Reklama

20 lat misji w Gwatemali

Ks. Janusz Sądel
Edycja rzeszowska 50/2011

W bieżącym roku minęło 20 lat pracy misyjnej kapłanów diecezji rzeszowskiej w Gwatemali. Z tej okazji naszych misjonarzy oraz parafie przez nich prowadzone odwiedził bp Edward Białogłowski wraz z delegacją

Początki pracy polskich misjonarzy w Gwatemali sięgają 1990 r.,kiedy jeszcze nie było diecezji rzeszowskiej. Pierwszych misjonarzy na prośbę bp. Fernando Claudio Gamalero Gonzaleza, ówczesnego administratora apostolskiego prałatury apostolskiej w Escuintla, wysłał abp Ignacy Tokarczuk. 28 lipca 1994 r. prałatura Apostolska w Escuintla została podniesiona do diecezji, a bp Gamalero został jej pierwszym biskupem. Od 2001 r. koadiutorem tej diecezji został bp Victor Hugo Palma Paul, ze względu na ciężką chorobę bp. Gamalero. Po jego śmierci w 2004 r. biskupem tej diecezji jest bp Victor Hugo Palma. Diecezja Escuintla ma dziś 4,384 km2. Mieszka tam około 685 tys. mieszkańców, z czego większość to katolicy. Jest 18 parafii, 23 księży, 35 sióstr zakonnych.
Pierwszymi misjonarzami w Gwatemali byli ks. Tadeusz Polak i ks. Jan Ziemniak. Rozpoczęli oni prace w parafii Tiquisate, na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Parafia była rozległa, bo oprócz miasteczka do parafii należało kilkadziesiąt wiosek. W 1993 r. po rocznym kursie przygotowawczym w Warszawie, do Gwatemali wyjechali kolejni misjonarze: ks. Leszek Wacławik i ks. Ryszard Stradomski. Ks. Leszek Wacławik podjął pracę z ks. Janem Ziemniakiem w Tiquisate, zaś ks. Tadeusz Polak rozpoczął pracę w parafii Nueva Concepcion, gdzie pracował 8 lat. Do niego dołączył ks. Ryszard Stradomski, który potem został proboszczem w Gomerze. Ostatnie lata swej posługi misyjnej w Gwatemali spędził w parafii Tiquisate.
Ks. Jan Ziemniak po 5 latach przeszedł do sąsiedniej diecezji Solola, położnej nieco wyżej, gdzie klimat jest nieco łagodniejszy. Parafie w Tiquisate objął ks. Leszek Wacławik. W 1996 r. do Gwatemali przybyli kolejni misjonarze, ks. Józef Głąbiński i ks. Jerzy Krzywda.
Ks. Józef Głabiński i ksiądz Jerzy pracowali razem w diecezji Sololá. Ks. Jerzy Krzywda pojechał do diecezji Solola, gdzie w górach, u podnóża wulkanów, objął opieką duszpasterską parafię San Miguel Pochuta. Pracował tam 6 lat, niestety, ze względy na nabytą ciążką chorobę, musiał opuścić tę parafię i obecnie pracuje wśród emigrantów w Teksasie. Ksiądz Józef przeszedł do wikariatu apostolskiego Isabal razem z ks. Janem Ziemniakiem, gdzie pracowali w latach 1997-2000. W roku 2000 ks. Jan podjął pracę w diecezji Santa Rosa (2000-02). Ks. Józef zaś przeszedł do Tiquisate w 2000 r.
W 2001 r. do Gwatemali przybył ks. Sławomir Ziobro, który podjął pracę w Tiquisate, a w 2005 r. przybył do Tiquisate ks. Roman Czenczek, który pracował do roku 2010. Jego pracę misyjną przerwała ciężka choroba, i musiał wracać do kraju, gdzie przechodzi rekonwalescencję. W 2007 r. dołączyli jeszcze dwaj misjonarze: ks. Tomasz Godlewski, pracował w Tiquisate (2007-10) i w Nueva Concepcion (2010-11) oraz ks. Dariusz Drozd, pracujący obecnie, od 2007 r., w parafii San Vincetne Pacaya, u stóp wulkanu Pacaya, niedaleko stolicy kraju. W diecezji Escuintla pracuje także dwóch księży z archidiecezji przemyskiej: ks. Wiesław Groszek i ks. Andrzej Barański, pochodzący ze Słociny.
Nie wszyscy misjonarze mogli pracować dłużej w Gwatemali. Gorący klimat i choroby sprawiają, że po kilku latach pracy misjonarze nasi muszą opuszczać ten piękny kraj. Obecnie więc w Gwatemali pracuje 4 naszych misjonarzy: ks. Sławomir Ziobro, ks. Tomasz Godlewski, ks. Józef Głąbiński i ks. Dariusz Drozd. Od Adwentu br. ks. Sławomir Ziobro i ks. Tomasz Godlewski podejmą prace duszpasterską w Wikariacie Apostolskim El Peten na północy Gwatemali, przy granicy z Meksykiem, w dżungli, wśród bardzo ubogich plemion indiańskich, w bardzo trudnych warunkach.
11 listopada br. w Święto Niepodległości Polski, bp Edward Białogłowski z udziałem wszystkich naszych misjonarzy, celebrował uroczystą Mszę św. w parafii Tiquisate, gdzie rozpoczęła się polska misja i polscy misjonarze nieprzerwanie obsługują te parafię. Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność naszym misjonarzom za ich piękną, pełną poświęcenia i zaangażowania pracę misyjną. Modlił się także o liczne powołania miejscowe do kapłaństwa i życia zakonnego, a także i o powołania misyjne z Polski.

c.d.n.

Narodowy Dzień Życia

2018-03-24 09:53

BP KEP / Warszawa (KAI)

W sobotę, 24 marca, w całej Polsce obchodzimy uchwalony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku Narodowy Dzień Życia. To okazja do refleksji nad odpowiedzialnością za ochronę życia i do budowania szacunku dla życia.

Sondem/fotolia.com

Narodowy Dzień Życia zgodnie z uchwałą Sejmu RP z 27 sierpnia 2004 roku „powinien stać się okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.

W ramach obchodów Narodowego Dnia Życia w Warszawie 21 marca. miał miejsce m.in. Narodowy Kongres Rodziny pod hasłem „Niepodległa, Rodzinna”. Tradycyjnie wręczone zostały również „Tulipany Życia” – nagrody przyznawane zasłużonym dla wspierania rodziny i wartości związanych z życiem rodzinnym.

Kościół katolicki od zawsze promuje życie i podkreśla wartość rodziny. Świadczą o tym chociażby wypowiedzi Ojca Świętego Franciszka. Już w swojej pierwszej adhortacji „Evangelii Gaudium” podkreślał on, że „obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka” (n. 213). W adhortacji Amoris laetitia zachęcał zaś wszystkie rodziny, aby z radością przyjmowały dar życia, aby rodzina była miejscem, gdzie każde ludzkie życie jest otoczone szacunkiem i miłością.

Obchodzony w Polsce Narodowy Dzień Życia jest zachętą do działań służących wsparciu i ochronie życia. Tuż po Narodowym Dniu Życia, 25 marca, w Kościele obchodzona jest zwykle uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia. W tym roku ze względu na fakt, że uroczystość nie może przypadać ani w niedzielę, ani w Wielkim Tygodniu, ani też w Oktawie Wielkanocy, została ona przeniesiona na poniedziałek, 9 kwietnia. Wtedy będzie obchodzony również Dzień Świętości Życia. Z tej okazji ulicami wielu miast przejdą Marsze dla Życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Czaja do młodych

2018-03-24 20:48

hh / Opole (KAI)

„Drodzy moi młodzi przyjaciele, zróbcie wszystko, aby jak Maryja przyjąć Bożą wolę, wezwanie i powołanie” – powiedział bp Andrzej Czaja w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu podczas diecezjalnych obchodów 33. Światowego Dnia Młodzieży. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Nie bój się”.

diecezja.opole.pl

Jako ideał realizowania Bożej woli, opolski biskup wskazał Maryję, która mężnie i odważnie przyjęła, a najpierw jeszcze rozeznała, czego od Niej oczekuje Bóg. „To na Nią wskazuje nam papież jako na wspaniałe natchnienie, przykład rozeznawania i podjęcia woli Bożej. Trudno o lepszy przykład” – przyznał.

Papież w orędziu na 33. Światowy Dzień Młodzieży napisał, że dla wiary zagrożeniem nie jest tylko niewiara, ale też lęk, strach, obawa. „Arcykapłani, faryzeusze, cały Sanhedryn dużo gorzej się zachowali niż Herod po narodzinach Jezusa. Ten przywołał mędrców, aby szukali w księgach informacji o nowo narodzonym Królu” – zaznaczył bp Czaja.

„Świat – mówił kaznodzieja – jest na tyle w sobie próżny, pewny siebie, że będzie nas skłaniał do tego, byśmy po swojemu rozeznawali, zostawiając Boga. Nad tym jeszcze czuwają moce ciemności, żebyśmy tylko nie spojrzeli w stronę nieba, czego Bóg oczekuje. A Boży projekt oznacza dla mnie drogę do szczęścia. Na różne sposoby jesteśmy odwodzeni od tego, żeby nie rozeznawać w codzienności, co jest wolą Bożą. I tak jesteśmy coraz bardziej przemądrzali” – stwierdził.

Według hierarchy, podpowiedzią w rozeznawaniu woli Bożej mogą być mądrzy ludzie o otwartej tożsamości, a szczególną pomocą są kapłani. „Niestety jest coraz więcej rozeznawania światowego. Papież Franciszek przestrzega przed duchową światowością. Nie zeświecczenie duchowości, ale sakralizacja tego, co światowe. Ze »światowego« czyni się religię. W zdobyczach świata widzi się boga” – przytoczył słowa papieża opolski ordynariusz.

Ponadto, zdaniem biskupa, nieodzowną w rozeznawaniu Bożego projektu na nasze życie, Bożej woli i tego, co mamy czynić w codzienności, jest wyciszenie, chwile modlitwy i trwania przed Panem. Ważne jest również zaufanie Kościołowi i zwierzchnikom, biskupom i kapłanom.

„Synod – mówił bp Czaja – który jest przed nami, to wielka szansa dla nas wszystkich. I dla Kościoła, żeby znalazł jak najlepsze ścieżki docierania do was młodych i dla was, byście powiedzieli Kościołowi, czego oczekujecie, abyście podpowiedzieli, jak wam lepiej służyć”- dodał.

Kaznodzieja podkreślił, że Bóg oczekuje od nas przede wszystkim wierności i posłuszeństwa w przymierzu zawartym na chrzcie, a przypieczętowanym krwią Chrystusa. „Nie żyjcie po swojemu, nie żyjcie jak mówi świat. Otwórzcie się na Innego – na Boga samego, na Jego Kościół i pasterzy. Ale też sami podejmijcie trud trwania przed Panem na modlitwie, wsłuchując się w Boże słowo” – prosił.

Opolski biskup wyjaśnił, że to dzięki temu, że Bóg wspomagał Jezusa, On też mógł wypełnić do końca wolę Bożą, która bywa trudna i oznacza nieraz wielki krzyż, ale zawsze jest z myślą o naszym dobru i szczęściu.

„Jesteśmy w stanie udźwignąć największy krzyż, bo Pan wspomaga. Nie stoi z boku i nie patrzy jak sobie poradzimy. Pan wspomaga tych, którzy jak Maryja rozeznawszy wolę Bożą, starają się ją z całą ufnością w sercu podjąć i wypełnić. I tego wam życzę, byście umieli rozpoznać powołanie swoje, a także rozpoznawać w całym życiu swoim, czego Bóg od was pragnie, a wtedy dusza będzie doznawać pokoju i spełnią się słowa Jezusowe, że żyć z Nim będziemy na wieki” – zakończył.

Podczas spotkania Bp Andrzej Czaja wręczył delegacjom z każdej parafii symboliczną świecę, która będzie towarzyszyć parafialnym inicjatywom młodzieżowym, zwłaszcza związanym ze zbliżającym się Synodem Biskupów na temat „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem