Reklama

Miasto Walecznych

Agnieszka Małecka
Edycja płocka 36/2008

Zanim w 1920 r. płocczanie wymodlili i wywalczyli „własny” cud nad Wisłą, nawała bolszewicka rozbiła się o armię broniącą dostępu do Warszawy. 15 sierpnia, obchodzonym dziś jako rocznica tego wydarzenia, a zarazem dzień Wojska Polskiego, w płockiej katedrze tak jak we wszystkich kościołach w Polsce była sprawowana uroczysta Msza św. z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych, kombatantów i harcerzy

Liturgii przewodniczył bp Piotr Libera, który podkreślił, że dzień ten jest świętem dziękczynienia Bogu za spełnione nadzieje, nie tylko w wymiarze duchowym, ale też doczesnym, ziemskim. Ksiądz Biskup przypomniał, że mimo tragicznej sytuacji przed 88 laty nie zwątpiono, lecz masowo chwytano za broń, by bronić ojczyzny, a w szeregach obrońców znaleźli się także uczniowie szkół średnich i harcerze. W tamtych dniach w Płocku wymowny przykład patriotycznej postawy zostawił nam bł. Antoni Julian Nowowiejski, ówczesny ordynariusz diecezji, który pozostał ze swymi wiernymi do końca - podkreślił Biskup Piotr. Dodał też, że Maryja, której tajemnicę Wniebowzięcia wspomina Kościół 15 sierpnia, nie opuściła polskiego narodu, błagającego Ją o pomoc. Ksiądz Biskup zachęcił też do modlitwy o porozumienie środowisk politycznych i grup społecznych dla dobra wspólnego.
We Mszy św. 15 sierpnia uczestniczyły władze miasta i województwa, parlamentarzyści, przedstawiciele różnych środowisk, instytucji i szkół. Poszczególne delegacje złożyły wieńce przy obelisku poświęconym obrońcom Płocka z 1920 r. i na płycie Odwachu - symbolicznym grobie nieznanego żołnierza. W tych dniach przyniesiono kwiaty i zapalono znicze w wielu innych miejscach pamięci w Płocku. 18 sierpnia oddano hołd obrońcom miasta na cmentarzu garnizonowym. Mieszcząca się przy ul. Norbertańskiej nekropolia kryje prochy kilkuset poległych w 1920 r. W miejscach pamięci nie zabrakło harcerzy, bo przecież to ich rówieśnicy przed 88 laty ginęli na płockich barykadach. 17 sierpnia oddali im hołd podczas wieczornego capstrzyku przy Kopcu Harcerza.
Uroczystościom liturgicznym i państwowym towarzyszyły wydarzenia kulturalne, przybliżające dzieje formacji wojskowych związanych z Płockiem. 18 sierpnia w Książnicy Płockiej została otwarta wystawa poświęcona tradycjom oręża płockiego, obejmująca okres walk narodowowyzwoleńczych od insurekcji kościuszkowskiej do 1939 r. Inspiracją do jej przygotowania stała się ekspozycja prezentowana w lutym z okazji 200. rocznicy odznaczenia płockiego 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego Krzyżem Wirtuti Militari za bohaterskie walki pod Grudziądzem. W otwarciu sierpniowej wystawy prezentującej dokumenty, fotografie i pamiątki z okresu 150 lat uczestniczyli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Kawaleryjskiego 4. Pułku Strzelców Konnych oraz młodzi artyści z zespołu „Dzieci Płocka”. Trzy dni później w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego odbyła się sesja naukowa poświęcona dziejom 8. Pułku Artylerii Lekkiej.

Reklama

Wenezuelscy biskupi żądają od Maduro wpuszczenia pomocy humanitarnej

2019-02-22 17:32

vaticannews / Caracas (KAI)

Dostarczania pomocy humanitarnej nie można rozpatrywać w kluczu interesów politycznych. Nasi ludzie są w skrajnie trudnej sytuacji i potrzebują natychmiastowego wsparcia. Biskupi Wenezueli piszą o tym w specjalnym oświadczeniu domagając się od rządu wpuszczenia pomocy humanitarnej.

andresAzp/Foter CC-BY

Sytuacja w tym południowoamerykańskim kraju z każdym dniem drastycznie się pogarsza. Biskupi piszą o krańcowej sytuacji, gdy chodzi o dostęp do żywności i lekarstw. Los mieszkańców nie przemawia jednak do dotychczasowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, który nakazał zamknąć granice z Brazylią i Kolumbią. Zawiesił też wszelkie połączenia z należącymi do Holandii trzema wyspami archipelagu Małych Antyli, ponieważ zorganizowano na nich punkty dystrybucji żywności i lekarstw. Organizowane przez opozycję transporty pomocy nazwał „prowokacją” i „tanią pokazówką”, która jedynie „ma podminować jego władzę”, bo Wenezuela „nie potrzebuje dostaw żywności i leków”.

Biskupi przypominają w swym oświadczeniu, że Kościół wielokrotnie i na różne sposoby prosił prezydenta Maduro o zgodę na dostarczenie pomocy Wenezuelczykom. Jednak nawet prośba Papieża Franciszka w tej sprawie spotkała się z jego zdecydowanym „nie”. Biskupi wskazują, że kraj pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej, a proszenie o nią nie jest zdradą ojczyzny, tylko moralnym obowiązkiem wobec narodu. „Na dostarczanie pomocy nie można patrzeć w kluczu interesów politycznych, tylko dobra najbardziej potrzebujących” – przypominają biskupi prezydentowi Maduro. Zarazem oferują wsparcie Caritas w sprawiedliwym i skutecznym rozprowadzeniu pomocy humanitarnej, by jak najszybciej mogła trafić do potrzebujących.

Biskupi apelują też do wojska, które kontroluje granice, by pozwoliło na wjazd do kraju konwojów z pomocą humanitarną. Wyraźnie podkreślają: „Jesteśmy przeciwni jakiejkolwiek przemocy. Zachęcamy wojsko do stanięcia po stronie narodu. Żołnierze muszą respektować konstytucję i bronić obywateli. W sumieniu, nie muszą respektować rozkazów, które godzą w życie i bezpieczeństwo ludzi. W takiej sytuacji muszą pozwolić na dostarczenie pomocy międzynarodowej i na jej rozprowadzenie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Toruń: oświadczenie Kurii ws. raportu o przemocy seksualnej księży

2019-02-23 12:11

tk / Toruń (KAI)

Zarzut względem ówczesnego biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego jest bezpodstawny a w diecezji toruńskiej nie ma tolerancji dla osób duchownych, które dokonują jakichkolwiek przestępstw - głosi przekazane KAI oświadczenie toruńskiej Kurii. To dpowiedź na „Raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych”.

www.katedratorun.pl

Publikujemy treść Oświadczenia Kurii Diecezjalnej Toruńskiej:

„Raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych” opublikowany 21 lutego 2019 r., na stronach 21 i 22 informuje o sprawie ks. Jarosława P.

Raport formułuje zarzut względem ówczesnego biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego, który według fundacji „Nie lękajcie się” miał nie reagować na złożone oskarżenie względem ks. Jarosława P., a następnie, zamiast wymierzenia kary, przenieść go do innej parafii.

Informacje podane w raporcie są nieprawdziwe, a Kuria Diecezjalna Toruńska po otrzymaniu formalnego zgłoszenia o popełnieniu przestępstwa rozpoczęła procedury zgodne z prawem kanonicznym i obowiązującymi przepisami. Po złożeniu formalnego doniesienia przez pokrzywdzonego, w dniu 27.11.2012 r., ks. Jarosław P. został zawieszony w wykonywaniu urzędu proboszcza. Zakazano mu także publicznego wykonywania jakichkolwiek funkcji kapłańskich, co jest równoznaczne z zakazem duszpasterstwa wśród dzieci i młodzieży. 13.12.2012 r., po zgłoszeniu sprawy w Kongregacji Nauki Wiary, rozpoczęto formalne procedury wynikające z prawa kanonicznego.

W następstwie wyroku państwowego sądu apelacyjnego, 27.06.2017 r. na ks. Jarosława P. została nałożona kara suspensy tzn. wydano zakaz wykonywania posługi kapłańskiej oraz noszenia stroju duchownego.

Informacja o tym, jakoby ks. Jarosław P. został przeniesiony do innej parafii nie jest zgodna z prawdą. Oskarżony nie został przeniesiony do żadnej parafii na terenie diecezji toruńskiej, lecz zawieszony w publicznym wykonywaniu funkcji kapłańskich. Tym bardziej nie został przeniesiony do parafii leżącej na terenie innej diecezji. Parafia w Pucku leży poza granicami kompetencji ordynariusza diecezji toruńskiej. Do Pucka ks. Jarosław P. udał się z własnej woli. Jego udział w obrzędach liturgicznych naruszył zakaz publicznego wykonywania funkcji kapłańskich.

W związku z tym zarzut względem ówczesnego biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego jest bezpodstawny. Ponadto przypominam, że w diecezji toruńskiej nie ma tolerancji dla osób duchownych, które dokonują jakichkolwiek przestępstw, a tym bardziej przestępstw pedofilii. Osoby duchowne dopuszczające się tego typu przestępstw podlegają przepisom prawa polskiego oraz restrykcyjnemu prawu kościelnemu.

Ks. Paweł Borowski Rzecznik Kurii Diecezjalnej Toruńskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem