Reklama

KUBA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowa kampania przeciwko Kościołowi katolickiemu

Reżim Fidela Castro rozpoczął na Kubie nową kampanię przeciwko Kościołowi katolickiemu i działaczom praw człowieka. Władze, wykorzystując los nieletniego uchodźcy Eliana Gonzaleza, opublikowały w mediach oskarżenie przeciwko Kościołowi. Kampania władz jest oznaką ich walki o odebranie Kościołowi miejsca i prestiżu w społeczeństwie, jakim cieszy się on od czasu wizyty Papieża Jana Pawła II w 1998 r.
Antykościelna kampania władz kubańskich w mediach skierowana jest przede wszystkim przeciwko amerykańskiej zakonnicy Jeane O´Laughin, dominikance. W styczniu br. udzieliła ona schronienia krewnym małego Eliana, którzy zbiegli z Kuby. Według informacji "Fides", policja w Hawanie zagroziła, że każdy, kto publicznie stanie w obronie zakonnicy, zostanie ukarany wysoką grzywną.

Ludność świata starzeje się

Wydział ds. Ludności ONZ opublikował informator, w którym przestrzega przed problemem kryzysu demograficznego we współczesnym świecie. Stanowisko Wydziału ds. Ludności Sekretariatu ONZ stoi w jaskrawej sprzeczności ze wskazówkami różnych innych agend ONZ, promujących do niedawna kontrolę urodzeń w ramach walki z występującym jakoby przeludnieniem. Wydział ds. Ludności ONZ alarmuje, że 61 narodów świata posiada obecnie współczynnik urodzeń nie zapewniający prostej zastępowalności pokoleń. Podkreśla się, iż agresywna polityka antynatalistyczna stosowana w wielu krajach w ciągu ostatnich 50 lat doprowadziła do spadku współczynnika urodzeń, a nawet do ujemnego przyrostu naturalnego, co w rezultacie prowadzi do starzenia się populacji świata - czytamy w informatorze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Odpowiedzialność Europy za rozwój świata"

W dniach 31 marca - 1 kwietnia br. odbywały się w Brukseli obrady II Kongresu Społecznego COMECE (Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej), pod hasłem Odpowiedzialność Europy za rozwój świata. Ze strony polskiej w konferencji uczestniczył metropolita gnieźnieński - abp Henryk Muszyński. Stolicę Apostolską reprezentował sekretarz Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" - bp Diarmuid Martin. Obecny był nuncjusz apostolski przy UE - abp Faustino Sainz Mun]oz. Na forum Kongresu wystąpił m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej - Romano Prodi. W wygłoszonym przemówieniu zapowiedział, że w ciągu najbliższego roku KE przedstawi białą księgę, która zapoczątkuje publiczną dyskusję na temat udziału Europy w odpowiedzialności za rozwój świata.

Reklama

Papieskie Dzieła Misyjne również proszą o przebaczenie

W dwa tygodnie po ogłoszonej przez Jana Pawła II prośbie o przebaczenie za grzechy popełnione w ciągu wieków przez synów Kościoła - również Papieskie Dzieła Misyjne w Europie przeprosiły za błędy popełnione w dziejach misji. W dokumencie ogłoszonym 31 marca br. w Dublinie stwierdzono, że w przeszłości ewangelizacja często była " bliźniaczą siostrą kolonizacji".
Papieskie Dzieła Misyjne wyraziły też ubolewanie z powodu faktu, że niejednokrotnie miało miejsce lekceważenie innych kultur i religii oraz brak poszanowania dla nich. Zagrożenie "neokolonialną zależnością" jest aktualne także i dziś - przestrzega dokument.

Kampania "Anioł Stróż" przeciwko prostytucji dziecięcej

Pod hasłem Anioł Stróż na wiedeńskim lotnisku Schwechat rozpoczęła się 1 kwietnia br. kampania przeciwko prostytucji dziecięcej, zorganizowana przez Papieskie Dzieła Misyjne w Austrii. Fotografie z podpisami osób solidaryzujących się z tą akcją umieszczane są na specjalnej wielkiej tablicy w hali lotniska. W związku z akcją Anioł Stróż została wydana specjalna płyta kompaktowa z nagraniami najlepszych zespołów muzyki pop. Dochód ze sprzedaży kompaktu jest przeznaczony na pomoc ośrodkowi pomocy dzieciom "Casa Haniel" w Recife. Podobne akcje przeprowadzono w tym samym czasie na lotniskach w Monachium i Zurychu. Według szacunków ONZ, ok. 2-3 milionów dzieci na świecie jest wykorzystywanych seksualnie i zmuszanych do prostytucji.

W dniach 12 sierpnia - 22 października 2000 r. w katedrze w Turynie będzie wystawiony Całun Turyński. Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje jednak rezerwacja miejsc, której można dokonać także za pośrednictwem Internetu.
W XX w. Całun był wystawiany pięciokrotnie, ostatnio w 1998 r. - nawiedziło go ok. 2 mln osób. Rok wcześniej spłonęła część kaplicy św. Jana Chrzciciela, gdzie jest przechowywane płótno, w które miał być owinięty Chrystus złożony do grobu. Zostało ono uratowane z narażeniem życia przez piemonckiego strażaka. Jan Paweł II, który modlił się przed Całunem przed dwoma laty, pragnął, aby został on ponownie udostępniony wiernym w Roku Wielkiego Jubileuszu.

Reklama

Ze szkła, tkanin i stali zostanie odtworzony w najbliższym czasie chór zburzonej w czasie rewolucji francuskiej katedry św. Lamberta na centralnym placu w Leuven. Konstrukcja będzie służyła jako scena dla koncertów oraz innych imprez kulturalnych. Przewidziana jest ponadto stała wystawa na temat historii katedry oraz zbudowanie dwóch platform widokowych na wysokości 16 i 40 m.
Katedra św. Lamberta w Leuven była jedną z największych świątyń gotyckich w Europie i swoimi rozmiarami przewyższała katedrę Notre-Dame w Paryżu. W czasie rewolucji francuskiej, po aneksji miasta w 1794 r., została zburzona na rozkaz władz rewolucyjnych.

Przygotowania do uroczystych obchodów 1000. rocznicy utworzenia państwa węgierskiego były głównym tematem obrad wiosennej sesji plenarnej Konferencji Biskupów Węgierskich, zakończonej 28 marca br. w Budapeszcie. Jan Paweł II mianował specjalnym wysłannikiem na te uroczystości, zaplanowane na 20 sierpnia br., sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano. Będzie on przewodniczył liturgii na Placu Bohaterów - historycznym miejscu Światowego Kongresu Eucharystycznego w 1938 r. oraz Mszy św. sprawowanej przez Jana Pawła II w 1991 r.
20 sierpnia br. przypada 1000. rocznica koronacji króla Stefana I (rządził w latach 997-1038), późniejszego świętego, założyciela państwa i struktur kościelnych, wobec czego uroczystości będą miały charakter nie tylko państwowy, ale także kościelny. Król Stefan otrzymał koronę z rąk papieża Sylwestra II.

Reklama

Premier Albanii Ilir Meta podpisał 4 kwietnia br. w Strasburgu protokół 6. Konwencji Europejskiej dotyczący ochrony praw człowieka i podstawowych wolności, obejmujący również zniesienie kary śmierci.
Albania jest 40. państwem członkowskim tej europejskiej organizacji, które zobowiązało się do oficjalnego zniesienia kary śmierci. Jedynie Turcja nie podpisała do dziś protokołu dotyczącego abolicji. Wśród sygnatariuszy protokołu, poza Albanią, trzy spośród 41 krajów członkowskich Rady Europy jeszcze go nie ratyfikowały: Polska, Gruzja i Rosja.
Papież Jan Paweł II wielokrotnie wzywał do rezygnacji ze stosowania kary śmierci. Apelował też o moratorium na jej wykonywanie w Roku Jubileuszowym 2000.

JEDNYM ZDANIEM

Zmarł b. prezydent Austrii i przewodniczący "Pro Oriente" - Rudolf Kirchschlager, odznaczony w 1990 r. przez Jana Pawła II jednym z najwyższych odznaczeń kościelnych - Wielkim Krzyżem Ordine Piano.

We Włoszech rozpoczęto realizację filmu fabularnego o bł. Ojcu Pio, zatytułowanego Między niebem a ziemią.

Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zwrócił się z apelem do USA i krajów Unii Europejskiej o pomoc dla mieszkańców Etiopii dotkniętych skutkami katastrofalnej suszy. Oblicza się, że śmierć głodowa grozi tam 2 mln osób.

Dwie fundacje amerykańskich miliarderów Davida Packarda i Teda Turnera przekazały blisko 20 mln dol. na wsparcie programów antynatalistycznych, mających na celu ograniczenie liczby ludności kolorowej w krajach ubogich.

Senat USA odrzucił poprawkę dotyczącą zakazu bezczeszczenia flagi amerykańskiej, gdyż "stałby on w sprzeczności z konstytucyjną zasadą wolności wypowiedzi".

Chilijski parlament przyznał gen. Augusto Pinochetowi dożywotni immunitet.

Z podlondyńskiego muzeum skradziono unikalny egzemplarz Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej z okresu II wojny światowej. Jej "rozpracowanie" przez polskich inżynierów przyczyniło się do wielkich sukcesów aliantów.

W Berlinie podczas ostatniej rundy konferencji w sprawie odszkodowań za pracę niewolniczą w III Rzeszy ustalono, że na bezpośrednie wypłaty zostanie przeznaczone 8 mld 250 mln marek (Polska otrzyma 1,8 mld marek).

11 żołnierzy amerykańskich i jeden Polak odniosło rany w starciach z Serbami w Kosowie. NATO ostrzegło, że wspólnota międzynarodowa może wycofać się z Kosowa, jeśli mieszkańcy tej prowincji nie powstrzymają nienawiści etnicznej.

Parlament bułgarski przyjął ustawę uznającą partię komunistyczną za winną niszczenia tradycyjnych wartości, gwałcenia praw człowieka i zrujnowania gospodarki w Bułgarii. Zbrodnie te nie ulegają przedawnianiu.

Przed sądem w Bratysławie rozpoczął się proces Vasyla Bilaka, członka władz komunistycznych, który w 1968 r. wzywał ZSRR do interwencji zbrojnej w Czechosłowacji.

Rządy Czech oraz Słowacji zobowiązały się wypłacić odszkodowania ofiarom holocaustu i ich spadkobiercom za zagrabione przed 60 laty mienie.

We Lwowie (w kościele pw. Marii Magdaleny) w 60. rocznicę zbrodni katyńskiej otwarto wystawę: Katyń 1940.

Po raz pierwszy w historii wolnej Litwy Polacy zasiedli w Radzie Miasta Wilna.

W Czeczenii przebywała Mary Robinson - wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka. Mimo przeszkód ze strony Rosji, dokonała ona inspekcji i zdemaskowała zbrodnie dokonane na narodzie czeczeńskim.

Były prezydent Rosji Borys Jelcyn oficjalnie odszedł na emeryturę. Zachował wiele przywilejów, m.in. służbowe auta oraz ochroniarzy.

Nowym premierem Japonii został Yoshiro Mori.

Na japońskiej wyspie Hokkaido eksplodował wulkan Usu - władze ewakuowały 15 tys. osób.

Korea Północna zażądała od Japonii wypłaty odszkodowań za rządy kolonialne w latach 1910-45.

W Kairze odbył się pierwszy w historii szczyt państw europejskich (UE) i Afryki - dyskutowano m.in. o radykalnym rozwiązaniu problemu zadłużenia krajów Trzeciego Świata.

Po raz pierwszy w historii Izraela przed sądem stanie b. premier kraju Benjamin Netaniahu. Zarzuca mu się m.in. łapownictwo, oszustwa oraz utrudnianie pracy wymiarowi sprawiedliwości.

Rządząca w Iraku partia Baas wygrała wybory parlamentarne.

Gubernatorzy 19 stanów północnej Nigerii zgodzili się zawiesić islamskie prawo karne - szariat.

Liczba śmiertelnych ofiar sekty "Ruch na rzecz Przywrócenia Dziesięciu Przykazań Bożych" w Ugandzie przekroczyła tysiąc osób.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy.

CZYTAJ DALEJ

Zobaczyć Chrystusa w bliźnim

2024-03-28 19:26

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wielki Czwartek przy wielkanocnym stole w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu spotkali się ludzie starsi, samotni i bezdomni.

Wydarzenie rozpoczęło się od życzeń pana Dariusza Bożka, prezydenta miasta, który podkreślił, że Wielkanoc jest świętem radości i miłości, mimo, że poprzedza ją śmierć Chrystusa. Jednak to nie ona zwyciężyła, lecz życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję