Reklama

ROSJA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konsekracja katedry katolickiej w Moskwie

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano 12 grudnia br. uroczyście konsekrował, w imieniu Jana Pawła II, katolicką katedrę pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Moskwie. Ceremonia zgromadziła ponad 30 biskupów - w tym 4 kardynałów.
Administrator apostolski dla katolików obrządku łacińskiego europejskiej części Rosji - abp Tadeusz Kondrusiewicz powiedział, że konsekrowany obecnie kościół symbolizuje w znacznym stopniu losy wszystkich świątyń i wiary religijnej w XX w. w tym kraju. Na początku naszego stulecia wzniesiono go dzięki wysiłkowi miejscowych Polaków, po czym władza sowiecka bezlitośnie go zniszczyła, a teraz, u schyłku tego wieku, odbudowano go i ponownie konsekrowano. Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny będzie pierwszą w historii katedrą katolicką w Moskwie.
W uroczystościach wzięło udział liczne grono biskupów z Polski, m.in.: kard. Franciszek Macharski, abp Damian Zimoń, abp Henryk Muszyński, bp Piotr Libera, bp Ryszard Karpiński i bp Tadeusz Pikus.

Przeciwko karze śmierci

12 grudnia br. w rzymskim Koloseum na znak protesu przeciwko karze śmierci na świecie została zainstalowana świetlna iluminacja. W przyszłości - jeśli gdziekolwiek na świecie zostanie zniesiona kara śmierci bądź wyrok zostanie zawieszony - Koloseum będzie rozświetlone przez 48 godzin bez przerwy.
Inicjatywa ta podjęta została m.in. przez rzymską Wspólnotę św. Idziego, a jego głównym autorem jest przedstawiciel ONZ w Rzymie - Staffan de Mistura.
Jan Paweł II podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański z zadowoleniem wspomniał o tej inicjatywie i ponowił swój apel o zniesienie kary śmierci we wszystkich krajach świata.
Tymczasem ONZ nie podjęło nawet debaty nad projektem europejskiej rezolucji o wprowadzeniu światowego moratorium w sprawie wykonywania kary śmierci - ze względu na gwałtowny sprzeciw Japonii i USA.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dni Kultury Polskiej Misji Katolickiej

W dniach 13-14 listopada br. odbyły się w Monachium IV Dni Kultury Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Dni Kultury rozpoczęto okolicznościową Mszą św. w kościele św. Józefa, koncelebrowaną przez 14 księży, której przewodniczył ks. prał. dr Franciszek Mrowiec - rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.
Po południu w wypełnionej po brzegi auli Uniwersytetu Monachijskiego odbył się najważniejszy punkt programu - Wielki Koncert Polonijny. Wystąpiły m.in. renomowane chóry z parafii w Monachium i w Kassel, taneczne zespoły dziecięce z Kassel i "Polonia" z Monachium, młodzieżowe zespoły muzyczno-wokalne z Wuarzburga i "Redemptor" z Monachium. Odbyło się też miniprzedstawienie teatralne o tematyce historyczno-niepodległościowej, przygotowane przez dzieci z Hanau.
W drugim dniu uroczystości - 14 listopada w sali parafialnej przy kościele św. Józefa odbył się V Festiwal Piosenki Dziecięcej.

Na placu przed Bazyliką Zwiastowania w Nazarecie muzułmańscy fundamentaliści wznieśli, mimo zakazu władz, nowy namiot, w którym znajduje się prowizoryczny meczet. Izraelski dziennik Jerusalem Post podał, iż posiadają oni zgodę miejscowej policji, wydaną na wzniesienie namiotu ze względu na złą pogodę.
Namiot będzie stał przez czas Ramadanu - muzułmańskiego okresu postu. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego nakazało rozebrać ustawiony wcześnie namiot i uporządkować miejsce po nim.

Hiszpański kapłan Jose Maria Morataya, od 14 lat misjonarz, znany w Salwadorze jako "Padre Pepe", utworzył 10 niewielkich fabryk, w których pracują byli członkowie gangów młodzieżowych.
Duchowny, który zajmuje się bezrobotną młodzieżą, stwierdził, że "praca zespołowa jest najodpowiedniejszym sposobem rozwoju dla tych młodych ludzi i jest to najlepsza droga do wychowania nowego pokolenia Salwadorczyków - ludzi przedsiębiorczych, twórczych i zdecydowanych".
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu misjonarza byli młodzi przestępcy pracują obecnie w zgodzie.

Reklama

Na terenie archidiecezji wiedeńskiej do większości sprzedawanych choinek dołączone zostały bezpłatnie karty z życzeniami świątecznymi. Zawierają one fragment Ewangelii przypadającej na Boże Narodzenie, modlitwę Ojcze nasz oraz kolędę Cicha noc, która powstała przed ponad 150 laty w jednej z parafii pod Salzburgiem.
Przedstawiciele archidiecezji oświadczyli, że rozesłano już 30 tys. kart do ponad 1000 sprzedawców choinek. Przez tę akcję Kościół pragnie zachęcić, by choinki nie były dla kupujących tylko zewnętrzną oznaką świąt, lecz stanowiły również okazję do modlitwy i medytacji w świątecznym nastroju.

Prawie 600 mln dzieci na świecie żyje w skrajnej nędzy - twierdzi Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom UNICEF. Podczas prezentacji raportu O sytuacji dzieci na świecie 2000, 13 grudnia br. w Berlinie, przewodniczący niemieckiej sekcji UNICEF - Reinhard Schlagintweit powiedział, że także w krajach wysoko uprzemysłowionych w skrajnej biedzie żyje coraz więcej dzieci, np. w Niemczech - 11-19%.
Z raportu UNICEF wynika, że w takich krajach, jak: Angola, Niger, Afganistan, Mali, Malawi czy Somalia umieralność dzieci jest o 40-60% wyższa niż w Niemczech. Przed osiągnięciem piątego roku życia umiera w tych krajach ok. 20-30% dzieci.
Spośród 31 mln ludzi wygnanych oraz emigrantów połowę stanowią dzieci i młodzież.

JEDNYM ZDANIEM

Jan Paweł II skierował na ręce brata Rogera z TaizeM specjalny list z okazji organizowanego w Warszawie Europejskiego Spotkania Młodych. "Niech młodzi ludzie nie boją się i pozwolą, aby porwał ich Chrystus" - napisał Ojciec Święty.

W podmytym przez ulewne deszcze klasztorze w Cheyyur w Indiach zginęło sześć sióstr ze Zgromadzenia św. Józefa z Cluny.

Międzynarodowy Trybunał ds. Zbrodni w b. Jugosławii orzekł najcięższy z dotychczasowych wyroków, skazując na 40 lat więzienia Serba, Gorana Jelisićia, za dokonanie zbrodni przeciw ludzkości i zbrodni wojennych w Bośni.

Nastąpił przełom w rozmowach amerykańskich adwokatów b. niewolników III Rzeszy ze stroną niemiecką, która zgodziła się na wyasygnowanie 10 mld DM na odszkodowania. Nie ma natomiast zgody co do podziału tych pieniędzy.

W Waszyngtonie wznowiono - przerwane ponad 3 lata temu, kluczowe dla przyszłości Bliskiego Wschodu - izraelsko-syryjskie rokowania pokojowe.

Stany Zjednoczone przekazały pod zarząd Panamy Kanał Panamski. Eksploatowały go przez 86 lat.

Stany Zjednoczone opowiedziały się za przyznaniem Polsce i 5 innym europejskim członkom NATO nie należącym do Unii Europejskiej prawa do stałego udziału w podejmowaniu przez UE decyzji w sprawie polityki obronnej.

W Wenezueli 70% obywateli poparło w referendum nową konstytucję, która przyznaje nieograniczoną władzę prezydentowi Hugo Chavezowi - aż do 2012 r.!

Podczas szczytu w Helsinkach (Finlandia) przywódcy Unii Europejskiej zaprosili do UE Turcję - pierwszy kraj w większości muzułmański i azjatycki wśród państw członkowskich i kandydackich. Nie podano natomiast daty poszerzenia UE.

Kolejny kraj - Wielka Brytania - odmówił sekcie scjentologów uprzywilejowanego statusu prawnego.

Brytyjska policja aresztowała 16 osób w ramach wielkiej akcji walki z pornografią dziecięcą w Internecie.

Irlandia i Irlandia Płn. rozpoczęły nowy etap we wzajemnych stosunkach podczas pierwszego posiedzenia Rady Ministerialnej Północ-Południe, organu, który ma służyć zacieśnieniu współpracy między brytyjską prowincją a Irlandią.

W Kosowie powołano nową administrację, w której trzy miejsca mają Albańczycy, jedno - Serbowie i cztery - członkowie misji ONZ. Serbowie zbojkotowali udział w pracach rady.

Gen. Klaus Reinhardt - dowódca KFOR i Bernard Kouchner - szef administracji ONZ w Kosowie podsumowali półroczną obecność w prowincji sił międzynarodowych, które - jak stwierdzono - nie potrafiły zapobiec fali morderstw, dokonanych przez Albańczyków na Serbach i Cyganach.

W Zagrzebiu dziesiątki tysięcy ludzi uczestniczyły w pogrzebie Franjo Tudjmana - twórcy niepodległej Chorwacji i jej prezydenta od 1990 r.

W Rumunii prezydent Emil Constantinescu powołał nowego premiera - Mugura Isarescu.

Litewski Sąd Najwyższy złagodził kary nałożone na polskich działaczy samorządowych Wileńszczyzny, skazanych za "działalność separatystyczną". Całkowicie uniewinniony został Jan Kucewicz.

Rada Najwyższa Ukrainy odmówiła zatwierdzenia Walerija Pustowojtenki na premiera. Obowiązki premiera pełnił on przez ostatnie 2 lata.

1999-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheci pielgrzymowali do grobu św. Jadwigi

2024-04-18 16:30

Archiwum prywatne

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Organizatorem pielgrzymki był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. To nowa inicjatywa w diecezji.

Do Trzebnicy dotarło ok. 30 osób. Pielgrzymowanie rozpoczęło się Eucharystią, której przy Grobie św. Jadwigi w Bazylice w Trzebnicy przewodniczył ks. Paweł Misiołek, wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Jelczu-Laskowicach, nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach, koncelebrował ks. Mariusz Szypa – dyrektor Wydziału Katechetycznego.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś przy grobie Jana Pawła II: Dobrą Nowiną jest Osoba!

2024-04-18 08:15

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

@VaticanNewsPL / ks. Paweł Rytel-Andrianik

- Dobrą Nowiną nie jest jakaś historia, nie jest jakaś teoria. Dobrą Nowiną jest Osoba! Chrześcijaństwo rozpoczyna się wtedy, kiedy człowiek spotyka się z Osobą Jezusa Chrystusa. My ludziom opowiadamy bardzo wiele rzeczy, tylko wcale nie prowadzimy ich do spotkania z żywą Osobą – z Jezusem Chrystusem, a to Jezus jest Dobrą Nowiną - mówił kard. Grzegorz Ryś.

O tym, na czym polega ewangelizacja i w jaki sposób przekazuje się wiarę na podstawie Dziejów Apostolskich mówił kard. Grzegorz Ryś w homilii przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie. Duchowny zwrócił uwagę na to, że w ewangelizacji chodzi o to, by nie czekać na to, aż ludzie przyjdą do Kościoła, ale to - my musimy wyjść do nich. My musimy być wcześniej zanim wszyscy inni nadejdą. My musimy wyjść z miłością do wszystkich, których jeszcze nie ma! – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję