Reklama

Korona dla Fatimskiej Pani

Andrzej Tarwid
Edycja warszawska 36/2008

13 września odbędzie się koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie-Niedźwiadku. - Podczas tej uroczystości chcemy podziękować za łaski, które za wstawiennictwem Fatimskiej Pani spłynęły na nas w ciągu 26 lat istnienia parafii - mówi kustosz sanktuarium ks. prał. Roch Walczak. Uroczystej koronacji dokona abp Kazimierz Nycz

To będzie dla mnie wzruszający moment. Od dawna wyczekiwany i na pewno go nie zapomnę - mówi o zbliżającej się uroczystości Kazimierz Bendkowski. - Od momentu kiedy Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił znajdującą się w naszym kościele figurę Matki Bożej Fatimskiej czuliśmy, że w naszej parafii zaczyna się dziać coś wielkiego - dodaje Prezes miejscowego oddziału Akcji Katolickiej.

Ojciec Święty błogosławi parafian

Jan Paweł II poświęcił figurę Matki Bożej w 1991 r., ale związki Ojca Świętego z ursuską parafią są znacznie dłuższe. Sięgają one pierwszej połowy lat 80. XX wieku. - Nasza świątynia powstała jako wotum dziękczynne za uratowanie życia Ojca Świętego od kul Ali Agcy. Kiedy dostaliśmy pozwolenie na budowę, to z Rzymu przyszło specjalne błogosławieństwo od Papieża dla całej wspólnoty. Pięć dni później zaczęły się wykopy pod fundamenty kościoła - opowiada ks. Walczak i podkreśla. - O Ojcu Świętym Janie Pawle II nigdy nie zapominamy w naszych modlitwach. Teraz prosimy o jego szybką beatyfikację. A jednym z ostatnich darów, o jakie wzbogaciła się nasza świątynia, jest fragment pasa sutanny ofiarowany przez kard. Stanisława Dziwisza oraz perłowy papieski różaniec - dar kard. Stanisława Nagyego.
Dwa lata temu świątynia w Ursusie-Niedźwiadku została podniesiona do rangi diecezjalnego sanktuarium. Z każdym rokiem przybywa do niej coraz więcej pielgrzymów. W trakcie ubiegłorocznych misji w nabożeństwach udział wzięło ok. 15 tys. osób. Przy czym w parafii mieszka niewiele ponad 7 tys. wiernych. Ursuską Fatimę odwiedziły już pielgrzymki z Sandomierza, Kutna, Brzegu Opolskiego. Pierwszymi pątnikami z Europy Wschodniej byli Białorusini, którzy przyjechali z marianinem ks. Józefem Pietuszką. Nie zabrakło też pielgrzymów z Portugalii. Każdego 13. dnia miesiąca z procesją do sanktuarium przychodzą wierni z sąsiednich Gołąbek.
- Nasz kościół odwiedzają także pojedyncze osoby i rodziny, które o istnieniu świątyni dowiedziały się od znajomych. Większość pielgrzymów jest pod wrażeniem wystroju kościoła. Podoba im się figura Matki Bożej, stacje drogi krzyżowej, replika całunu. Natomiast osoby, które są tutaj dłużej podkreślają, że w kościele jest tak dużo modlitwy - mówi parafianka Celina Cieplak.

Reklama

Różaniec co dzień

Przy okazji zawierzenia się Matce Najświętszej parafia złożyła przyrzeczenie codziennego odmawiania Różańca. I tak już od 19 lat codziennie odmawiany jest Różaniec pod przewodnictwem kapłana. W sumie w parafii modli się aż 19 kół Żywego Różańca. Codziennie jest też Adoracja Najświętszego Sakramentu i nieustająca Koronka do Miłosierdzia Bożego. A w każdą środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Od maja do października, 13. dnia miesiąca, odbywają się procesje ulicami osiedla do pięciu ołtarzy różańcowych. - Miałam w życiu pięć operacji. Różnie mi rokowano na przyszłość. Dlatego wierzę, że w tej świątyni wymodliłam sobie zdrowie - mówi Celina Cieplak.

Wierni Bogu

Kiedy w październiku ubiegłego roku Proboszcz poinformował wiernych o planach koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej, to zdawał sobie sprawę, że cała procedura z tym związana będzie wymagała wiele pracy. Jednocześnie wiedział, iż będzie mógł liczyć na pomoc parafian. - Bo z parafian jestem najbardziej dumny - mówi ks. Walczak. - Choć ich sytuacja przez ostatnich kilkanaście lat diametralnie się zmieniła, to ludzie nadal pozostali przy wierze swoich ojców. Ilekroć ksiądz usiądzie do konfesjonału, to zawsze ktoś jest do spowiedzi. Zawdzięczamy to Matce Bożej, która przez 15 lat nawiedzała domy parafian.
Wystarczyły niecałe dwa miesiące, a ponad 450 osób ofiarowało pieniądze, złoto i inne kosztowności, z których wykonano replikę korony fatimskiej.
Uroczystościom koronacyjnym będzie towarzyszyła wystawa „Polskie Madonny”. Ponad tysiąc zdjęć różnych wizerunków Matki Najświętszej pochodzi ze zbiorów parafianki pani Krystyny Przepiórki. Inna parafianka przygotowała specjalny plakat zapowiadający uroczystość.
- Jest tajemnicą jak Matka Najświętsza wybiera miejsca na ziemi. Nam pozostaje zawierzyć tej nieprzeniknionej mądrości i cieszyć się, że jej owoce możemy obserwować w naszej parafii - kończy proboszcz Walczak i zaprasza na uroczystości (program obok).

Reklama

Oświadczenie Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą

2019-02-22 17:15

bp Wiesław Lechowicz / Warszawa (KAI)

Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą apeluje o kontynuowanie zabiegów służących socjalnej i prawnej ochronie dzieci polskiego pochodzenia żyjących za granicą - czytamy w oświadczeniu wydanym po obradach. Miały one miejsce 22 lutego w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Archiwum Artura Dąbrowskiego

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

OŚWIADCZENIE KOMISJI KEP DS. POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ

Dnia 22 lutego obradowała w Warszawie Komisja Konferencji Episkopatu Polski ds. Polonii i Polaków za Granicą. Wśród wielu tematów poruszano kwestie związane z duszpasterstwem małżeństw i rodzin. Komisja wyraziła wdzięczność duchownym i świeckim, którzy doceniają tę ważną sferę posługi duszpasterskiej w środowiskach polonijnych. Uznając za cenne inicjatywy prawne służące ochronie dziecka i rodziny przed patologią i przemocą, członkowie Komisji uważają za niedopuszczalne praktyki, spotykane w niektórych krajach europejskich, nadużywania prawa i traktowania go w sposób instrumentalny. Tego rodzaju działania, zamiast pomagać i chronić dzieci, doprowadzają do zerwania kontaktów z rodzicami i do wyobcowania ze środowiska polskiego.

Komisja zwraca się z apelem do wszystkich osób i instytucji w naszym państwie o kontynuowanie na forum krajowym i międzynarodowym zabiegów służących socjalnej i prawnej ochronie dzieci polskiego pochodzenia żyjących za granicą, zgodnie z normami etycznymi i prawdziwym dobrem dziecka.

Najlepszą formą ochrony dzieci jest zdrowa moralnie oraz miłością zjednoczona i wiarą silna rodzina. Dlatego członkowie Komisji zwracają się do naszych rodaków żyjących na emigracji, by w tym duchu kształtowali swoje życie rodzinne. Zauważają ponadto potrzebę dojrzałych i odpowiedzialnych polskich rodzin, które będą spełniać kryteria pozwalające im stać się rodziną zastępczą bądź przyjmującą dziecko na drodze adopcji.

bp Wiesław Lechowicz, przewodniczący Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą Warszawa, 22 lutego 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież: więcej miejsca w Kościele dla geniuszu kobiecości

2019-02-23 11:55

vaticannews / Watykan (KAI)

W Kościele, który jest matką, trzeba zrobić więcej miejsca dla geniuszu kobiecości, bo poprzez niego Kościół sam się wyraża – w ten spontaniczny sposób Papież zareagował na wystąpienie Lindy Ghisoni. Podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia wskazała na potrzebę komunii, dzielonej odpowiedzialności, prewencji i solidarności wobec osób zranionych duchowo i cieleśnie przez nadużycia w Kościele.

Grzegorz Gałązka

"Zaproszenie kobiety do wygłoszenia referatu nie jest wchodzeniem w kościelny feminizm, gdyż każdy feminizm kończy na maskulizmie w spódnicy. Nie. Zaproszenie kobiety, aby mówiła o ranach Kościoła, jest zaproszeniem samego Kościoła, aby mówił o sobie, o ranach, które nosi. I to jest krok, który moim zdaniem powinniśmy zrobić z wielkim zaangażowaniem: kobieta jest obrazem Kościoła, który jest kobietą, oblubienicą, matką. To jest ten styl. Bez niego będziemy mówić o ludzie Bożym jako organizacji, może synodalnej, ale nie jako o rodzinie zrodzonej przez matkę Kościół. Nie chodzi o to, aby w Kościele dawać kobietom więcej zadań, choć to też jest dobra rzecz, ale w ten sposób nie rozwiąże się problemu. Chodzi o ukazanie w naszej myśli kobiety jako obrazu Kościoła. I o myślenie o Kościele w kategoriach kobiecych" - powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem