Reklama

„Tylko pod tym Znakiem” - rolnicze zamyślenia w Pyrzycach

Ks. Robert Gołębiowski
Edycja szczecińska 14/2010

Rolnik - gospodarz, w naszej narodowej kulturze ciągle jest chyba najbardziej wyrazistym symbolem bezpośredniej współpracy człowieka z Bogiem - dawcą życia. Na ziemiach nad Odrą i Bałtykiem to świadectwo gospodarskiej troski o polską ziemię od 65 lat ma jeszcze dodatkowy, historyczny i kulturowy wymiar. To świadectwo przypomina nam wszystkim, że wyjałowiona ziemia nie daje plonów, zaś pielęgnowana z miłością jest szczodrą karmicielką. Z wdzięcznością i szacunkiem wszyscy schylamy głowę przed tymi, którzy nie szczędząc trudu i cierpienia, użyźniali przez pokolenia polską ziemię. Z tą samą wdzięcznością zwracamy się do tych, którzy i dziś podejmują ciężki trud pracy a właściwie służby na rzecz ziemi”. Tak swoim słowem pasterskim metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zapraszał wszystkich do uczestnictwa w XIV Ogólnopolskich Rekolekcjach Wielkopostnych dla Rolników i Mieszkańców Wsi, które odbyły się w dniach 18-20 marca w Pyrzycach.
Transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam rekolekcje miały miejsce w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, a ich zakończenie w niedzielę w parafii pw. św. Ottona w Pyrzycach. Zorganizowane po raz czternasty stały się ważnym wydarzeniem dla archidiecezji, ale także wpisały się mocno w wielkopostną refleksję całego Kościoła nad istotnymi wartościami, którymi kierujemy się w życiu codziennym. Przyniosły one również umocnienie ducha dla mieszkańców zachodniopomorskiej wsi tak mocno doświadczonej zachodzącą pauperyzacją życia i zachowań szczególnie w kontekście upadku PGR-ów, o czym była mowa podczas spotkań rekolekcyjnych. Każda nauka rekolekcyjna była głęboko osadzona na fundamencie biblijnym, a jednocześnie w realistycznym odniesieniu do wielu skomplikowanych, codziennych problemów środowiska rolniczego. „Tylko pod tym Znakiem” - jak głosiło motto rekolekcji, czyli pod krzyżem można w pełni zrozumieć trud pracy rolnika i jego wspaniałą misję współpracy z Bogiem nad przetwarzaniem darów nieba i ziemi.
W ramach rekolekcji słuchacze Radia Maryja mieli także okazję do tego, by wysłuchać także „Rozmów niedokończonych” oraz młodzieżowego „Czasu wzrastania” poświęconych problematyce najpierw kondycji rodzin w środowiskach popegeerowskich oraz aktualnej sytuacji rolników indywidualnych na Pomorzu Zachodnim. W gronie ekspertów oraz duszpasterzy bezpośrednio zaangażowanych w pracę na tych terenach poruszono bardzo dużo aspektów dotykających wielowarstwowych strat w wymiarze zarówno egzystencji mieszkańców wsi, jak i degradacji postaw moralnych. Szukano - i jest to optymistyczny znak - konkretnych dróg do odbudowy podstaw życia społeczno-etycznego w środowiskach, które najbardziej ucierpiały wskutek transformacji ustrojowej. Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji rolniczych, opieki socjalnej, środowisk kultury i nade wszystko duszpasterze wskazywali na wiele możliwych rozwiązań, które dzięki wzajemnej współpracy powinny przynieść widoczną, diametralną zmianę wizerunku życia tam, gdzie dawnych pracowników PGR-ów pozostawiono samych z ich podstawowymi problemami utrzymania rodziny i osobistego rozwoju. Była o tym mowa w czwartkowych „Rozmowach niedokończonych”, gdzie w studio zgromadzili się kapłani związani z tą problematyką, m.in.: ks. Piotr Twaróg, ks. Sławomir Kokorzycki, ks. Kazimierz Kotlarz TChr i niżej podpisany. Byli także obecni: radna Sejmiku Wojewódzkiego Halina Szymańska, dawny dyrektor ANR w Szczecinie Stanisław Stępień, burmistrz Pyrzyc Kazimierz Lipiński oraz dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzęcinie Piotra Drobotko. Natomiast w piątkowy wieczór, tuż po kolejnej nauce rekolekcyjnej, ulicami Pyrzyc przeszła pełna medytacyjnego skupienia Droga Krzyżowa, której rozważania koncentrowały się wokół tematów dotyczących znaczenia krzyża, cierpienia i wpisania tych wartości w kontekst ludzkiego życia. Tuż po tym głębokim przeżyciu ascetycznym w wieczornej audycji „Czasu wzrastania” młodzi ludzie z duszpasterstw ze Szczecina oraz Pyrzyc, pod przewodem ks. Zbigniewa Reguckiego TChr oraz ks. Zbigniewa Wcisło TChr, skoncentrowali się nad wzorcem św. Józefa - patrona tego dnia - w życiu młodych ludzi wkraczających szczególnie w etap budowania fundamentów zdrowej rodziny.
W sobotnie południe w Urzędzie Miejskim w Pyrzycach odbyła się niezmiernie ważna debata nt. „Rolnictwo Polski Zachodniej i Północnej - stan obecny i perspektywy”. W tym jakże cennym panelu dyskusyjnym, który integralnie wpisał się w całokształt rekolekcji uczestniczyli m.in.: abp Andrzej Dzięga, dr Piotr Telusiewicz z Katedry Prawa Rodzinnego i Praw Rodziny na Wydziale Prawa KUL, poseł i minister Krzysztof Jurgiel, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Polskiego Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jarosław Rzepa, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Andrzej Paczyński, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie, były poseł Leszek Dobrzyński, Tadeusz Szczygieł (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny), Kazimierz Lipiński, burmistrz Pyrzyc, Michał Grabianka, dziennikarz Radia Maryja, inicjator debaty dla mieszkańców wsi, ks. Waldemar Gasztkowski, archidiecezjalny duszpasterz rolników, Edward Kosmala, przewodniczący Związku Zawodowego „Solidarność” Rolników Indywidualnych Pomorza Zachodniego, Edward Sadłowski, prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej. Abp Andrzej Dzięga wyraził radość z tego, podjęto szeroką dyskusję o polskim rolniku, o problemach wsi, o których usłyszy cały kraj oraz że rekolekcje odbywają się właśnie tu, na najbardziej żyznych ziemiach w regionie. Podczas spotkania dr Piotr Telusiewicz przedstawił teorię nt. rodzinnego gospodarstwa rolnego, następnie Tadeusz Szczygieł z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego zaprezentował wyniki badań pokazujące problematykę obszarów wiejskich i rolnictwa na przykładzie województwa zachodniopomorskiego. W podobnym gronie odbyła się również wieczorem debata na antenie Radia Maryja w kolejnych „Rozmowach niedokończonych” tym razem o problemach rolników indywidualnych. Docenić należy także całokształt oprawy liturgicznej, o którą zadbali: ks. Leszek Konieczny, ks. Tadeusz Zachara TChr, ks. dr Zbigniew Woźniak i ks. Piotr Twaróg. W trakcie czterech rekolekcyjnych dni wystąpiły: zespół młodzieżowy z parafii pw. św. Ottona z Pyrzyc, S. Anna Paluch, Chór „Sanctus” z Morynia, Zespół Pieśni i Tańca „Pyrzyce”, Chóry „Św. Cecylii” oraz „Laudate Dominum” ze Stargardu Szczecińskiego.
Ukoronowaniem czasu rekolekcji była niedzielna Eucharystia tym razem sprawowana w parafii Księży Chrystusowców pw. św. Ottona, transmitowana na cały świat przez Telewizję Trwam. Ksiądz Arcybiskup w końcowym słowie Bożym skoncentrował się na znaczeniu krzyża powieszonego w sali sejmowej, a w tym kontekście na rozważaniu prawdy o służbie i docenieniu pracy każdego człowieka, a zwłaszcza rolnika. Apel o dowartościowanie mozolnej pracy na roli bardzo mocnym głosem rozległ się w całej Polsce.

Świadectwo: Lekarz rozpłakał się ze wzruszenia

2018-02-16 11:47

Fragment książki „Cuda dzieją się po cichu. O jasnogórskich cudach i łaskach”

„Amputacja” – krótko powiedział doktor. Kazimiera Wiącek z Lublina podniosła wzrok. „Nie rozumiem. Jak to…”

Piotr Drzewiecki

„Jest porażenie nerwu w lewej nodze, a teraz jeszcze ten zator tętniczy. Tu już nie ma czego leczyć. Amputacja jest konieczna” – powtórzył medyk. Kobieta wróciła do domu, bijąc się z myślami. Jak to, odetną jej nogę?! Co prawda chodzi o kulach, ale wciąż chodzi i ma dwie nogi! Kiedy zadzwonił dzwonek i otworzyła drzwi, odetchnęła z ulgą.

W odwiedziny wpadł zaprzyjaźniony lekarz. On na pewno coś wymyśli. Chciał jej dodać odwagi, ulżyć w cierpieniu. Ale niczego nie wymyślił. „Chyba bez amputacji się nie obejdzie” – powiedział smutno. „Jeśli tak, to ja chcę jechać na Jasną Górę!” – oznajmiła twardo.

Cała rodzina zaoponowała przeciwko takiemu pomysłowi. Śmierć jej grozi w każdej chwili, a ona chce sobie podróże urządzać? Kazimiera postawiła na swoim. W przekonaniu rodziny dopomógł lekarz, który miał nadzieję, że pielgrzymka do Częstochowy przynajmniej doda otuchy jego cierpiącej pacjentce. Nie puścili jej samej. Razem z Kazimierą pojechała jej siostra, siostrzenica i bliska sąsiadka. Od rannego odsłonięcia – w niedzielę 22 czerwca 1980 roku – do zasłonięcia Cudownego Obrazu o godzinie 13 Kazimiera Wiącek bez chwili przerwy modliła się w Kaplicy Matki Bożej razem z towarzyszącymi jej kobietami. Kiedy rozległy się bębny zwiastujące zasłonięcie Obrazu, z twarzą zalaną łzami zwróciła się do siostry: „Popatrz, zasłonili Matkę

Bożą i Ona pozostawiła mnie z kulami!”. Chwilę później poczuła niezwyczajny przypływ siły. Podkurczona, zagrożona amputacją noga rozluźniła się, wyprostowała, a Kazimiera Wiącek odstawiła kule, oparła je o filar i wyprostowana przyłączyła się do kolejki „Na ofiarę”. Tam zdjęła swoje korale i położyła je na ołtarzu.

Przeżycie było tak silne, a wydarzenie tak nieprawdopodobne, że nie przyszło jej do głowy, aby komukolwiek zgłosić swoje uzdrowienia. Na Jasnej Górze pojawiła się dopiero dwa tygodnie później. A wraz z nią znów siostra, siostrzenica i sąsiadka. Złożyły zeznania przed kronikarzem jasnogórskim; Kazimiera do akt dołączyła zaświadczenie od lekarza, który – gdy ją zobaczył bez kul, ze zdrową nogą – zwyczajnie rozpłakał się ze wzruszenia.

Zaświadczenie lekarskie brzmiało: „Od dnia 23 maja 1979 roku wystąpiło porażenie zupełne kończyny dolnej lewej. 9 maja 1979 roku wystąpił zator tętnicy podudzia lewego, co groziło amputacją kończyny. 22 czerwca 1980 roku ustąpiło porażenie”. Kazimiera Wiącek nie miała wątpliwości, za czyją sprawą to porażenie ustąpiło. Zdrowa i ogromnie szczęśliwa przez szereg lat w rocznicę swojego uzdrowienia pielgrzymowała na Jasną Górę do Matki Bożej, by Jej ze wszystkich sił dziękować za tę niezwykłą łaskę, jakiej doznała. A jej kule? Wiszą obok kul Janiny Lach, wskazując przybywającym pielgrzymom, czym jest nagrodzona ufność.

„CUDA DZIEJĄ SIĘ PO CICHU.


O JASNOGÓRSKICH CUDACH I ŁASKACH.”
Autor: Anita Czupryn
Premiera: 26 lutego 2018 r.
Wydawnictwo: Fronda PL. Sp. z o.o.

Przeczytaj także: Cuda dzieją się po cichu. O Jasnogórskich cudach i łaskach

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przyjdź, módl się za Wrocław!

2018-02-21 06:52

Ag

Diakonia Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie zaprasza do kolejnej modlitwy za Wrocław.


Początek modlitwy za nasze miasto w czwartek 22 lutego o godz. 20.30 na Rynku przy fontannie.

Dla chętnych modlitwa zaczyna się o godz. 19.00 uczestnictwem we Mszy św. w kościele pw. Bożego Ciała, po Eucharystii adoracja Najświętszego Sakramentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem