Reklama

Muzyka uwielbienia

Emil Wratny
Edycja warszawska 32/2010

Już niedługo do Polski przyjeżdża jeden z najsłynniejszych twórców muzyki chrześcijańskiej - John Michael Talbot. Artysta-misjonarz z USA będzie gościem na rekolekcjach przygotowywanych przez księży pallotynów z Otwocka

John Talbot jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych współczesnych artystów, tworzących tzw. muzykę uwielbienia (worship music). Od głównego nurtu tej muzyki jego utwory różnią się jednak bardziej medytacyjnym charakterem. Podczas gdy np. muzykę gospel można łączyć z żywym i energicznym tańcem, to pieśni Talbota skłaniają bardziej do skupienia i refleksji. - Charakter tych utworów sprawia, że świetnie nadają się do użytku liturgicznego. Zresztą niektóre zostały specjalnie napisane z myślą o liturgii - mówi Marek Nowicki, fan muzyki Talbota i organizator jego przyjazdu do Polski.

Odrodzony

Skomplikowana i barwna historia życia Johna Talbota rozpoczęła się w 1954 r. w Oklahoma City w USA, gdzie czołowy twórca muzyki chrześcijańskiej przyszedł na świat w protestanckiej rodzinie metodystów. Od dziecka uczył się grać na fortepianie, perkusji i gitarze, a w wieku 15 lat stworzył wraz ze swoim bratem country-rockowy zespół muzyczny „Mason Proffit”.
Na początku lat 70. artysta postanowił zwrócić się ku swoim chrześcijańskim korzeniom, wiążąc się z modnym ówcześnie ruchem protestanckim Jesus Movement. Wtedy nagrał płytę „Odrodzony” (Reborn). Działalność w Jesus Movement nie stanowiła jednak kresu jego duchowej drogi. John Talbot nadal poszukiwał, co doprowadziło go w latach 70. do konwersji na wiarę katolicką.
Po nawróceniu, muzyk zafascynowany postacią św. Franciszka wstąpił do świeckiej gałęzi zakonu franciszkanów, a następnie założył opartą na duchowości Biedaczyny z Asyżu wspólnotę Braci i Sióstr Miłosierdzia. Działająca na terenie diecezji Little Rock wspólnota skupia zarówno świeckich (również małżonków), jak i duchownych. Jej członkowie wybudowali klasztor, gdzie razem żyją, pracują i modlą się. John Talbot mieszka tam wraz z żoną Violą, prowadząc życie monastyczne. Mimo że na co dzień przebywa w klasztorze, nie porzucił jednak artystycznego powołania.

Święte jest Imię Twe

Artysta wydał ponad 50 płyt z muzyką uwielbienia, których łączna sprzedaż wyniosła ok. 5 mln egzemplarzy. Wśród jego najbardziej znanych utworów znajdują się takie, jak: „Święte jest Imię Twe „(Holy is His Name), „Zbawco duszy mej” (Healer of My Soul) czy „Tylko w Nim jest zbawienie me” (Only in God).
Niestety, na rynku polskim do tej pory nie ukazała się ani jedna płyta z muzyką artysty. - To jest dziwna sytuacja, że dystrybutorzy nie są zainteresowani tą postacią. Mam nadzieję, że jakiś album Talbota pojawi się w Polsce po jego wizycie w naszym kraju - mówi Nowicki.
Na szczęście wiele utworów artysty jest znanych dzięki propagowaniu ich przez rodzime katolickie ruchy młodzieżowe.
Oprócz wydawania nowych płyt John Talbot każdego roku daje kilkadziesiąt koncertów, głównie w Stanach Zjednoczonych, ale również w innych krajach. Jak sam mówi, przez swoje występy chce prowadzić ludzi do Boga. - Muzyka winna inspirować wiarę przez swoje wartości artystyczne i powinna także przyciągać wiernych przez treści, które ze sobą niesie - twierdzi kompozytor.

Reklama

Rekolekcje pod Warszawą

Do Polski John Michael Talbot przyjeżdża po raz pierwszy. Artysta poprowadzi 12 i 13 listopada warsztaty muzyczne w ramach jubileuszowego, dziesiątego czuwania w Otwocku. - Twórczość Talbota była znana w Polsce już w latach 80. Cieszę się, że wreszcie będziemy mogli go zobaczyć i posłuchać na żywo - mówi Marek Nowicki i dodaje: - Mam nadzieję, że dzięki temu nasze czuwanie modlitewne będzie naprawdę niezwykłe.
Spotkanie odbędzie się w klasztorze sióstr benedyktynek misjonarek w Otwocku przy ul. Reymonta 68/70, z organizacyjną pomocą księży pallotynów z pobliskiej parafii. Będzie miało charakter zamknięty - organizatorzy ustalili limit uczestników na 600 osób. Oprócz warsztatów muzycznych (laudate) z artystą-misjonarzem, przewidziane są spotkania w innych blokach tematycznych: ora (o modlitwie), labora (o pracy) i familia (o rodzinie). Seminaria będą prowadzić m.in. abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, br. Moris Maurin, przełożony Małych Braci Jezusa w Polsce, i Roman Kluska, biznesmen nawrócony dzięki lekturze Dzienniczka s. Faustyny. Najprawdopodobniej John Talbot zagra również koncert w Krakowie. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat będą jednak znane dopiero we wrześniu.
Z przyjazdem artysty do Polski związany jest również trwający konkurs „Sam zaśpiewaj Magnificat”. Zasady są proste - należy nagrać własne wykonanie polskiej wersji słynnej pieśni Talbota pt. „Holy is His Name”. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody, natomiast nagranie każdego uczestnika zostanie zamieszczone w internecie.

Jak spotkać się z Johnem Tabotem

Zapisy na czuwanie i warsztaty z Johnem Talbotem odbywają się (do połowy września) przez stronę internetową www.jmtalbot.pl. Pod tym adresem można też uzyskać więcej informacji na temat spotkania i konkursu.

Mity protestujących zwolenniczek aborcji eugenicznej

2018-03-23 14:19

Marcin Przeciszewski / Warszawa (KAI)

Zwolenniczki aborcji protestujące przeciwko nowelizacji ustawy przygotowanej przez obywatelską inicjatywę „Zatrzymaj aborcję” - mającą na celu usunięcie przesłanki eugenicznej - w swym dyskursie posługują się wieloma mitami. Oto podstawowe z nich:

Artur Stelmasiak

1. Każda kobieta w imię wolności ma prawo do wyboru czy urodzi poczęte dziecko czy nie, tym bardziej jeśli jest ono chore bądź niepełnosprawne. Nie można zmuszać kobiet do rodzenia chorych dzieci.

- Tymczasem inicjatorom projektu ustawy chodzi o co innego. Mianowicie o uratowanie tysięcy dzieci, które obecnie są zabijane przed urodzeniem - pomimo, że większość z nich jest zdolna do samodzielnego życia. Tymczasem mogą one rodzicom przynosić radość i być wartościowymi członkami społeczeństwa.

Ogromną grupę dzieci zabijanych w wyniku aborcji eugenicznej, ok. 80 % stanowią dzieci z zespołem Downa bądź z zespołem Turnera. Są to wady genetyczne, które wcale nie oznaczają śmierci tuż po urodzeniu. Nie uniemożliwiają także wartościowego i szczęśliwego życia danej osoby i jej bliskich oraz możliwości wypełniania różnych ról w społeczeństwie. Np. osoby z Zespołem Turnera, który dotyka głównie dziewczynek, mogą normalnie funkcjonować, nie są dotknięte niepełnosprawnością intelektualną. Mogą cierpieć na problemy z płodnością oraz charakteryzuje je niski wzrost. Przykładem takiej osoby jest jedna z lekarek pracujących w Warszawie, która jest osobą z Zespołem Turnera. Bez trudności skończyła studia medyczne a teraz specjalizuje się i pracuje w szpitalu.

Z kolei osoby z zespołem Downa są co prawda dotknięte pewną niepełnosprawnością intelektualną, ale za to cechują je rozwinięte zdolności społeczne, są pełne ekspresji i pozytywnych uczuć. W przyjaznym środowisku świetnie sobie radzą.

Ponadto znane są świadectwa osób, którym lekarze sugerowali aborcję na podstawie podejrzenia wad genetycznych u dziecka. Wiemy, że często dzieci te rodziły się zdrowe. A to dlatego, że w badaniach prenatalnych nie można stwierdzić Zespołu Downa czy innej choroby, lecz można ją tylko podejrzewać. Lekarze radzą wówczas dokonać aborcji mówiąc: "z tego dziecka nic nie będzie", tymczasem dziecko rodzi się albo zdrowe albo w dużo lepszym stanie niż przewidywano.

2. Przygotowywana ustawa spowoduje poddawanie kobiet szczególnym torturom, związanym z urodzeniem niepełnosprawnego dziecka lub jego późniejszym wychowywaniem.

- Tymczasem szczególnym torturom poddawane są nie kobiety lecz dzieci abortowane z przyczyn eugenicznych. A to dlatego, że aby zdiagnozować możliwość choroby, dziecko musi być już odpowiednio wykształcone, czyli duże. Ustawa mówi, że można dokonać aborcji na dziecku podejrzewanym o niepełnosprawność lub chorobę do momentu uzyskania zdolności samodzielnego życia poza organizmem matki. Przyjmuje się, że jest to 24 tydzień życia, czyli 6 miesiąc ciąży. Gdyby Polacy uświadomili sobie jak duże – czyli zdolne do odczuwania bólu - dzieci są zabijane drogą aborcji, z pewnością by się temu sprzeciwili.

Ponadto, każda matka, która urodziła dziecko ma – zgodnie z prawem - możliwość oddania go do adopcji. Tysiące rodzin czeka w Polsce na możliwość adoptowania dziecka, jest też wiele rodzin gotowych przyjąć dziecko obarczone chorobą bądź niepełnosprawnością. Nie istnieje żadne logiczne uzasadnienie, aby dzieci te były pozbawiane życia w okresie życia płodowego. Można zapewnić im dobrą opiekę w innej rodzinie oraz bezpieczną przyszłość.

3. Kościół jest oddzielony od państwa, nie ma zatem prawa domagać się takich rozwiązań ustawowych, które wynikałyby z jego nauki, która zakazuje aborcji. Jest to więc próba narzucenia prawu państwowemu wymagać prawa religijnego, które obowiązywać winno wyłącznie wierzących, na zasadzie ich dobrowolnego wyboru.

- Tymczasem Kościół katolicki bynajmniej nie usiłuje narzucić państwu swego wewnętrznego prawa, tak jak ma to miejsce np. w islamie. Prawo do życia każdego człowieka jest normą powszechną, bynajmniej nie wyłącznie religijną.

Ponadto inicjatywa obywatelska „Zatrzymaj aborcję” nie jest inicjatywą kościelną lecz społeczną, podjętą wiosną tego roku przez Fundację "Życie i rodzina" CitizenGO Polska. A pod projektem nowelizacji ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży podpisało się ponad 830 tysięcy polskich obywateli, zatem uzyskała ona najpoważniejsze wsparcie społeczne, spośród zgłaszanych dotąd projektów nowelizacji tejże ustawy.

Projekt „Zatrzymaj aborcję” nie jest wiec w żadnym wypadku inicjatywą o charakterze wyznaniowym, uzyskał natomiast poparcie ze strony Konferencji Episkopatu Polski. To całkiem oczywiste, gdyż obrona życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci jest jednym z ważnych punktów nauczania Kościoła, który we współczesnym świecie koncentruje się na obronie praw człowieka, o ile są one zagrożone. To prawo Kościoła, a nawet spoczywający na nim obowiązek ochrony życia ludzkiego na każdym etapie jego trwania, konsekwentnie podkreślał w swym nauczaniu m.in. św. Jan Paweł II.

4. Projekt „Zatrzymaj aborcję” jest skutkiem aliansu miedzy Kościołem a PiS, które w ten sposób pragnie zaskarbić sobie poparcie Kościoła w kolejnych wyborach.

- Nie istnieje alians Kościoła z PiS w przedmiocie nowelizacji ustawy aborcyjnej. Fakty pokazują, że PiS nie jest gorącym zwolennikiem obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, gdyż obawia się spadku poparcia z tego powodu. Dlatego np. sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny odwołała swoje przedwczorajsze posiedzenie, na którym posłowie mieli rozmawiać m.in. o projekcie "Zatrzymaj aborcję". "Gratuluję znalezienia kolejnego wybiegu, aby nie podejmować prac nad #ZatrzymajAborcję i aby dzieci z Downem dalej były zabijane" - skomentowała na Twitterze decyzję komisji Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina, pełnomocnik komitetu inicjatywy obywatelskiej, który złożył projekt w Sejmie wraz z 830 tys. podpisów. Świadczy to nawet o pewnym napięciu pomiędzy inicjatorami inicjatywy obywatelskiej „Zatrzymaj aborcję”, a PiS.

Natomiast sam fakt skierowania do procedowania w Sejmie projektu ustawy, nie może być interpretowany jako wyraz jednoznacznego poparcia dla projektu „Zatrzymaj aborcję” przez Prawo i Sprawiedliwość. Jest raczej konsekwencją wcześniejszych obietnic tej partii o szacunku dla projektów obywatelskich, tym bardziej tych, które uzyskały tak masowe poparcie społeczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Kraków: Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego

2018-03-24 17:38

md / Kraków (KAI)

W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Skauci Europy obchodzili w sobotę Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego. „Jesteście da nas wszystkich nadzieją, że zbudujecie dobry świat, że będziecie szczególnie świadomie wracać do chrześcijańskich wartości Europy” – mówił do zgromadzonych w papieskiej świątyni abp Marek Jędraszewski.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska/www.diecezja.pl

Skauci rozpoczęli swoje świętowanie od Drogi Krzyżowej, która biegła od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium św. Jana Pawła II. Kulminacyjnym punktem wydarzenia była Msza św. i Apel Harcerski. W homilii abp Marek Jędraszewski zapewnił o swojej modlitwie o to, aby Skauci Europy pozostali wierni Chrystusowi i mieli odwagę Go bronić. „Jesteście dla nas wszystkich nadzieją, że zbudujecie dobry świat, że będziecie szczególnie świadomie wracać do chrześcijańskich wartości Europy” – mówił hierarcha.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska/www.diecezja.pl

Dzień Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego to wyjątkowe spotkanie wilczków, harcerek i harcerzy, szefowych i szefów oraz rodziców i sympatyków Skautów Europy. Odbywa się co roku w dzień Uroczystości Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. „Właśnie wtedy, całe dzieło Federacji Skautingu Europejskiego zostało zawierzone Niepokalanej i akt ten jest ponawiany we wszystkich Hufcach - zarówno Polskiego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, jak i całej Federacji Skautingu Europejskiego, czyli stowarzyszenia wiernych na prawie papieskim” – tłumaczy Szymon Helbin. W tym roku, mimo przeniesienia uroczystości na 9 kwietnia, zachowano tradycję marcowego świętowania.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska/www.diecezja.pl

Jest to również okazja do integracji i spotkania dwóch na co dzień działających rozdzielnie nurtów: męskiego i żeńskiego, oraz rodziców i instruktorów. To święto dziękczynienia i radości, ale również prośby o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej dla każdej osoby związanej z Ruchem.

Tegoroczne odnowienie aktu Zawierzenia jest wyjątkowe ze względu na miejsce świętowania. Odbywa się ono w Sanktuarium św. Jana Pawła II, którego dewizą posługi były słowa „Totus Tuus”. „Wraz ze św. Janem Pawłem II, przyzywając Jego orędownictwa, będziemy mówimy dziś „tak” Bogu, by na wzór Maryi uczynił z nas narzędzia wprowadzające pokój i Jego królestwo tu na Ziemi” – podkreśla Helbin.

Skauci Europy to katolickie stowarzyszenie harcerskie, posługujące się oryginalną pedagogiką Baden-Powella i o. Jakuba Savina SJ. Czerpią z polskiej myśli harcerskiej oraz wzorują się na tradycji Hufców Polskich. Należą do wielkiej rodziny Federacji Skautingu Europejskiego, liczącej ponad 60 tys. członków. Formują się w dwóch nurtach: męskim i żeńskim. Akcentują przez to inne potrzeby każdej z płci na drodze dorastania, dążąc do integralnego rozwoju człowieka do odpowiedzialności i świętości.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska/www.diecezja.pl

Formacja podzielona jest na trzy grupy wiekowe. Wilczki, czyli najmłodsi skauci, w wieku 9-12 lat, poprzez życie w gromadzie i zabawę, uczą się nawiązywać relacje z rówieśnikami oraz przybliżają się do Pana Boga. Harcerze i harcerki, czyli młodzi w wieku 12-16 lat, poprzez wspólną grę, przygodę, życie w kilkuosobowych grupach-zastępach uczą się współpracy, ćwiczą zdrowie, charakter, zmysł praktyczny, rozwijają ducha służby oraz pogłębiają swoje życie religijne. Przewodniczki i wędrownicy to dorośli, którzy poprzez swoje zaangażowanie służą młodszym siostrom i braciom w ruchu. Kobiety formują się w Ogniskach Przewodniczek, a mężczyźni w Kręgach Wędrowników. Do elementów pomagających w rozwoju i kroczeniu drogą dojrzałości należy: stały spowiednik, Godzina Drogi (lektura Pisma Świętego połączona z rozmyślaniem), Starszy Brat (opiekun, opiekunka drogi - ktoś, kto osiągnął dojrzałość harcerską oraz społeczną i jest gotów wysłuchać czy udzielić porady "młodszemu bratu") a także rozwój intelektualny i techniczny.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska/www.diecezja.pl
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem