Reklama

Młodzi bez uprzedzeń

Rafał P. Palacz
Edycja świdnicka 36/2008

Nie była ważna narodowość, kolor skóry czy wyznawana religia. Przez blisko dwa tygodnie młodzi ludzie z całej Europy wspólnie poznawali siebie i swoje kultury. Wszystko w ramach realizowanego w Srebrnej Górze projektu „Keep moving”.
- Ideą projektu było poszukiwanie wspólnej przestrzeni dla różnorodności kulturowej w Unii Europejskiej. Podczas projektu odbyły się m.in. dyskusje prowadzone metodami twórczej aktywności, warsztaty artystyczne (taniec współczesny, żonglerka, gra na bębnach) oraz wieczory narodowe i wycieczki po okolicy - mówią koordynatorzy przedsięwzięcia: Joanna Rostkowska, Ola Żurawiecka i Krzysztof Siwak.
Projekt „Keep moving” to przedsięwzięcie społeczno-kulturalne, które powstało z inspiracji młodych wolontariuszy Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych. To oni zajmując się działalnością artystyczną na co dzień oraz włączając w nią swoich rówieśników, postanowili zorganizować spotkanie na poziomie międzynarodowym z młodzieżą z innych krajów. - Chcieliśmy w ten sposób wymienić się doświadczeniami, poznać sposób patrzenia na sztukę oraz styl życia młodzieży, kulturę, obyczaje czy religię w innych krajach - mówią organizatorzy. - Projekt odzwierciedla priorytety programu „Młodzież w działaniu”, takie jak: włączanie młodzieży z mniejszymi szansami, walka z dyskryminacją z powodów ekonomicznych, społecznych, kulturowych czy religijnych. Uważamy, że ekspresja przez sztukę daje takie możliwości, ponieważ wymaga współpracy i otwartości na problemy drugiego człowieka.
W przedsięwzięciu wzięła udział młodzież z UE: Portugalii, Polski i Rumunii oraz młodzież z państwa wysoce różnorodnego kulturowo, kandydującego do UE, jakim jest Turcja. - Promujemy szacunek do innych kultur poprzez wykorzystanie różnic dla stworzenia wspólnej przestrzeni dla porozumienia ponad narodami na płaszczyźnie tańca, muzyki i sztuki cyrkowej - podkreślają członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych.
Projekt zakończyła parada artystyczna ulicami Srebrnej Góry.

Sejm ustanowił Święto Chrztu Polski

2019-02-22 07:03

Biuro Prasowe Prawicy Rzeczypospolitej

22 lutego przed godziną 1 w nocy Sejm przyjął projekt ustawy ustanawiającej Święto Chrztu Polski. Będzie się ono odbywać co roku 14 kwietnia.

pl.wikipedia.org
Jan Matejko "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"

Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość. Mimo że w roku 2016 obchodziliśmy jego 1050. rocznicę, niestety praktycznie jest on nieobecny w powszechnej świadomości naszego społeczeństwa. Z tych przesłanek wyszła inicjatywa ustawodawcza Prawicy Rzeczypospolitej na rzecz ustanowienia Święta Chrztu Polski. Pod projektem, oprócz przedstawiciela Prawicy Rzeczypospolitej - posła Jana Klawitera - podpisało się także kilkudziesięciu innych posłów z różnych środowisk.

Projekt został złożony do Marszałka Sejmu 29 marca 2017 roku. Jego pierwsze czytanie odbyło się 18 lipca 2018 roku, a drugie czytanie 12 września 2018 roku.

W dzisiejszym głosowaniu projekt poparło 279 posłów - 224 z PiS, 11 z PO-KO, 9 z PSL-UED, 3 z WiS, jak również nie zrzeszeni w klubach posłowie: Adam Andruszkiewicz, Piotr Łukasz Babiarz, Magdalena Błeńska (Porozumienie Jarosława Gowina), Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej), Jan Klawiter (Prawica Rzeczypospolitej), Robert Majka, Stanisław Pięta, Janusz Sanocki, Robert Winnicki (Ruch Narodowy).

Przeciw było 125 posłów, a wstrzymało się 14.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

NA SŁOWO - młodzi mówią Bogu TAK

2019-02-23 10:20

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała
Młodzi rozpoczynają spotkanie NA SŁOWO w Hali Orbita

Przygotowywane od wielu miesięcy spotkanie młodzieży rozpoczęło się we wrocławskiej Hali Orbita. Przez cały dzień młodzi będą pochylać się nad Słowem Bożym i oddawać hołd Jezusowi. - Czekamy na dwa tysiące młodych ludzi - mówił tuz przed spotkaniem ks. Zbigniew Kowal, duszpasterz Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży, organizator spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem