Reklama

Nasi Pasterze


Edycja małopolska 16/2010

W bieżącym roku trzech Pasterzy naszej archidiecezji obchodziło wyjątkowe jubileusze. W Wielki Czwartek, 1 kwietnia br. minęło 60 lat od święceń kapłańskich arcybiskupa seniora archidiecezji krakowskiej kard. Franciszka Macharskiego. 22 marca 40-lecie posługi kapłańskiej obchodził biskup pomocniczy i wikariusz generalny archidiecezji krakowskiej - bp Jan Szkodoń. 5 kwietnia wyjątkową, 40. rocznicę sakry biskupiej świętował biskup senior Albin Małysiak. Oto krótkie przypomnienie sylwetek dostojnych Jubilatów:

Kard. Franciszek Macharski

- urodził się 20 maja 1927 r. w Krakowie. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego. Po studiach w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy 1 kwietnia 1950 r. Po święceniach był wikariuszem w parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Kozach k. Bielska-Białej. Po sześciu latach został wysłany na studia teologiczne do Fryburga w Szwajcarii, gdzie obronił doktorat z teologii pastoralnej. W latach 1970-78 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Po wyborze kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową został jego następcą w Krakowie (ingres 28 stycznia 1979 r.). W tym samym roku, 30 czerwca, otrzymał nominację kardynalską z rąk Papieża Polaka.
Zawołaniem biskupim kard. Franciszka Macharskiego są słowa: Jesu, in Te confido” - Jezu, ufam Tobie!”. Jest znany z wielkiego umiłowania i szerzenia kultu Miłosierdzia Bożego.
Ksiądz Kardynał jest kardynałem tytularnym Bazyliki św. Jana przy Bramie Łacińskiej w Rzymie.
Jako metropolita krakowski ustanowił ponad 200 nowych parafii.
Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu i Legii Honorowej.
Kard. Franciszek Macharski słynie ze swej bezpośredniości i niezwykłej skromności. Można go spotkać przechodzącego ulicami Krakowa, a nieraz gdzieś na górskich szlakach, w zadumaniu podziwiającego piękno Stworzenia.

Reklama

Bp Jan Szkodoń

- urodził się 19 grudnia 1946 r. w Chyżnem. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 22 marca 1970 r. z rąk kard. Karola Wojtyły. Od kwietnia 1988 r. jest biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej oraz wikariuszem generalnym Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego (od 2005 r.). Pełni także funkcję dziekana Kapituły Metropolitalnej oraz jest członkiem Komisji Duchowieństwa oraz Rady ds Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski.
Zawołaniem biskupim biskupa Jana są słowa: „Dominus, ipse faciet” - Pan, On sam będzie działał.”
Bp Jan Szkodoń jest biskupem tytularnym Torreblandy.
Ksiądz Biskup wiele swojej uwagi duszpasterskiej poświęca sprawom dotyczącym rodziny. Pisze książki, wydaje materiały homiletyczne oraz wiele rozważań - Dróg Krzyżowych, kazań pasyjnych do „Gorzkich żali” i modlitweników, w dużej mierze dotyczących małżeństwa, rodziny i wychowania.
Wyjątkowym hobby bp. Jana Szkodonia jest malarstwo. W wywiadzie udzielonym „Niedzieli Małopolskiej” („Im mniej mam czasu - tym więcej maluję”, nr 25/2007) mówił, że „Piękno i przyjemność obcowania z nim są dziełem Boga”. Sam maluje, ponieważ „malowanie pozwala mu wewnętrznie się wyciszyć i po chwili spojrzeć na ten sam problem już bez emocji, z pewnego dystansu”.

Bp senior Albin Małysiak

- urodził się 12 czerwca 1917 r. w Koconiu k. Żywca. Wstąpił do Zgromadzenia Ksieży Misjonarzy św. Wincentego a’ Paulo. W latach 1936-40 ukończył studia teologiczne w misjonarskim Instytucie Teologicznym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w czasie II wojny światowej, 1 maja 1941 r., z rąk bp. Stanisława Rosponda. Pracował potem jako wikary w Zembrzycach k. Wadowic, później w Krakowie oraz w Szczawnicy, w domu dla osób w podeszłym wieku im. Helclów.
W czasie okupacji wraz z s. Bronisławą Wilemską, szarytką, uratował 5 osób pochodzenia żydowskiego, za co w 1993 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował go tytułem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.
Ksiądz Biskup był katechetą i wikariuszem w parafii Najświętszej Rodziny w Tarnowie. W 1952 r. obronił doktorat z teologii. Pracował także w Zakładzie Wychowawczym im. ks. Siemaszki w Krakowie, był wykładowcą w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy oraz proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, skąd został skierowany na biskupa pomocniczego 5 kwietnia 1970 r. Pełnił także funkcję wikariusza generalnego. Dziś bp. Albin Małysiak jest najstarszym żyjącym polskim biskupem.
Bp Małysiak jest biskupem tytularnym Beatii. Jego zawołanie biskupe brzmi: „Ave Maria”, a w herbie umieścił wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Biskup Albin słynie ze swego poczucia humoru i młodości ducha.

Oprac.: Agnieszka Konik-Korn

Gdańsk: trwają uroczystości żałobne prezydenta Pawła Adamowicza

2019-01-18 09:23

aw, lk / Gdańsk (KAI)

W piątek w Gdańsku trwają uroczystości żałobne prezydenta Pawła Adamowicza. Do popołudnia w Europejskim Centrum Solidarności jest wystawiona trumna z ciałem śp. prezydenta, którego żegnają tysiące mieszkańców miasta. Wieczorem w Bazylice Mariackiej sprawowana będzie liturgia żałobna, a w sobotę o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. W pogrzebie weźmie udział prezydent Andrzej Duda, o czym poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

screen/TVN24

Organizatorem uroczystości pogrzebowych jest miasto Gdańsk przy udziale rodziny.

W czwartek odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa. Uczestniczyli w niej wszyscy radni, którzy pełnili funkcje od 1990 r. Wielu z nich wspominało w publicznych wystąpieniach Pawła Adamowicza. Do godz. 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności będzie wystawiona trumna prezydenta Adamowicza. Gdańszczanie mogą pożegnać prezydenta Gdańska i wpisać się do księgi kondolencyjnej. Do ECS przychodzą tłumy mieszkańców. Do trumny stoi od rana bardzo długa kolejka. Księga kondolencyjna w Urzędzie Miejskim wystawiona z kolei do piątku do godz. 20.00.

O godz. 17.00 z ECS wyruszy kondukt żałobny, który odprowadzi trumnę Pawła Adamowicza do Bazyliki Mariackiej. Wieczorem zostanie odprawiona Msza św. żałobna i jeszcze do północy w świątyni będzie możliwość pożegnania prezydenta.

W sobotę 19 stycznia o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusz Bradtke poinformował, że tego dnia od godz. 7.00 świątynia będzie otwarta i będzie można modlić się przy prochach Zmarłego. Wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że rodzina Zmarłego prosi, by nie kupować kwiatów i zniczy, a pieniądze przekazać na dwa cele: hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Podkreśliła, że dzieła te są żywym pomnikiem prezydenta Adamowicza, który je wspierał i umiłował w sposób szczególny.

Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych w świątyni, zostaną w różnych punktach miasta ustawione telebimy. W piątek i sobotę komunikacja miejska w Gdańsku będzie bezpłatna.

W całym kraju od piątku od godz. 17.00, czyli od momentu, gdy nastąpi wyprowadzenie trumny z ciałem prezydenta Adamowicza do Bazyliki Mariackiej, do soboty do godz. 19.00 obowiązywać będzie żałoba narodowa. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek 14 stycznia wskutek ciężkich ran odniesionych poprzedniego wieczora po ataku nożownika podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miał 53 lata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Noworoczne spotkanie

2019-01-18 11:05

Józef Parzybut

Na progu Nowego Roku w niedzielne popołudnie 13-go stycznia spotkali się przedstawiciele Akcji Katolickiej i Kręgu Biblijnego. Było to spotkanie opłatkowe, które rozpoczął wikariusz czarnożylski ks. Łukasz Wojtan od przeczytania fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa.

Józef Parzybut

Po tym głos zabrał proboszcz ks. Marek Jelonek, by po krótkim wprowadzeniu w rozpoczynający się rok złożyć życzenia. Te życzenia wypływające prosto z serca kierowane były zarówno do wszyskich zebranych jak i do każdego z osobna. Proboszcz życzył obecnym dużo zdrowia, błogosławieństwa Bożego, miłości w rodzinach, życzliwości na co dzień, wytrwałości oraz aby za rok znów spotkać się w tym samym gronie.

Liderzy tutejszych stowarzyszeń z wzajemnością kierowali życzenia o podobnej treści do obecnych na spotkaniu kapłanów oraz między sobą łamiąc się przy tym opłatkiem. Po świątecznym posiłku był czas na wspólne rozmowy oraz dzielenie się własnymi problemami oraz wspomnieniami. Snuto także plany na przyszłość. Wreszcie nadszedł czas na śpiewanie kolęd. Śpiewano nie tyko znane i lubiane,ale także dawniejsze trochę już zapomniane utwory. Bo to przecież polskie, najpiękniejsze w świecie kolędy, zawsze ubogacają nam czas okresu Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem