Reklama

Ciechanowskie Spotkania Muzealne

Wydarzyło się w diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szkolenie dla pracowników służby zdrowia

Od 3 do 5 maja br. w ośrodku Caritas Diecezji Płockiej w Popowie nad Bugiem trwało ogólnopolskie szkolenie pracowników opieki paliatywnej, zorganizowane przez diecezjalną Caritas. W kursie wzięli udział pracownicy różnych ośrodków opieki nad terminalnie chorymi. Program szkolenia dotyczył medycznych, psychologicznych i społecznych skutków ostatniej fazy chorób nowotworowych.

Uczestników kursu odwiedził 3 maja bp Roman Marcinkowski, który odprawił Mszę św. i wygłosił homilię. Ksiądz Biskup przywołał w niej wydarzenia z kapłańskiego życia, w których zetknął się z osobami nieuleczalnie chorymi. Porównując oba rodzaje służby chorym: kapłańską i medyczną - zachęcił uczestników kursu, by byli nie tylko fachowcami niosącymi pomoc ściśle medyczną, lecz także dobrymi Samarytanami dającymi chorym nadzieję i umocnienie.

Ksiądz Biskup przywołał także fragment Ewangelii, odczytany w trakcie Eucharystii sprawowanej ku czci Matki Bożej Królowej Polski. " Ewangelia mówi, że Maryja stała pod krzyżem swego Syna. Nie było to jednak bierne stanie, związane tylko z oczekiwaniem na rozwój wydarzeń. Maryja stała z pełną świadomością tego, co się dzieje, stała z przekonaniem, że to, co się wydarzyło, ma głęboki, zbawczy sens. Również wy - pracownicy hospicjów, opiekujący się nieuleczalnie chorymi, stajecie co dnia pod krzyżem waszych podopiecznych, mając świadomość, że ich cierpienie nie jest bezsensowne, lecz - podobnie jak cierpienie Jezusa - ma ogromną wartość zbawczą" - mówił Biskup Roman do uczestników szkolenia.

Kurs w Popowie, w którym uczestniczyło ponad 60 osób, obejmował 20 godz. wykładów, poświęconych terminalnemu stanowi chorób. Wykładowcami byli lekarze specjaliści w dziedzinie opieki paliatywnej: dr Lucyna Rajczykowska, dr Anna Byrczek, dr Jadwiga Pyszkowska oraz dr Barbara Kopczyńska. Dr L. Rajczykowska zapoznała słuchaczy z tematyką objawów neuropsychiatrycznych, jakie występują u chorych terminalnie, jak również przybliżyła przebieg okresu terminalnego w zespołach otępiennych i nerwowo-mięśniowych. Dr A. Byrczek w swych wykładach zajęła się z kolei problematyką objawów chorobowych ze strony układu oddechowego, pokarmowego i moczowego. Dr J. Pyszkowska zapoznała słuchaczy z zagadnieniem budowania podmiotowości chorego, z ideami, celami i standardami opieki paliatywnej oraz z problematyką leczenia bólu, zaś dr B. Kopczyńska mówiła o zaburzeniach wodno-elektrolitowych u chorych i przybliżyła problematykę stanów naglących w opiece paliatywnej.

Reklama

Paweł Pszczółkowski

Pielgrzymka w intencji pokoju w Ziemi Świętej

27 kwietnia br. odbyła się pielgrzymka dekanatu zakroczymskiego do bazyliki w Czerwińsku. W pielgrzymce, która odbyła się już po raz trzeci, na pątniczy szlak wyruszyło ok. 300 osób. Jak wyjaśniają organizatorzy, tradycja wiosennego wędrowania rozpoczęła się w roku 2000, kiedy to bazylika w Czerwińsku była jednym z kościołów jubileuszowych.

W 2000 r. wierni z dekanatu zakroczymskiego pielgrzymowali, prosząc o dobre owoce Wielkiego Jubileuszu, rok później intencją była prośba o dobre wejście Kościoła w III tysiąclecie chrześcijaństwa, zaś w bieżącym roku pątnicy prosili o pokój w Ziemi Świętej.

Pielgrzymka wyruszyła z Zakroczymia wczesnym rankiem. Po drodze pątnicy zostali bardzo gościnnie przyjęci przez dyrekcję Szkoły Podstawowej w Emolinku oraz przez mieszkańców tej miejscowości. Następny postój miał miejsce w Chociszewie, gdzie wszystkich podjęto obiadem. W czasie drogi pielgrzymi wysłuchali dwóch konferencji ascetycznych, wygłoszonych przez ks. kan. Zbigniewa Adamkowskiego - dziekana za

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Andrzej Zawadzki

Rekolekcje dla doradców życia rodzinnego

Od 27 do 28 kwietnia br. w Katolickim Centrum Formacji w Sikorzu na dorocznych rekolekcjach spotkali się parafialni doradcy życia rodzinnego z całej diecezji. Organizatorem zjazdu było jak co roku Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Płockiej. W tym roku rekolekcje przebiegały pod hasłem "Świętymi bądźcie", taki bowiem temat przyświeca w tym roku działalności duszpasterstwa rodzin w całej Polsce.

Na program zjazdu złożyły się spotkania modlitewne, informacyjne, szkoleniowe oraz wymiana doświadczeń. Konferencje formacyjne głosił ks. dr Andrzej Maciejewski - ojciec duchowny Niższego Seminarium Duchownego. W swoich wystąpieniach Prelegent wraz ze zgromadzonymi doradcami zastanawiał się nad treścią Listu św. Pawła do Efezjan, nad dokumentami Kościoła, dotyczącymi małżeństwa i rodziny oraz nad konkretnymi wskazaniami, jakie daje Ewangelia. Dla podkreślenia wagi działalności, jaką prowadzą w parafiach doradczynie i doradcy życia rodzinnego, przytaczał wiele przykładów zaczerpniętych z życia społeczeństw Europy Zachodniej, do których także nasze społeczeństwo coraz bardziej się upodabnia.

Jednym z gości spotkania była Anna Kowalska - dyrektor Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Łodzi, która podzieliła się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z zakresu działania Ośrodka. Udzieliła także wielu praktycznych rad na tematy: jak pomóc rodzinie pragnącej adoptować dziecko oraz jak przekonać matkę, która nie chce lub nie może wychować dziecka, aby oddała je do adopcji. Jej wystąpienie w sposób naturalny uzupełniło świadectwo Stefana Swata - prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, który mówił o doświadczeniach związanych z adopcją.

Innym gościem spotkania była Elżbieta Chojnacka - krajowa doradczyni życia rodzinnego. Mówiła ona o bezpośrednim przygotowaniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa.

Uczestników rekolekcji odwiedził także bp Stanisław Wielgus. Przemawiając, podkreślił rolę, jaką parafialni doradcy życia rodzinnego spełniają dla dobra wspólnoty parafialnej, Kościoła oraz społeczeństwa, a także pobłogosławił wszystkim na dalszą pracę dla dobra rodzin.

Ks. Daniel Kwiatkowski

Świadek epoki

Po trzymiesięcznej przerwie, w piątek 26 kwietnia br. odbyło się pierwsze w tym roku Ciechanowskie Spotkanie Muzealne. W ponad dziesięcioletniej historii spotkań takie opóźnienie zdarzyło się po raz drugi, jednak wszystko wskazuje na to, że spotkania będą odbywały się regularnie, tzn. raz w miesiącu. Organizatorzy planują po 2 spotkania w czerwcu i miesiącach powakacyjnych, aby w roku 2002 było co najmniej 10 spotkań.

Gościem Ciechanowskich Spotkań Muzealnych w kwietniu był Piotr Kłoczowski, syn prof. Jerzego Kłoczowskiego z KUL-u i brataniec o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego, dominikanina i profesora PAT-u z Krakowa.

Ród Kłoczowskich wywodzi się z majątku Bogdany k. Przasnysza. Piotr Kłoczowski jest historykiem sztuki, eseistą, wykładowcą w Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest kuratorem serii Archiwum Kultury wydawniczej w Wydawnictwie Czytelnik. Bezpośrednim powodem zaproszenia Piotra Kłoczowskiego była książka Świat w moich oczach, wydana przez Apostolicum i Editions du Dialogue (Ząbki - Paryż 2001). Książka jest zapisem rozmów Piotra Kłoczowskiego z Józefem Czapskim zimą 1989 r. w Maisons-Laffitte. Ukazała się po 12 latach i wzbudziła duże zainteresowanie. W Ciechanowie jej Autor wygłosił wykład Czy możliwy jest portret Józefa Czapskiego?

Józef Czapski (1896-1993): malarz, pisarz, krytyk sztuki i literatury, publicysta, działacz kultury, żołnierz, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej, więzień Starobielska, na rozkaz generała Andersa poszukujący (bezskutecznie zresztą) polskich oficerów zaginionych w Związku Radzieckim, wreszcie kwestarz Kultury; potomek arystokratycznych rodów Europy. Piotr Kłoczowski w styczniu i lutym 1989 r. spisywał rozmowy z Czapskim w maleńkim pokoiku na piętrze willi, w której mieszkał Jerzy Giedroyć, w której tworzona była Kultura, i w której bywali wielcy Polacy, czasowo bądź na dłużej mieszkający we Francji: Czesław Miłosz, Gustaw Herling-Grudziński i wielu innych wybitnych twórców kultury polskiej. Z zapisu tych rozmów powstał Świat w moich oczach.

Marian Konrad Klubiński

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

[ TEMATY ]

prawo

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Na stronach rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny, który - jak zapowiada ministerstwo sprawiedliwości - ma wzmocnić ochronę przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

MSZA KRZYŻMA
HOMILIA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Znakomite wieści dla świdnickiej katedry

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

Świdnica

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

dotacje na zabytki

Beata Moskal-Słaniewska Prezydent Świdnicy

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Proboszcz katedry podczas oprowadzania gości po katedrze

Stolicę diecezji odwiedziła Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przywożąc ze sobą znakomite wieści dla miasta i jego dziedzictwa kulturowego.

Podczas spotkania w czwartek 28 marca ogłoszono, że katedra świdnicka, jeden z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska otrzyma wsparcie finansowe z corocznego programu ministerstwa. Informację przekazała w mediach społecznościowych Prezydent Świdnicy. - Z corocznego programu prowadzonego przez ministerstwo, wśród projektów zakwalifikowanych do dofinansowania, jest świdnicka katedra! Moja ulubiona figura św. Floriana, patrona strażaków, nareszcie zostanie odnowiona – napisała Beata Moskal-Słaniewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję