Reklama

Jubileuszowe pielgrzymki z Radomia i Włocławka

2013-08-14 08:18

o. Stanisław Tomoń BPJG/ mś, es

Bożena Sztajner

Po godz. 15.00 pod jasnogórski Szczyt wmaszerowała 35. Piesza Pielgrzymka Diec. Radomskiej. W tym roku w jej szeregach przyszło 7 tys. 133 osób. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Wierzę”.

„Specyfika naszej pielgrzymki jest taka, że organizujemy ją w naszych parafiach, i teraz wracamy do parafii, wracamy po rekolekcjach w drodze, i chcemy, żeby owoce tych rekolekcji było widać właśnie w życiu parafii, bo tam się urzeczywistnia Kościół, a my jesteśmy Kościołem. I w tym roku jeszcze mocniej żeśmy odczuli, przez te trudne wydarzenia w naszym mieście, że musimy bronić wartości, musimy bronić Kościoła, musimy bronić krzyża, Ewangelii, że my jesteśmy świadkami wiary, i nikt nas w tym nie wyręczy” – mówi ks. Mirosław Kszczot, przewodnik pielgrzymki nawiązując do zdarzenia, jakie miało miejsce na Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu, gdzie niedawno ze ściany zdjęto krzyż. Tym właśnie krzyżem bp Henryk Tomasik podczas Mszy św. we Mstowie koło Częstochowy błogosławił uczestników 35. Pieszej Pielgrzymki.

„Jesteśmy wdzięczni policjantom, którzy włączyli się tak ofiarnie w pielgrzymkę, którzy zabezpieczali pielgrzymkę. Jesteśmy bardzo zobowiązani za ich trud. Naprawdę bardzo wiele z tych służb, i policja, i straż miejska, i straż pożarna, i służba więziennicza włączyły się w zabezpieczenie naszej pielgrzymki. Wiem, że wielu z nich czyniło to nie tylko z rozkazu, ale z potrzeby serca, bo wierzą w Boga – podkreśla ks. Mirosław Kszczot – I za nich też modliliśmy się, żeby mogli nie wstydzić się swojej wiary w miejscu pracy, żeby mogli tam, gdzie pracują, przyznać się do swojej wiary, i żeby nikt za to nie wyciągnął względem nich żadnych konsekwencji. I mamy nadzieję, że ta modlitwa przemieni również serca tych, którzy mają jakąś niechęć wobec ludzi, którzy wierzą, którzy chcą postępować w świetle zasad wiary”.

Reklama

Pielgrzymka utworzona jest z 5 kolumn: dwie radomskie, i po jednej ze Skarżyska-Kamiennej, Opoczna i Starachowic, a z kolei kolumny podzielone są na 45 grup. Pielgrzymka łączy się w całość w ostatnim dniu rano, we Mstowie koło Częstochowy, i wspólnie wchodzi na Jasną Górę. Nad całością czuwał ks. Mirosław Kszczot, a wspierało go 113 kapłanów, 51 kleryków, 11 sióstr zakonnych i 5 braci zakonnych.

W zalezności skąd wychodzą poszczególne grupy, pątnicy pokonują 200-270 km w czasie 8-10 dni. Diecezjan powitał bp Henryk Tomasik, biskup radomski. Do pieszej poielgrzymki dołączyło 60 rowerzystów i 50 biegaczy.

Jarosław Wojtuniak uczestniczył w 2. Pielgrzymce Biegowej, która swoją trasę pokonała w ciągu 3 dni. „Zaczynamy oczywiście Mszą św., a później ustawiamy się w sztafety, grupy, gdzie pełnimy obowiązkowe dyżury 15 minutowe i zmieniamy się co 15 minut na trasie biegu” – wyjaśnia pielgrzym.

W pielgrzymce uczestniczyli policjanci, przedstawiciele straży miejskiej, państwowej straży pożarnej, pracownicy więziennictwa, a wraz z nimi dyrektor więzienia oraz komendant straży miejskiej.

Ppłk Sławomir Grzyb, dyrektor Aresztu Śledczego w Radomiu pielgrzymował w grupie mundurowej: „To była inicjatywa komendanta miejskiego Policji w Radomiu – wyjaśnia - W zaszłym roku szliśmy pierwszy raz, w tym roku idzie nas dużo więcej. Mam nadzieję, że ta tradycja spowoduje, że będzie na coraz więcej szło w tej pielgrzymce”.

„Pielgrzymka dla mnie jest przede wszystkim trudem, który ponoszę w intencjach, w których idę. Te intencje dotyczą moich najbliższych i ten trud cały ofiaruję właśnie im – wyznaje Piotr Prokopczyk z grupy 12 A - kilka lat temu doznałem nawrócenia i zostałem pociągnięty przez tą formę rekolekcji, gdzie co roku moje serce się zmienia, i pociąga mnie, żebym z roku na rok gdzieś szedł i pielgrzymował dalej”.

Jak powiedział kapłan z grupy nr 5, całe te rekolekcje w drodze oparte były o słowo ‘wierzę’. „Widać, nawet tutaj, jak wchodzimy na Jasną Górę, że wcale ta wiara nie jest, zamknięta w kościele, taka martwa, nudna, zamknięta w czterech ścianach, ale ta wiara jest autentyczna, żywa i spontaniczna” – stwierdza kapłan.

„Pielgrzymka była bardzo trudna – wyznaje siostra z grupy nr 8 z parafii św. Teresy, która posługiwała w służbie medycznej - Pomagaliśmy pielgrzymom, mówiliśmy, jak się ubierać, co na głowę, jak się odżywiać w ciągu dnia, i przed wszystkim, żeby dużo napojów, dużo płynów uzupełniać w ciągu dnia, ale daliśmy radę. Ta pielgrzymka była jak każda bardzo bogata duchowo, a na owoce będziemy czekać cały rok”.

25. Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Diec. Włocławskiej zgromadziła 971 pątników, którym posługiwało 36 kapłanów, 22 kleryków i 7 sióstr zakonnych.

Pielgrzymka składała się z dwóch członów, pierwszy to Włocławek, drugi - Konin, Turek i Dzierżawy. W zależności od tego pielgrzymi w czasie 7-8 dni pokonali od 230 do 290 km. W pielgrzymce uczestniczyła tradycyjnie grupa niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich (17 osób), którym pomagali wolontariusze grupy „Caritas”.

Maszerowano pod hasłem: „Być solą ziemi”. Najmłodszy pątnik miał 1,5 roku, najstarszy 81 lat. Diecezjan w jasnogórskim sanktuarium powitał bp Wiesław Mering.

„Jubileusz to szczególna okazja, kiedy te wszystkie lata, które minęły, podsumowuje się – powiedział ks. Rafał Bogus, kierownik pielgrzymki - To szczególny czas, kiedy wspólnie razem odbywamy rekolekcje w drodze, modlimy się, wielbimy Boga, oddajemy mu cześć”.

„Pielgrzymka Włocławska to pielgrzymka radosna, bo od pierwszego dnia wyjścia do ostatniego mamy wielu dobrodziejów, którzy nas wspomagają robiąc kanapki, gotując zupę, czy tak jak dzisiaj mieliśmy nawet spaghetti – dodaje kapłan - Jestem bardzo zadowolony i dumny z moich pielgrzymów, z którymi razem kroczyliśmy na Jasną Górę, za radość, za każdy uśmiech”.

„Wszyscy, jak widzimy, we wspaniałej radości i z entuzjazmem dotarli do celu swojej pielgrzymki, by z tą wiarą, z tym entuzjazmem wrócić także do swoich domów i dawać świadectwo swojej wiary w Jezusa Chrystusa oraz w opiekę Naszej Matki” – powiedział ks. Marcin Olejniczak z Konina.

„Pielgrzymka to wspaniałe przeżycie, poznaje się dużo wspaniałych ludzi, przeżywa się wspaniałe chwile i naprawdę taka pielgrzymka zostaje w sercu do końca życia” – podkreśla Anna Cieślińska z grupy amarantowej.

Diecezjalnym duszpasterzem pielgrzymki był ks. Marek Molewski. „Na pielgrzymce było dużo czasu na modlitwę, centralnym punktem była Eucharystia, konferencje, dużo intencji o zdrowie w czasie modlitwy różańcowej – wylicza ks. Molewski – Myślę, że poprzez konferencje, przemyślenia mają świadomość tego, że mają być ‘solą ziemi’ tam, gdzie wrócą, czyli do swoich domów, do swoich parafii. Wiedzą, że nie idą tylko żeby przejść, ale że treści, które są przekazywane, które omadlają, to treści, które stają się też programem na dalsze życie” - mówi ks. Molewski.

Tagi:
Jasna Góra pielgrzymka

Nowa siedziba władz zakonu paulinów na Jasnej Górze

2019-03-21 16:49

it (KAI) / Częstochowa

Zakończył się kolejny etap prac remontowych i modernizacyjnych na Jasnej Górze wykonywanych w ramach projektu: „Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów – ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego”. 21 marca poświęcono tzw. Pokoje Królewskie, które odtąd stały się nową siedzibą generała paulinów i zarządu Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Zdzisław Sowiński

Tzw. Pokoje Królewskie powstały na planie litery „L” w 1644 r. jako miejsce zakwaterowania dostojników państwowych. Wynikało to z faktu, że reguła paulinów zabraniała wstępu nieduchownym na teren klasztoru. Parter zajmowała apteka, wspominana w I poł. XVII wieku, zreorganizowana i unowocześniona na początku XVIII w.

"Obecnie budynek ten stał się nową siedzibą Kurii Generalnej Zakonu Paulinów" – powiedział generał o. Arnold Chrapkowski. Podkreślił, że jest to wydarzenie bardzo ważne dla zakonu, bo przeznaczenie budynku dla zarządu gwarantuje stałą siedzibę władz na Jasnej Górze, do czego zobowiązują paulińskie konstytucje.

Centralnym miejscem domu generalnego, tak jak każdego domu zakonnego, jest kaplica z Najświętszym Sakramentem. W budynku znajdują się także: sekretariat Kurii Generalnej, archiwum i pokoje, w których mieszkają generał, definitorzy generalni oraz sale, które mogą być wykorzystywane na różne paulińskie spotkania.

Ze względu na historyczne znaczenie Pokoi Królewskich w odremontowanym budynku znajdują się także pomieszczenia wystawowe. "Chodzi o pierwszy poziom, nieobjęty klauzurą, która czasowo będzie dostępna dla pielgrzymów" - zauważył generał paulinów.

Zadanie dotyczące renowacji Pokoi Królewskich obejmowało remont konstrukcji więźby dachowej z wymianą pokrycia, odtworzenie facjatek, wymianę pokrycia dachowego oraz ocieplenie poddasza.

Projekty, w których ramach wciąż trwają różne remonty, m.in. wymieniana jest nawierzchnia na dziedzińcu przed Kaplicą Matki Bożej, są realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.

Data poświęcenia nowej siedziby Kurii Generalnej Zakonu Paulinów została wybrana ze względu na obecność wyższych przełożonych z różnych stron świata, którzy odbywali doroczne spotkanie paulińskich prowincjałów i przedstawicieli wspólnot zagranicznych. Prawie pół tysiąca mnichów pracuje w 70 placówkach. Nie ma ich tylko w Azji.

"Dzieliliśmy się doświadczeniami i wzbogacaliśmy wiedzę, by lepiej służyć w Zakonie i Kościołowi" - mówią paulini. O. Paweł Zawarczyński z prowincji niemieckiej podkreślił, że wielkim wyzwaniem dla wszystkich jest dziś troska o nowe powołania.

Podczas spotkania paulińscy przełożeni z generałem Zakonu na czele i zaproszonymi gośćmi rozmawiali m.in. o internecie jako narzędziu ewangelizacji oraz o duszpasterstwie młodych w kontekście Światowych Dni Młodzieży w Panamie i ubiegłorocznego Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Brońmy życia!

2019-03-22 16:40

Łukasz Krzysztofka

Nie damy się zastraszyć. Od tego nieprawomocnego wyroku sądu będziemy się odwoływać. Nie powstrzyma nas to od mówienia i pokazywania prawdy o aborcji – mówił w czasie konferencji prasowej pod Sejmem Mariusz Dzierżawski, prezes Fundacji Pro-Prawo do Życia.

Łukasz Krysztofka/Niedziela

Przedwczoraj Sąd Rejonowy we Wrocławiu ukarał Mariusza Dzierżawskiego grzywną w wysokości 5 tys. zł za powieszenie billboardu pokazującego szczątki zabitego w skutek aborcji dziecka. Prezes został skazany za umieszczanie nieprzyzwoitych rysunków w miejscu publicznym oraz za wywoływanie zgorszenia. Grzywna w tej wysokości to maksymalny wymiar kary za takie wykroczenia. Sąd nakazał też Dzierżawskiemu publikację wyroku na stronie fundacji. Wobec prezesa Fundacji Pro-Prawo do Życia również za pokazywanie prawdy o aborcji prywatny akr oskarżenia wytoczył niewielki warszawski Szpital Bielański, w którym rocznie zabija się tyle nienarodzonych dzieci, ile we wszystkich szpitalach województwa śląskiego.

Wyrok Sądu Rejonowego we Wrocławiu jest odosobniony z punktu widzenia analizy orzecznictwa sądów powszechnych – zauważa mec. Bartosz Lewandowski, dyrektor Centrum Interwencji Procesowej „Ordo Iuris”, który broni działaczy pro-life w toku postępowań, wszczętych wskutek prezentowana prawdy o aborcji. – Z tej analizy wynika wprost, że absolutnie wszystkie postępowania zakończyły się umorzeniem, albo w ogóle odmową wszczęcia, bądź uniewinnieniem działaczy pro-life – mówi mec. Lewandowski, przytaczając przykłady trzech postępowań zakończonych uznaniem winy, które to wyroki zostały następnie zmienione wyrokami sądów okręgowych w postępowaniu odwoławczym i działacze pro-life zostali uniewinnieni. Sprawy toczyły się w Sądzie Rejonowym w Bartoszycach, w Sądzie Rejonowym w Kielcach i w Sądzie Rejonowym w Opolu. - Sądy wyższej instancji absolutnie nie miały żadnych wątpliwości co do tego, że działanie Fundacji Pro-Prawo do Życia i działaczy pro-life mieści się w ramach wolności wyrażania poglądów, jest chronione zarówno Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, jak i Europejską Konwencją Praw Człowieka – podkreśla mec. Lewandowski.

Odnosząc się do wczorajszej konferencji lewicowej partii Razem we Wrocławiu, na której jej działacze bardzo cieszyli się z wyroku na Dzierżawskiego, prezes Fundacji Pro-Prawo do Życia zaznaczył, że nie wspomnieli oni ani jednym słowem, że pięćdziesiąt innych wyroków w podobnych sprawach zakończyło się uniewinnieniami lub umorzeniami. - Wczorajsza konferencja we Wrocławiu pokazuje, że ta nagonka policyjno-sądowa, którą organizuje partia Razem ma charakter polityczny. Sędzia, który prowadził tę sprawę, uniemożliwił zadanie pytań o motywację oskarżycieli posiłkowych, wskutek czego na rozprawie nie mogliśmy dowiedzieć się, że to są działacze partii proaborcyjnej. Dowiedzieliśmy się tego z konferencji prasowej. Ten wyrok jest też niepokojący z powodu tego, że pokazuje, iż niektórzy sędziowie – na szczęście rzadko – mają skłonność do tego, żeby opowiadać się po lewicowej i aborcyjnej stronie debaty politycznej – podkreślał Dzierżawski, zapowiadając, że na stronie stopaborcji.pl będą codziennie publikowane wyroki uniewinniające lub umarzające sprawy przeciwko wolontariuszom pro-life z podaniem uzasadnienia.

- Ufam, że Sąd Okręgowy we Wrocławiu, który już wielokrotnie podzielał nasze zapatrywanie dotyczące braku odpowiedzialności karnej za prezentowanie prawdy o aborcji, utrzyma tę linię orzeczniczą i zmieni wyrok, uniewinniając pana Mariusza Dzierżawskiego – powiedział mec. Lewandowski.

Już niedługo – w Narodowy Dzień Życia 24 marca każdy z nas będzie mógł wyrazić swoje poparcie dla ochrony życia poczętego oraz sprzeciwić się agresywnej kampanii LGBT w szkołach. O godz. 13.30 na pl. Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia, który przejdzie na pl. Trzech Krzyży. Zaproszeni do udziału są młodsi i starsi, rodziny z dziećmi i wszyscy, którzy gotowi są bronić chrześcijańskich wartości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

25-lecie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

2019-03-23 10:56

ks. sk / Katowice (KAI)

Mszą pod przewodnictwem metropolity katowickiego rozpoczęły się w Katowicach obchody 25-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. W homilii abp Wiktor Skworc zachęcał do trwania w Bogu, który jest Miłością.

Life Mental Health / Foter / CC BY

Komentując Ewangelię o synu marnotrawnym abp Skworc podkreślił, że „właściwością Boga jest miłość”. – Dlatego w ewangelicznej przypowieści wybrzmiewa pierwsze i najważniejsze przykazanie: będziesz miłował. To nasze, wasze powołanie i zadanie - mówił metropolita katowicki.

– Miłować każdego bez wyjątku to zadanie, które dotyczy w sposób szczególny was, którzy z powołania wybraliście zawód niejako z natury swej służący człowiekowi – zauważył abp Skworc. przytoczył też sformułowanie z „Preambuły” Statutu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, w której znajduje się zdanie: "Przyrzekamy otoczyć serdeczną troską każdego człowieka od chwili jego poczęcia aż do naturalnej śmierci".

Arcybiskup odniósł się także do Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorych. Za papieżem Franciszkiem przypomniał, że postawa bezinteresowności jest „przeciwieństwem wyzysku, niezwracającego uwagi na ludzką godność”.

– Wobec łatwo zauważalnych tendencji do komercjalizacji służby zdrowia, patrzenia na pacjenta przez pryzmat wykonania procedury i pieniądza oraz tendencji do zapominania o chorym jako o człowieku, istnieje potrzeba promowania – razem z papieżem Franciszkiem – kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia szerzącego się kultu zysku i odrzucenia – mówił abp Skworc.

Hierarcha podziękował również lekarzom za reagowanie na bieżące sprawy. – Niedawno (…) w oświadczeniu przeciw warszawskiej „Deklaracji LGBT+” żądaliście anulowania jej jako programu szkodliwego, groźnego dla zdrowia i życia dzieci - przypomniał abp Skworc.

Podczas Eucharystii metropolita katowicki pobłogosławił także sztandar Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Przedstawia on wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, gdyż to właśnie na Jasnej Górze zostało zainicjowane Stowarzyszenie. Z drugiej strony sztandaru umieszczono wizerunek patrona lekarzy, św. Łukasza.

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich powstało w 1994. Jako cel stawia sobie promowanie wartości chrześcijańskich w środowisku medycznym oraz nauczania Kościoła katolickiego w zakresie bioetyki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem