Reklama

Muzyka uwielbienia

Emil Wratny
Edycja warszawska 32/2010

Już niedługo do Polski przyjeżdża jeden z najsłynniejszych twórców muzyki chrześcijańskiej - John Michael Talbot. Artysta-misjonarz z USA będzie gościem na rekolekcjach przygotowywanych przez księży pallotynów z Otwocka

John Talbot jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych współczesnych artystów, tworzących tzw. muzykę uwielbienia (worship music). Od głównego nurtu tej muzyki jego utwory różnią się jednak bardziej medytacyjnym charakterem. Podczas gdy np. muzykę gospel można łączyć z żywym i energicznym tańcem, to pieśni Talbota skłaniają bardziej do skupienia i refleksji. - Charakter tych utworów sprawia, że świetnie nadają się do użytku liturgicznego. Zresztą niektóre zostały specjalnie napisane z myślą o liturgii - mówi Marek Nowicki, fan muzyki Talbota i organizator jego przyjazdu do Polski.

Odrodzony

Skomplikowana i barwna historia życia Johna Talbota rozpoczęła się w 1954 r. w Oklahoma City w USA, gdzie czołowy twórca muzyki chrześcijańskiej przyszedł na świat w protestanckiej rodzinie metodystów. Od dziecka uczył się grać na fortepianie, perkusji i gitarze, a w wieku 15 lat stworzył wraz ze swoim bratem country-rockowy zespół muzyczny „Mason Proffit”.
Na początku lat 70. artysta postanowił zwrócić się ku swoim chrześcijańskim korzeniom, wiążąc się z modnym ówcześnie ruchem protestanckim Jesus Movement. Wtedy nagrał płytę „Odrodzony” (Reborn). Działalność w Jesus Movement nie stanowiła jednak kresu jego duchowej drogi. John Talbot nadal poszukiwał, co doprowadziło go w latach 70. do konwersji na wiarę katolicką.
Po nawróceniu, muzyk zafascynowany postacią św. Franciszka wstąpił do świeckiej gałęzi zakonu franciszkanów, a następnie założył opartą na duchowości Biedaczyny z Asyżu wspólnotę Braci i Sióstr Miłosierdzia. Działająca na terenie diecezji Little Rock wspólnota skupia zarówno świeckich (również małżonków), jak i duchownych. Jej członkowie wybudowali klasztor, gdzie razem żyją, pracują i modlą się. John Talbot mieszka tam wraz z żoną Violą, prowadząc życie monastyczne. Mimo że na co dzień przebywa w klasztorze, nie porzucił jednak artystycznego powołania.

Święte jest Imię Twe

Artysta wydał ponad 50 płyt z muzyką uwielbienia, których łączna sprzedaż wyniosła ok. 5 mln egzemplarzy. Wśród jego najbardziej znanych utworów znajdują się takie, jak: „Święte jest Imię Twe „(Holy is His Name), „Zbawco duszy mej” (Healer of My Soul) czy „Tylko w Nim jest zbawienie me” (Only in God).
Niestety, na rynku polskim do tej pory nie ukazała się ani jedna płyta z muzyką artysty. - To jest dziwna sytuacja, że dystrybutorzy nie są zainteresowani tą postacią. Mam nadzieję, że jakiś album Talbota pojawi się w Polsce po jego wizycie w naszym kraju - mówi Nowicki.
Na szczęście wiele utworów artysty jest znanych dzięki propagowaniu ich przez rodzime katolickie ruchy młodzieżowe.
Oprócz wydawania nowych płyt John Talbot każdego roku daje kilkadziesiąt koncertów, głównie w Stanach Zjednoczonych, ale również w innych krajach. Jak sam mówi, przez swoje występy chce prowadzić ludzi do Boga. - Muzyka winna inspirować wiarę przez swoje wartości artystyczne i powinna także przyciągać wiernych przez treści, które ze sobą niesie - twierdzi kompozytor.

Reklama

Rekolekcje pod Warszawą

Do Polski John Michael Talbot przyjeżdża po raz pierwszy. Artysta poprowadzi 12 i 13 listopada warsztaty muzyczne w ramach jubileuszowego, dziesiątego czuwania w Otwocku. - Twórczość Talbota była znana w Polsce już w latach 80. Cieszę się, że wreszcie będziemy mogli go zobaczyć i posłuchać na żywo - mówi Marek Nowicki i dodaje: - Mam nadzieję, że dzięki temu nasze czuwanie modlitewne będzie naprawdę niezwykłe.
Spotkanie odbędzie się w klasztorze sióstr benedyktynek misjonarek w Otwocku przy ul. Reymonta 68/70, z organizacyjną pomocą księży pallotynów z pobliskiej parafii. Będzie miało charakter zamknięty - organizatorzy ustalili limit uczestników na 600 osób. Oprócz warsztatów muzycznych (laudate) z artystą-misjonarzem, przewidziane są spotkania w innych blokach tematycznych: ora (o modlitwie), labora (o pracy) i familia (o rodzinie). Seminaria będą prowadzić m.in. abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, br. Moris Maurin, przełożony Małych Braci Jezusa w Polsce, i Roman Kluska, biznesmen nawrócony dzięki lekturze Dzienniczka s. Faustyny. Najprawdopodobniej John Talbot zagra również koncert w Krakowie. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat będą jednak znane dopiero we wrześniu.
Z przyjazdem artysty do Polski związany jest również trwający konkurs „Sam zaśpiewaj Magnificat”. Zasady są proste - należy nagrać własne wykonanie polskiej wersji słynnej pieśni Talbota pt. „Holy is His Name”. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody, natomiast nagranie każdego uczestnika zostanie zamieszczone w internecie.

Jak spotkać się z Johnem Tabotem

Zapisy na czuwanie i warsztaty z Johnem Talbotem odbywają się (do połowy września) przez stronę internetową www.jmtalbot.pl. Pod tym adresem można też uzyskać więcej informacji na temat spotkania i konkursu.

Mateusz jest wzorowym opiekunem rodziny

2018-05-24 18:13

Artur Stelmasiak

Ordo Iuris
Mateusz będzie się opiekował dalej swoim rodzeństwem m. in. dzięki pomocy mec. Macieja Kryczki z Ordo Iuris

Mateusz z Przemyśla ma 22 lata ale odpowiedzialności mogliby mu pozazdrościć znacznie starsi mężczyźni. Dzięki współpracy opieki społecznej i zaangażowaniu prawników Ordo Iuris sąd ustanowił go opiekunem zastępczym dla czwórki jego rodzeństwa.

Ich mama miała 42 lata, kiedy zmarła na raka piersi w sierpniu 2016 roku. Zmagała się z chorobą ponad 4 lata. Umierając poprosiła Mateusza, aby zaopiekował się swoim młodszym rodzeństwem. Mateusz obiecał mamie, że zajmie się dziećmi i nie odda ich, dopóki mu ich nie zabiorą. Istniało bowiem realne zagrożenie, że dzieci trafią do domu dziecka.

Sprawa odbiła się szerokim echem w ogólnopolskich mediach. W końcu lutego 2017 r. sąd, na czas trwania postępowania, ustanowił go opiekunem małoletnich i zobowiązał do współpracy z asystentem rodziny, który na bieżąco składał sprawozdania z wykonywania opieki przez 21-latka. W toku postępowania w sprawę włączyli się prawnicy Ordo Iuris, reprezentując Mateusza przed sądem. Na ich wniosek sąd przeprowadził postępowanie dowodowe z zeznań świadków, opinii pracowników opieki społecznej i opiniodawczego zespołu Sądowych Specjalistów.

Dzięki pomocy m. in. prawników z Ordo Iuris, sprawa znalazła swój pomyślny finał w Sądzie Rejonowym w Przemyślu. Sąd wydał 23 maja 2018 r., postanowienie, w którym ustanowił Mateusza pieczą zastępczą dla rodzeństwa. - Można powiedzieć, że w przypadku Mateusza polskie państwo zachowało się jak trzeba - mówi mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Od samego początku po nagłośnieniu sprawy przez media pomoc przyszła z wielu miejsc. Odezwały się osoby, które deklarują pomoc finansową czy rzeczową. Ordo Iuris zadeklarowało działania na rzecz Mateusza pro bono. W sprawie świadczeń 500+ odezwała się minister Elżbieta Rafalska, a swoich urzędników przysłał do Przemyśla nawet Prezydent.

Mateusza z Przemyśla reprezentowało wielu prawników z Ordo Iursi m. in. mec. Piotr Sura, mec. Łukasz Roga, mec. Jerzy Kwaśniewski i mec. Maciej Kryczka. - Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynikało, że mimo młodego wieku i licznych trudności związanych z wychowywaniem czwórki dzieci, Pan Mateusz, przy skutecznej pomocy asystenta rodziny i pracowników opieki społecznej, daje rękojmię do właściwego wykonywania opieki i władzy rodzicielskiej nad swoim rodzeństwem.  Z pełnym uznaniem odnosimy się do decyzji sądu, gdyż ostatecznie reguluje status prawny małoletnich z uwzględnieniem silnej więzi emocjonalnej pomiędzy nimi a Panem Mateuszem – mówi mec. Maciej Kryczka.

Dla porównania Ordo Iuris prowadzi też kilka spraw Norwegii, gdzie pracownicy socjalni z „Barnevernet” wyspecjalizowali się w odbieraniu dzieci rodzinom na masową skalę. Wystarczy drobny pretekst, by zabrać norweskim rodzicom dziecko. - Dlatego sprawa Matusza była dla nas tak ważna. Udowodniliśmy, że w Polsce może być normalnie, a wszystkie organizacje społeczne i państwowe są po to, by wspierać i ochraniać rodzinę - mówi mec. Kwaśniewski.

Rodzeństwo żyje skromnie ale Mateusz stara się ze wszystkich sił, aby dzieci nie odczuwały niedostatku. W domu sprząta, gotuje, prasuje, pomaga w lekcjach. Sąsiedzi i ci, którzy znają sytuację chwałą Mateusza, bo stara się stworzyć rodzeństwu normalny dom. - Całoroczna kontrola Mateusza i postępowanie sądowe dowiodło, że Mateusz doskonale sobie radzi z młodszym rodzeństwem. Sąd nie miał żadnych wątpliwości, że najstarszy brat powinien zajmować się dziećmi. Według wywiadu środowiskowego jest wzorowym opiekunem rodziny - podkreśla Kwaśniewski. - Sprawa Mateusza to również modelowy przykład wzorcowo działającej opieki społecznej. Przecież on może być rodziną zastępczą dlatego, że ma doskonałą otulinę pomocy społecznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek i Benedykt XVI przyjęli Bartłomieja I

2018-05-26 15:03

st (KAI) / Watykan

Franciszek i jego poprzednik Benedykt XVI przyjęli duchowego zwierzchnika prawosławia, patriarchę Konstantynopola, Bartłomieja I. Rozmowa z papieżem w Pałacu Apostolskim w Watykanie trwała około dwudziestu pięciu minut. Przybył on do Rzymu, aby odwiedzić bazylikę Dwunastu Apostołów, oddać cześć przechowywanym tam relikwiom apostołów Filipa i Jakuba Młodszego oraz wziąć udział w międzynarodowej konferencji Fundacji Centesimus Annus pro Pontifice.

Massimo Finizio / pl.wikipedia.org

Podczas dzisiejszego spotkania Bartłomiej przekazał papieżowi pudełko czekoladek, obraz Madonny z Dzieciątkiem, ikonę świętego Franciszka i broszurę o patriarchacie. Papież ze swej strony ofiarował osobiście podpisaną adhortację „Gaudete et exsultate” oraz brązową reprodukcję Drzwi Świętych.

Podczas konferencji obchodzącej 25-lecie istnienia Papieskiej Fundacji Centisimus Annus Bartłomiej wygłosił wykład na temat: „Wspólny chrześcijański program działania na rzecz dobra wspólnego”. W trakcie swojego wystąpienia poinformował, że wczoraj wieczorem spotkał się również z papieżem-seniorem Benedyktem XVI.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem