Reklama

Krzeszów, 4 września 2010 r.

XI Diecezjalna Pielgrzymka Osób Niepełnospra wnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej przyznaje honorowe tytuły: „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych”. W tym roku Kapituła postanowiła przyznać ten zaszczytny tytuł następującym osobom oraz instytucjom.

HONOROWY TYTUŁ „PRZYJACIEL OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” ZA ROK 2010 OTRZYMUJĄ:
1. Jerzy Pokój,
przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego - od lat rozumie środowisko osób niepełnosprawnych. Zawsze otwarty i gotowy nieść pomoc. Jako przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego aktywnie wspiera podejmowane przez różne dolnośląskie instytucje, w tym także przez Caritas Diecezji Legnickiej inicjatywy związane z troską i służbą dla osób niepełnosprawnych. Na szczególne zauważenie zasługuje pomoc Pana Przewodniczącego w organizację II Kongresu Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej, który odbył się w ubiegłym roku w Legnicy.
2. Jarosław Humenny, starosta powiatu legnickiego - od wielu lat wspiera wszelkie inicjatywy podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych. Zawsze życzliwy, otwarty, dyspozycyjny i ofiarny. Od początku istnienia Diecezjalnego Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych chętnie pomaga przy organizowaniu różnych spotkań z tym środowiskiem. Nigdy nie odmówił pomocy!
3. Dolnośląski Cech Piekarzy i Cukierników we Wrocławiu - rozumiejąc potrzeby spotkań osób niepełnosprawnych, zawsze otacza życzliwością i bezinteresowną pomocą wszelkie inicjatywy podejmowane przez Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej. Nieodpłatnie przekazuje na rzecz uczestników spotkań (kilka tysięcy osób!) z udziałem niepełnosprawnych pieczywo, wypieki cukiernicze i środki materialne.
4. Zygmunt Rzucidło, przedsiębiorca z Legnicy - od wielu lat organizuje i koordynuje nieodpłatnie przekazywane dla kilku tysięcy osób pieczywo, wypieki cukiernicze i środki materialne. Często wielkodusznie z własnej inicjatywy ofiaruje gotowość pomocy osobom znajdującym się w potrzebie materialnej. Bez jego ofiarnej pomocy nie można byłoby podjąć organizacji spotkań integracyjno-formacyjnych dla tak dużego środowiska osób niepełnosprawnych.
5. Grażyna Pawlukiewicz-Rehlis, Jelenia Góra - od początku duszpasterstwa osób niepełnosprawnych diecezji legnickiej jest bardzo zaangażowana w codzienną pracę z niepełnosprawnymi. Pełniąc funkcję wiceprzewodniczącej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Jeleniej Góry, inicjowała, organizowała i koordynowała wiele spotkań integracyjno-społecznych na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. Bardzo ofiarna, dyspozycyjna i dyskretna w sposobie udzielanej pomocy. Za swoją służbę wobec innych osób otrzymała od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego „Złoty Krzyż Zasługi”, a także Złotą Odznakę Towarzystwa Walki z Kalectwem, Brązową i Srebrną Odznakę Honorową Polskiego Związku Niewidomych oraz statuetkę przyznawaną przez Fundację Unii Pomocy Niepełnosprawnym. Jej zaangażowanie i praca na rzecz środowiska inwalidów wzroku została uznana za wyjątkową w Polsce. W swoim środowisku uznawana jest za osobę niezwykle ciepłą, pełną miłości i wrażliwego serca na potrzeby innych, zwłaszcza niepełnosprawnych.
6. Małgorzata Klocek, zastępca dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej Caritas Diecezji Legnickiej - od lat związana ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, zwłaszcza w zakresie opieki medycznej. Chętnie włącza się w organizowane przez środowisko osób niepełnosprawnych spotkania integracyjno-kulturowe w parafiach legnickich. Jest autorką wielu projektów związanych z wydarzeniami o charakterze charytatywno-społecznym z udziałem osób niepełnosprawnych. Zawsze otwarta, dyspozycyjna i dyskretna w udzielaniu pomocy.
7. Ks. dziekan Bogdan Żygadło, proboszcz parafii pw. Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze - aktywnie włącza się w duszpasterstwo na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych ziemi jeleniogórskiej. Bardzo ofiarny, dyspozycyjny, otwarty na problemy tego środowiska. Podejmując współpracę z organizacjami samorządowymi i pozarządowymi, od wielu lat organizuje pomoc na rzecz rodzin wielodzietnych i niezamożnych. Od początku duszpasterstwa osób niepełnosprawnych służy pomocą w organizowaniu Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej do Krzeszowa. Dwukrotnie nominowany do tego tytułu.
8. Stanisław Zieleń, właściciel Firmy „Polfarmer” - od 10 lat aktywnie wspomaga organizację spotkań opłatkowych z udziałem osób niepełnosprawnych z Polski Niemiec i Czech, które corocznie odbywają się w Zgorzelcu. Osobiście przekazuje nieodpłatnie potrawy na stół wigilijny, do którego zasiada ponad 150 osób. Bardzo ofiarny i życzliwy osobom niepełnosprawnym.
9. Krystyna Raba z synem Jurkiem, Legnica - od lat związana ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Razem ze swoim niepełnosprawnym synem Jurkiem niezwykle aktywnie uczestniczy w organizacji wielu wydarzeń integracyjnych i charytatywnych środowiska legnickiego. Mówi się o niej, że posiada wrodzony talent służenia drugiemu człowiekowi. Bardzo otwarta, dyspozycyjna i ofiarna, pełna miłości i wrażliwości na potrzeby innych. Nigdy nie odmawia udzielenia pomocy.
10. Kazimierz Janczak, właściciel piekarni w Polkowicach - od wielu lat jest związany ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, chętnie włącza się w wszelkie organizowane przez to środowisko inicjatywy. Nieodpłatnie od lat przekazuje na rzecz uczestników spotkań integracyjno-kulturowych wypieki cukiernicze oraz pieczywo. Mówi się i nim, że jego hojność i otwartość jest bezgraniczna.
11. Telewizja DAMI w Jeleniej Górze - zespół redakcyjny od 10 lat bardzo aktywnie współpracuje ze środowiskiem osób niepełnosprawnych m.in. przez realizację audycji telewizyjnych, reportaży i programów publicystycznych związanych z problematyką tego środowiska. Dzięki audycjom telewizyjnym w znaczny sposób wzrosła świadomość społeczna dotycząca rożnych form aktywności niepełnosprawnych i osób zagrożonych społecznym wykluczeniem. Kamer telewizyjnych nie brakuje podczas wielu spotkań z udziałem osób niepełnosprawnych.
12. Ks. Krzysztof Krzyżanowski, proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Lubinie - od wielu lat sprawuje opiekę duszpasterską nad osobami niepełnosprawnymi w Lubinie. Każdego miesiąca prowadzi spotkania modlitewno-formacyjne dla tej grupy osób. Wrażliwy na ich biedę i potrzeby, ofiarny, dyspozycyjny, skromny, zawsze gotowy nieść pomoc. Aktywnie włącza się w pomoc duszpasterską wobec osób niepełnosprawnych: rekolekcje, dni skupienia, nabożeństwa. Jako proboszcz parafii udostępnia pomieszczenia na spotkania duszpasterskie i formacyjne. Nieodpłatnie użycza pomieszczeń parafialnych na ćwiczenia muzyczne dla Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej „Sursum Corda”.
Kapituła postanowiła przyznać - już po raz trzeci - honorowy tytuł „Super-Przyjaciela Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej”:
Joanna i Aleksandr Płotniccy z całą Rodziną
- od wielu lat bardzo mocno zaangażowani w pracę i duszpasterstwo na rzecz osób niepełnosprawnych. Nie szczędząc swojego czasu oraz prywatnych środków finansowych, przez wiele lat organizowali w Lubinie życie wielu osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza skazanym na wykluczenie społeczne. Od początku istnienia Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej - jako wspólnota rodzinna - niezwykle ofiarnie koordynowali i wspierali swoim doświadczeniem wiele inicjatyw o charakterze integracyjnym i społecznym. Dzięki staraniom państwa Płotnickich - zwłaszcza pani Joanny - udało się podjąć także wiele inicjatyw duszpasterskich. Należą do nich m.in. Droga Krzyżowa osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin i przyjaciół w kościele pw. św. Maksymiliana w Lubinie, także spotkania z osobami obłożnie chorymi w lubińskim hospicjum oraz akcje duszpasterskie w polkowickim Domu Dziecka.
W 2002 r. nominowani do nagrody TOTUS Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” za wszechstronną działalność na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo, za tworzenie dla nich atmosfery życia rodzinnego oraz dbałość o chrześcijańską duchowość osób niepełnosprawnych, Przyjaciele Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej - dzisiaj otrzymują tytuł szczególny, będący uhonorowaniem ich wieloletniej pracy na rzecz osób niepełnosprawnych.
Diecezja Legnicka oraz Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych, a także liczne środowiska zaangażowane w duszpasterstwo niepełnosprawnych pragną w ten sposób - przynajmniej w jakiejś części - podziękować za ich ofiarną i pełną poświęcenia pracę!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

[ TEMATY ]

„The Chosen”

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Poza repertuarowym wyświetlaniem w kinach, również społeczność ambasadorów serialu organizuje w całej Polsce pokazy grupowe, które nierzadko mają sale zajęte do ostatnich miejsc. W wielu miejscowościach można wybrać się na taki pokaz czy to do kina sieciowego, lokalnego czy domu kultury. Kina widząc ogromne zainteresowanie same wstawiają do repertuaru kolejne odcinki lub powtarzają wyświetlanie od 1 odcinka. Już pojawiają się pierwsze całodzienne maratony z 4. sezonem.

CZYTAJ DALEJ

Msza Krzyżma. W Chrystusie wzrastamy i przynosimy owoce

2024-03-28 13:30

Archikatedra lubelska

Kapłani są namaszczeni i posłani, aby głosić Chrystusa i dawać świadectwo Ewangelii słowem i życiem - powiedział abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00

[ TEMATY ]

kalwaria

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Kalwaria - Golgota

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję