Reklama

Biskup ordynariusz i „Niedziela”

Z naszym Biskupem - od ingresu po grób...

Życie i posługę pasterza Kościoła sosnowieckiego śp. bp. Adama Śmigielskiego SDB można rozpatrywać w wielu aspektach. Jednym z nich są relacje, kontakty i spotkania z tygodnikiem „Niedziela” i jego zespołem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nasze pismo dzięki wydawanej niemal od początku biskupiej posługi edycji diecezjalnej „Niedzieli sosnowieckiej” przybliżało Czytelnikom w diecezji postać, nauczanie, celebry, którym przewodniczył i miejsca, w których obecny był Biskup Ordynariusz. Kolejne lata przeplatane były relacjonowaniem uroczystości i wydarzeń z udziałem Księdza Biskupa, oficjalnymi i spontanicznymi spotkaniami z Biskupem Ordynariuszem, rozmowami, z których rodziły się wywiady przekazywane szerokiemu gronu Czytelników, podobnie jak jego listy, komunikaty i pasterskie nauczanie. Wzajemna więź zacieśniała się, pogłębiała i umacniała. 15 lat podążania za Pasterzem Kościoła sosnowieckiego sprawiło, że stał się dla nas niezwykle bliskim, drogim, kochanym i naszym człowiekiem, dlatego też byliśmy z nim od uroczystego ingresu w sosnowieckiej katedrze do złożenia w grobie u stóp bazyliki. Księdzu Biskupowi „Niedziela” nigdy nie była obojętna. Błogosławił naszej pracy i dziełu u progu działalności, a więc od 30 maja 1993 r., kiedy to ukazał się pierwszy nr „Niedzieli Sosnowieckiej”. Wówczas poświęcił redakcję, której siedziba znajdowała się w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Redaktorzy „Niedzieli” mieli ten komfort, że na co dzień i od święta widywali swojego Biskupa. Na co dzień, bo „pracowali” pod jednym, kurialnym dachem, od święta, bo niemal krok w krok podążali w świąteczną atmosferę wsi i miast, kościołów, parafii, szkół i przedszkoli, szpitali, z udziałem Biskupa Adama.

Z biskupim błogosławieństwem

W 1998 r. w Sosnowcu odbyło się seminarium na temat roli i kondycji prasy katolickiej, które prowadził redaktor naczelny „Niedzieli” - ks. inf. Ireneusz Skubiś. Nie mogło zabraknąć na nim Księdza Biskupa, który za podstawowe zadanie prasy katolickiej uznał troskę o prawdziwy wizerunek otaczającej rzeczywistości. „Media katolickie kierują się zasadami demokratycznymi i widzą dobro człowieka w aspekcie ewangelicznym. Prasa katolicka powinna promować wartości chrześcijańskie, rodzinne i pomagać rodzinie we właściwym spojrzeniu na świat. Tygodnik «Niedziela» w pełni spełnia potrzeby współczesnych ludzi” - mówił wówczas bp Śmigielski.
W tym samym roku, w Czeladzi i w Sosnowcu, odbyło się ogólnopolskie spotkanie redaktorów 18 edycji lokalnych „Niedzieli”. Tematem spotkania był program przygotowań do Jubileuszu Roku 2000 oraz perspektywa rozwoju poszczególnych edycji. Oprócz grona redaktorów w konferencji uczestniczył także bp Adam Śmigielski. W trakcie dyskusji Ksiądz Biskup podkreślił formacyjną i ewangelizacyjną rolę mediów katolickich, podkreślając, że tygodnik „Niedziela” ma ogromne zasługi w promowaniu myśli katolickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dobrodziejstwem jest...

Ze względu na trudności lokalowe pod koniec 1998 r., dzięki ogromnej życzliwości proboszcza parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu Pogoni ks. prał. Jana Szkoca, redakcja „Niedzieli Sosnowieckiej” przeniosła się do budynku plebanii przy ul. Orlej 19. Nowe lokum służyło nam przez 10 lat. Przeprowadzka zbiegła się z jubileuszem 5-lecia istnienia edycji. Z tej okazji redakcja zorganizowała konferencję, w której wzięli udział m.in.: bp Adam Śmigielski SDB, ks. inf. Ireneusz Skubiś, zaprzyjaźnieni dziennikarze z prasy, radia i telewizji, prezesi stowarzyszeń i organizacji katolickich oraz lokalni korespondenci. Tematem konferencji były relacje, jakie zachodzą pomiędzy Kościołem a mediami. „Obecnie liczy się profesjonalnie, szybko i atrakcyjnie przygotowana informacja. A takie informacje ze strony „Niedzieli Sosnowieckiej” docierają do lokalnych mediów i często są przez nie wykorzystywane” - zaznaczał Ksiądz Biskup.
W styczniu 2001 r. Ksiądz Biskup odwiedził naszą siedzibę na Pogoni. Pobłogosławił redaktorom oraz poświęcił redakcyjny pokój, który przybrał nową szatę. Wyraził swoją radość z odnowionego pomieszczenia, nowego sprzętu komputerowego, które przysłużą się jeszcze bardziej dziennikarskim zadaniom. „Obecność diecezjalnego dodatku to dla lokalnego Kościoła wielkie dobrodziejstwo. Dzięki waszej pracy, polegającej m.in. na relacjonowaniu wydarzeń z różnych zakątków diecezji, diecezjanie są bliżej swojego Biskupa, a nade wszystko bliżej Boga i Kościoła”- podkreślał Biskup Ordynariusz.

Reklama

„Niedziela” - nawet w sobotę...

Nawet wśród tłumów zgromadzonych na uroczystościach Ksiądz Biskup dostrzegał „niedzielnych” redaktorów. Przechodząc obok nie omieszkał rzucić choćby zdania typu: „dobrze, że jest «Niedziela»” lub „a «Niedziela» jest nawet w sobotę...”. Czasem na zakończenie uroczystości zapowiedział nawet artykuł. „Moim pragnieniem jest, aby w naszej diecezji wzrosło czytelnictwo prasy katolickiej, a zwłaszcza «Niedzieli», która powinna być w każdym katolickim domu i rodzinie. «Niedziela» dla wierzącego powinna być codzienną lekturą, z której karmimy się pięknymi treściami, wartościowymi poradami, życiem według Bożych zasad. Dzięki temu stajemy się lepsi, bogatsi, szczęśliwsi. Zróbcie wszystko, aby tak było. Z tym apelem zwracam się do księży proboszczów, katechetów, nauczycieli, do małżeństw i rodzin. Niech do waszych domów na stałe zawita to pismo katolickie” - powtarzał niejednokrotnie nasz Pasterz.
Warto przypomnieć też słowa Biskupa Adama wypowiedziane z okazji 80-lecia istnienia „Niedzieli”. „Dziękuję Bogu, że ten tygodnik istnieje - katolicki, religijny, społeczny, polski, który pogłębia wiarę i świadomość kim jesteśmy i jaki jest cel naszego życia. Proszę też naszego Ojca, aby już nigdy nie było czasów, w których pisma katolickie miałyby tak ogromne przeszkody i trudności, jakich doświadczyła kiedyś «Niedziela»” - podkreślał.
30 kwietnia 2006 r., to kolejna ważna data na linii: Biskup Sosnowiecki - „Niedziela”. Podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem bp. Adama Śmigielskiego na jego ręce przekazano obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który był darem redakcji dla czytelników „Niedzieli Sosnowieckiej” i symbolem łączności redakcji centralnej z edycją diecezjalną. „Uważam, że «Niedziela» spełnia olbrzymią rolę ewangelizacyjną: pogłębia wiarę, budzi nadzieję, roznieca miłość, jest pochodnią dla tych, którzy kroczą w ciemności. Główne miejsce w tym gmachu, zwanym diecezją sosnowiecką zajmuje «Niedziela», z której wychodzi dobre, profesjonalne słowo, tworzące historię tej ziemi” - podkreślał podczas uroczystości Biskup Ordynariusz.

Reklama

Wody święconej nie szczędził...

Ksiądz Biskup w moich wspomnieniach i sercu pozostanie na zawsze nie tylko jako serdeczny przyjaciel „Niedzieli”, ale nade wszystko jako wspaniały, dowcipny, niezastąpiony człowiek, który nie stwarzał dystansu, jednocześnie zachowując powagę i dostojeństwo.
Z racji swojej profesji redaktorzy „Niedzieli” niemal przez cały czas towarzyszyli Biskupowi Adamowi, w tym także i ja, przez 8 lat. Pamiętam, że początkowo trochę przekornie dziwił się i pytał: „Pani znowu tutaj?”. Wówczas najczęściej odpowiadałam: „Gdzie Ksiądz Biskup tam i ja”. Z biegiem czasu pytanie poszło w niepamięć. Ksiądz Biskup dziwił się gdy, np. nie spotykał nas na jakiejś uroczystości. Wtedy nie omieszkał powiedzieć: „a «Niedzieli» to ja nie widziałem”. Wydaje się, że lubił nasze towarzystwo, a my także kochaliśmy posługę przy swoim Biskupie, która wyznaczała bieg naszej pracy i tematy naszym tekstom. W ostatnich latach wspólna więź zacieśniła się jeszcze bardziej. Dla Biskupa Ordynariusza czymś oczywistym stało się, że jesteśmy w centrum diecezjalnych wydarzeń, czyli tam, gdzie sam bywał. Nie zadawał już pytań, w zamian, po prostu, uśmiechał się, pozdrawiał, czasem nawet oficjalnie powitał. Bywało i tak, że nas po prostu reklamował, może nie nas, ale nasze teksty. „«Niedziela» jest wśród nas, z pewnością niedługo poczytacie o sobie, zobaczycie się na zdjęciach” - mówił. Biskup Ordynariusz dużą uwagę przywiązywał do fotografii, jako że sam, jak opowiadał w prywatnych rozmowach, kiedyś interesował się fotografiką. Nie tylko robił zdjęcia, ale je wywoływał, dlatego też często powtarzał: „Tylko niech pani ładne zdjęcia dzisiaj zrobi”.
Był Biskupem niezwykle medialnym, który „dbał” np. o to, abyśmy wykonali udaną fotografię, nieraz miałam wrażenie, że wręcz pozował do zdjęcia. Mam jeszcze żywo w pamięci sytuację podczas jednej z uroczystości, gdy zbyt późno przycisnęłam migawkę aparatu i prawie było już po poświęceniu. Spontanicznie rzuciłam więc: „wolniej”, a Ksiądz Biskup, jak gdyby nigdy nic, jeszcze kilka razy uniósł kropidło nie szczędząc wody święconej i mnie. W tym momencie nasuwają się inne, zabawne sytuacje, które były naszą wspólną radością.

„Wypad w góry”

Chętnie udzielał wywiadów naszym redaktorom. W sercu noszę szczególnie dwa ostatnie: jeden w Domu Biskupim, kiedy Ksiądz Biskup oprowadzał mnie po wszystkich pomieszczeniach, zatrzymując się na dłużej przy portrecie swojej mamy, który wisiał nad jego łóżkiem, i drugi, kiedy udzielił ostatniego wywiadu w Kurii Diecezjalnej opowiadając m.in. o swoich planach na 2008 r. Część tej rozmowy została zaprezentowana w poprzednim numerze „Niedzieli sosnowieckiej”. Ksiądz Biskup wypowiedział wtedy znamienne słowa - „W 2008 r. nie przewiduję niczego szczególnego, ewentualnie jakiś wypad w góry...”. I to się ziściło. Bóg powołał go w najwyższe z możliwych gór, choć sam Ksiądz Biskup myślał wówczas pewnie o ukochanej Żywiecczyźnie, nie o Niebie i Wieczności..., które z pewnością piękniejsze są od najcudowniejszych wyobrażeń ziemskiego świata.
W czerwcu dotarła do nas brutalna prawda o śmiertelnej chorobie Biskupa Adama, którą znosił godnie, dzielnie i jakby nawet z radością. Liczyliśmy na cud, modliliśmy się prywatnie i podczas liturgicznych zgromadzeń o łaskę zdrowia i życia dla naszego Biskupa. Zaczęło brakować jego Osoby, wycofał się z publicznego życia. Trwaliśmy na modlitwie, w tekstach wspominaliśmy, że po raz pierwszy w historii diecezji uroczystość odbyła się bez fizycznej obecności Księdza Biskupa, bo duchowo czuliśmy, że był z nami.
7 października odszedł do domu Ojca. Uroczystości pogrzebowe, w których centrum stanęła trumna z doczesnymi szczątkami Pasterza naszej diecezji uzmysławiała, że już nigdy nie będzie tak, jak było.
Już nigdy nie nagramy jego głosu, nie wysłuchamy pasterskich uwag i nauczania, nie zrobimy zdjęcia ani nie porozmawiamy, nigdy też nie zobaczymy jego promiennego uśmiechu, nigdy nie będzie już tak, jak było...
Wierząc jednak w świętych obcowanie jesteśmy pełni wiary i ufności, że z najwyższych i najpiękniejszych gór Nieba czuwa i wyprasza potrzebne łaski, a w sposób szczególny błogosławi z domu Ojca w Niebie.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01

[ TEMATY ]

święci

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

„W jednym z podań o wyjazd misyjny Helena napisała, że otrzymała Łaskę Bożą - czyli 5 razy D, Dar Darmo Dany Do Dawania, i że musi się tym darem dzielić” - wspomina w rozmowie z Radiem Watykańskim postulator, o. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Dar przyjaźni

2024-04-24 10:17

Magdalena Lewandowska

O przyjaźni w małżeństwie i między małżeństwami mówili Monika i Marcin Gomułkowie.

O przyjaźni w małżeństwie i między małżeństwami mówili Monika i Marcin Gomułkowie.

– Duchowość chrześcijańska jest duchowością przyjaźni – mówił podczas Inspiratora Małżeńskiego ks. Mirosław Maliński.

Duży kościół w parafii NMP Królowej Pokoju u ojców oblatów na wrocławskich Popowicach wypełnił się małżeństwami wspólnie się modlącymi i słuchającymi o przyjaźni z Bogiem i drugim człowiekiem. Wszystko za sprawą projektu "Inspirator Małżeński". O przyjaźni mówił ks. Mirosław Maliński – znany wrocławski duszpasterz akademicki związany m.in. z ruchem wspólnoty Spotkań Małżeńskich – oraz Monika i Marcin Gomułkowie – autorzy projektu „Początek Wieczności” prowadzący liczne warsztaty i rekolekcje. Z koncertem wystąpił duet „Jedno ciało”, a zwieńczeniem spotkania była Eucharystia, której oprawę muzyczną zapewni zespół BŁOGOsfera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję