Reklama

Święty Mikołaj w Barze na Ukrainie

BISKUP RYSZARD KARPIŃSKI
Niedziela Ogólnopolska 52/1999

Św. Mikołaj jest jednym z dwóch patronów parafii rzymskokatolickiej w Barze na Ukrainie, w diecezji kamieniecko-podolskiej. Parafia ta została utworzona w połowie XVI w. z fundacji królowej Bony. Na początku XX w. kościół został powiększony i otrzymał drugi tytuł - św. Anny. Obecnie uroczyście jest obchodzony odpust ku czci św. Anny. Świątynia w Barze była jednym z nielicznych kościołów czynnych na Podolu podczas trudnych lat prześladowań Kościoła za czasów istnienia Związku Radzieckiego. Jako mieszkanie dla księży służyły pomieszczenia dobudowane przy kościele i nad zakrystią. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych staraniem proboszcza, ks. prał. Bronisława Biernackiego, wybudowano tutaj osobną plebanię. Chyba nie jest rzeczą przypadku, że obecnie proboszczem w Barze jest tutejszy rodak, ks. lic. Mikołaj Gucal. Ks. Bronisław przejął prowadzenie innej, bardzo żywej parafii w Murafie, gdzie przez wiele lat duszpasterzował legendarny wprost ks. inf. Antoni Chomicki (+1993), zwany patriarchą Podola, b. więzień Workuty.
II Niedzielę Adwentu przeżyłem w kościele parafialnym w Barze i w kaplicy we wsi Koziarówka, wybudowanej od podstaw kilka lat temu. Przed dziesięciu laty miałem okazję celebrować tutaj Sumę w Boże Narodzenie. Był to dzień obowiązkowej pracy, dlatego w kościele były obecne przeważnie starsze panie, "babuszki", z wnukami. Teraz był przekrój całej parafii: starsi, pokolenie średnie, młodzież i dzieci. Natomiast 6 grudnia w kościele w Barze zgromadziła się wieczorem licznie wspólnota parafialna, aby modlić się do świętego Patrona i aby wyrazić życzenia swojemu duszpasterzowi. We wspólnocie modlitewnej przeważały dzieci. Przyszły te z rodzin katolickich, pewnie dołączyły do nich i te z prawosławnych oraz inne, po prostu te z ulicy. Dzięki sponsorom z Lublina, głównie ze spółki "Solidarność", po Mszy św. przybył św. Mikołaj z wielkim koszem podarunków dla dzieci. Podziwiałem, jak dzieci żywo reagowały na jego słowa, jak uczestniczyły w dialogu, który był równocześnie katechezą na temat modlitwy i dobroci serca.
Na kolację imieninową przyjechali duszpasterze z okolicznych parafii. Mieli okazję podzielić się doświadczeniami, m.in. z niedawnych misji parafialnych w parafii w Winnicy. Podziwiałem radość z utrudzenia na ich twarzach. Znaczny procent duszpasterzy to kapłani z Polski, ale są też miejscowi: starsi wychowankowie jedynego Seminarium na terenie ZSRR - w Rydze lub przygotowani "prywatnie" przez starszych kapłanów i wyświęceni po kryjomu przeważnie w Polsce, do nich każdego roku dołączają młodzi - wychowankowie Seminarium w Gródku Podolskim. Są kapłani diecezjalni, są i zakonni: bernardyni, marianie i kapucyni.
W dzień św. Mikołaja w południe miałem okazję przewodniczyć uroczystości odpustowej w parafii Czerniowce. Nie wiedziałem, co bardziej podziwiać, czy żywą i licznie uczestniczącą wspólnotę ludu Bożego, czy pięknie odrestaurowaną świątynię i wybudowaną przy niej plebanię oraz budynek gospodarczy. Celebrowałem w tym kościele 10 lat temu, w kilka miesięcy po jego odzyskaniu, gdy zaledwie uprzątnięto gruzy z głównej nawy, a wiatr szumiał w pustych oknach. Po drodze w Murafie mogłem zwiedzić odzyskany klasztor podominikański i odrestaurowany na bardzo funkcjonalny dom parafialny.
Nie wszędzie jednak jest tak dobrze, jak mogłoby się przybyszowi z Polski wydawać. W Kamieńcu Podolskim oprócz odzyskanej katedry, w której mieściło się muzeum ateizmu, widziałem zwrócony kościół podominikański, spalony przed oddaniem. Jego odbudowy podjęli się Ojcowie Paulini z Częstochowy. Potrzeba jednak wiele czasu i funduszów, aby doprowadzić świątynię do stanu używalności.
Wszystkim, którzy chcieliby pomóc Kościołowi w diecezji kamieniecko-podolskiej za pośrednictwem Zespołu Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie, przypominamy adres Zespołu:
Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa;
konto złotówkowe: WBK X O/Warszawa 10901014-96061-128-00-0;
konto dolarowe: WBK X O/Warszawa 10901014-96061-128-00-787,
najlepiej z dopiskiem: Kościół w Diecezji Kamieniecko-Podolskiej.

Rzecznik KEP: Będzie odpowiedź na raport

2019-02-20 14:15

BP KEP / Warszawa (KAI)

Będzie odpowiedź na raport na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych przekazany w środę, 20 lutego 2019 r. Ojcu Świętemu Franciszkowi. „Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź” – pisze w komunikacie ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat

Do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski nie wpłynął żaden raport na temat wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Gdy tylko zapoznamy się z tekstem, zostanie niezwłocznie udzielona odpowiedź.

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii ochrony małoletnich jest jasne i zdecydowane: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i w społeczeństwie.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

20 lutego br. po audiencji generalnej w Rzymie w auli Pawła VI posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, Agata Diduszko i Marek Lisiński podchodząc do papieża Franciszka wręczyli mu przygotowany przez Fundację "Nie Lękajcie się" raport o wykorzystywaniu małoletnich w Kościele w Polsce.

Jak poinformowała na twitterze posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, "Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach i obiecał, że przeczyta przed synodem".

Na zdjęciach opublikowanych przez prezesa Fundacji "Nie Lękajcie się", Marka Lisińskiego, który sam jest ofiarą księdza pedofila, widać, że podczas spotkania papież Franciszek ucałował jego dłoń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Andrzej Tarasiuk nowym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego

2019-02-20 20:12

md / Kraków (KAI)

Ks. dr Andrzej Tarasiuk został mianowany przez abp. Marka Jędraszewskiego rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Zastąpi na tym stanowisku bp. Janusza Mastalskiego. Jak poinformowano w komunikacie Kurii Metropolitalnej, nowy rektor obejmie obowiązki 1 marca.

diecezja.pl

Ks. Andrzej Tarasiuk ma 42 lata i pochodzi z Białej Podlaskiej. Jego dzieciństwo i wczesna młodość związane były z rodzinnym Terespolem nad Bugiem, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej oraz ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Warszawy. Od 8. roku życia zaangażowany był w Służbę Liturgiczną Ołtarza, najpierw jako ministrant, później jako lektor.

Po maturze podjął naukę w Studium Medycznym im. Prof. Antoniego Cieszyńskiego w Zabrzu. W 1998 r. ukończył je z tytułem technika elektroradiologii. W tym czasie podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium i został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 2004 r. w katedrze na Wawelu z rąk kard. Franciszka Macharskiego, a następnie został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy. W 2007 r., pełniąc dalej posługę duszpasterską w parafii, podjął studia licencjacko-doktoranckie z zakresu homiletyki na Wydziale Teologicznym PAT w Krakowie oraz studia podyplomowe na Wydziale Polonistyki UJ z retoryki. W czerwcu 2009 r. złożył egzamin dyplomowy z pracy na temat "Ksiądz – powołanie czy zawód?".

Od 2008 r. pełnił posługę wikariusza w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Krakowie na os. Podwawelskim. W 2017 r. na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie obronił pracę pt. "Rola i znaczenie sakramentów w dynamice życia duchowego chrześcijanina w nauczaniu Sługi Bożego biskupa Jana Pietraszki", napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Jana Machniaka i uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych.

Ks. Andrzej Tarasiuk jest doświadczonym katechetą oraz duszpasterzem dzieci i młodzieży. Od początku posługi kapłańskiej przygotowywał dzieci do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej oraz młodzież do sakramentu bierzmowania. Od 2008 r. był duszpasterzem parafialnej wspólnoty młodzieży studiującej i pracującej "Trzynastka". Od 2011 r. uczestniczy w Ogólnopolskiej Inicjatywie Ewangelizacyjnej Przystanek Jezus. Wykłada teologię duchowości na kursie dla animatorów Grup Apostolskich Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

Jest inicjatorem i współorganizatorem pierwszych dwóch tur ogólnopolskich Rekolekcji Motocyklowych. W 2016 r. uczestniczył w pielgrzymce motocyklistów "Iskra Miłosierdzia" od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach do Watykanu, zorganizowanej z racji trwającego wówczas Roku Miłosierdzia i w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Nowy rektor krakowskiego seminarium jest także absolwentem Szkoły dla spowiedników w Skomielnej Czarnej, prowadzonej przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Zaangażowany jest w dzieła miłosierdzia oraz posługę wobec ubogich poprzez prowadzenie rekolekcji i Triduum Sacrum dla bezdomnych w Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie oraz w Przytulisku Brata Alberta przy ul. Krakowskiej.

Jest opiekunem duchowym wspólnoty namARKA i przewodnikiem Grupy 6. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę (Wspólnota II-Śródmieście).

Pod koniec sierpnia 2018 r. został skierowany do posługi ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. Został powołany na rektora po tym, jak pełniący dotąd tę funkcję ks. prof. Janusz Mastalski został biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem