Reklama

Razem można wiele

Niedziela częstochowska 17/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna CichobŁazińska: - Otaczająca nas rzeczywistość społeczna nie sprzyja społecznym postawom. Trudności dnia codziennego, przygnębiające informacje przekazywane nam przez środki masowego przekazu powodują, że coraz mniej ludzi angażuje się w dzieła społeczne, coraz bardziej powszechne są apatia i brak nadziei. Postawa: "i tak nie warto, nie mam na to wpływu" staje się normą. Są jednak wśród nas ludzie, którzy cząstkę siebie oddają innym, którzy uczestnicząc w życiu społecznym, tworzą je i zmieniają. Do takich zapewne należą ci, którzy złożyli akces do Akcji Katolickiej.

Konrad Głębocki: - Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Jest tu miejsce na modlitwę, formację, działalność społeczną i charytatywną. Jak w każdym stowarzyszeniu, część osób jest bardziej aktywnych społecznie niż inne, ale każdy, kto przyszedł do stowarzyszenia, ma świadomość, że nie można stać z boku, przyglądać się i krytykować. "Nikomu nie godzi się trwać w bezczynności" - powiedział Ojciec Święty - te słowa są dla nas drogowskazem. Wśród członków Akcji Katolickiej są radni, przedsiębiorcy, emeryci i renciści, nauczyciele, pracownicy naukowi, rolnicy, ludzie różnych profesji i zainteresowań, łączy ich jedno: potrzeba własnego rozwoju, chęć służenia innym i potrzeba wpływu na otaczającą rzeczywistość. Ta obywatelska postawa wśród katolików jest szczególnie cenna, gdyż nic tak nie oddziałuje na otoczenie, jak osobiste świadectwo.

- Jakie obszary życia społecznego obejmuje swym zasięgiem Akcja Katolicka?

- Szczególne miejsce w działalności Akcji Katolickiej zajmują działania na rzecz dzieci i młodzieży. Parafialne oddziały Akcji Katolickiej mają wiele własnych cennych inicjatyw - świetlice, turnieje, wycieczki, kolonie i zimowiska, pielgrzymki, pomoc w nauce, kursy obsługi komputera czy gry na instrumentach muzycznych itp. Podobne działania, ale o charakterze ogólnodiecezjalnym, podejmuje Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej (DIAK). Warto tu wspomnieć zimowiska i kolonie Akcji Katolickiej organizowane przez Zdzisława Całusa, wiceprezesa w naszym Zarządzie, w których w ostatnim roku uczestniczyło 603 dzieci z archidiecezji, w tym 129 bezpłatnie. Dla 12 dzieci z Litwy również udało się zorganizować bezpłatny wypoczynek.

Z uwagi na fakt, że sport ma ogromne znaczenie w rozwoju młodego człowieka, DIAK we współpracy z oddziałami parafialnymi, szkołami i gminami organizuje archidiecezjalne turnieje piłki nożnej, tenisa stołowego, szachowe, parafiady.

W każdej parafii znajdują się rodziny i osoby potrzebujące szczególnej pomocy. W naszym imieniu pani Halina Adamicka koordynuje działania charytatywne, współpracując przy tym z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Bankiem Żywności i Wyższym Seminarium Duchownym, które w odpowiedzi na olbrzymie potrzeby najuboższych naszego miasta przekazało DIAK kilka ton ziemniaków, rozdysponowanych między ubogich w różnych parafiach. W działaniach charytatywnych współpracujemy także z Unią Laikatu Katolickiego i Ligą Miejską.

Muszę w tym miejscu wspomnieć i podziękować ks. inf. Ireneuszowi Skubisiowi i Niedzieli za wsparcie wielu inicjatyw Akcji Katolickiej. Niedziela i jej Redaktor Naczelny od początku towarzyszą działalności Akcji Katolickiej naszej archidiecezji.

Wiele osób, nawet tych wykształconych, ma problemy z poruszaniem się po instytucjach. Podania, kwestionariusze, ankiety, przepisy, paragrafy - to język trudny i niezrozumiały. Aby pomóc w tej skomplikowanej dziedzinie, Akcja Katolicka dzięki staraniom Stanisława Korzonka zorganizowała poradnictwo prawne z siedzibą przy parafii św. Jakuba w Częstochowie, tam również ma swoje miejsce poradnictwo psychologiczne prowadzone przez nasze stowarzyszenie.

- Każde stowarzyszenie katolickie dba o rozwój duchowy i formację swoich członków. Jak to wygląda w Akcji Katolickiej naszej archidiecezji?

- Trzeba wyraźnie podkreślić, że u podstaw każdego naszego działania stoi modlitwa i cierpliwe formowanie siebie. Każdy POAK realizuje w tym zakresie swój własny program, my także na poziomie diecezjalnym podejmujemy różne inicjatywy. Abp Stanisław Nowak powołał Studium Katolickiej Nauki Społecznej, prowadzone przy Instytucie Teologicznym. Obecnie uczestniczy w jego zajęciach 80 członków AK. W ubiegłym roku w rekolekcjach organizowanych dla Akcji Katolickiej w "Świętej Puszczy" wzięło udział 70 osób. Zarząd popularyzuje organizowaną przez parafialne oddziały adorację Najświętszego Sakramentu - "Godzinę Świętą", prowadzoną w pierwsze czwartki miesiąca. Zarząd jest również inicjatorem i organizatorem modlitw w intencji świętości Częstochowy i regionu, które odbywają się w każdy 13. dzień miesiąca w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Przy okazji gorąco zapraszam do udziału w tych modlitwach wszystkich mieszkańców Częstochowy i całej archidiecezji.

- Czy częstochowska Akcja Katolicka nawiązuje kontakty z instytucjami pozadiecezjalnymi, czy ogranicza się tylko do własnego " podwórka"?

- Akcja Katolicka naszej archidiecezji powołana została dekretem abp. Stanisława Nowaka w 1995 r. Jako stowarzyszenie katolików świeckich, jesteśmy samodzielni, stanowiąc jednak cząstkę organizmu Kościoła w Polsce, współpracujemy z Krajowym Instytutem Akcji Katolickiej i innymi instytucjami, także poza granicami kraju. Przedstawiciele DIAK uczestniczą w posiedzeniach Krajowego Instytutu, a na I Kongresie Akcji Katolickiej naszą archidiecezję reprezentowała 20-osobowa delegacja. W ostatnim dniu Kongresu przybyła do Poznania 80-osobowa grupa członków Akcji Katolickiej naszej archidiecezji z jej asystentem kościelnym - ks. Jarosławem Sroką. Jako prezes Akcji Katolickiej naszej archidiecezji, biorę udział w spotkaniach Rady Ruchów i Stowarzyszeń Archidiecezji Częstochowskiej. Nasi członkowie reprezentują Akcję Katolicką na uroczystościach kościelnych i patriotycznych.

Miałem również zaszczyt reprezentować naszą Akcję na spotkaniu przedstawicieli 17 parafii londyńskich. Byli tam obecni także członkowie zarządu Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej w Londynie. W trzy miesiące później gościliśmy ich w Polsce przy okazji Kongresu Polonii. W ubiegłym roku w Częstochowie gościliśmy również 30-osobową grupę Włochów, którzy uczestniczyli m.in. w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę i mieszkali u rodzin naszych członków. W tym roku Włosi będą nas gościć u siebie. W ten sposób nawiązują się przyjaźnie, szczególnie cenne, że dotykają osób młodych.

- Dla Czytelników ważna jest statystyka, czy mógłby Pan podać liczby osób i parafii zaangażowanych w działalność Akcji Katolickiej?

- W naszej archidiecezji zarejestrowane są 103 parafialne oddziały, które skupiają ponad 2000 członków. Każdy POAK ma swojego asystenta kościelnego - kapłana. Asystentem kościelnym Akcji diecezjalnej jest ks. kan. Jarosław Sroka, któremu należą się szczególne podziękowania za bezpośrednie prowadzenie wielu naszych działań. Jako zarząd diecezjalny staramy się także, w miarę naszych możliwości, odwiedzać parafialne oddziały na terenie całej diecezji. Informacje o naszej działalności prezentujemy na antenie Radia "Fiat" poprzez czwartkową audycję wieczorną oraz na łamach zawsze wspierającej nas Niedzieli. Zdajemy sobie sprawę z tego, że prócz naszych członków jest także wiele innych osób, które okazjonalnie wspierają nasze działania, nie należąc formalnie do naszego stowarzyszenia. Wszystkim naszym członkom i osobom wspierającym serdecznie dziękuję. Życzę sobie i wszystkim, którym leży na sercu rozwój naszej organizacji, byśmy nieustannie odnawiali w sobie chęć służenia innym bez względu na doraźne powodzenie naszych działań. Pamiętajmy też, że jesteśmy sługami nieużytecznymi, a cała nasza energia i wszystkie dobre czyny są zawsze przede wszystkim dziełem Boga.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Pierwsza błogosławiona z Facebooka? Od 10 maja Helena Kmieć służebnicą Bożą

2024-04-22 14:01

[ TEMATY ]

święci

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

Dziś miałaby 33 lata - wiek chrystusowy. Teraz, siedem lat po tragicznej śmierci, jest kandydatką na ołtarze. Helena Kmieć, misjonarka świecka archidiecezji krakowskiej, będzie od 10 maja nosić tytuł służebnicy Bożej. Tego dnia ruszy bowiem jej proces beatyfikacyjny.

„W jednym z podań o wyjazd misyjny Helena napisała, że otrzymała Łaskę Bożą - czyli 5 razy D, Dar Darmo Dany Do Dawania, i że musi się tym darem dzielić” - wspomina w rozmowie z Radiem Watykańskim postulator, o. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję