Reklama

Jasna Góra

Nie istnieje chrześcijaństwo bez Kościoła – Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Radio Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz 21. Rodzina Radia Maryja pielgrzymowała do sanktuarium na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie modlitewne zwieńczyła dziś Msza św. na Szczycie, pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia, delegata KEP ds. TV Trwam. Hasłem pielgrzymki były słowa "Mocni wiarą". W modlitwach pielgrzymi dziękowali Bogu za zapowiedź kanonizacji Jana Pawła II oraz za miejsce dla TV TRWAM na cyfrowym multipleksie.

Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Przestrzegał przed błędnym myśleniem, że istnieje chrześcijaństwo bez Kościoła i „przed schizmą, która chce odebrać Kościołowi realny wpływ na życie wiernych”. - Błąd ten wielokrotnie powtarzany za prądami umysłowymi Zachodu brzmi: Chrystus tak, ale Kościół – nie. My w Polsce nie uczymy się takiej schizmy! – podkreślił metropolita częstochowski. Zaznaczył też, że to „Bóg jest Stwórcą, celem i sensem życia osobistego jak i publicznego, kościelnego jak i państwowego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwracając się do słuchaczy Radia Maryja, powiedział, że „Kościół broni prawa ludzi do rzetelnej informacji, podkreśla swoje prawo do głoszenia autentycznej prawdy Ewangelii”. - Cała koncepcja tego, czym w Kościele jest przekaz społeczny opiera się na świadomości, że Bóg objawiony w Chrystusie jest źródłem prawdy. Dlatego Kościół uważa za swój obowiązek bronić prawdy i wolności mediów, a także zdecydowanie i z odwagą przeciwstawiać się wszelkim formom monopolizacji i manipulowania – wyjaśnił przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

Zaapelował do uczestników pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, by przyczyniali się do „tworzenia cywilizacji prawdy, która porządkuje wolność i przyczynia się do dojrzałości człowieka”.

– Do nas należy zadanie rozwijania apostolstwa prawdy. Musimy bardzo zdecydowanie przeciwstawić się takim przekonaniom i medialnym atakom, które prawdy wiary chrześcijańskiej i zobowiązania moralne z nich wynikające przedstawiają jako formę zniewolenia i nietolerancję wobec innych. Nie możemy dać się zagłuszyć kłamstwom. Zło nigdy nie było i nie jest życiową koniecznością – przekonywał kaznodzieja. Podkreślił też, że „kłamstwo nie jest żadną miara postępu”.

Reklama

– Nie możemy pozwolić na zniewolenie obrazami niemoralności, strzegąc programów nauczania i wychowania już w przedszkolach, w szkołach i na uniwersytetach – apelował abp Depo. Przywołał także słowa Jana Pawła II wypowiedziane na Jasnej Górze: „do was należy położyć zaporę demoralizacji”. Za Papieżem Polakiem przypominał, że kształt życia społecznego zależy od tego, „jaki będzie człowiek”. Zaapelował też o „odwagę przeciwstawiania się największej pokusie naszych czasów – budowania świata bez Boga”.

Według metropolity częstochowskiego, Rodzina Radia Maryja jest wspólnotą, która różni się od innych łaską wiary. - I tym się różnimy od ugrupowań czy zbiegowisk ludzi, którzy interpretują prawa natury czy wydarzenia, ale nie wiedzą, czy może wprost zapomnieli skąd przychodzą, od kogo pochodzą, jaka jest ich godność i dokąd idą – stwierdził abp Depo.

Mówił też, że bycie posłusznym woli Bożej jest możliwe, nie tylko w życiu prywatnym, lecz także w polityce. Ubolewał, że "wolimy poddawać się różnym ugrupowaniom, które mówią, że choć pod względem moralnym istnieje dobro i zło, ale już w polityce jest inaczej".

Abp Depo odniósł się także do „manipulacji medialnej jakoby zapłodnienie in vitro było programem zdrowotnym w walce z bezpłodnością” i przytoczył dane Głównego Urzędu Statystycznego z I kwartału 2013 r. W Polsce urodziło się w tym czasie 121 tys. dzieci a zmarło 142 tys. osób. - Postawmy więc mocne pytanie: czy w tej statystyce i podanej liczbie zmarłych ujęto selekcję zarodków ludzkich, którym nie dano prawa do życia w stosowanej metodzie in vitro? – wołał metropolita częstochowski.

Reklama

Kaznodzieja dodał, że naprzeciw „tej zatrważającej statystyce wychodzi Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej «Stop aborcji», który złożył w Sejmie RP ponad 400 tys. podpisów pod projektem ustawy zakazującej zabijania dzieci przed narodzeniem ze względu na podejrzenie choroby”. Hierarcha podziękował za tę inicjatywę i przywołał dokument bioetyczny Konferencji Episkopatu Polski, w którym napisano iż domaganie się prawa do aborcji stanowi wyraz wysoce niegodnego postępowania, nawet jeśli jego źródłem miałby być lęk lub poczucie źle pojętej odpowiedzialności za dziecko, wyrażanej w słowach: „nie udźwignę tego ciężaru”. W obu sytuacjach – podkreśla dokument Episkopatu – w dramacie niepłodności i obawie związanej z ciążą Kościół stoi zawsze po stronie człowieka, nie potępia nikogo. - Są zasady moralne, których charakteru zobowiązującego nigdy nie wolno zawiesić – przypominał metropolita częstochowski.

Pielgrzymi gromadzili się w sanktuarium już w sobotę 13 lipca. Mszę św. wieczorną sprawował dla nich biskup świdnicki Ignacy Dec - również na jasnogórskim Szczycie. W homilii przypominał, że nadal na całym świecie są chrześcijanie prześladowani i zabijani z powodu ich wiary, np. w krajach Bliskiego Wschodu i w Afryce Północnej. Przywołał też postać bł. Marianny Biernackiej, która w czasie II wojny światowej oddała swoje życie za swoją ciężarną synową.

- Jesteśmy dumni z takich ludzi jak bł. Marianna, którzy są bohaterami dzięki swojej wierze i miłości ukształtowanej w Kościele przy Chrystusie i przy Maryi - mówił biskup, zaznaczając, że teraz w Polsce za publiczne wyznawanie wiary nie ma kar fizycznych, ale coraz częściej ma miejsce "kamienowanie medialne". - To medialne linczowanie praktykują nie tylko opłacani, poprawni politycznie, mało liczący się z Bogiem dziennikarze, ale także niektórzy katolicy tzw. otwarci, liberalni, wśród których trafi się czasem i ksiądz, co się ostatnio w katolickiej Polsce zdarzyło - powiedział. Nawiązując od ostatnich wydarzeń, stwierdził, że "kolejny hierarcha został zaatakowany za wierność prawdzie, nauce Kościoła, dzisiaj bardzo niewygodnej dla niektórych środowisk".

Reklama

Odnosząc się do rocznicy zbrodni wołyńskiej i uchwały Sejmu, który nie nazwał jej ludobójstwem, biskup powiedział, że "nasze słowa powinny odkrywać prawdę, a nie ją zasłaniać". - Pojednania i przyjaźni nie da się zbudować na rozmiękczonej prawdzie - stwierdził.

Zachęcał do publicznego przyznawania się do Jezusa - nie tylko w słowach, ale i czynach, wyrażanych w praktykach religijnych. Podkreślał, że żal do polityków i dziennikarzy, którzy mówią o sobie jako o katolikach a głoszą poglądy niezgodne z nauką Kościoła, są słuszne. - Wiara w Chrystusa, przyjaźń z Nim nie może się ograniczać do sfery prywatnej, także sektor życia publicznego winna kształtować Jego nauka - mówił. - Nie może być dobrej polityki, gospodarki, nauki, kultury bez etyki, poprawność ewangeliczna nie może być zamieniona na poprawność polityczną.

- Jeśli dzisiaj żyjemy w kryzysie gospodarczym i finansowym, to na skutek nieprzestrzegania w życiu prywatnym i publicznym norm moralnych, ustanowionych przez Boga - stwierdził. - Odejście od Boga nigdy nikomu nie pomogło. W wierze jest ocalenie i pomyślność.

Na koniec dodał zwracając się do pielgrzymów - Rodziny Radia Maryja. - Mówią nam, że dzielimy Polaków. My nie dzielimy Polaków, łączymy ich wokół Jezusa, Jego Ewangelii, wartości chrześcijańskich i narodowych - wskazał bp Dec.

Pielgrzymce tradycyjnie towarzyszyły patriotyczne koncerty. Wystąpiła Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto z Łącka, Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Kamiennego Sośnica, Servi Domini Cantores, Maciej Wróblewski oraz Orkiestra Koncertowa Victoria Parafii Matki Boskiej Zwycięskiej z Warszawy Rembertowa.

21. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę zakończyła się modlitwą Koronka do Bożego Miłosierdzia.

2013-07-14 20:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami Świętych

Niedziela sosnowiecka 29/2014

[ TEMATY ]

pielgrzymka

KATARZYNA MACIEJEWSKA

Kto raz był we Włoszech może zapomnieć o reszcie świata. Kto był w niebie, nie pragnie ziemi...” – powiedział kiedyś Mikołaj Gogol. Tak uważa również wielu uczestników pielgrzymki do Włoch zorganizowanej przez Caritas sosnowiecką. W ciągu kilku dni poczuli oni klimat miejsc związanych ze wspaniałymi postaciami, takimi jak: Święci Piotr i Paweł, św. Ojciec Pio, św. Antoni z Padwy, św. Franciszek, św. Klara, św. Marek oraz św. Jan Paweł II i św. Jan XXIII.
Była to pielgrzymka do źródeł chrześcijaństwa, które zrodziło się w pierwszej połowie I wieku w rzymskiej prowincji Judei wśród wyznawców judaizmu. Nie można zapominać, że Rzym to ziemia uświęcona krwią męczenników chrześcijańskich. Stojący przy rzymskim Koloseum Łuk Konstantyna przypomina koniec prześladowań, które przerwał ostatecznie tzw. edykt mediolański (313 r.), gdy cesarz Konstantyn Wielki przyznał chrześcijanom takie same prawa jak wyznawcom religii pogańskich. Na trasie pielgrzymki zorganizowanej przez ks. Tomasza Folgę, dyrektora Caritas diecezji sosnowieckiej i Krystynę Tomaszewską znalazły się m.in.: Padwa z bazyliką św. Antoniego i Prato della Valle, bazylika Loretańska z Domkiem Świętej Rodziny z Nazaretu, niebiańska bazylika św. Michała Archanioła na górze Gargano w Monte Sant’Angelo, San Giovanni Rotondo, gdzie żył i zmarł św. Ojciec Pio. Tutaj pielgrzymi modlili się przy doskonale zachowanym ciele Świętego, zobaczyli jego celę, krucyfiks przed którym otrzymał stygmaty, konfesjonały w których spowiadał, drogę krzyżową i Szpital Ulgi w Cierpieniu. Dużym przeżyciem była też wizyta w Manoppello, gdzie wystawione jest święte oblicze Jezusa odbite na chuście.
Na trasie nie mogło zabraknąć Watykanu. Pielgrzymi uczestniczyli w środowej audiencji generalnej z papieżem Franciszkiem, zwiedzili Bazylikę św. Piotra i modlili się przy grobie św. Jana Pawła II. Podziwiali też kolumnadę Berniniego okalającą Plac św. Piotra, na której umieszczona jest rzeźba najważniejszego misjonarza Europy – św. Jacka Odrowąża. Był on jedną z najznakomitszych postaci XIII wieku: posiadał dar czynienia cudów, głosił Ewangelię i zwiększał zastępy gorliwych kapłanów w klasztorach dominikańskich. Warto wspomnieć, że kanonizował go w 1594 r. papież Klemens VIII, który zanim zasiadł na stolicy Piotrowej, jeszcze jako kardynał Aldobrandini, legat papieski, 26 listopada 1588 r. oraz w styczniu, lutym i marcu 1589 r. odwiedzał tereny obecnej diecezji sosnowieckiej, m.in. Będzin i Czeladź w związku z tzw. traktatem bytomsko-będzińskim, na mocy którego arcyksiążę Maksymilian Habsburg zrzekł się tronu polskiego, Habsburgowie obiecali nie ingerować w sprawy Polski, zobowiązali się zwrócić Polsce zagarnięte ziemie. Obiecali też, że nie będą zawierać układów z Moskwą przeciwko Rzeczypospolitej i Szwecji. Wizyta ta miała ciekawy przebieg. Autor dziennika podróży towarzyszący kardynałowi bardzo krytycznie opisał ówczesny Będzin, stwierdzając, że miasteczko to jest prawie całe drewniane, brudne i zamieszkane przez lud ubogi. Obraz zaniedbania Będzina dopełnia zdarzenie, które miało miejsce podczas przekraczania przez Aldobrandiniego rzeki Czarnej Przemszy. Pod jego karocą załamał się most i zapadły się dwa pierwsze koła powozu. Z tego powodu legat musiał pokonać spory kawałek drogi piechotą. Jednak krytyczna opinia o Będzinie wynika raczej z porównania tego miasta z innymi miastami zachodniej Europy, zwłaszcza z włoskimi. W innym miejscu cytowanego diariusza czytamy, że „obiad odbywany w Będzinie, acz złożony z potraw polskich, był obfity i wspaniały, co było godnem zastanowienia w tak lichem i ubogiem jak Będzyn miasteczku...”. W pobliskim kościele pw. Świętej Trójcy w Będzinie kardynał odprawiał Msze św. i ofiarował pamiątki liturgiczne, m.in. srebrny, pozłacany, renesansowy kielich mszalny z herbem Aldobrandinich i datą: A.D. 1589, wykonany w Rzymie, który zachował się do dziś. Ks. J. Wiśniewski pisze, że kardynał Aldobrandini był zbudowany przyjęciem, jakiego doznawał w Polsce.
Pielgrzymi z naszej diecezji widzieli też starożytny Rzym z Koloseum, Forum Romanum, Placem Weneckim, Fontanną di Trevi. Zajrzeli do znajdującej się nieopodal Schodów hiszpańskich przy Via dei Condotti 86 kawiarni, która zajmuje 10. miejsce w rankingu najpiękniejszych kawiarni na świecie, czyli Antico Caffe Greco. W 1760 r. założył ją Grek, Nicola della Maddena (stąd nazwa). Jest ona najstarszą kawiarnią w Rzymie i drugą najstarszą kawiarnią we Włoszech (pierwsze miejsce zajmuje Caffe Florian w Wenecji, która ma staż dłuższy o 40 lat). W Caffe Greco inspiracje czerpali m.in. Goethe, Byron, Andersen, Mickiewicz, Słowacki. To tu tworzył się w 1848 r. Legion Mickiewicza z zadaniem udziału w walce o wyzwolenie Włoch. Podczas pobytu w Asyżu pielgrzymi zwiedzili kościół Santa Maria degli Angeli z Porcjunkulą i Bazylikę św. Franciszka. Przeszli też do pobliskiego kościoła, gdzie spoczywa ciało św. Klary. Odwiedzili Wenecję, gdzie przy relikwiach św. Marka ks. Tomasz odprawił Mszę św. Zobaczyli Pałac Dożów ze sławnym Mostem Westchnień, Wieżę Zegarową, Dzwonnicę i wiele ciekawych zaułków.
Niezapomnianym przeżyciem było uczestniczenie w Mszach św. przy grobach i relikwiach kilku Świętych. Pielgrzymi polecali w nich Panu Bogu m.in. dzieła Caritas, modlili się za biskupów sosnowieckich, kapłanów, osoby duchowne i diecezjan. Duże wrażenie zrobiła na wielu modlitwa w niebiańskiej bazylice św. Michała Archanioła na górze Gargano w mieście Monte Sant’Angelo, gdzie objawił się św. Michał. Znakiem tego miejsca jest odłamek wapiennej skały z cudownej groty jako relikwia trzeciego stopnia. W drugiej połowie XVII wieku mieszkańców południowych Włoch dziesiątkowała zaraza. Ówczesny duszpasterz tego miejsca zalecił modlitwy w grocie. Po paru dniach w jego pałacu na Monte Sant’Angelo objawił mu się św. Michał i powiedział, że modły zostały wysłuchane. Kto z wiarą pobierze skałę i wyryje na niej krzyż, zostanie ocalony. Tak też się stało. Skała to symbol Chrystusa, na którym trzeba budować.
Ks. Tomasz i pani Krystyna zadbali nie tylko o sprawy organizacyjne, ale także zapewnili mnóstwo duchowych przeżyć i stworzyli wspaniałą atmosferę. Bardzo dobrze spisała się pilotka pani Maria, kierowcy i przewodniczki. Pielgrzymi mają nadzieję, że to nie ostatnia pielgrzymka zorganizowana przez naszą, sosnowiecką Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adrianna Sierocińska

Rozważania do Ewangelii J 6, 55.60-69.

Sobota, 20 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję