Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Rahel Kebebe Tshay

Nasz charyzmat jest skuteczny!

Beata i Tomasz Strużanowscy
Edycja toruńska 40/2008

W dniach 12-14 września w Olsztynie odbyło się doroczne podsumowanie roku pracy Domowego Kościoła. Udział w nim wzięły małżeństwa odpowiedzialne za Domowy Kościół: para krajowa, pary filialne i diecezjalne, kapłani moderatorzy (w tym moderator krajowy DK ks. Andrzej Wachowicz i moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Adam Wodarczyk) oraz goście. Ważnym znakiem była obecność - podczas całego spotkania - delegata Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie bp. Adama Szala. Diecezję toruńską reprezentowali: para diecezjalna Katarzyna i Jacek Podolscy, moderator diecezjalny ks. Andrzej Jakielski, para filialna Beata i Tomasz Strużanowscy oraz Elżbieta i Leszek Polakiewiczowie, zaproszeni, by złożyć świadectwo o owocach, które w ich życiu małżeńskim i rodzinnym przyniosła trwająca już 30 lat formacja w Domowym Kościele

Tegoroczne podsumowanie miało szczególny charakter, gdyż jego głównym akcentem były obchody 35. rocznicy powstania Domowego Kościoła, który za swoje początki uznaje dwa wydarzenia - pierwsze rekolekcje oazowe zorganizowane i przeprowadzone latem 1973 r. w Krościenku przez naszego założyciela ks. Franciszka Blachnickiego oraz narodziny - w październiku tego samego roku - pierwszego kręgu rodzin w Lublinie.

Czas świętowania

Nic zatem dziwnego, że w tym roku było bardziej świątecznie niż roboczo. Obejrzeliśmy piękną prezentację multimedialną (już wkrótce będzie ona dostępna dla członków ruchu), przedstawiającą historię DK, a także drugą, ukazującą rozwój naszej wspólnoty od strony statystycznej. Ze wzruszeniem patrzyliśmy na fotografie obrazujące skromne początki ruchu. Pierwsze rekolekcje przeżywane w skrajnie skromnych warunkach, ale zarazem z ogromną radością i zapałem. Wyniesione z nich przekonanie, że zapalonego światła nie wolno ukrywać przed ludźmi, a zatem trzeba ruszyć w Polskę i zakładać kręgi; stopniowy rozwój struktur ruchu (rejonowych, diecezjalnych, filialnych, posługa pary krajowej i moderatora krajowego); tworzenie materiałów formacyjnych (w tym wydawanego nieprzerwanie od 1975 r. Listu DK); lawinowy wzrost liczby kręgów w niektórych latach.
Ujrzeliśmy wiele zdjęć naszego założyciela sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz s. Jadwigi Skudro, niezwykle zasłużonej w dziele budowania Domowego Kościoła, pozwalających choć w części uświadomić sobie ogrom ich poświęcenia i otwarcia na Boże prowadzenie. Spontanicznie budziły się dwie myśli - pierwsza, że Domowy Kościół jest dziełem Bożym, a nie ludzkim, zleconym naszemu Założycielowi dla uświęcenia małżeństw i rodzin i druga, że skoro tak jest, to wszyscy członkowie Domowego Kościoła są odpowiedzialni za życie i rozwój wspólnoty. Jesteśmy odpowiedzialni przed Bogiem za to, na ile wykorzystujemy tę szansę, jaką dla wzrastania naszych małżeństw w świętości stwarza Domowy Kościół.

Świadczyli życiem, nie tylko słowami

Wysłuchaliśmy wspaniałych świadectw tych, którzy mieli swój udział w początkach i pierwszych latach istnienia wspólnoty: Elżbiety Ogrodnik z Lublina oraz - co było szczególnie miłe - małżeństwa z naszej diecezji Elżbiety i Leszka Polakiewiczów. Podkreślili oni, że życie charyzmatem Domowego Kościoła przemieniło totalnie ich życie: pozwoliło świadomie zaprosić Chrystusa do ich małżeństw, autentycznie wzrastać (a nie „szarzeć”) w miłości małżeńskiej, odpowiedzialnie wychować dzieci (przede wszystkim na dojrzałych chrześcijan), wreszcie dobrze wypełniać obowiązki zawodowe, a jednocześnie czynić coś więcej. Jak wiemy, w przypadku Eżbiety i Leszka Polakiewiczów, zaowocowało to m.in. pomysłem i wieloletnim prowadzeniem cotygodniowej audycji dla małżonków i rodziców w Radiu Maryja.
Wystarczy tylko nie stawiać Panu Bogu przeszkód, wytrwale szukać Jego woli, starać się ją wypełniać i dzieją się cuda! Takie przesłanie można było odczytać z wysłuchanych świadectw.

Reklama

Przekazanie posług

Jak zawsze w trakcie spotkania, miało miejsce przekazanie posług par diecezjalnych. „Wdzięczni Bogu za otrzymane łaski, po 4 latach odpowiedzialności za kręgi Domowego Kościoła w diecezji toruńskiej, przekazujemy posługę pary diecezjalnej na ręce Katarzyny i Jacka Podolskich i w imieniu całej wspólnoty prosimy o błogosławieństwo dla nich. - Przyjmujemy tę posługę na chwałę Boga wszechmogącego, Niepokalanej Matki Kościoła i dobra powierzonych nam rodzin” - takie słowa wypowiedzieli zdający posługę pary diecezjalnej Beata i Tomasz Strużanowscy oraz rozpoczynający ją Katarzyna i Jacek Podolscy. Po chwili w podobny sposób dokonało się przyjęcie przez Beatę i Tomasza posługi pary filialnej filii pelplińskiej (filia w Domowym Kościele to struktura obejmująca kilka diecezji). Misji i błogosławieństwa do posług udzielili bp Adam Szal, ks. Andrzej Wachowicz oraz ks. Adam Wodarczyk.

Czas dziękczynienia i prośby

W sobotni wieczór świętowanie jubileuszu nabrało charakteru zabawy. Organizatorzy przygotowali niespodziankę w postaci wodzireja, który poprowadził tańce uwielbiające Pana Boga. W pewnym momencie na salę wjechał też - a jakże! - pyszny tort.
Nazajutrz, po spotkaniu roboczym, wyjechaliśmy do oddalonego o 20 km od Olsztyna sanktuarium w Gietrzwałdzie, gdzie odbywały się uroczystości z okazji odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Tam uczestniczyliśmy w Sumie sprawowanej pod przewodnictwem ordynariusza warmińskiego abp. Wojciecha Ziemby. Dla uczestników podsumowania Eucharystia była okazją do dziękowania za 35 lat istnienia i rozwoju Domowego Kościoła oraz... za to, co jeszcze przed nami.
Znakiem potwierdzającym nasze nadzieje była homilia, wygłoszona przez kard. Henryka Gulbinowicza, w której gorąco zachęcał on do troski o małżeństwo i rodzinę. Troska ta jest najpewniejszym zabezpieczeniem przed atakami ze strony siewców sekularyzacji i bezbożności w życiu publicznym. Ksiądz Kardynał przypomniał, że kiedy uczestnicy Soboru Watykańskiego II poszukiwali formuły opisującej istotę rodziny chrześcijańskiej, to spośród wielu propozycji za najcelniejszą uznali tę, która określa rodzinę jako „Kościół domowy”.
A zatem małżeństwa i rodziny stańcie się tym, czym jesteście!

Merkel: islam stał się częścią Niemiec

2018-03-22 13:55

ts / Berlin (KAI)

Angela Merkel w swoim pierwszym oświadczeniu rządowym podczas czwartej kadencji jako kanclerz Niemiec krytycznie oceniła decyzje podejmowane w kwestii uchodźców. Wobec narastającego z biegiem lat kryzysu „tuż przed drzwiami Unii Europejskiej” rząd często „reagował zbyt długo, bez większego przekonania, lub też po prostu mając nadzieję, że ten problem nie będzie nas bezpośrednio dotyczył”, powiedziała Merkel 21 marca w Bundestagu i podkreśliła, że okazało się to błędną i naiwną nadzieją.

Jasmin Merdan/Fotolia.com

Jednocześnie nawiązała do zainicjowanej przez ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera (CSU) debaty wokół przynależności islamu do Niemiec. „Bez cienia wątpliwości historyczne korzenie naszego kraju są chrześcijańskie i żydowskie”, ale islam, liczący obecnie ok. 4,5 mln muzułmanów w Niemczech, „stał się z czasem częścią Niemiec”, stwierdziła kanclerz.

Ludzie, którzy uciekli przede wszystkim z Syrii, Iraku czy Afganistanu, otrzymali w Niemczech „wyjątkową pomoc”. Debata nad tym podzieliła kraj i spowodowała polaryzację stanowisk. Przy tym większość poszukujących schronienia nawet nie zwróciła uwagi, że wspólnota międzynarodowa niemal o nich zapomniała. Przyjęcie ok. 900 tysięcy uchodźców było humanitarną sytuacją wyjątkową, której niemal po mistrzowsku sprostały Niemcy, stwierdziła Merkel. Zastrzegła jednocześnie, że ta sytuacja nie może się powtórzyć. Niemcy w dalszym ciągu będą przyjmowały ludzi w trudnej sytuacji humanitarnej, jednak ten, kto nie będzie miał prawa pozostania, będzie musiał jak najszybciej powrócić do swego kraju.

W debacie wokół islamu Merkel widzi potrzebę utworzenia nowych struktur, również w zakresie kształcenia teologicznego. „To, że przez dziesiątki lat byliśmy zdani na tureckich imamów dla gastarbeiterów, w XXI wieku już nie wystarczy”, stwierdziła w swoim oświadczeniu rządowym w Bundestagu. Podkreśliła, że zarówno władze centralne, jak i krajów związkowych – we współpracy z Konferencją Islamską - muszą w tym względzie opracować struktury na przyszłość.

Kanclerz Niemiec przyznała jednocześnie, że współżycie między religiami w Niemczech stoi wobec wielkich wyzwań. Zapewniła, że w „państwie prawa, jakim są Niemcy, nie ma miejsca na przemoc, wrogość wobec obcych, rasizm i antysemityzm”. Ale kwestie współżycia i spójności wychodzą ponad państwo prawa. Ważne jest to, co cechuje Niemcy, co należy do kultury niemieckiej dziś i w przyszłości.

Merkel stanęła też w obronie umowy Unii Europejskiej z Turcją. Umowa ma wielu przeciwników, ale lepsze to, niż utonięcia w Morzu Śródziemnym i przemyt ludzi. Jednocześnie – nie wymieniając z nazwiska prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana – ostro skrytykowała jako „nie do zaakceptowania” sytuację w przejętym ostatnio przez armię turecką syryjskim mieście Afrin, zamieszkanym w znacznej części przez Kurdów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 11/12 2017

Warszawa: 2 kwietnia – wieczorne czuwanie w 13. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II

2018-03-22 20:11

CMJPII, lk / Warszawa (KAI)

„Nie lękajcie się!” – słowa wypowiedziane podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat papieża są hasłem 13. rocznicy śmierci Jana Pawła II przypadającej w drugi dzień Wielkanocy. Tegoroczne wspomnienie będzie także początkiem obchodów 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Tomasz Lewandowski

2 kwietnia od godz. 21.00 Centrum Myśli Jana Pawła II będzie obecne na placu Piłsudskiego w Warszawie, aby towarzyszyć warszawiakom w tradycyjnym w tym dniu wieczornym czuwaniu. Wezmą w nim udział także kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i ks. Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Zgromadzonym na placu towarzyszyć będzie Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

„Spotkamy się tego dnia, aby przywołać atmosferę sprzed 13 lat. Wtedy byliśmy razem w poczuciu wspólnoty i odpowiedzialności za jej budowanie. Dziś wspólnie odwołujemy się do tamtych przeżyć. Chcemy też na nowo zrozumieć zobowiązania, które wówczas podjęliśmy” – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Po zmierzchu na budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa usytuowanym przy placu Piłsudskiego, zostanie wyświetlona specjalna animacja z wizerunkiem Papieża. Zgromadzeni usłyszą także jego głos dzięki przygotowanym fragmentom z papieskich przemówień.

Centrum Myśli Jana Pawła II cytat ze słowami „Nie lękajcie się!” uczyniło hasłem obchodów 2 kwietnia nie przez przypadek. Tymi słowami instytucja przypomina jeden z filarów pontyfikatu swojego patrona – dawanie nadziei, która szczególnie mocno wybrzmiewa w Święta wielkanocne.

„2 kwietnia to dla nas nie tylko wspomnienie, ale także początek obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża” - wyjaśnia Michał Senk. - Słowami «Nie lękajcie się» Jan Paweł II otworzył swój pontyfikat i wielokrotnie do nich wracał. Właśnie ten aspekt nauczania Papieża chcemy przypominać podczas obchodów jubileuszu Jego wyboru w roku, w którym równolegle świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości - dodaje.

Dla Jana Pawła II wolność wspólnoty jest połączona z wolnością osoby. Jednym z największych zniewoleń człowieka może być lęk, który zamyka go w jego egoizmie i nie pozwala wyjść na spotkanie z drugim człowiekiem. A to właśnie takie spotkanie jest jednym z fundamentów budowania solidarności - tłumaczą organizatorzy czuwania.

„W 100. rocznicę odzyskania niepodległości, Centrum Myśli Jana Pawła II przypomina, że wolność ma swój głębszy wymiar. I do tego głębokiego wymiaru wolności będziemy wracać przy okazji kolejnych wydarzeń związanych z rocznicą wyboru Wojtyły na papieża” – podsumowuje Michał Senk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem