Reklama

Nieustanna przygoda

Katarzyna Jaskólska
Edycja zielonogórsko-gorzowska 36/2008

319 osób - harcerzy z 16 chorągwi - przybyło do Zielonej Góry na XVII Ogólnopolski Złaz Seniorów i Starszyzny Harcerskiej. Spotkanie po raz pierwszy organizowane przez Chorągiew Ziemi Lubuskiej ZHP trwało od 20 do 24 sierpnia

Program złazu prezentował się okazale. Harcerze seniorzy z 75 miejscowości z Polski, Czech i Niemiec uczestniczyli w wycieczkach zagranicznych, zwiedzili Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie, Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze, Muzeum Etnograficzne w Ochli, a także zielonogórskie Muzeum Ziemi Lubuskiej, gdzie obejrzeli ogólnopolską wystawę filatelistyczną „Skauting na znaczkach pocztowych”. Podzieleni na osiem 50-osobowych drużyn wyruszyli na zwiad po Zielonej Górze i okolicach. Druhny i druhowie odwiedzili też Żary, Żagań, Dychów, Krosno Odrzańskie, Gryżynę oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu. W zielonogórskiej Palmiarni zatańczyli „Tango pod palmami”.

Buława - symbol władzy

22 sierpnia uczestnicy złazu zgromadzili się na pl. Bohaterów, gdzie odbył się uroczysty apel. Przybyłych powitał hm. Leszek Kornosz, komendant Chorągwi Ziemi Lubuskiej. Hm. Krzysztof Budziński, zastępca naczelnika ZHP, pogratulował seniorom uczestnictwa w spotkaniu i życzył satysfakcji ze służby, którą nieustannie pełnią. - Naprawdę trzeba być dumnym, wiedząc, że ZHP jest organizacją, która skupia wszystkie pokolenia. Ciągłość tradycji przekazują młodym właśnie seniorzy. Przekazują im to, co jest w harcerstwie najpiękniejsze - mówił.
Po złożeniu raportu przez zastępowych nastąpiło uroczyste przekazanie buławy - symbolu władzy złazowej. Buławę w ręce komendanta XVII Złazu hm. Ryszarda Krassowskiego przekazała komendant XVI Ogólnopolskiego Złazu ZHP Kielce 2007 hm. Jadwiga Banasik. Na buławie pamiątkowy znaczek przybił prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.
Druhny i druhowie odśpiewali harcerski hymn oraz uczcili pamięć poległych bohaterów II wojny światowej - tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta 11. Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania, która przeprowadziła pokaz musztry paradnej.

Reklama

Ciągła służba

Harcerze seniorzy uczestniczyli 24 sierpnia w otwarciu Izby Pamięci poświęconej bł. ks. Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu - „druhowi Wickowi”, patronowi Harcerstwa Polskiego. Po uroczystej Mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, której przewodniczył bp Adam Dyczowski, odbył się wspólny krąg. Tego samego dnia w bursie przy ul. Botanicznej zorganizowano spotkanie z Robertem Zadurą, autorem książki „Błogosławiony ks. Stefan Wincenty Frelichowski”.
Złazy seniorów i starszyzny ZHP odbywają się raz w roku, za każdym razem w innym mieście. Harcerze seniorzy w czasie tych spotkań dyskutują o najważniejszych kwestiach związanych z ich działalnością, a przede wszystkim dają wyraz przywiązania do tradycji harcerstwa. Najmłodsza uczestniczka tegorocznego złazu ma 32 lata, najstarszy uczestnik, Włodzimierz Kostkowski - aż 91. Dla phm. Antoniny Wilisowskiej z kręgu seniorów „Sobniów” z Jasła harcerstwo jest nieustanną przygodą. - Nasz ok. 40-osobowy krąg cały czas organizuje wyjazdy, ogniska, raz w roku spotkanie opłatkowe. Wciąż aktywnie działamy, mimo że znajdujemy się w przedziale wiekowym 50-70 lat. Mamy kontakt z drużyną harcerską działającą przy SP nr 8, liczącą jakieś 60 osób. To także okazja do wymiany doświadczeń.

Reklama

Projekt konstytucji o Kurii Rzymskiej do konsultacji episkopatów

2019-02-20 14:13

st (KAI) / Watykan

Rada Kardynałów przeanalizowała projekt konstytucji apostolskiej „Praedicate evangelium” o Kurii Rzymskiej i postanowiła, że zostanie on przesłany do konsultacji konferencjom episkopatów, synodom katolickich Kościołów wschodnich, dykasteriom Kurii Rzymskiej, konferencjom wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich i niektórym uniwersytetom papieskim – poinformował tymczasowy rzecznik Stolicy Apostolskiej, Alessandro Gisotti.

Grzegorz Gałązka

Podczas briefingu z dziennikarzami podał on, że właśnie analiza projektu konstytucji apostolskiej „Praedicate evangelium” była głównym przedmiotem 28 zgromadzenia Rady Kardynałów. Obok Ojca Świętego w pracach tego gremium wzięli udział: kardynałowie Pietro Parolin, Oscar Rodriguez Maradiaga SDB, Reinhard Marx, Seán O'Malley, OFM Cap., Giuseppe Bertello i Oswald Gracias. Obecni byli także sekretarz Rady, bp Marcello Semeraro i jego zastępca bp Marco Mellino.

We wtorek 19 lutego członkowie Rady Kardynałów wysłuchali opinii księdza Federico Lombardiego SJ, moderatora spotkania na temat ochrony małoletnich w Kościele, które odbędzie się w Watykanie od 21 do 24 lutego. W tym kontekście Rada omówiła sprawę wydalenia ze stanu duchownego emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu, Theodore’a McCarricka. Podkreślono, że watykańskim spotkaniu wezmą udział także członkowie Rady, nawet jeśli nie są przewodniczącymi episkopatów a także sekretarz Rady i jego zastępca. Kolejne, 29 spotkanie Rady Kardynałów odbędzie się w dniach 8, 9 i 10 kwietnia 2019 r. – podał Alessandro Gisotti.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gorzów Wlkp.: powstała katedra z tysięcy klocków lego

2019-02-21 15:26

wm / Gorzów Wielkopolski (KAI)

Budowlę katedry pw. Najświętszej Maryi Panny zbudowaną z kilku tysięcy klocków lego zaprezentował twórca Cezary Siwek na wystawie w rodzinnym salonie, znajdującym się w Galerii Manhattan w Gorzowie Wielkopolskim. Wernisaż odbył się 21 lutego, a uczestniczyły w nim dzieci i dorośli. Proboszcz fary ks. dr Zbigniew Kobus ofiarował pomysłodawcy wizerunek kościoła na fotografii.

Twitter

- Do tej pory nie spotkałem takiego przedstawienia katedry – powiedział duchowny, zauważając, że na wystawach spotyka się najczęściej obrazy i fotografie. Przypomniał, że maleńka konstrukcja tego kościoła jest w muzeum „Spichlerz” na planie miasta średniowiecznego ale tak dużych rozmiarów i z takiego budulca jeszcze nie widział. Ks. Kobus pogratulował pomysłu i wręczył modelarzowi w prezencie fotografię przedwojennej katedry.

O realizacji modelu gorzowskiej świątyni, która jest symbolem Gorzowa Cezary Siwek myślał już od wielu lat. Działanie rozpoczął w 2011 r. od wykonania kilkuset zdjęć. O swoim pomyśle twórca rozmawiał już z poprzednim proboszczem ks. Zbigniewem Samociakiem, od którego dostał plan z przekrojem katedry i małą makietę.

Klocki zbierał przez dwa lata. – Są to elementy o unikalnych barwach, specjalistyczne, trudno dostępne, które trzeba było sprowadzać z wielu części świata. Udało się. Katedra powstawała przez 21 dni i nocy – powiedział Siwek, inicjator jedynej takiej katedry na świecie, bo jak twierdzi nie słyszał aby ktoś wcześniej podobny model wykonał. Jest on częścią wystawy, którą można oglądać w galerii handlowej na osiedlu Górczyn do 28 kwietnia.

Gorzowska katedra od lipca 2017 r. jest remontowana po pożarze, który wybuchł w czasie rozpoczynających się Dni Gorzowa. Ogień i dym zniszczył przede wszystkim wieżę, jednak w rezultacie ucierpiała cała budowla.

Cały czas prowadzona jest zbiórka funduszy na odbudowę kościoła, podczas ostatniej niedzielnej zebrano ponad 5 tys. zł.

Ofiary można wpłacać na konto parafii: 25 1020 1954 0000 7102 0069 8399 oraz diecezji: 81 1020 1954 0000 7602 0101 3754 lub wysyłając SMS na nr 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) z dopiskiem „katedra”.

Ks. Kobus apeluje także do wiernych o zwracanie uwagi na otaczający katedrę teren, ponieważ w ostatnich dniach miały miejsce kradzieże sprzętu budowlanego.

Gotycka katedra Wniebowzięcia NMP, zbudowana w XIII w., jest symbolem Gorzowa Wielkopolskiego, mieści się w samym centrum. To najcenniejszy zabytek historii regionu i diecezji zielonogórsko – gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem