Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Pan jest moim Pasterzem - a ja jego uczniem!

Ks. Łukasz Langenfeld
Edycja legnicka 36/2008

W dniach 14-18 sierpnia br. w głównym sanktuarium maryjnym diecezji legnickiej w Krzeszowie ponad 500 młodych osób uczestniczyło w XV Europejskim Spotkaniu Młodych. Czasem swego trwania oplotły one także Wielki Odpust Krzeszowski, umożliwiając młodzieży, głównie z Dolnego Śląska, ale także z Czech, Niemiec i Łużyc uczestniczenie w nim.
Spotkania młodych już od lat na stałe wpisały się w wakacyjny kalendarz naszej diecezji. Pierwsze siedem z nich przeżywano w Głuszycy (obecnie diecezja świdnicka), a od 2001 r. gromadzą one swoich uczestników w Krzeszowie.
„Bądźmy uczniami Chrystusa” - te słowa były oficjalnym mottem tegorocznego Spotkania Młodych. Uczestnicy tych „rekolekcji” wybrali i przyjęli również za swoje słowa Psalmu 23: „Pan jest moim Pasterzem”, które przez te pięć dni, nawet kilkanaście razy dziennie rozbrzmiewały w krzeszowskim sanktuarium w formie młodzieżowej pieśni religijnej...
Tegoroczne spotkanie zainaugurowała Msza św. sprawowana w czwartkowy wieczór przez wszystkich kapłanów, którzy współtworzyli te swoiste „młodzieżowe rekolekcje”.
O godz. 20 pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego wszyscy uczestniczyli w nowennie do Matki Bożej Łaskawej i 5-kilometrowej procesji z lampionami po krzeszowskiej kalwarii z 32 stacjami, umieszczonymi w 23 okalających Krzeszów kapliczkach. Kalwaria krzeszowska, jako pierwsze śląskie założenie kalwaryjskie, została ufundowana przez opata Bernarda Rosę w 1672 r., szybko stając się celem licznych pielgrzymek.
Następnie o północy, a więc już w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odprawiono Pasterkę Maryjną, której również przewodniczył Ksiądz Biskup. W homilii mówił o radości chrześcijańskiej, która powinna towarzyszyć każdemu uczniowi Jezusa Chrystusa! „Tu, u Matki, podczas tych Dni Młodych, macie się radować z tego, że jesteście dziećmi Boga Ojca i uczniami Jezusa Chrystusa. Jednocześnie, nie wolno Wam zmarnować tego czasu, który daje Wam Pan Bóg, byście na nowo zbliżyli się do Niego, rozkochali w Nim i głosili Go całemu światu”.
Te pięć wspólnie przeżytych dni wypełniły modlitwa, refleksja, śpiew, praca i formacja podczas warsztatów tematycznych oraz zabawa, które łącząc się i przeplatając, miały na celu wskazać drogę osobistego spotkania młodej osoby z Jezusem Chrystusem oraz z drugim człowiekiem. Trzydniowym deszczem Pan Bóg oczyszczał serca i uczył pokory każdego z przybyłych w tym roku do Krzeszowa. Jednak nie ostudziło to zapału, miłości, radości i pragnienia bliższej relacji z Jezusem, z jakimi przyjechała do Krzeszowa młodzież.
Stałymi punktami programu były, oczywiście, Eucharystia i ciągła możliwość pojednania się z Bogiem w sakramencie pokuty oraz całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, która gromadziła w różnych porach dnia wiele osób w kościele pw. św. Józefa.
Program tych dni oparty był na pięciu cnotach ucznia Chrystusa: roztropności, wstrzemięźliwości, męstwu, sprawiedliwości i świętości, które szczególnie przybliżane były w licznych konferencjach. Prelegentami zaś, którzy to czynili byli m.in.: o. Grzegorz Mielniczuk SSCC (odpowiedzialny za formację duchową stypendystów i organizację obozów w ramach Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”), Marek Zając (redaktor „Tygodnika Powszechnego i TVP), ks. Stanisław Orzechowski (duszpasterz akademicki i świata pracy z Wrocławia), o. Leon Knabit OSB (benedyktyn, rekolekcjonista z Krakowa, znany z telewizji, przyjaciel Jana Pawła II), ks. Marek Kozłowski (pasterz grupy modlitewnej „Sól ziemi”, uczestnik Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji św. Tymoteusza, moderator oazowy, założyciel młodzieżowego zespołu muzycznego Funky Brothers - Nowa Sól), ks. Jan Pazgan (wykładowca i duszpasterz akademicki z Legnicy), Marek Jurek (były Marszałek Sejmu RP, polityk, poseł), Szczepan Delan (Łużyce).
Każdego dnia przewidziane było kilka godzin na warsztaty: modlitewne, liturgiczne, muzyczne, plastyczne, filmowe, fotograficzne i dziennikarskie, teatralne oraz taneczne, które prowadzili fachowcy w swoich dziedzinach.
W programie nie zabrakło także koncertów, m.in.: Poldka Twardowskiego z Poznania, Zespołu Kana z Ukrainy i Zespołu Full Power Spirit - hiphopowe trio prezentujące swój autorski program artystyczno-edukacyjny.
Spotkanie zakończyło się w poniedziałkowe popołudnie Mszą św., której przewodniczył bp Stefan Cichy.

Tegoroczne Dni Młodzieży, były dla mnie niepowtarzalnym doświadczeniem. Zobaczyłam, jak my młodzi potrafimy się modlić, jak zbliżyliśmy się do Boga. W wolnym czasie, podczas posiłków czy wieczorem, potrafiliśmy się spotykać, rozmawiać, bawić, śpiewać, czyli krótko: wielbić Boga. Uczestniczyłam w warsztatach fotograficzno-dziennikarskich, które wznieciły we mnie zainteresowanie fotografią, a nawet zmobilizowały mnie do czynnego pisania. Czas, który przeżyłam wśród tych wspaniałych ludzi i fachowców, zawsze zostanie w mojej pamięci, liczne notatki, nagrania i zdjęcia, są trwałym śladem tych dni. Już obiecałam sobie ze w przyszłym roku, jeśli to będzie możliwe, również pojadę do Krzeszowa, by tam kolejny raz, wraz z moimi braćmi i siostrami w Chrystusie, modlić się i wspaniale bawić, pamiętając, że to Pan jest moim Pasterzem.
Anita Kałuska, Olszyna Lubańska

Reklama

Krzeszów to coś wyjątkowego! Tutaj jest miejsce i na modlitwę, i na dobrą zabawę. Tu można podładować akumulatory oraz znaleźć przyjaciół na całe życie. Bardzo mnie ucieszyło, że w kościele św. Józefa każdego dnia był wystawiony Najświętszy Sakrament, odmawiano Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Różaniec. Podczas tegorocznego spotkania dotarło do mnie, że Jezus oddał za mnie to, co dla człowieka jest najcenniejsze - własne życie! Zrobiło mi się bardzo głupio i przykro, że za tak wielki dar, jaki od Niego otrzymałem, czasem nie potrafię znaleźć kilka minut dziennie, by Mu podziękować... W Krzeszowie nauczyłem się dziękować Jezusowi za to, że jest moim Pasterzem.
Ksawery Dominiak, Chojnów

Wcześniej w Dniach Młodzieży w Krzeszowie uczestniczyłem dwa razy - w 2005 i 2006 r. Zawsze jest to był czas radosnego przeżywania chrześcijaństwa! Szczęście dawała mi bliskość Pana Jezusa - zwłaszcza podczas adoracji w kościele św. Józefa, na którą wykorzystywałam każdą wolna chwilę... Momenty ciszy, kiedy można było Go usłyszeć i tak po prostu spotkać... Potem wychodziłam do świata, w którym żyję, napełniona Jego łaską i pokojem serca - takim pokojem, jakiego nikt inny mi dać nie może. Był to dla mnie szczególny czas utwierdzenia się na drodze Jego ucznia, czas powiedzenia Panu, że chce iść Jego drogą i budująca świadomość, że na tej drodze nie jestem sama!
Marta Wojtas, Zachełmie - Jelenia Góra

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

2016-12-26 23:12

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Wiesław Podgórski
Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

1. Znak krzyża

2. Akt skruchy – Ojcze nasz – Zdrowaś Maryjo

3. Trzy pierwsze dziesiątki różańca

4. Rozważanie na dany dzień nowenny

5. Dwie następne dziesiątki różańca

6. Modlitwa do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

7. Znak krzyża

Akt skruchy

Boże mój, bardzo żałuję, że Cię obraziłem, ponieważ Ty jesteś nieskończenie dobry i nie masz upodobania w grzechu. Zdecydowanie postanawiam, z pomocą Twojej świętej łaski, już więcej Cię nie obrażać i winy odpokutować.

Rozważanie na dany dzień nowenny

Pierwszy dzień

Święta Matko Ukochana, Przenajświętsza Maryjo, Ty, która rozwiązujesz węzły

pozbawiające oddechu Twoje dzieci, wyciągnij do mnie swoje ręce.

Oddaję Ci dzisiaj ten „węzeł” ...... (nazwać go, w miarę możności) i wszystkie jego negatywne konsekwencje w moim życiu.

Powierzam Ci ten dręczący mnie „węzeł”, który czyni mnie nieszczęśliwym i tak bardzo mi przeszkadza w zjednoczeniu się z Tobą i z Twoim Synem Jezusem, moim Zbawcą.

Uciekam się do Ciebie, Maryjo, która rozwiązujesz węzły, bo w Tobie pokładam nadzieję i wiem, że nigdy nie wzgardziłaś błaganiem grzesznego dziecka, proszącego Cię o pomoc.

Wierzę, że możesz rozwiązać ten „węzeł”, gdyż Jezus daje Ci wszelką moc.

Ufam, że zgodzisz się rozwiązać ten węzeł, gdyż jesteś moją Matką. Wiem, że to zrobisz. Dziękuję Ci, moja ukochana Matko.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Kto szuka łaski, znajdzie ją w rękach Maryi.

Drugi dzień

Maryjo, Matko bardzo kochana, źródło wszystkich łask, moje serce zwraca się dzisiaj do Ciebie. Wyznaję, że jestem grzeszny, i że potrzebuję Twojej pomocy. Przez mój egoizm, urazy, brak wielkoduszności i brak pokory, bardzo często lekceważyłem łaski, jakie dla mnie wypraszasz.

Zwracam się do Ciebie dzisiaj, Maryjo, która rozwiązujesz węzły, abyś mi uprosiła u swego Syna czystość serca, oderwanie się od siebie, pokorę i ufność. Przeżyję dzisiejszy dzień, praktykując te cnoty. Ofiaruję je Tobie w dowód mojej miłości do Ciebie. Powierzam w Twoje ręce ten „węzeł”...... (nazwać go, w miarę możności), który mi przeszkadza być odbiciem chwały Boga.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Maryja ofiarowała Bogu każdą chwilę swojego dnia.

Trzeci dzień

Matko Pośredniczko, Królowo Nieba, Której ręce otrzymują i przekazują wszystkie bogactwa Króla, zwróć ku mnie swoje miłosierne spojrzenie. Składam w Twoje święte ręce ten „węzeł” mojego życia.....,wszelką urazę, wszelki żal, którego on jest źródłem.

Boże Ojcze, wybacz mi moje winy. Pomóż mi teraz wybaczyć wszystkim, którzy świadomie lub nieświadomie, stali się sprawcami tego „węzła”. W takim stopniu, w jakim Tobie zawierzę, będziesz mógł go rozwiązać. Wobec Ciebie, Matko ukochana, i w imieniu Twojego Syna Jezusa, mojego Zbawiciela, który został tak zelżony, i który potrafił wybaczyć, wybaczam teraz tym wszystkim osobom......, i sobie samemu także wybaczam, na zawsze. Dziękuję Ci Matko, która rozwiązujesz węzły, za rozwiązanie w moim sercu węzła urazy, i tego oto węzła, który Ci powierzam. Amen.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Ten, kto chce łask, zwraca się do Maryi.

Czwarty dzień

Święta Matko Ukochana, przyjmująca wszystkich, którzy Cię szukają, miej litość nade mną.

Składam w Twoje ręce ten „węzeł”..... Przeszkadza mi być w pokoju, paraliżuje moją duszę, przeszkadza mi iść na spotkanie mojego Pana i oddać w służbie dla Niego moje życie.

Rozwiąż Matko ten „węzeł” mojego życia. Poproś Jezusa, by uleczył z paraliżu moją wiarę, potykającą się i upadającą na kamieniach drogi. Idź ze mną, Matko ukochana, abym pojął, że te kamienie są w istocie moimi przyjaciółmi, abym przestał szemrać i bym nauczył się w każdym momencie składać dziękczynienie, uśmiechać się ufny w Twoją moc.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Maryja jest słońcem i cały świat korzysta z Jej ciepła.

Piąty dzień

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, wielkoduszna i pełna współczucia, zwracam się do Ciebie, by oddać w Twoje ręce, po raz kolejny, ten „węzeł”..... Proszę Cię o Bożą mądrość, abym działał w świetle Ducha Świętego, by rozwiązać wszystkie te trudności.

Nikt nigdy nie widział Cię zagniewaną, przeciwnie, Twoje słowa zawsze były tak pełne łagodności, że widziano w Tobie serce Boga.

Uwolnij mnie od goryczy, gniewu i nienawiści, jakie ten „węzeł” we mnie zrodził.

Matko Ukochana, daj mi Twoją łagodność i Twoją mądrość, abym nauczył się wszystko rozważać w ciszy mojego serca. I tak jak Ty to uczyniłaś w Dniu Pięćdziesiątnicy, wstaw się za mnie u Jezusa, bym otrzymał w moim życiu nowe wylanie Ducha Świętego. Duchu Boży, zstąp na mnie!

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

Maryja jest bogata w moc u Boga

Szósty dzień

Królowo Miłosierdzia, oddaję Ci ten „węzeł” mojego życia.... i proszę byś mi dała serce,

które umie być cierpliwe, gdy Ty rozwiązujesz ten „węzeł”.

Naucz mnie zasłuchania w Słowo Twojego Syna, spowiadania się, Komunii św., na koniec zostań ze mną i przygotuj moje serce, by z aniołami świętowało łaskę jaką nieprzerwanie mi wypraszasz.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mnie.

Cała jesteś piękna Maryjo i nie pokalała Cię żadna zmaza.

Siódmy dzień

Matko Przeczysta, zwracam się dzisiaj do Ciebie, błagam Cię byś rozwiązała ten „węzeł” w moim życiu... i uwolniła mnie spod panowania Złego. Bóg powierzył Ci wielką moc nad wszystkimi demonami. Wyrzekam się dzisiaj złych duchów i wszelkich związków, jakie mnie z nimi łączyły. Oświadczam, że Jezus jest moim jedynym Zbawicielem, moim jedynym Panem.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, zetrzyj głowę Kusiciela. Zniszcz pułapki, w których uwięzło moje życie. Dziękuję Ci Matko Ukochana. Przez Twą drogocenną Krew uwolnij mnie Panie!

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mnie.

Ty jesteś chwałą Jeruzalem, Ty jesteś dumą naszego narodu.

Ósmy dzień

Dziewicza Matko Boga, bogata w miłosierdzie, miej litość nad Twoim dzieckiem i rozwiąż ten „węzeł”... w moim życiu.

Potrzebuję, byś mnie nawiedziła, tak jak nawiedzałaś Elżbietę. Przynieś mi Jezusa, aby On przyniósł mi Ducha Świętego. Naucz mnie korzystać z cnoty odwagi, radości, pokory, wiary i spraw bym jak Elżbieta został napełniony Duchem Świętym. Chcę żebyś była moją Matką, moją Królową i moją przyjaciółką. Oddaję Ci moje serce i wszystko, co do mnie należy: mój dom, moją rodzinę, moje dobra materialne i duchowe. Należę do Ciebie na zawsze. Złóż we mnie Twoje serce, abym mógł czynić wszystko, co Jezus chce, bym czynił.

Idźmy więc, pełni ufności, do tronu łaski.

Dziewiąty dzień

Matko Przenajświętsza, nasza Orędowniczko, Ty, która rozwiązujesz „węzły”, przychodzę dziś, by Ci podziękować, że zechciałaś rozwiązać ten „węzeł” w moim życiu. Znasz ból, jaki mi sprawia. Dziękuję Matko, że osuszasz w swoim miłosierdziu łzy w moich oczach.

Dziękuję, że mnie przygarniasz w swoje ramiona i pozwalasz, bym otrzymał kolejną łaskę od Boga.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, moja Matko Ukochana, dziękuję Ci za rozwiązanie „węzłów” mojego życia. Otul mnie płaszczem Twej miłości, strzeż mnie, otaczaj swą opieką, napełnij światłem Twego pokoju.

Maryjo, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

MODLITWA DO MATKI BOŻEJ ROZWIĄZUJĄCEJ WĘZŁY

Dziewico Maryjo, Matko pięknej Miłości, Matko, która nigdy nie opuściłaś dziecka,

wołającego o pomoc, Matko, której ręce nieustannie pracują dla Twoich ukochanych dzieci, gdyż przynagla je Miłość Boża i nieskończone Miłosierdzie, które wylewa się z Twojego serca, zwróć ku mnie Twoje współczujące spojrzenie. Wejrzyj na kłębowisko węzłów, w których dusi się moje życie.

Ty znasz moją rozpacz i mój ból. Wiesz jak bardzo te węzły mnie paraliżują.

Maryjo, Matko, której Bóg powierzył rozwiązanie „węzłów” życia Twoich dzieci, składam w Twoje ręce wstęgę mego życia.

Nikt, nawet Zły Duch, nie może jej pozbawić Twojej miłosiernej pomocy.

W Twoich rękach, nie ma ani jednego węzła, który nie mógłby zostać rozwiązany.

Matko Wszechmogąca, w swej łasce i mocy, z jaką się wstawiasz u Swojego Syna Jezusa, mojego Zbawcy, przyjmij dzisiaj ten „węzeł” ... (nazwać go w miarę możności).

Na chwałę Boga, proszę Cię, byś go rozwiązała, rozwiązała na zawsze. Pokładam w Tobie nadzieję

Jesteś jedyną Pocieszycielką, jaką dał mi Bóg, jesteś fortecą w mojej słabości, bogactwem w mojej nędzy, wyswobodzeniem ze wszystkiego, co mi przeszkadza być z Chrystusem.

Przyjmij moje wołanie.

Strzeż mnie, prowadź mnie, chroń mnie. Ty jesteś moim bezpiecznym schronieniem.

Maryjo, Ty, która rozwiązujesz węzły, módl się za mną.

EGZORCYZM

Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów

Potężna Niebios Królowo i Pani Aniołów,

Ty, która otrzymałaś od Boga posłannictwo i władzę, by zetrzeć głowę szatana, prosimy Cię pokornie rozkaż Hufcom Anielskim, aby ścigały szatanów, stłumiły ich zuchwałość, a zwalczając ich wszędzie, strąciły do piekła. Święci Aniołowie i Archaniołowie - brońcie nas i strzeżcie nas. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Kościół na Pomorzu Zachodnim pomaga Kenii

2019-02-17 16:38

pk / Szczecin (KAI)

Już około 350 dzieci jest objętych programem adopcji na odległość w Kenii. To projekt, w którym każdy po wpłacie m.in. 100 dolarów zapewnia roczną edukację, wyżywienie i nocleg w internacie dla jednego dziecka. Na pomoc w edukacji liczy także starsza młodzież.

Klaudia Zielińska

Grupa katechetów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wróciła z trzeciej misji do Kenii. Nauczyciele wzięli udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy na budynku szkoły w Kipsing. Przekazali też pieniądze zebrane w archidiecezji przeznaczone m.in. na stypendia dla uczniów.

W Kenii w placówkach, w których uczą się ubogie dzieci, posługują siostry felicjanki.

S. Agnieszka Piątkowska ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek otrzymała 10 próśb od młodych mężczyzn, którzy chcą kontynuować naukę w Niższym Seminarium Duchownym w Isiolo. Koszt kształcenia na rok to 684 dolary. - To inna rzeczywistość niż w Polsce - przyznaje s. Agnieszka.

- U nas młodych ludzi trzeba niejednokrotnie zachęcać do tego, żeby się uczyli. Natomiast w Kenii to jest ich szansa na normalny rozwój i także potem na wsparcie całego kraju - powiedziała s. Piątkowska.

Paulina Fryszka uczestniczyła w wyjeździe do Kipsing. - Spotkałam się z kilkuletnią dziewczynką, która otrzymując kredki nie wiedziała, jak je trzymać. To znaczy, że ona nigdy ich nie widziała, nie trzymała nigdy ich w rękach i nie wie o istnieniu takiego przedmiotu - mówi Paulina.

Ks. Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej podkreśla, że wspólna pomoc organizowana przez Kurię Metropolitalną i szkoły z województwa zachodniopomorskiego pozwoliła m.in. na zakup ławek do szkoły w Kipsing, utrzymanie przedszkola i sfinansowanie pompy wodnej dla Kipsing. Przekazano też 6 tys. piórników dla dzieci w Afryce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem