Reklama

Henryk Pobożny i Księżna Anna zostaną wyniesieni na ołtarze?

Monika Poręba-Zadrożna
Edycja legnicka 29/2010

Duszpasterstwo Ludzi Pracy ´90 w Legnicy na ostatniej Sesji Plenarnej I Synodu Diecezji Legnickiej przekazało biskupowi Stefanowi Cichemu prośbę o wszczęcie przygotowań zmierzających do rozpoczęcia procesji beatyfikacyjnego Henryka II Pobożnego i jego małżonki księżnej Anny

Stanisław Andrzej Potycz z Duszpasterstwa Ludzi Pracy´90 podkreśla, iż to duszpasterstwo, powstało 20 lat temu w rocznicę Bitwy pod Legnicą, a więc 9 kwietnia 1990 roku, za jednej z głównych zadań stawia sobie modlitwę o wyniesienie Henryka Pobożnego na ołtarze. Książe poniósł śmierć na legnickich polach z rąk Mongołów w obronie chrześcijańskiej Europy. - Mam nadzieję, że są podstawy do wszczęcia procesu beatyfikacyjnego i tej sprawie zostanie nadany bieg - wyjaśnia Stanisław Potycz. - Wydaje mi się, że już sam fakt męczeńskiej śmierci Henryka Pobożnego będzie miał decydujące znaczenie dla losów naszego wniosku.
Prośba o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego wraz z listą osób popierających wniosek trafiła do Biskupa Legnickiego. Pod pismem podpisało się 86 osób. Są to osoby, które uczestniczą w spotkaniach Duszpasterstwa. Wśród nich jest m.in. Stanisława Repa, która uważa, że Henryk Pobożny i jego małżonka księżna Anna są wzorami życia rodzinnego. - Podziwiam księżnę Annę, która po śmierci męża nie tylko sprawowała władzę w imieniu swoich małoletnich synów, ale potrafiła zakładać nowe miasta i pokazywać to, co jest najważniejsze w życiu, czyli obrona wiary, swojej ziemi i Ojczyzny - podkreśla p. Repa.
Biskup Legnicki wniosek przyjął, jednak zaznaczył, że jest to proces historyczny i po 800 lat niezwykle trudny. - Zdaję sobie sprawę z tego, że jeśli procedura w sprawie beatyfikacji Henryka II Pobożnego i jego małżonki księżnej Anny zostanie wszczęta, może to trwać nawet dziesiątki lat - przyznaje Stanisław Andrzej Potycz, ale bardzo byśmy się cieszyli, gdyby nasze starania zakończyły się sukcesem, czyli wyniesieniem na ołtarze książęcej pary.
Duszpasterstwo Ludzi Pracy´90 w Legnicy od wielu lat nosi się też z zamiarem postawienia w centrum miasta pomnika temu niezwykłemu małżeństwu.
Książę Henryk Pobożny zginął 9 kwietnia 1241 r. na legnickich polach. Walka polskiego rycerstwa z armią mongołów w obronie wolności, wiary i chrześcijańskiej kultury Śląska i Polski zatrzymała pochód Tatarów na zachód Europy. To wydarzenie zapisało się w historii jako jedno z największych w obronie wartości chrześcijańskich. Natomiast księżna Anna, to fundatorka wielu klasztorów, kościołów i szpitali w tym krzeszowskiego sanktuarium. Z małżeństwa księcia Henryka i księżnej Anny urodziło się 12 dzieci, dzięki którym ród Piastów Śląskich w linii męskiej przetrwał jeszcze ponad 400 lat.

Od 2019 r. Karta Dużej Rodziny dla wszystkich rodziców przynajmniej trojga dzieci

2018-04-05 14:24

lk / Warszawa (KAI)

Od 1 stycznia 2019 r. z Karty Dużej Rodziny będą mogły korzystać wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Wiek nie będzie mieć znaczenia - poinformowała w czwartek Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Do tej pory takiej możliwości nie było. Według szacunków Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus", dzięki tym zmianom, liczba uprawnionych do korzystania ze zniżek w Karcie Dużej Rodziny zwiększy się z 2,7 mln do 3,7 mln osób.

Nichizhenova Elena/fotolia.com

Min. Elżbieta Rafalska poinformowała dziś, że od nowego roku pojawi się możliwość przyznania Karty Dużej Rodziny wszystkim rodzicom, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu troje dzieci. - Niezależnie od tego, ile te dzieci mają dzisiaj lat, bo rodzicem dużej rodziny pozostaje się na całe życie - argumentowała Rafalska.

"Do tej pory rodzice, którzy wychowywali co najmniej trójkę dzieci, dostawali swoje Karty Dużej Rodziny, a ich dzieci traciły te przywileje w zależności od tego, czy się uczą, w wieku 18 lub 25 lat. Program ten nie obejmował natomiast tych, którzy przed wprowadzeniem Karty Dużej Rodziny wychowywali przynajmniej trójkę dzieci. To było, można powiedzieć, pewną niesprawiedliwością, a wkrótce będzie można tę niesprawiedliwość nadrobić" - powiedział KAI Paweł Borządek ze Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus", komentując zapowiedź zmiany przepisów.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin z trojgiem lub większą liczbą dzieci oferowanych zarówno w instytucjach publicznych, jak i firmach prywatnych.

Jej posiadacze mają możliwość tańszego korzystania z ofert instytucji kultury, sklepów, środków komunikacji, punktów usługowych, ośrodków sportowych i rekreacyjnych będących partnerami Karty Dużej Rodziny.

Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom funkcjonowanie i obniża koszty codziennego życia. Posiadacze KDR mogą korzystać z oferty w ponad 15 tys. miejsc zgłoszonych przez 3 tys. firm i instytucji w całej Polsce.

Rządowy program dotyczący Karty Dużej Rodziny prowadzony jest od czerwca 2014 r. Od 2015 r. funkcjonuje jako zadanie zlecone samorządom na mocy ustawy o ogólnopolskiej Karcie Dużej Rodziny, którego obsługa jest finansowana z budżetu państwa.

Od stycznia 2017 r. akwizycją programu KDR, czyli pozyskiwaniem nowych podmiotów oferujących uprawnienia z tytułu posiadania Karty, zajmuje się Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus".

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zebranych w styczniu 2018 r. wynika, że z ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny korzysta 520 tys. rodzin. Wydano do tej pory prawie 2 mln kart, obejmujących 2,7 mln osób w całym kraju. Według szacunków ZDR „Trzy Plus”, dzięki wprowadzonym od nowego roku zmianom do programu przystąpi kolejny milion osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Noworoczne spotkanie

2019-01-18 11:05

Józef Parzybut

Na progu Nowego Roku w niedzielne popołudnie 13-go stycznia spotkali się przedstawiciele Akcji Katolickiej i Kręgu Biblijnego. Było to spotkanie opłatkowe, które rozpoczął wikariusz czarnożylski ks. Łukasz Wojtan od przeczytania fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa.

Józef Parzybut

Po tym głos zabrał proboszcz ks. Marek Jelonek, by po krótkim wprowadzeniu w rozpoczynający się rok złożyć życzenia. Te życzenia wypływające prosto z serca kierowane były zarówno do wszyskich zebranych jak i do każdego z osobna. Proboszcz życzył obecnym dużo zdrowia, błogosławieństwa Bożego, miłości w rodzinach, życzliwości na co dzień, wytrwałości oraz aby za rok znów spotkać się w tym samym gronie.

Liderzy tutejszych stowarzyszeń z wzajemnością kierowali życzenia o podobnej treści do obecnych na spotkaniu kapłanów oraz między sobą łamiąc się przy tym opłatkiem. Po świątecznym posiłku był czas na wspólne rozmowy oraz dzielenie się własnymi problemami oraz wspomnieniami. Snuto także plany na przyszłość. Wreszcie nadszedł czas na śpiewanie kolęd. Śpiewano nie tyko znane i lubiane,ale także dawniejsze trochę już zapomniane utwory. Bo to przecież polskie, najpiękniejsze w świecie kolędy, zawsze ubogacają nam czas okresu Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem