Reklama

Pielgrzymka do Ojca Pio

Parafialny alfabet „Niedzieli” - Kłodzko

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Julia A. Lewandowska
Edycja świdnicka 16/2012

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku ma już 30 lat. Mimo że jest młoda wiekiem, posiada bogatą historię. Od 2 lat wspólnotą opiekuje się ks. kan. Julian Rafałko, proboszcz parafii i zarazem dziekan dekanatu Kłodzko.

Z inicjatywą wybudowania kościoła wystąpili mieszkańcy ul. Rodzinnej, przy której powstało nowe osiedle. Taką potrzebę zauważył także jezuita ks. Bronisław Jeleń, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku. Dotychczasowe okoliczne parafie okazały się niewystarczające, a liczba ludności miasta wciąż wzrastała. Ks. Jeleń patronował sprawie, ale budowę nowego kłodzkiego kościoła zlecono ks. Ryszardowi Dominikowi. 14 września 1981 r. - w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - na placu przeznaczonym pod budowę kościoła, tuż przy krzyżu odprawiono pierwszą Mszę św. Później niedaleko krzyża stanęła szopa pełniąca początkowo funkcję kaplicy. Projektem kościoła zajął się architekt mgr inż. Andrzej Weber. Ks. Ryszard Dominik spotkał się z nim w sprawie projektu 31 lipca 1981 r. Mimo groźby utraty prawa do wykonywania zawodu, architekt podjął się tego zadania. A były to czasy niełatwe. Pan Weber zaprojektował zespół katechetyczny z kaplicą, budynki mieszkalne i kościół. Zajmował się tym przedsięwzięciem do 1994 r. Po jego śmierci projekt autoryzował mgr inż. Andrzej Sankowski. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu parafian kaplica, której budowa rozpoczęła się 15 maja, już 15 grudnia 1982 r. była zadaszona. W trakcie budowy erygowano parafię. Blok katechetyczny zaczęto budować rok później w marcu, a od września odbywały się tam już lekcje religii. W latach 1984-88 wybudowano obiekty administracyjno-mieszkalne. W 1997 r. rozpoczęto budowę kościoła, który otrzymał tytuł „Wotum Jubileuszu 2000-lecia Narodzin Pana Jezusa”, nadany przez kard. Henryka Gulbinowicza na prośbę księdza proboszcza. Kościół w stanie surowym został poświęcony w czasie pierwszej Mszy św. odprawionej przez Księdza Kardynała 24 grudnia 2000 r. Konsekracja kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego miała miejsce 14 października 2003 r., której dokonał kard. Gulbinowicz. Dzięki ofiarności ludzi udało się wybudować i wyposażyć świątynię. Do darów należy m.in. obraz Matki Bożej Częstochowskiej ufundowany przez kobiety. Obraz został poświęcony 20 sierpnia 1983 r. na Jasnej Górze podczas pielgrzymki parafialnej. Umieszczono go w kaplicy im. Matki Boskiej Częstochowskiej.
W kościele znajdują się ograny, które parafia posiada dzięki Towarzystwu Przyjaciół Ziemi Kłodzkiej. Towarzystwo za sumę 40 tys. zł pozyskało organy z kościoła św. Piotra we Frankfurcie nad Menem, wyświadczając protestantom przysługę, ponieważ demontaż instrumentu był kosztowny, a tamtejsza wspólnota postanowiła oddać kościół miastu w planach zamienienia go na centrum kultury chrześcijańskiej. Organy zostały wymontowane w ciągu czterech dni i już w lipcu 2003 r. przyjechały do Kłodzka, ale wymagały renowacji i przebudowy. W 2003 r. wykonano dla parafii 3 dzwony, zamówione w Przemyślu u państwa Felczyńskich, ze złomu zebranego przez księdza proboszcza. Pierwszy dzwon nosi imię Jan Paweł II, drugi - św. Wojciech, trzeci został poświęcony Matce Bożej Częstochowskiej. Początkowo, gdy kościół jeszcze nie istniał, dzwony były zamontowane na specjalnej konstrukcji.
W kościele znajduje się kaplica całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Codziennie po porannej Mszy św. wystawiany jest Najświętszy Sakrament, który można adorować do godzin wieczornych. Na terenie parafii znajduje się kaplica mszalna pw. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku-Zagórzu, która została wybudowana pod koniec XVIII wieku w stylu późnego baroku.
W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego działają: Rada Parafialna, Żywy Różaniec - w tym jedna róża nauczycieli i katechetów, Parafialny Zespół Caritas, Służba Liturgiczna Ołtarza oraz schola dziecięca. - Bardzo prężnie działa duszpasterstwo młodzieży „TRATWA”, założone dwa lata temu przez ks. Arkadiusza Raczyńskiego - mówi ks. proboszcz Julian Rafałko. - Róża nauczycieli i katechetów stanowi zalążek duszpasterstwa nauczycieli - spotykam się z nimi w pierwsze piątki miesiąca po wieczornej Mszy św. na zmianę tajemnic, modlitwę i rozmowy duszpastersko-formacyjne.
Ks. proboszczowi Julianowi Rafałko pomagają w pracy duszpasterskiej księża wikariusze - ks. Arkadiusz Raczyński i ks. Sebastian Olszewski. Oni również zajmują się katechizacją młodzieży w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. prof. Wacława Żenczykowskiego. W Szkołach Podstawowych nr 3 i nr 6 uczy pięć świeckich katechetek. Msze św. sprawowane są w parafii w dni powszednie o godz. 6.30 i 18, w dni świąteczne - godz. 8, 9.30, 11, 12.30, 17 i 20 (od maja do września).

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Dekanat: Kłodzko
Adres: ul. Stefana kard. Wyszyńskiego 1, 57-300 Kłodzko, tel. 74 867-24-20
Proboszcz: ks. kan. Julian Rafałko, dziekan dekanatu Kłodzko
Wikariusze: ks. Arkadiusz Raczyński, ks. Sebastian Olszewski
Odpust: 14 września
Wieczysta adoracja: 10 marca i 9 września

Festiwalowe déjà vu

2018-05-21 20:48

Piotr Iwicki

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczny Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. To jego 55 edycja, niestety organizatorzy nie wyciągnęli wniosków z tego co wydarzyło się roku temu. A nieumiejętność pobierania nauki z historii, bywa w skutkach bolesna. Do tegorocznego festiwalu zakwalifikowano piosenkę, której towarzyszy jawnie antyklerykalny teledysk.

rsunshine/pixabay.com

Przed rokiem do konkursu premiera zakwalifikowano piosenkę zespołu Dr Misio „Pismo”, jawnie antyklerykalną. Kiedy organizatorzy wykluczyli ją z programu festiwalu, ruszyła lawina, którą określono jednym słowem: bojkot.

Festiwal ostatecznie nie odbył się w planowanym terminie, zaistniałą wręcz moda na negowanie jego linii programowej, artyści jeden po drugim, odmawiali stawienia się na opolskiej scenie. Ostateczni festiwal przeniesiono na wrzesień. Wydawał się, że w tym roku wszyscy będą podwójnie czujni, aby do podobnej wpadki nie doszło. I co? Nic z tego. Jest jeszcze gorzej. Zakwalifikowana do konkursu debiutów piosenka „Siła kobiet” zespołu Girls on Fire, to hymn czarnych protestów, piosenka wpisana w strajk kobiet i działania o charakterze proaborcyjnym (oczywiście pod hasłami równouprawnienia i prawa o decydowaniu o własnym życiu) . Kto oglądał teledysk do tej piosenki, musi pukać się w głowę, zadając pytanie, czy kwalifikujący ją do festiwalowego konkursu w ogóle zmierzyli się z tą materią? Czy zadali sobie trud obejrzenia kadrów pełnych wulgarnych gestów, a w warstwie antyklerykalnej tak ostrych, że wspomniany Dr Misio to przysłowiowe małe Miki na tle propozycji Girls on Fire. Obok prowokujących haseł, gestów środkowego palca w rozmaitych kadrach pojawia się na ekranie przebrana za biskupa kobieta z krzyżem na sutannie z prezentująca szkic żeńskiego układu rozrodczego, w którym jeden z elementów jajowodu ułożony jest w ludzką dłoń z charakterystycznym środkowym placem pokazującym. Ale nie to jest szczytem cynizmu, bezczelności, antyklerykalnej prowokacji. Trwający około pół sekundy kadr pokazuje tego samego „biskupa” z drucianym wieszakiem w dłoni. Tu kod myślowy jest prosty. Druciany wieszak to symbol podziemia aborcyjnego, do którego kobiety w opinii lewackich środowisk, wpychane są poprzez drakońską ustawę o ochronie życia poczętego. Przesłanie tego ujęcia jest jednoznaczne. Inna sprawa, że wspomniany wieszak w rozmaitych obok środkowego palca to ulubiony element tego teledysku.

I tak tylnymi drzwiami czarny protesty, manifestacje KOD-u wchodzą sobie na medialny rynek w dodatku dzięki festiwalowi organizowanemu przez nadawcę publicznego – Telewizję Polską. Co więcej, fragmenty tego videoclipu już pojawiły się na ekranach telewizorów w TVP. I wówczas świetnie zdawano sobie sprawę, z siły rażenie kadrów antyklerykalnych, bowiem – jak choćby w Teleexspressie, ucięto go dokładnie na kilka chwil przed pojawieniem wspomnianych kadrów z „biskupem”. Co zatem stało się teraz, że nagle piosenka trafia mimo to do festiwalowego programu w aurze nieformalnego hymnu marszów KOD-u, „parasolek” i polskiej edycji strajku kobiet?

Tu do głosu dochodzą medialne spekulacje. Jedne mówią, że ktoś gra przeciwko prezesowi TVP i chce powtórzyć ubiegłoroczny scenariusz: wycofanie piosenki, protesty artystów, skandal. Inni, że tym razem Jacek Kurski nie ugnie się i pozostawi piosenkę w festiwalowym programie, tłumacząc, że na tym polega pluralizm. To oczywiście musi w sposób naturalny wzbudzić gniew milionów katolików, dla których towarzyszące piosence antyklerykalne kadry godzą w ich uczucia. Na to nie może pozostać głucha „centrala”, bowiem środowiska konserwatywne to filar elektoratu PiS. I wreszcie sam prezes w zaciszu gabinetu na ul. Woronicza będzie musiał zmierzyć się z pytaniem: przypadek czy prowokacja? W pierwszy trudno uwierzyć, choćby z racji na ubiegłoroczne wydarzenia. To uprawdopodabnia scenariusz, że ktoś zagiął na Kurskiego parol. A ta teoria ma wielu admiratorów. Wszak kochamy spiskowe teorie dziejów. Selekcji artystów dokonywała Rada Artystyczna powołana przez Telewizję Polską i Miasto Opole. Jedno jest pewne, szefa publicznej telewizji ktoś wystawił na strzał ku zdumieniu nawet antyrządowych mediów. Przed nim trudna decyzja, być może więcej decyzji. A festiwal za 3 tygodnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Jasna Góra włącza się w modlitwę w obronie życia przed referendum w Irlandii

2018-05-23 14:37

it / Częstochowa (KAI)

Jasna Góra włącza się w wielkie błaganie za Irlandię przed próbą usunięcia prawnej ochrony życia nienarodzonych z konstytucji. Jutro w tej intencji w Kaplicy Matki Bożej odmówiony zostanie różaniec oraz Apel Jasnogórski. - Podejmujemy to wyzwanie modlitewne, bo czujemy wielką odpowiedzialność za każde życie - powiedział przeor częstochowskiego klasztoru.

Bożena Sztajner/Niedziela

- Jest to nasza odpowiedź na apel w obronie życia. Razem możemy więcej, wspólnotowa modlitwa ma wielką moc - przekonuje o. Marian Waligóra. Dodaje: „ufamy, że ta nasza modlitwa będzie wsparciem dla narodu irlandzkiego”.

- Podejmujemy ten dzień szczególnej modlitwy. Chcemy prosić razem z Maryją, wypraszać łaskę jak najlepszej decyzji dla tego kraju, decyzji, która da znak całemu światu - powiedział jasnogórski przeor. Przypomina, że obrona życia to sprawa nie tylko ludzi wierzących. - To wykracza poza nasze ramy światopoglądowe dotyczy to w ogóle ludzkości, zadbania o drugiego człowieka, a szczególnie tego, który sam o swoje prawa zadbać nie może - podkreśla o. Waligóra.

Jasnogórski przeor zauważą, że „ufamy Bogu i każdą decyzję przyjmiemy, ale mamy nadzieję, że będzie to decyzja zgodna z Ewangelią, że będzie chronić życie”.

O. Marian Waligóra przypomina, że Jasna Góra jest miejscem obrony życia. - Maryja jest Matką Życia, życia którym jest dla nas Chrystus. W Niej widzimy wzór troski o życie i to jest najpoważniejszy powód, by iść za wzorem Matki Bożej – powiedział paulin. Przeor podkreślił, że „temat obrony życia bardzo mocno dotyka świat i Europę a wydarzenia ostatnie pokazują jak bardzo potrzebujemy tej modlitwy”.

Przeor Jasnej Góry zaprasza do duchowej łączności z Sanktuarium w intencji życia nienarodzonych w Irlandii jutro tj. w czwartek 24 maja o godz. 16.00 podczas modlitwy różańcowej i o 21.00 w Godzinie Apelu.

Modlitwa transmitowana będzie na stronie www.jasnagora.pl w zakładce „na żywo” oraz przez Radio Jasna Góra (100,6 UKF, radiojasnagora.pl). - Ta łączność przez media pomaga nam być razem, serdecznie zapraszamy – zachęca jasnogórski przeor.

Biskupi irlandzcy ostrzegają, że usunięcie prawnej ochrony z konstytucji będzie dla tego kraju nieodwracalną zmianą. W obronie nienarodzonych łączą się ludzie różnych wyznań i poglądów. Usunięcie z konstytucji prawa do ochrony życia nienarodzonych to nie tylko pozwolenie na ograniczony dostęp do aborcji pod pewnymi warunkami, lecz rezygnacja z kultury życia, radykalna zmiana w życiu naszego kraju - ostrzega arcybiskup Dublina Diarmuid Martin przed zapowiedzianym na piątek referendum.

Na jego prośbę w stołecznych parafiach zorganizowane zostały adoracje Najświętszego Sakramentu w intencji obrony życia. W ubiegłą niedzielę na wszystkich Mszach czytano jego apel o odrzucenie rządowego projektu legalizacji aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem