Reklama

U Michała Archanioła

Niedziela płocka 40/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Płońsk był wymieniony już w 1065 r. wraz z kościołem grodowym, jaki tam istniał. Świątynia uległa zniszczeniu w czasie wojen szwedzkich. Klasztor karmelitów, w którego murach mieści się obecnie siedziba najstarszej parafii Płońska, fundował przed 1417 r. Siemowit IV i jego żona Aleksandra. Wzniesiony w 1462 r. kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny być może był fundowany przez Bonę; uległ zniszczeniu w czasie wojen szwedzkich w połowie XVII wieku. Odbudowany w połowie XVIII wieku był przekształcany w latach 1839, 1865 i 1888. W 1779 r. z inicjatywy ówczesnego biskupa płockiego Michała Poniatowskiego stał się świątynią parafialną. Gruntownie remontowany był w 1935 r. Prace regotyzacyjne prowadzono w latach 1954-58.

Życie duszpasterskie

Na terenie parafii mieszka ponad 10 tys. osób, żyjących w ponad 3 tys. rodzin. Systematycznie we Mszy św. niedzielnej bierze udział ok. 30% parafian. W ciągu roku jest rozdawanych ponad 110 tys. Komunii św. W niedziele w kościele parafialnym jest sprawowanych 6 Mszy św., w dni powszednie - dwie. W 1. niedzielę miesiąca jest wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja. Sakrament pokuty jest sprawowany przed nabożeństwami i w czasie ich trwania. Sakrament chrztu jest udzielany w 2. i 4. niedzielę miesiąca, zawsze jest poprzedzony spotkaniem dla rodziców oraz chrzestnych.
Istotnym elementem życia duszpasterskiego jest katechizacja dzieci i młodzieży, którą jest objętych 5 szkół, a współpraca z ich dyrektorami i radami pedagogicznymi dobrze się układa. Łącznie katechezą jest objętych ok. 98% dzieci i młodzieży (rodzice pozostałych uczniów zadeklarowali się jako niewierzący lub innego wyznania).
Jak mówi proboszcz ks. kan. Edmund Makowski, „cieszy ożywienie wspólnot i ruchów działających w naszej parafii, powstanie nowych wspólnot oraz ich zaangażowanie w życie liturgiczne i duszpasterskie”. Jak każda ludzka wspólnota, również ta parafia ma swoje cienie, które dostrzega Ksiądz Proboszcz: „Smuci coraz większa liczba rozbitych małżeństw i osoby żyjące ze sobą bez sakramentu małżeństwa, a nawet bez związku cywilnego. Problemem w parafii i powodem wielu nieszczęść w rodzinach jest też alkoholizm i narkotyki, dotykające zwłaszcza młodzież” - mówił ks. Makowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Od ostatniej wizytacji kanonicznej kontynuowano prace remontowo-budowlane w świątyni i na terenie przykościelnym. Powstała nowa zakrystia, dokonano renowacji kaplicy cmentarnej (nowa więźba dachowa, okna, podsadzka, ołtarz, katafalk, nagłośnienie, oświetlenie). Przy kancelarii parafialnej urządzono łazienkę, wyremontowano parter budynku poklasztornego, założono ogrzewanie świątyni i starej plebanii, zamontowano oświetlenie wokół świątyni. Odgrzybiono ściany budynku poklasztornego i kaplicy św. Pankracego (tu też wstawiono nowe ławki). Zainstalowano monitoring w świątyni i na placu przykościelnym.
W kościele założono nagłośnienie i zainstalowano projektor pieśni z diodowymi ekranami. Wstawiono bramę wejściową i wjazdową na plac przykościelny. Wokół kościoła położono chodnik procesyjny. Zagospodarowano ogród parafialny i posadzono zieleń, przygotowano także teren pod „Golgotę”.

Przebieg wizytacji

Biskup Roman przybył do parafii 8 czerwca. Podczas Mszy św. o 8.30 wygłosił homilię do zgromadzonych wiernych. Po Eucharystii spotkał się z liderami grup duszpasterskich i stowarzyszeń działających przy parafii. Świadectwo zgodnej współpracy z parafią złożył także burmistrz Płońska oraz samorząd gminy i sołtysi należących do parafii wiosek, którzy ofiarowali Księdzu Biskupowi kielich mszalny. Podczas Mszy św. o 11.30 i 16 Biskup Roman udzielił sakramentu bierzmowania dwom grupom młodzieży.

Grupy duszpasterskie

Oaza Dzieci Bożych liczy 10 osób, które spotykają się co tydzień na spotkaniach formacyjnych. Opiekunem był ks. Ryszard Błaszkowski.

Reklama

Wspólnota Krwi Chrystusa powstała w parafii w 2002 r. i liczy ok. 10 osób. Opiekunem był ks. Krzysztof Dobucki. Jej członkowie podczas cotygodniowych spotkań rozważają Pismo Święte i wymieniają się doświadczeniami. Często wyjeżdżają do domu misyjnego w Ożarowie na rekolekcje i dni skupienia.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działa na terenie parafii od kilku lat i obecnie skupia 30 osób. Opiekunem jest ks. Jacek Lubiński, a w prowadzeniu grupy pomaga Monika Karwowska. W czasie comiesięcznych spotkań członkowie KSM przygotowują akcje duszpasterskie typu: jubileusze małżeństw, adwentowy chlebek miłości, bożonarodzeniowe paczki żywnościowe, wielkanocny kosz miłości, Msza rocznicowa z okazji 18. urodzin czy wycieczki edukacyjno-integracyjne.

Młodzieżowy zespół muzyczny „New name” działa w parafii prawie od 20 lat i obecnie liczy 10 osób. Opiekunem i prowadzącym był ks. Krzysztof Dobucki. Zespół wspomaga organista Bogdan Wiśniewski. Oprócz przygotowania oprawy muzycznej Mszy św. i repertuaru na przeglądy, zespół raz w roku wyjeżdża na warsztaty muzyczne w góry.

Dziecięca schola parafialna „Michałki” działa od kilkunastu lat, opiekunem był ks. Krzysztof Dobucki. Scholę wspomaga organista Bogdan Wiśniewski. Grupa liczy obecnie 20 osób, które spotykają się raz w tygodniu. Raz w roku organizują wspólny wyjazd do sanktuariów maryjnych.

Liturgiczna Służba Ołtarza liczy 61 osób i jest podzielona na 4 grupy: seniorzy, studenci, gimnazjaliści i uczniowie szkoły średniej oraz uczniowie szkoły podstawowej. Opiekunem był ks. Ryszard Błaszkowski. Oprócz spotkań formacyjnych angażują się w sport: w rozgrywkach piłkarskich doszli do szczebla międzyrejonowego.

Franciszkański Zakon Świeckich (tzw. Trzeci zakon) działa w parafii od 101 lat, obecnie liczy 19 osób. Wspólnota spotyka się 2 razy w miesiącu, a czuwał nad nią asystent duchowy ks. Ryszard Błaszkowski.

Reklama

Legion Maryi liczy obecnie 11 aktywnych członków oraz 9 pomocniczych. Prezydium pw. Matki Bożej Szkaplerznej działa od 5 czerwca 2005 r. Opiekunem jest ks. Jacek Lubiński. W każdą środę wspólnie z wiernymi odmawiają modlitwę różańcową, nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a po Mszy św. - modlitwy legionowe.

Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie funkcjonuje w parafii od 2002 r. i w 4 kręgach skupia 17 małżeństw. Moderatorem jest ks. Jacek Lubiński. Raz w miesiącu spotykają się na spotkaniach formacyjnych, a w 3. piątek miesiąca gromadzą się na Eucharystii. Pełnią także służbę liturgiczną. Uczestniczą w dorocznej pielgrzymce do Kalisza, diecezjalnych dniach wspólnoty, co roku część rodzin wraz z dziećmi bierze udział w rekolekcjach wakacyjnych lub krótszych wyjazdach. Włączają się także w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

Klub Inteligencji Katolickiej Ziemi Płońskiej zaczął działalność w 2003 r. i obecnie liczy ok. 35 aktywnych uczestników i sympatyków. Członkowie Klubu organizują comiesięczne spotkania z ludźmi wiary i kultury; razem z władzami miasta i Miejskim Centrum Kultury współorganizują koncerty, spotkania; z KSM i młodzieżą prowadzą tzw. śniadanka roratnie dla dzieci; co roku jest też rozdzielanych dzięki nim ponad 200 paczek świątecznych dla dzieci z biedniejszych rodzin.

Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęła swoją działalność 1 października 2004 r., liczy 15 osób. Grupa adoruje Najświętszy Sakrament w 1. piątek miesiąca, modli się też o intronizację Najświętszego Serca Pana Jezusa w rodzinach i parafiach. Opiekunem jest ks. Jacek Lubiński.

Koło Przyjaciół Radia Maryja istnieje w parafii od 8 lat i należą do niego 32 osoby. Opiekunem jest Ksiądz Proboszcz. Na spotkaniach formacyjnych spotykają się 22. dnia miesiąca, upamiętniając objawienia Jezusa Miłosiernego w Płocku. Członkowie Koła zorganizowali ok. 40 pielgrzymek do sanktuariów maryjnych.

Reklama

Wspólnota „Jutrzenka” już od godz. 6 rano prowadzi w kościele śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, odmawia też przed Mszą św. litanię do Matki Bożej i inne modlitwy.

Parafialna rada duszpasterska i gospodarcza liczy 12 osób i spotyka się średnio raz w miesiącu, na bieżąco omawiając potrzeby i plany działań w zakresie działalności gospodarczej i duszpasterskiej.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci liczy w parafii 30 osób, a opiekunkami są Monika Malczyńska i Aldona Gutowska. Na cotygodniowych spotkaniach dzieci zapoznają się z działalnością misyjną Kościoła. Członkowie Koła zorganizowali oprawę liturgiczną niedzieli misyjnej, loterię, przedstawienie na tę niedzielę oraz świąteczne kiermasze.

W ramach Koła Biblijnego działającego w szkole w Siedlinie co roku kilka lub kilkanaście osób przygotowuje się do konkursu biblijnego organizowanego przez Wydział Katechetyczny Kurii. Na etapie diecezjalnym tego konkursu Marek Kujawski z kl. VI zajął 1. miejsce, a Weronika Niemirska z kl. IV - 3. W Siedlinie działa również Koło Misyjne, którego członkowie utrzymują kontakt z siostrą misjonarką z Kamerunu. W październiku uczniowie zbierali się w szkole na jednej z przerw, by odmawiać dziesiątkę Różańca. Szkoła została też laureatem konkursu „Moje spotkanie z misjami”, ogłoszonego z okazji 25-lecia wydawnictwa „Verbinum”.

W parafii działa 6 kół Żywego Różańca. Opiekunem był ks. Krzysztof Dobucki. Spotkania odbywają się w 1. sobotę miesiąca. Oprócz modlitwy koła zbierają także pieniądze na stypendia dla kleryków Wyższego Seminarium Duchownego, ufundowały chorągiew procesyjną z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej i Jana Pawła II, biorą udział w procesjach eucharystycznych, Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz nabożeństwach fatimskich.

Eucharystyczny Ruch Młodych powstał we Francji w 1960 r., obecnie obejmuje przeszło 3 mln ludzi na całym świecie. W parafii działa od września ub.r. Wspólnota w parafii liczy 30 członków, którymi opiekował się ks. Krzysztof Dobucki wraz z 3 animatorami. Członkowie ERM spotykają się raz w tygodniu, by pogłębiać umiłowanie Eucharystii i kształtować postawę apostolską.

(T.O.)

Parafia pw. św. Michała Archanioła w Płońsku

Patron parafii: św. Michał Archanioł
Tytuł kościoła: Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: płoński
Miejscowości: Płońsk (część), Bońki, Brody, Dalanówek, Ilinek, Ilino, Kluczewo, Pilitowo, Raźniewo, Siedlin, Skarżyn, Strachowo, Strachówek, Strubiny, Szerominek, Ślepowrony, Zawady, Żurawin
Proboszcz parafii: ks. kan. mgr Edmund Makowski
Wikariusze: ks. mgr Jacek Lubiński, do sierpnia: ks. mgr Krzysztof Dobucki, ks. mgr Ryszard Błaszkowski, od sierpnia: ks. mgr Zbigniew Morawski, ks. mgr Grzegorz Bednarczyk
Organista: Bogdan Wiśniewski
Zakrystian: Tadeusz Sawicki
Katecheci: Mariusz Augustyniak, Marek Bojarski, Aldona Gutowska, Urszula Kacperska, Monika Karwowska, Sławomir Kowalski, Monika Mączyńska, Marzena Sadowska, Anna Zmysłowska
W parafii działają: Oaza Dzieci Bożych, Wspólnota Krwi Chrystusa, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Młodzieżowy zespół muzyczny „New name”, Dziecięca schola parafialna „Michałki”, Liturgiczna Służba Ołtarza, Franciszkański Zakon Świeckich, Legion Maryi, Domowy Kościół, Klub Inteligencji Katolickiej Ziemi Płońskiej, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Wspólnota „Jutrzenka”, Parafialna rada duszpasterska i gospodarcza, Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci, Koło Biblijne i Koło Misyjne w szkole w Siedlinie, 6 kół Żywego Różańca, Eucharystyczny Ruch Młodych
Współpraca: władze miasta i gminy, Miejskie Centrum Kultury, sołtysi
Msze św. w niedzielę: 7, 8.30, 10, 11.30 (z udziałem dzieci), 16, 18

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

[ TEMATY ]

KRRiT

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Krajowa Rada ukarała Tok FM za sformułowania znieważające, poniżające i naruszające godność najważniejszych osób w państwie, w tym Prezydenta Rzeczypospolitej. KRRiT ukarała kwotą 80 tys. złotych tę samą rozgłośnię za pełne nienawiści wypowiedzi na temat podręcznika prof. Wojciecha Roszkowskiego „Historia i Teraźniejszość”. Pracownik stacji stwierdził na antenie, że książkę „czyta się jak podręcznik dla Hitlerjugend”. Autor tych słów pracuje obecnie w TVP info.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Tegoroczna edycja Konkursu obejmuje przypowieści Pana Jezusa zawarte w Ewangelii św. Mateusza i nosi tytuł: “Opowiesz mi historię życia Pana Jezusa?”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie plastycznej jeden z cudów Pana Jezusa, zaś multimedialnej i literackiej wybranego przez ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej rozdziału Ewangelii św. Mateusza - wskazują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję