Reklama

Jubileusz 500-lecia objawień św. Anny w Prostyni

Ewa Jakubik
Edycja podlaska 25/2010

Przygotowaniami do jubileuszowych obchodów objawień św. Anny w Prostyni były misje, które prowadził ks. Wojciech Węgrzyniak, pisarz, kaznodzieja, asystent w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Przygotowania do jubileuszu

Przez tydzień parafianie wysłuchali wielu ciekawych nauk, wzięli udział w różnorodnych obrzędach, a także uczestniczyli w wieczornych Apelach Jasnogórskich. Prostyński odpust to 40-godzinne nabożeństwo rozpoczynające się już w piątek wieczorem. W sobotę 29 maja uroczystościom przewodniczył biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz. Obchody rozpoczęły się przy krzyżu w miejscu pierwszego objawienia św. Anny, gdzie ks. kan. Krzysztof Maksimiuk przybliżył fakty sprzed 500 laty. Tu Ksiądz Biskup poświęcił odnowiony krzyż oraz płaskorzeźbę przedstawiającą spotkanie św. Anny z Małgorzatą. Następnie kolumna marszowa złożona z ponad 30 księży, przedstawicieli władz samorządowych, pocztów sztandarowych, dzieci pierwszokomunijnych, dzieci w strojach regionalnych i z licznie przybyłych wiernych udała się do kapliczki w miejscu drugiego objawienia. Piękna odnowiona kapliczka z 1835 r., przedstawiająca św. Annę i Matkę Najświętszą, została także poświęcona przez Księdza Biskupa. Teraz wszyscy zebrani pokonawszy zabytkowe, kamieniste schody, udali się do świątyni. Zanim jednak rozpoczęła się Msza św., Pasterz diecezji poświęcił obraz przedstawiający Jana Pawła II - dar gminy Małkinia Górna. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. bp Dydycz mówił o św. Annie jako wzorze matki i babci oraz o dylematach dotyczących wiary, jakie nękają współczesnych katolików. Podczas procesji z darami przedstawiciele poszczególnych instytucji i mieszkańcy parafii Prostyń składali dary w postaci paramentów liturgicznych. Po Mszy św. odbyła się inscenizacja dwóch objawień św. Anny, przygotowana przez miejscowe katechetki i prostyńskich uczniów. Po nabożeństwie były koronacja koronami św. Anny oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Tego dnia w godzinach popołudniowych do Prostyni przybyły piesze pielgrzymki z Sadownego, Stoczka, Kamionny i Łochowa. Dla nich została odprawiona Msza św. o godz. 17. Pielgrzymi skorzystali ze zwyczajowej koronacji. Późnym wieczorem o godz. 22 odbyła się Droga Krzyżowa wokół kościoła, którą prowadził ks. Wojciech. O północy zaś została odprawiona kolejna Msza św., w której oprócz licznych pielgrzymów i mieszkańców Prostyni uczestniczyły także Ochotniczy Pluton Kawalerii kultywujący tradycję 10. Pułku Ułanów Litewskich z Zarąb Kościelnych i poczty sztandarowe, obecni byli też strażacy z OSP w Prostyni i Treblince. Mszy św. koncelebrowanej przez 6 kapłanów przewodniczył wachmistrz ks. Andrzej Dmochowski - kapelan ułanów. Homilię wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak. Dotyczyła ona wyborów, z jakimi człowiek z woli Bożej musi zmierzyć się w życiu.

Reklama

Główne uroczystości

Centralne uroczystości w niedzielę to Suma odpustowa o godz. 12, której przewodniczył o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Wśród duchownych zebranych wokół Cudownej Statuy byli m.in. ks. prał. Dariusz Jagodziński, dyrektor Caritas w Rosji, i ks. Paweł Rytel-Andrianik, student biblistyki w Jerozolimie i na Oksfordzie, pochodzący z parafii Prostyń. Na Mszy św. był obecny też senator Waldemar Kraska, uczestniczyli przedstawiciele samorządów lokalnych, m.in. radna sejmiku wojewódzkiego Danuta Janusz, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Zdzisław Biszewski oraz wielu wiernych parafian i pielgrzymów z różnych stron Polski. Wszystkich zebranych powitał kustosz prostyńskiego sanktuarium ks. kan. Krzysztof Maksimiuk. Jako symbol łączności z minionymi pokoleniami Ksiądz Proboszcz pokazał XVIII-wieczny unikatowy egzemplarz kopii Księgi Cudów prostyńskiego sanktuarium, będący odręcznym tłumaczeniem łacińskiego tekstu. Nabożeństwo to było transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam. Kazanie ks. Rydzyka obejmowało wiele tematów, takich jak m.in. marginalizacja rodziny i postępujące problemy demograficzne. Podniosły charakter uroczystości podkreślała także oprawa Mszy św.: barwna procesja z darami, udział członków parafialnych kół Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej, śpiew chóru kościelnego, scholi młodzieżowej i Bernadetty Wiatr - laureatki i finalistki ostatniej edycji programu „Szansa na sukces” oraz obecność pocztów sztandarowych szkół i jednostek OSP z parafii Prostyń. Po zakończeniu nabożeństwa bardzo wielu pielgrzymów pozostało w kościele, aby dostąpić obrzędu koronacji koronami św. Anny i obejść na klęczkach ołtarz. Ten piękny zwyczaj jest niezmienny od setek lat.
Niedziela odpustowa to także festyn w tzw. Kozim Grodzie. Na niewielkim placu naprzeciwko kościoła Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Prostyńskiej, którego prezesem jest Marta Deniszewska, przygotowało degustację lokalnych smakołyków, m.in. kozy prostyńskie, przysmak Błażeja, żurek prostyński, smalec dziedzica prostyńskiego, kozi ser i piwo kozicowe. Nazwy tych potraw nawiązują do tradycji wsi Prostyń. W zagródce obok pasły się kozy, ponieważ te zwierzęta są identyfikowane z Prostynią. Atrakcją Koziego Grodu były również występy ludowe. Ze swoimi programami artystycznymi przybyły zespoły: „Żurawiacy” z Bogut, „Sadowianki” z Sadownego, „Małkinianka” z Małkini Górnej oraz grupa muzyczno-wokalna z Zespołu Szkół Gminnych w Prostyni. Podczas festynu zostały rozdane nagrody w konkursie plastycznym „Koza prostyńska - kultywowanie tradycji”, gdzie uczestnicy mieli wykazać się umiejętnością wykonania tradycyjnej kozy z ciasta.
Zakończeniem 40-godzinnego nabożeństwa była uroczysta Msza św. w poniedziałek o godz. 12. Przewodniczył jej ks. Wojciech Węgrzyniak. On też wygłosił homilię, w której rozważał tajemnicę Ducha Świętego. Zakończeniem nabożeństwa była procesja eucharystyczna pod przewodnictwem misjonarza. Zamknięciem prostyńskiego odpustu było chóralne odśpiewanie uroczystego „Te Deum”. Po końcowym błogosławieństwie odbyło się rozdanie nagród w międzyszkolnym konkursie „Objawienia św. Anny na prostyńskim wzgórzu”.

***

Św. Anna, objawiając się 500 lat temu prostym ludziom w niewielkiej nadbużańskiej miejscowości, za swoim przykładem poleciła czcić Trójcę Przenajświętszą, dwukrotnie wskazała prostyńskie wzgórze jako miejsce wielkiego kultu Boga w Trójcy Jedynego. Powiedziała także: „My tam od dawna przebywamy”. Prostyń jest jedynym w Polsce sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i to właśnie tu można wejść na wzgórze umiłowane przez Boga. Tutaj można powtórzyć słowa św. Anny sprzed 500 lat: „Idę oddać cześć Trójcy Świętej”. W tym roku 25 lipca, tuż przed uroczystością św. Anny, cześć Trójcy Przenajświętszej oddadzą uczestnicy diecezjalnej pielgrzymki rodzin diecezji drohiczyńskiej. Tutaj, u Babci Jezusa, ludzie wciąż od wieków modlą się słowami: „Św. Anno, uproś wnuka, niech ma każdy, czego szuka”.

Reklama

Nigeria: zamordowano 120 chrześcijan – media milczą

2019-03-19 13:33

ts (KAI) / Wiedeń

Od lutego w Nigerii zamordowano ponad 120 chrześcijan, ostatnio 52 w miniony poniedziałek. Informując o tym katolicki portal internetowy kath.net dziwi się, że ta wiadomość nie znalazła się w serwisach żadnej agencji informacyjnej, nie było żadnej wiadomości telewizyjnej. Milczą o tym także przedstawiciele Kościoła, nie tylko katolickiego.

Wiesław Ochotny
„Jezus, chcąc zdobyć człowieka, oddał wszystko, co miał: pozbawił się bóstwa i poświęcił się aż do śmierci krzyżowej”

Agencja cytuje doniesienia „Christian Post”, według której bilans ostatniego ataku na chrześcijan, to nie tylko 52 zamordowanych, ale także kilkadziesiąt osób ciężko rannych i zniszczone 143 domy w wioskach Inkirimi, Dogonnoma i Ungwan Gora. Dzień wcześniej we wsi Ungwan Barde w regionie Kajuru zamordowano 17 chrześcijan. Pod koniec lutego podczas ataku w Maro zamordowano 38 chrześcijan i spalono kościół.

Nigeria jest obecnie na 12 miejscu wśród krajów świata, najbardziej prześladujących chrześcijan. Według chrześcijańskiej organizacji wspierającej i monitorującej prześladowanych chrześcijan „Open Doors” w 2018 roku muzułmańscy bojownicy zamordowali w tym kraju tysiące wyznawców Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

25 lat parafilanego zespołu Caritas "Betania" w Myślenicach

2019-03-23 20:31

Justyna Tyrka, Dominika Stoszek | Archidiecezja Krakowska

- Dzisiejsze święto jest świętem uwielbienia Boga i dziękczynienia za ludzkie serca: te obdarowywane i obdarowujące. Jednocześnie jest świętem radości, że pośród nas jest Pan, który jest samą miłością, naszym największym skarbem i pragnieniem. – mówił abp Marek Jędraszewski podczas uroczystej Mszy św. z okazji jubileuszu 25-lecia Parafialnego Zespołu Caritas „Betania” w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach.

Ks. Marcin Filar | Parafia Myślenice

Na początku homilii arcybiskup powitał księży posługujących w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach, w tym Proboszcza – ks. kanonika Zdzisława Balona, Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice oraz wszystkich zebranych wiernych.

– Dzisiejszy dzień to okazja, by wysławiać Boga za dobroć, która jest w ludziach. Jest ona odbiciem tej najwyższej i jedynej, budzącej wzruszenie miłości Pana Boga do nas. Miłości miłosiernej – mówił arcybiskup

Metropolita krakowski nawiązał do ewangelicznej przypowieści o synu marnotrawnym.

– Przypowieść ta oddaje prawdę o ludzkich losach, mówi o niewierności, braku roztropności, wzgardzie wobec najbliższych, możliwości dostąpienia dobra, które się otrzymuje za darmo od rodziców, o tęsknocie ojca za dzieckiem, o nawróceniu. – podkreślił. – Miłość Boga przybiera kształt tej przypowieści: jej odbicie możemy odszukać w postawie ojca, który wybiega na spotkanie swego syna i przygotowuje dla niego ucztę.

Synem marnotrawnym stał się Naród Wybrany, przez wieki otaczany przez Boga miłością i troską. Jest nim również, jak stwierdził arcybiskup, cała ludzkość, która współcześnie nie potrafi dostrzec tego, że Bóg, który stworzył ten świat, dał go nam i chce żebyśmy żyli na boski obraz i podobieństwo oraz na kształt jego miłości miłosiernej.

– Bóg jest dobrym ojcem i zesłał nam swojego Syna. Jezus nie zostawił ludzi ich nieszczęściom: wychodził do grzeszników, tych którzy szczególnie potrzebowali wsparcia i nadziei. Tak dzieje się Boże miłosierdzie. Jest to ciągłe wychodzenie Boga do człowieka. Jego najwyższy wyraz znalazł się w życiu, nauczaniu Jezusa Chrystusa, a swój punkt kulminacyjny osiągnęło w jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu. – mówił metropolita. – Tylko dzięki ofierze Chrystusa możemy być dziećmi bożymi, cieszyć się radością i pokojem serca. Tych darów nigdy nie otrzymamy od świata, jedynie Bóg może nam je dać.

Ludzie, którzy nie mogą zaakceptować sposobu, w jaki Bóg wychodzi do grzesznika, prezentują postawę starszego syna. Przebywał on wciąż przy swoim ojcu i cieszył się jego miłością, ale nie mógł znieść sposobu w jaki ojciec powitał jego brata.

– Jakże często z taką logiką świata spotykamy się, gdy odczuwamy, że opór stawiany naszej miłości płynie ze złego serca i braku zrozumienia Bożego miłosierdzia. – stwierdził metropolita krakowski. Zgodnie ze słowami Jezusa mimo wszystko musimy być miłosierni, zwalczać zło dobrem.

Arcybiskup zwrócił uwagę zebranych na ogrom dobra, które dzieje się w związku z działalnością Parafialnego Zespołu Caritas „Betania”.

– Wszelkie dobre uczynki wobec ciała drugiego człowieka sprawiają, że w jego sercu pojawia się dobro. Dzięki takiemu postępowaniu budujemy wokół siebie świat dobroci. Ten świat jest odbłyskiem nieskończonej miłości miłosiernej Boga, jakiej każdy z nas tak bardzo potrzebuje. – podkreślił metropolita. – Wspólnoty miłości takie jak Parafialny Zespół Caritas „Betania” są realizacją nauczania Jana Pawła II, który nawoływał do budowania cywilizacji miłości i wyobraźni miłosierdzia.

25-lecie Parafialnego Zespołu Caritas „Betania” wpisuje się w obchody 50-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. Arcybiskup stwierdził, że owocem miłości wiernych wobec Maryi oraz wyrazem wdzięczności wobec Niej jest działalność Caritas „Betania”. Dzięki niemu rozprzestrzenia się na cały świat dobro i nadzieja, że miłość jest ponad wszystko.

– Prośmy Boga za przyczyną Matki Najświętszej, abyśmy nieśli płomień miłosierdzia innym i budzili radość i wdzięczność wobec Boga i drugiego człowieka. Bo przecież chodzi właśnie o to, aby budując więzi miłości miłosiernej wokół siebie i wobec siebie nawzajem, ostatecznie głosić światu, że jest Bóg będący samą miłością, który pragnie aby każdy z nas był pewien miłosierdzia- podkreślił na koniec abp Marek Jędraszewski.

Historia myślenickiej „Betanii” sięga początków lat 90., gdy ówczesny wikariusz ks. Piotr Sulek założył Wspólnotę Braci i Sióstr Jezusa z Betanii. Jego staraniem wyremontowano także „organistówkę” – budynek przy ul. 3 Maja, nazwanego później „Betanią”. Kapłan gromadził wokół siebie młodzież i osoby starsze gotowe nieść bezinteresowną pomoc osobom chorym i ubogim. W 1992 roku zespół charytatywny liczył 16 osób. W kolejnym roku, w styczniu, rozpoczęło działalność Biuro Charytatywne przyjmujące zgłoszenia o osobach potrzebujących wsparcia. Wydawano żywność, a w wyjątkowych sytuacjach udzielano także pomocy pieniężnej. W dniu 22 marca 1994 roku Zespół Charytatywny Betania przekształcił się w Parafialny Zespół Caritas „Betania”.

Dziś, podobnie, jak przed laty, „Betania” to wspólnota ludzi w każdym wieku. Łączy ich jedno – wielkie serce, z którego wypływa chęć bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy dla potrzebujących otwarte jest biuro charytatywne, odbywają się zbiórki żywności, wydawane są posiłki, można skorzystać z korepetycji. Zespół świadczy także pomoc poprzez wykup leków oraz wypożyczanie sprzętu medycznego. Troską objęte są osoby doświadczone przez klęski żywiołowe. Wiele uwagi poświęca się osobom głuchoniemym. Co roku organizowany jest wakacyjny obóz dla osób niepełnosprawnych oraz Wigilia dla samotnych, a co miesiąc wolontariusze i podopieczni gromadzą się na wspólnej Eucharystii.

Po wygłoszonym słowie, metropolita krakowski pobłogosławił nowych wolontariuszy rozpoczynających posługę w „Betanii”. Zaś na koniec Eucharystii Zespół uhonorowano medalem „Bogaci w miłosierdzie” przyznawanym przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem