 1979r. – powiedział KAI przedstawiciel zarządu Zakonu Paulinów.

Na jutrzejszym spotkaniu mowa będzie o jasnogórskiej „obecności” ks. Prymasa na podstawie publikacji „Stefan Kardynał Wyszyński. Jasnogórskie wspomnienia, zapiski osobiste”. Książka przybliża, często godzina po godzinie, w sumie 603 dni jego pobytu w częstochowskim sanktuarium.

- Jasna Góra dla ks. Prymasa stanowiła punkt odniesienia do wszelkich podejmowanych działań. On sam nazywał siebie Prymasem Jasnogórskim, o czym przypomina też tytuł naszego cyklu - zaznacza o. Tabulski. Dodaje, że książka jest jakby autobiografią kard. Wyszyńskiego, człowieka, którego cechowała autentyczna troska o losy człowieka i świata, umiłowanie Boga, Kościoła i Ojczyzny oraz ufne i synowskie zawierzenie Matce Najświętszej.

Gośćmi wieczoru 25 marca będą m.in.: redaktor książki Hanna Zyskowska, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, o. Józef Płatek, świadek życia i jasnogórskiej posługi Prymasa Wyszyńskiego. Spotkania odbywają się w Jasnogórskim Instytucie Maryjnym. - Bardzo czekamy na decyzję Kongregacji Do Spraw Świętych i na ostateczną informację o beatyfikacji, bo Polsce bardzo potrzeba dziś nowego znaku - podkreśla o. Tabulski. - Dodał, że nauczanie Prymasa Wyszyńskiego wciąż jest bardzo aktualne i dlatego trzeba wielkiego powrotu do jego słów.

- Potrzebujemy nowego impulsu, nie tylko modlitwy i wstawiennictwa, ale też takiego nauczania, które pozwoli nam uporządkować wszystkie sprawy w naszej Ojczyźnie, ten cały bałagan moralny, bałagan życia społecznego, politycznego i również Kościoła, bo Kościół też potrzebuje oparcia i świateł, jak przeżyć próbę oczyszczenia – powiedział zakonnik.

Drugie spotkanie „Prymas Jasnogórski w drodze na ołtarze”, które odbędzie się jutro, 25 marca, poprzedzi Msza św. o 17.00 w Kaplicy Matki Bożej w intencji rychłej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. Rozmowy z autorami książki i świadkami życia Prymasa Tysiąclecia rozpocznie się w Jasnogórskim Instytucie Maryjny o 18.30.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem