Reklama

Dom na Madagaskarze

Festiwal „Wratislavia Cantans”

Muzyczne modlitwy w kościołach Wrocławia i Dolnego Śląska

Andrzej Kosendiak, Dyrektor generalny Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”
Edycja wrocławska 36/2008

Zapraszam serdecznie do Wrocławia i innych miast Dolnego Śląska na 43. już edycję Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”.
Choć festiwal od początku swojego istnienia miał na tyle pojemną formułę, iż znajdowało się w niej miejsce dla różnorodnych wykonawców i bardzo zróżnicowanych repertuarów, naczelne miejsce zajmowały w nim zawsze kantaty i dzieła oratoryjne. Utwory te, wychodzące spod pióra licznych kompozytorów i powstające w wielu okresach historycznych, w przeważającej swej części są poświęcone Bogu. Można zatem powiedzieć, że w tym roku, jak zwykle, trzon festiwalu stanowią dzieła o tematyce religijnej.
Wrocław jest miastem spotkań, a „Wratislavia Cantans” daje szansę nie tylko na spotkania wybitnych artystów oraz melomanów z całej Polski, ale z różnych zakątków świata. Dla chrześcijańskiej publiczności festiwalowe koncerty mogą stać się również niezwykłą i jedyną w swoim rodzaju okazją do spotkania ze Stwórcą w muzycznej kontemplacji - takiej, która jest kontynuacją modlitwy.
Program festiwalu, pieczołowicie przygotowany przez dyrektora artystycznego Paula McCreesha, tym razem składa się głównie z dzieł kompozytorów brytyjskich, do których należy inaugurujące festiwal przejmujące oratorium „Sen Gerontiusa” Edwarda Elgara. Muzyczną opowieść o drodze duszy ku zbawieniu, lęku przed śmiercią i trudnych pytaniach o sens przemijania przedstawią znakomici chórzyści z Krakowa i Manchesteru oraz orkiestra i chór Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją szefa artystycznego tej instytucji Jacka Kaspszyka. W kolejnych festiwalowych prezentacjach wystąpi także wielu innych wybitnych muzyków, dyrygentów i solistów. Usłyszymy też zespoły o światowej renomie, takie jak Gabrieli Consort & Players czy Schola Cantorum of Oxford.
Wśród utworów, jakie przedstawią nasi artyści, znajdą się zarówno dzieła współczesne (np. „Triduum” honorowego gościa Festiwalu Jamesa Mcmillana, który sam wyraźnie wskazuje na religijne inspiracje swojej twórczości), jak i te pochodzące z odległej już przeszłości, m. in. Bachowskie kantaty. Warto pamiętać, że bezpośrednim źródłem całej twórczości sakralnej Bacha był chorał protestancki, który w założeniu zwracał się ku prostocie, miał odsłaniać głębię przeżyć religijnych.
Wydarzenia z kilku ostatnich tygodni stworzyły wyjątkowo bolesny w swojej aktualności kontekst do zaprezentowania wielkiego dzieła Brittena „Requiem dla ofiar wojny” oraz angielskich pieśni wojennych. Należy pamiętać, że na rozgrywającą się na oczach całego świata tragedię Gruzji składają się setki jednostkowych, osobistych dramatów, takich jak te zawarte w wierszach angielskich autorów. Wsłuchiwanie się w ich słowa porusza sumienia i skłania do przemyśleń nad powinnościami chrześcijanina we współczesnym świecie. Przekonuje, że język sztuki jest bardziej wymowny od medialnych doniesień. „Wratislavia Cantans” po raz kolejny stworzy okazję nie tylko podziwiania piękna muzyki, ale i głębszej zadumy nad prawdami wiary.
Jeszcze raz serdecznie zachęcam do udziału w festiwalowych koncertach.

Hymn o miłości


Niedziela Ogólnopolska 51/2006, str. 18-19

© Igor Mojzes/Fotolia.com

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.
Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadł wszelką wiedzę, i miał tak wielką wiarę, iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał,
byłbym niczym.
I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał,
nic mi nie pomoże.
Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą;
nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego;
nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje,
[nie jest] jak proroctwa,
które się skończą, choć zniknie dar języków i choć wiedzy [już] nie stanie.
Po części bowiem tylko poznajemy i po części prorokujemy.
Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe.
Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecinne.
Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [ujrzymy] twarzą w twarz.
Teraz poznaję po części, wtedy zaś będę poznawał tak, jak sam zostałem poznany.
Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: największa z nich [jednak] jest miłość.

Z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian (1 Kor 13, 1-13)

Przeczytaj także: Hymn o miłości
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Kard. Bassetti: lepiej mieć mniej księży, niż narażać dzieci

2019-02-15 19:40

pb (KAI/L’Osservatore Romano) / Rzym

Lepiej mieć mniej księży, niż narażać dzieci - takie przekonanie wyraził kard. Gualtiero Bassetti po spotkaniu z dwoma ofiarami wykorzystywania seksualnego, jakich dopuścili się księża. Jedna z osób, z którymi spotkał się przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej, była niepełnoletnia.

wikipedia.org

Słuchając opowieści o ich cierpieniu tych osób, arcybiskup Perugii utwierdził się w przekonaniu, że u podstaw wykorzystania seksualnego leży nadużycie władzy. Zaznaczył też, że Kościół musi być bardziej rygorystyczny w doborze kandydatów do kapłaństwa, korzystając przy ich selekcji z osiągnięć nauk humanistycznych. Lepiej jest bowiem, jak podkreślił, „mieć mniej księży i zakonników, niż narażać życie osoby małoletniej”.

W listopadzie ub.r. włoski episkopat ustanowił przy swym sekretariacie generalnym Krajowe Biuro Ochrony Małoletnich. Obecnie dokonano nominacji jego Rady Prezydialnej. Przewodniczy jej abp Lorenzo Ghizzoni z Rawenny, a koordynatorką została prawniczka Emanuela Vinai. Przewiduje się także powołanie grona doradców Biura, którego zadaniem jest wspieranie ochrony dzieci i bezbronnych dorosłych w diecezjach, instytutach życia konsekrowanego i stowarzyszeniach życia apostolskiego, stowarzyszeniach kościelnych itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem