Reklama

Obchody 70. rocznicy mordu w Katyniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 26 marca przed kaplicą pw. św. Ojca Pio w Wałdowie Szlacheckim zgromadziło się kilkaset osób, by uczestniczyć w corocznej Drodze Krzyżowej, która przeszła do kościoła w Sarnowie. Nabożeństwo było częścią obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zespół Szkół im. Stanisława Broniewskiego „Orszy” w Wałdowie Szlacheckim we współpracy z parafią pw. św. Marcina w Sarnowie i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Małym Rudniku przystąpił do Programu „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Celem akcji jest uczczenie pamięci bohaterów zbrodni katyńskiej przez sadzenie „dębów pamięci”. Każde drzewko ma upamiętnić konkretną osobę - ofiarę NKWD. Społeczność szkolna w Wałdowie postanowiła w ten sposób zachować pamięć płk. dypl. Konstantego Druckiego-Lubeckiego, pośmiertnie awansowanego w 1964 r. na generała brygady. Przed wojną był on wykładowcą i dyrektorem Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, został zamordowany prawdopodobnie w Bykowni k. Kijowa.
Wydarzenie poprzedziło przygotowanie młodzieży pod kątem merytorycznym. Działania wychowawcze stały się zaszczepieniem młodemu pokoleniu pamięci o tragicznej historii wojny widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Świadomość znaczenia nadchodzących chwil budowały też lekcje historii i godziny wychowawcze, przygotowania artystyczne, a także te najprostsze polegające na uprzątnięciu terenu przed kaplicą czy pomocy w montażu scenografii. Uczniowie obejrzeli film Andrzeja Wajdy „Katyń”, a bezpośrednio przed uroczystością wzięli udział w spotkaniu z gośćmi. Byli to: władze samorządowe gminy Grudziądz - wójt Jan Tesmer i sekretarz Danuta Dulska oraz gminy Stolno - wójt Jerzy Rabeszko, wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora, przedstawiciel Kuratorium Oświaty Lucyna Górska, radni i sołtysi sarnowskiej parafii. Szczególnymi gośćmi byli: Teresa Dangel - córka zamordowanego oficera, która przybliżyła postać swego ojca, Renata Wardecka - dyrektor Stowarzyszenia „Parafiada” oraz współpracownicy: Monika Karda, koordynatorzy Programu „Katyń... ocalić od zapomnienia” Paweł Krawczyk i Wojciech Maziarz, Karola Skowrońska - przewodnicząca Zarządu Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej oraz Witold Broniewski - syn patrona i przyjaciel wałdowskiej szkoły.
Na rozpoczęcie uroczystości Teresa Dangel w towarzystwie Karoli Skowrońskiej i Renaty Wardeckiej odsłoniła obelisk.
Zaszczyt posadzenia „dębu pamięci” przypadł ks. kan. Jerzemu Pawłowskiemu, dyrektorowi Krzysztofowi Sulerzyckiemu i przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Karolinie Lewandowskiej. Córka bohatera umieściła pod sadzonką garść ziemi z Ukrainy.
Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod obeliskiem, poświęconym przez proboszcza ks. Marka Zielińskiego, wszyscy wyruszyli w „Katyńską Drogę Krzyżową”. Szczególnym momentem była stacja piąta; w zainscenizowanej dolince katyńskiej - wśród sosen, takich jak w Katyniu, Charkowie, Bykowni - odbył się Apel Poległych, a pamięć ofiar sowieckiego terroru salwą honorową uczciła kompania Wojska Polskiego z jednostki w Grudziądzu.
Następnie w kościele Mszę św. w intencji płk. dypl. Konstantego Druckiego-Lubeckiego odprawił ks. Marek Zieliński. Przed ołtarzem pochyliły się sztandry Wojska Polskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej i Zespołu Szkół w Wałdowie Szlacheckim. Msza św. została uświetniona również koncertem pieśni pasyjnych i patriotycznych w wykonaniu grudziądzkiego chóru „Tibi Mariae” pod dyr. Małgorzaty Gołuńskiej-Michna.

Dyrektor Zespołu Szkół w Wałdowie Krzysztof Sulerzycki składa podziękowania za zaangażowanie i współorganizację uroczystości: ks. Markowi Zielińskiemu, ks. kan. Jerzemu Pawłowskiemu, Jerzemu Wołoszynowi i jego współpracownikom, żołnierzom Wojska Polskiego na czele z komendantem I Ośrodka Szkolenia Kierowców ppłk. Andrzejem Kaczorowskim, mjr. Janem Urbańskim, mjr. Jackiem Malińskim i kpt. Waldemarem Mazurskim.
Szczególne podziękowania kieruje również pod adresem młodzieży, nauczycieli i pracowników szkoły. Dziękuje również za pomoc: Radzie Rodziców, Joannie Dulczewskiej, Karolowi i Dariuszowi Grajkowskim, Tadeuszowi Wiśniewskiemu, Krzysztofowi Maliszewskiemu i Andrzejowi Ząbkowi, Franciszkowi Laskowskiemu, Mirosławowi Kowalewskiemu, leśniczemu Szymonowi Wójkiewiczowi, jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej z Małego Rudnika i Robakowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek obchodzi dziś imieniny

2024-04-23 11:19

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Najgorętsze i najszczersze życzenia od narodu włoskiego, a także osobiste, wraz z serdecznymi życzeniami zdrowia i pomyślności przekazał Ojcu Świętemu z okazji dzisiejszym imienin prezydent Włoch, Sergio Mattarella.

Prezydent Republiki Włoskiej wyraził ubolewanie z powodu napiętej sytuacji w świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, gdzie dochodzi do aktów przemocy, konfrontacji i zemsty. Podkreślił znaczenie nieustannych apeli Ojca Świętego o pielęgnowanie w rodzinie ludzkiej więzów braterstwa, stanowiących inspirację zarówno dla wierzących jak i niewierzących.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję