Reklama

Festiwal KULTUR w Krowicy Samej

Adam Łazar
Edycja zamojsko-lubaczowska 36/2008

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych, Gminny Ośrodek Kultury i Urząd Gminy Lubaczów, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, w dniach 16-17 sierpnia br. byli organizatorami Festiwalu Kultur w Krowicy Samej. Opracowany projekt nosił nazwę „Dni Dziedzictwa Kulturowego”.
Jan Paweł II podczas czwartej pielgrzymki do Ojczyzny 2 czerwca 1991 r. w lubaczowskiej prokatedrze powiedział: „Tutaj rozpoczęło się pisanie jakiegoś wielkiego rozdziału historii naszych narodów, a także dziejów chrześcijaństwa, które - zwłaszcza po chrzcie Litwy - w tych narodach zostało trwale zakorzenione. Nie można też zapominać, że na przestrzeni wielu wieków dzieje te były naznaczone porozumieniem, przymierzem i unią, współdziałaniem i współtworzeniem - przy całej odrębności tych przecież zróżnicowanych członków wielkiej Rzeczypospolitej. Wspólnym dorobkiem wszystkich - pomimo feudalnych struktur państwa i społeczeństwa - był duch tolerancji i wolności wewnętrznej. (...) To wszystko trzeba mieć przed oczyma także i w XX wieku, także i w perspektywie trzeciego tysiąclecia po Chrystusie”.
„Już czwarty rok organizujemy w gminie Festiwal Kultur, by zapoznać się z minioną historią, tradycją, kulturą tej ziemi, na której w przeszłości żyli Polacy, Rusini-Ukraińcy, Żydzi, Niemcy, a także Tatarzy i Ormianie. Ta wielokulturowość gminy jest naszym bogactwem. Co roku w jej poznawaniu prym przyznajemy kulturze danej narodowości. W roku ubiegłym w Młodowie zapoznawaliśmy się z historią, religią i kulturą żydowską. W tym roku w Krowicy - z polską. W kolejnych latach - z ukraińską i kolonistów niemieckich” - wyjaśniał wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel.
20-osobowa grupa gimnazjalistów z Młodowa, Baszni Dolnej i Wólki Krowickiej gościła 5 sierpnia w partnerskim mieście Niemirowie (Ukraina) na sesji fotograficznej. Plonem tej wizyty jest wystawa pięknych fotografii architektury sakralnej Niemirowa, Potylicza, Smolina, Wróblaczyna, Drohomyśla i Hruszewa. W sobotni wieczór (16 sierpnia br.) uczestnicy Festiwalu Kultur wysłuchali interesującego referatu dr. Zygmunta Kubraka na temat wielokulturowości regionu od X wieku po okres międzywojenny. Scharakteryzował on stosunki społeczne i religijne panujące w miejscowościach wchodzących w skład gminy Lubaczów, ze szczególnym uwzględnieniem Krowicy. Na tym pograniczu polsko-ukraińskim Żydzi pojawili się z końcem XV wieku. Natomiast w latach 1783-85 na mocy patentu cesarza Józefa II, na ziemi lubaczowskiej założono 10 kolonii niemieckich. Cztery z nich Felsendorf (obecny Dąbków), Ostrowitz (Ostrowiec), Burgau (Karolówka) i Reichau (Podlesie) otaczały pierścieniem Lubaczów. Koloniści zróżnicowani byli pod względem wyznaniowym. Byli wśród nich katolicy, luteranie i wyznawcy innych religii. Mieli swoje domy modlitwy. W Reichau założona została nawet parafia, w 1856 r. zbudowano kościół ewangeliczny. Pierwsza źródłowa pisana wzmianka o parafii rzymskokatolickiej w Lubaczowie pochodzi z 1388 r. Była ona rozległa i należały do niej: Kobylnica Wołoska i Ruska, Szczutków, Lisie Jamy, Basznia Dolna, Huta Kryształowa, Krowica Hołodowska, Lasowa i Sama, Borchów, Opaka, Załuże, Sieniawka. Parafie grekokatolickie były małe, obejmowały 1-2 wsie. Żydzi z Krowicy mieli swój dom modlitwy, ale chodzili do synagogi lubaczowskiej.
Wieczorem Zespół Śpiewaczy z Krowicy „Niespodzianka” wykonał przyśpiewki zasłyszane od swoich dziadków i babć. Zespół „Klezmer Trio” i wirtuoz akordeonu Marek Majcher grali muzykę polską, żydowska, grecką, bułgarską. Młodzież w domu kultury uczestniczyła w warsztatach tańca ludowego, prowadzonych przez byłego tancerza Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” Tomasza Jezuita. Zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty rzeźbiarskie prowadzone przez Jana Orlińskiego z Oleszyc i warsztaty sztuki kręcenia sznura, prowadzone przez Feliksa Jabłońskiego z Cewkowa. W drugim dniu festiwalu warsztaty z dziedziny garncarstwa prowadził Andrzej Plizga z Medyni Głogowskiej k. Łańcuta, a sztuki kowalskiej uczyli państwo Kazimierz i Stefania Jabłońscy z Niedźwiadyk. Ropczyc. Na plenerowej scenie wystąpiła „Niespodzianka” z najstarszymi zasłyszanymi piosenkami. Gościnnie piosenki ukraińskie i polskie śpiewał zespół „Niemirowszczanka” z Niemirowa. Folklor Pogórza Dynowskiego zaprezentował zespół „Młoda Harta” z Harty. Wystąpiła też grupa taneczna „Gwiazdy” z Krowicy i zespoły młodzieżowe z Krowicy Hołodowskiej i Młodowa oraz kapela „Pawlaki” z MDK w Lubaczowie. W czasy „Trylogii” H. Sienkiewicza z humorem wprowadziło Bractwo Rycerskie „Leliwa” z Baranowa Sandomierskiego. Były w ich wykonaniu: wystrzały z muszkietów i armaty polowej, pokazowe walki szlachciców, nauka techniki walki na szable i szpady, plebejskie zabawy, a nocą „Teatr Ognia”. Koła Gospodyń Wiejskich serwowały w tych dwóch dniach „kresowe jadło”. Przyjemnie, pożytecznie i kulturalnie mieszkańcy Krowicy i okolic spędzili ten czas.

Reklama

Czechy: bezpodstawnie oskarżony duchowny chce wrócić do posługi kapłańskiej

2019-02-19 15:05

st (KAI) / Jesenik

Chcę służyć ludziom i Bogu, a powrót do kapłaństwa jest dla mnie najważniejszy – powiedział agencji ČTK ks. Adam Stanisław Kuszaj, którego sąd w Jeseniku po 8 latach uniewinnił z zarzutów seksualnego wykorzystania ministranta. Zgromadzenie salwatorianów zapowiedziało skierowanie do Stolicy Apostolskiej prośby o odwołanie nałożonej na duchownego kary suspensy.

Fotolia.com

Jeden z ministrantów (mający wówczas 16 lat) oskarżył go o to, że w 2009 roku wykorzystał go seksualnie. W 2011 roku sąd uznał winę polskiego kapłana i skazał go na pół roku więzienia, w zawieszeniu na 2 lata. Zakazał mu także pracy z osobami do 18 lat. Ksiądz Adam został suspendowany, odsunięty od pracy w parafii i pracował jako robotnik. W 2016 roku pojawili się nowi świadkowie w tej sprawie. Trzy osoby - znajomi poszkodowanego byłego ministranta, zeznały że już po wyroku skazującym księdza, słyszały od młodego człowieka w prywatnych rozmowach, iż całe oskarżenie jest nieprawdziwe i zostało przez niego wymyślone z zemsty na księdzu, który przestał dawać jego rodzinie pieniądze. Wówczas sprawa sądowa została wznowiona. Sąd zlecił ponowne badania psychiatryczne głównego świadka oskarżenia czyli byłego ministranta. Biegli po badaniach ustalili, że jego zeznania są niewiarygodne. Na niejawnej rozprawie sąd przesłuchał też nowych świadków. Według obrońcy księdza Kuszaja, dowodów na jego niewinność było więcej. Wyrok uniewinniający ogłoszono 13 lutego.

Przełożony Salwatorianów w Republice Czeskiej, ks. Leszek Rackowiak zapowiedział, że z chwilą uprawomocnienia się wyroku zgromadzenie zwróci się do Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego o zdjęcie z duchownego kary suspensy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek prosi o modlitwę za siebie i papieża Benedykta

2019-02-20 12:01

st (KAI) / Watykan

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty przypomniał, że 22 lutego obchodzone jest święto katedry św. Piotra.

Vatican Media

W związku z tym Franciszek powiedział: „W najbliższy piątek będziemy obchodzili święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Módlcie się za mnie i za moją posługę, także za papieża Benedykta, aby zawsze i wszędzie utwierdzał braci w wierze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem