Reklama

Chórzyści pielgrzymują na Bałkany

Agnieszka Sałuch
Edycja toruńska 36/2008

W czesnym rankiem 4 sierpnia chór z parafii pw. św. Maksymiliana w Toruniu, wraz ze swoimi opiekunami dyrygentem prof. Czesławem Grajewskim oraz prezesem Bernardem Czajkowskim, wyruszył na 2-tygodniowe tournée. Zespół wspierali: proboszcz parafii św. Maksymiliana w Toruniu ks. prał. Andrzej Klemp, dziekan dekanatu nowomiejskiego ks. kan. Zbigniew Markowski, gospodarz parafii Rybno ks. kan. Mirosław Owczarek oraz pochodzący z naszej diecezji archimandryta Kościoła unickiego w Bułgarii ks. Roman Kotewicz, obecnie mieszkający w Bułgarii.
Przemierzając kolejne kilometry,z Torunia przez Słowację, Rumunię, Bułgarię aż do azjatyckiej części Konstantynopola i z powrotem przez Serbię, Węgry, do rodzinnych stron,uczestniczy śpiewem wychwalali imię i miłosierdzie Boga.
Punktem kulminacyjnym wyjazdu była wizyta w malowniczej, bułgarskiej miejscowości Małko Tyrnowo, gdzie w miejscowym kościele znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, Patronki Jedności Chrześcijan, ukoronowany w maju 2002 r. podczas apostolskiej wizyty Jana Pawła II w Bułgarii. Parafia unicka, oddalona zaledwie o 7 km od granicy tureckiej, liczy ok. 100 mieszkańców. Ksiądz Wojciech, który pełnił tam posługę duszpasterską, powiedział: „Tu jest koniec świata. Dalej są już meczety”. W czasie uroczystej Eucharystii sprawowanej w rycie wschodnim i wieczornego koncertu chór parafii św. Maksymiliana oddawał cześć Czarnej Madonnie, wyśpiewując Jej chwałę. W repertuarze znalazły się utwory „Bogurodzica” i „Gaude Mater Polonia”. Niezapomniane wrażenie pozostawiła jednak tradycyjna pieśń liturgii prawosławnej „Iże Cheruwimy”, wykonana w języku staro-cerkiewno-słowiańskim.
Toruńscy pielgrzymi pokonali blisko 5 tys. kilometrów, odwiedzili najdalej położone miejscowości Europy oraz Azję, by chóralnym śpiewem ogłaszać światu prawdę o nieustającej pomocy Matki Bożej. Koncertowali m.in. w rumuńskim Brasov, bułgarskim Karlovo i Warnie. W drodze powrotnej, dzięki życzliwości proboszcza ks. Jerzego Musiałka z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach, toruński chór miał także możliwość uświetnić niedzielną Eucharystię. Koncertował więc w różnych miastach, zarówno poza granicami Polski, jak i w kraju.
Wszystkim osobom napotkanym na szlaku pielgrzymim - za gościnę i serce - chórzyści parafii św. Maksymiliana wraz z towarzyszącą grupą składają Bóg zapłać.

Reklama

Abp Ryś na KUL: nasz układ z Chrystusem nie jest układem dwóch równych partnerów

2019-03-18 09:05

olc / Lublin (KAI)

„Nasz układ z Jezusem Chrystusem nie jest układem dwóch równych partnerów. Jezus określa warunki. To co mu poddasz, będzie przemienione. To, czego mu nie poddasz nie będzie przemienione” – mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy świętej rozpoczynającej rekolekcje wielkopostne w Kościele Akademickim KUL, które do wtorku głosił będzie metropolita łódzki.

BP KEP

Odnosząc się do czytania mówiącego o historii Abrahama rekolekcjonista zauważył: „Co roku Kościół stawia nas przed figurą Abrama pytając nas o naszą wiarę. Pytaniem tych rekolekcji nie jest, czy wierzyliśmy dzisięć lat temu, tylko czy wierzymy dzisiaj”.

Abp Ryś wyjaśniał, że Bóg wyprowadził Abrama poza porządek natury, ponieważ człowiek wierzący odkrywa całkiem inne prawo, które jest prawem modlitwy, dobrych czynów, stawania się kimś innym w Bogu. Jest prawem przemienienia.

„Ta przemiana, która się stała w Abramie, że stał się Abrahamem i ojcem potomstwa licznego jak gwiazdy na niebie później dzieje się ciągle. Jakub nie zostanie ojcem narodu, dopóki nie zostanie Izraelem. Szymon nie zostnie głową Kościoła, dokąd nie stanie się Piotrem. Paweł nie stanie się apostołem narodów, dokąd z Szawła nie stanie się Pawłem. Za każdym razem idzie o to samo, to znaczy musi umrzeć ten człowiek, który się opiera na sobie” – mówił rekolekcjonista.

Ostrzegł też, że przemienienie nie dokonuje się w nieprzyjaciołach krzyża Jezusa Chrystusa. Należy przyjąć miłość Boga i oprzeć się na niej, a nie na prawie, przepisach i przynależności.

Jako przykład przemiany abp Ryś przywołał św. Pawła, który w krótkim czasie przestał być prześladowcą chrześcijan i sam zdecydowanie udał się do Rzymu ze świadomością czekającego go męczeństwa. Przypomniał słowa znanego teologa, Hansa Ursa von Balthasara, że prawo, które odwzorowuje swoim życiem Jezus, potem św. Paweł, jest prawem przez które musi przejść każdy z nas i Kościół w każdym pokoleniu.

„My nie jesteśmy skazani na życie w grzechu i klęskę w tej walce. Pod warunkiem, że się poddamy temu prawu Jezusa Chrystusa. Prawu miłości, która nie szuka dla siebie bezpieczeństwa. I wtedy dokonuje się przemienienie” – przekonywał abp Ryś.

Na zakończenie homilii podsumował: „Przestań opierać się na sobie. Oprzyj się na Bogu, który jest Miłością. I On nam to mówi, tak jak mówił Abramowi: „Ja ci to zrobię. Wierzysz w to?” To jest pytanie tej niedzieli”.

Tematem rozważań rekolekcyjnych jest „Stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się Synów Bożych”. Nauki głoszone będą w poniedziałek i wtorek podczas Mszy świętych o 12.30 i 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Chór "Con Spirito" w Krakowie-Łagiewnikach

2019-03-18 23:45

ks. Mateusz Szerwiński

Marzena Jachimowicz
Oprócz samego śpiewania w sanktuarium, modlitwy i spacerów po krakowskim rynku, chór zwiedził także kopalnię soli w Wieliczce i wykonał 3 utwory w kaplicy św. Kingi

W dniach 16-17 marca br. chór „Con Spirito” z parafii pod wezwaniem Ducha Świętego uczestniczył w wyjeździe do Krakowa, którego głównym punktem było śpiewanie na niedzielnej Eucharystii o godz. 7.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Była to Msza święta transmitowana przez TVP 1.

Oprócz samego śpiewania w sanktuarium, modlitwy i spacerów po krakowskim rynku, chór zwiedził także kopalnię soli w Wieliczce i wykonał 3 utwory w kaplicy św. Kingi (na zdjęciu). Chórem od początku jego powstania - czyli od 5 lat - dyryguje pani Małgorzata Szumska. Fakt, iż działający stosunkowo krótko chór ma w swoim repertuarze już ponad 100 poważnych utworów sakralnych, świadczy o wielkiej pasji muzycznej jego członków i dobrej atmosferze, która zachęca do systematycznej pracy wokalnej. W najbliższym czasie chór „Con Spirito” będzie można usłyszeć jeszcze podczas Festiwalu Muzyki Pasyjnej (31 marca, kościół św. Jana Bosko w Lubinie), a także na zakończenie Roku Jubileuszowego w sanktuarium maryjnym w Rokitnie, 18 czerwca br. Chętnych, by śpiewać w chórze i uczestniczyć w niezapomnianych muzycznych przygodach zapraszamy na próby w każdą środę o godz. 19.00 do Auli Jasnogórskiej przy ul. Bułgarskiej 30 w Zielonej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem