Reklama

Odznaczenia za ratowanie dziedzictwa Narodu

MARIAN SALWIK
Niedziela Ogólnopolska 46/1999

W zabytkowym dworze "Ostoja" w Jasionce k. Rzeszowa 16 października br. odbyła się uroczystość wręczenia odznak za ratowanie zabytków i opiekę nad nimi. Wśród blisko 40 odznaczonych osób znalazło się 10 duchownych katolickich z terenu województwa podkarpackiego. W ten sposób doceniono pracę i starania kapłanów, a zarazem działanie całego Kościoła w Polsce na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowego Narodu. W dzisiejszych czasach to niełatwe zadanie.
Na uroczystość zorganizowaną przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pod patronatem Wojewody podkarpackiego zaproszono, oprócz osób odznaczonych, również parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych z Rzeszowa oraz z sąsiednich powiatów i gmin, a także ludzi świata kultury.
Odznaki przyznane przez Ministra Kultury i Sztuki wręczał wicewojewoda Marek Kuchciński. Odznakę "Zasłużony
Działacz Kultury" otrzymał
l ks. Józef Łobodziński - dyrektor administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu - za współorganizację sezonów konserwatorskich, Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w b. województwie przemyskim oraz za zaangażowanie w ochronę dóbr kultury.
Złote odznaki "Za Opiekę nad Zabytkami" otrzymali kapłani:
o. Franciszek Rydzak - były gwardian i kustosz klasztoru Ojców Bernardynów w Leżajsku;
ks. Józef Stanowski - kanclerz Kurii diecezjalnej w Rzeszowie. Za szczególną troskę o utrzymanie we właściwym stanie zespołów kościelnych oraz organizację i sukcesywne przeprowadzanie prac remontowo-konserwatorskich złote odznaki "Za Opiekę nad Zabytkami" otrzymali również:
ks. Marek Gajda - proboszcz parafii w Chłopicach (diecezja przemyska);
ks. Stanisław Jurek - proboszcz parafii pw. św. Mateusza w Mielcu (diecezja tarnowska);
ks. Kazimierz Kaczor - proboszcz parafii w Chorzelowie (diecezja tarnowska);
ks. Franciszek Motyka - proboszcz parafii w Cieklinie (diecezja rzeszowska);
ks. Julian Pudło - proboszcz parafii w Brzozowie (diecezja przemyska);
o. Edward Staniukiewicz - gwardian klasztoru Ojców Franciszkanów w Sanoku (diecezja przemyska);
ks. Stanisław Wawrzkowicz - proboszcz parafii w Bliznem (diecezja przemyska).
Za działalność na rzecz ochrony zabytków sakralnych województwa podkarpackiego złotymi odznakami "Za Opiekę nad Zabytkami" uhonorowane zostały również osoby świeckie, m.in.:
Kazimierz Balawender - były marszałek Sejmiku Samorządowego b. województwa rzeszowskiego;
Edward Piskor - bibliotekarz Biblioteki Gminnej w Jeżowem;
Jan Bury - przewodniczący Zarządu Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II "Wzrastanie" w Łopuszce Małej.
Uroczystość była skromnym wyrazem uznania władz państwowych dla troski osób duchownych i świeckich za ochronę i propagowanie w świecie dziedzictwa kulturowego polskiego Narodu. W dyskusjach po uroczystości podkreślano, że często swoją pasję realizowali oni tam, gdzie zabrakło, z różnych względów, pomocy państwa.

LGBT+: Wybór, który zaważy na losie pokoleń

2019-03-19 08:53

Antoni Szymański Senator RP / Gdańsk (KAI)

Trwa zagorzała dyskusja, wywołana podpisaniem przez prezydenta Warszawy Deklaracji LGBT+. Decyzja Rafała Trzaskowskiego wspiera strategiczne cele polskich i międzynarodowych organizacji, grupujących część środowisk, określających się, jako mniejszości seksualne. Być może do Warszawy dołączą inne miasta. Warto wiedzieć, o co toczy się spór.

Archiwum prywatne
Antoni Szymański Senator IX Kadencji

Spośród zarysowanych 5 obszarów wsparcia, jakiego ma udzielać społeczności LGBT nowy prezydent stolicy, najgorętszym przedmiotem dyskusji stał się kształt edukacji seksualnej w szkołach. Wzmiankowana deklaracja wskazuje na rzekomo palący problem istnienia w polskim społeczeństwie, a także wśród polskich dzieci, dyskryminacji na tle seksualnym. Jej ofiarami mają być osoby nieheteroseksualne, zaś postulowanym remedium na bolączki – szkolna edukacja „antydyskryminacyjna”, uwzględniająca zagadnienia tożsamości płciowej w duchu ustaleń WHO (Światowej Organizacji Zdrowia). Propozycja ta jawi się w kontrze do przedmiotu „Wychowanie do Życia w Rodzinie”, który w polskich szkołach jest realizowany od 1998 roku według dopracowanej, zaakceptowanej przez rodziców i przynoszącej dobre efekty podstawy programowej, jako tzw. edukacja seksualna typu A (wychowanie do odpowiedzialności i abstynencji nastolatków).

Postulatom takiej edukacji, będącej jawnym krokiem w stronę zrównania w Polsce związków jednopłciowych z małżeństwem, a także jak ujawnił wiceprezydent Warszawy umożliwieniem im adopcji dzieci, sprzeciwiły się liczne środowiska, organizacje i ruchy prorodzinne. Wskazują oni na naruszanie konstytucyjnego modelu małżeństwa i rodziny, a także na słaby autorytet Światowej Organizacji Zdrowia, spowodowany ideologizacją i upolitycznieniem tej instytucji.

Stanowczy sprzeciw wobec edukacji seksualnej w deklaracji warszawskiej, wyraził polski Episkopat, który stwierdził min.: Można się obawiać, że Karta wprowadzi do szkół program wychowania seksualnego w duchu ideologii gender, adresowany już do małych dzieci. Wychowanie to ostatecznie będzie prowadziło do brutalnego zapoznawania dziecka z anatomią i fizjologią sfery seksualnej, z technikami osiągnięcia zadowolenia płciowego, a w dalszej kolejności do technik współżycia cielesnego, poznania metod zapobiegania chorobom przenoszonym płciowo i „niechcianej” ciąży.

Polscy biskupi słusznie podkreślają, że należy odrzucać każdą formę zadania gwałtu wrażliwej psychice dziecka, którego ciało jeszcze „milczy” i które jeszcze nie „odkryło” swojej płciowości. Wychowanie do dojrzałej miłości musi być prowadzone stopniowo, na miarę odkrywania przez dziecko różnych przejawów swojego ciała. W procesie wychowania dziecko winno na pierwszym miejscu poznać piękno miłości, która nie skupia się na sobie, ale uczy dostrzegania innych osób i nabywania umiejętności dzielenia się z nimi radością, również za cenę własnych wyrzeczeń (por. Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie tak zwanej Karty LGBT z dn. 13. 03. 2019).

Ostatnie z zacytowanych słów prowadzą nas do sedna problemu. Jądrem dyskusji na temat tak zwanej antydyskryminacyjnej edukacji seksualnej jest koncepcja człowieka, płciowości oraz miłości. Zgodnie z biblijną wizją, człowiek od początku powołany został do istnienia przez Stwórcę, jako mężczyzna i kobieta. Różnica płci jest wezwaniem do oblubieńczej miłości, która staje się naturalną podstawą małżeństwa i rodziny. Odejście od tej wizji – np. traktowanie homoseksualizmu, jako „opcji”, przekonanie o płynności płci, mechaniczne i narzędziowe traktowanie seksualności itp. – stanowią odmienności, których propagowanie podmywa fundamenty antropologiczne i moralne cywilizacji europejskiej. I o to właśnie toczy się spór!

Bardzo ważne jest rozróżnienie pomiędzy tolerowaniem odmienności, a ich promocją. Prawo stanowione przez państwo lub samorząd terytorialny, powinno zagwarantować bezpieczeństwo i szacunek dla każdego człowieka, – w tym również dla osób, które praktykują zachowania nieheteroseksualne. Władza nie powinna się jednak angażować w czynne promowanie światopoglądu, w myśl, którego związkom osób tej samej płci przysługuje takie same uznanie społeczne i prawne, jak małżeństwom i rodzinom powstałym w modelu naturalnym.

I znowu wypada przywołać polskich biskupów, którzy stwierdzają: Można się obawiać, że ewentualne wprowadzenie przytoczonych postulatów może spowodować istotną zmianę w funkcjonowaniu demokracji w naszym kraju, powodując nie tylko ograniczenie praw dzieci i rodziców, ale także prawa wszystkich obywateli – w tym nauczycieli i pracowników administracji samorządowej – do wolności słowa… Parafrazując powyższą opinię - z którą się utożsamiam - nie będzie przesadne stwierdzenie, że podpisanie deklaracji LGBT+ i ewentualne wcielanie jej w życie, stworzy niebezpieczeństwo dla podstaw demokracji.

Niezależnie od sympatii politycznych czy miejsca zamieszkania, stoimy w chwili obecnej przed bardzo ważnym wyborem. Jeśli jako obywatele, a w szczególności, jako rodzice pozwolimy, by narzucano nam kierunek wychowania moralnego naszych dzieci, jeśli zgodzimy się na ograniczenie wolności gospodarczej poprzez preferowanie przedsiębiorców nieheteroseksualnych, jeśli pozwolimy na wydatkowanie publicznych pieniędzy w sposób faworyzujący organizacje LGBT, wówczas w niedługim czasie możemy obudzić się w państwie, w której doświadczymy poważnego ograniczenia swobody głoszenia prawdy i życia zgodnego z sumieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Peregrynacja obrazu św. Józefa w Żarach

2019-03-19 22:45

Kamil Krasowski

18 i 19 marca obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu nawiedził parafię św. Józefa w Żarach. Pierwszego dnia odbyły się tam Msza św. odpustowa ku czci św. Józefa Oblubieńca, a po niej spotkanie ewangelizacyjno - modlitewne dla mężczyzn w kościele.

facebook/Parafia św. Józefa w Żarach
Blok ewangelizacyjno-modlitewny "Milczeć, walczyć, kochać" w kościele św. Józefa w Żarach
Zobacz zdjęcia: Peregrynacja obrazu św. Józefa Kaliskiego w Żarach. Blok ewangelizacyjno-modlitewny
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem