Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomosci z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi odwiedzili więźniów

Z okazji Jubileuszowego Dnia Więźnia i Pracowników Więziennictwa, przypadającego 9 lipca, ks. Jan Sikorski, naczelny kapelan więziennictwa RP, przesłał list skierowany do wszystkich osadzonych i ich wychowawców. W liście zachęcił ich do osobistej modlitwy i odkrycia miłości, jaką darzy ich Chrystus. Do listu dołączony był obrazek z obliczem Chrystusa z Całunu Turyńskiego, wykonany przez siostry karmelitanki.
Ks. Jan Sikorski w tym dniu odwiedził zakład karny dla kobiet w Lublińcu. W kolejnych dniach wielu biskupów odwiedzało więźniów w zakładach karnych na terenie swoich diecezji, odprawiając Msze św. i udzielając sakramentów. W Herbach k. Częstochowy bp Jan Wieczorek poświęcił nową kaplicę więzienną pw. św. Maksymiliana Kolbego - patrona polskich zakładów karnych.
W Polsce jest 160 zakładów penitencjarnych, w których przebywa 60 tys. więźniów. W duszpasterstwo więziennictwa jest zaangażowanych ponad 200 kapłanów, siostry zakonne z różnych zgromadzeń i ok. 400 świeckich, członków Bractwa Więziennego, którego celem jest ewangelizacja więźniów i rozbudzanie w nich wiary.

Jubileusz szkaplerza karmelitańskiego

W Czernej k. Krakowa zainaugurowano obchody 750-lecia szkaplerza karmelitańskiego. W Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem kieleckiego biskupa pomocniczego Mieczysława Jaworskiego uczestniczyło ok. 3 tys. wiernych i kilkudziesięciu kapłanów z obydwoma prowincjałami polskiego Karmelu - o. dr. Szczepanem T. Praśkiewiczem i o. dr. Mariuszem J. Jaszczyszynem. W homilii bp Jaworski nawiązał do teologicznego rozumienia szkaplerza: "Ten najszybciej naśladuje Jezusa, kto najlepiej idzie z Maryją. (...) Szkaplerz jest wezwaniem do modlitwy, pokuty, apostolstwa, a przede wszystkim miłości i miłosierdzia. (...) Nie wystarczy śpiewać i stawiać kwiaty Maryi, trzeba również upodobnić się do Niej". Ksiądz Biskup przypomniał, że szkaplerz nosili królowie polscy, nosi go także Papież Jan Paweł II, który przyjął go w młodzieńczych latach "z wewnętrznej potrzeby szukania prawdy i sensu życia". Do uczestników spotkania swoje słowo i błogosławieństwo wystosował Ojciec Święty Jan Paweł II oraz przełożony generalny Zakonu - o. Kamil Maccise.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Honorowe obywatelstwo Nowego Targu dla kard. Macharskiego

Rada Miasta Nowego Targu, zebrana na sesji 29 czerwca 2000 r., jednogłośnie przyjęła uchwałę o nadaniu kard. Franciszkowi Macharskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta. Ksiądz Kardynał będzie 28. Honorowym Obywatelem stolicy Podhala, a uroczyste nadanie tytułu odbędzie się 14 sierpnia o godz. 14.00 na nowotarskim Rynku w czasie uroczystości I Światowego Zjazdu Górali.
Honorowe Obywatelstwo przyznawane jest w Nowym Targu od 1872 r., a godność taką otrzymali m.in. w latach międzywojennych hrabia Adam Uznański i generał Andrzej Galica.
Odrodzony samorząd miejski Nowego Targu nadał Honorowe Obywatelstwo tylko raz - Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 1996 r., z okazji 650-lecia miasta. Wręczone zostało podczas spotkania z Papieżem w sanktuarium w Ludźmierzu.

Protest przeciwko koncertowi w Jarocinie

We wszystkich 4 kościołach w Jarocinie 2 lipca br. księża odczytali komunikat o zbieraniu podpisów przeciwko organizowaniu w tym mieście koncertu rockowego. Z inicjatywą taką wystąpili sami parafianie. Akcja Katolicka i samorząd mieszkańców poprosili księży o pomoc w nagłośnieniu protestu.
W komunikacie była mowa o zagrożeniu młodzieży demoralizacją, o promowaniu narkotyków i alkoholizmu. Pomysł koncertu wraca po 6 latach przerwy, spowodowanej wyrokiem sądu administracyjnego, który przychylił się do protestów mieszkańców Jarocina i zakazał organizowania w tym mieście festiwali muzycznych. Mieszkańcy Jarocina chcą zaprotestować przeciwko planowanemu na następny rok kilkudniowemu festiwalowi. Koncert odbywać się ma na terenie miejskiego ośrodka sportu i rekreacji, który znajduje się w środku osiedla domków jednorodzinnych. Imprezie zawsze towarzyszyło wybijanie szyb w domach, okradanie i niszczenie sklepów.

Reklama

Problem przydrożnej prostytucji - zauważony

List Episkopatu zwrócił uwagę opinii społecznej na problem prostytucji przydrożnej, ale akcje policji przeciwdziałające temu zjawisku były prowadzone przez cały czas - powiedział w rozmowie z KAI komisarz Zbigniew Matwiej z Biura Prasowego Komendy Głównej Policji.
11 lipca radomska policja rozbiła pod Grójcem polsko-bułgarski gang zajmujący się handlem kobietami i sutenerstwem. Jego ofiarami były kobiety różnych narodowości, zmuszane do przydrożnej prostytucji.
8 czerwca br. Rada Stała Episkopatu Polski wystosowała list do Marka Biernackiego - ministra spraw wewnętrznych i administracji z prośbą o podjęcie działań przeciwko przydrożnej prostytucji. W Gazecie Wyborczej z 13 lipca znajduje się informacja podana nieoficjalnie przez jednego z oficerów Komendy Wojewódzkiej Policji w Warszawie, że właśnie list Rady Stałej Episkopatu wpłynął na podjęcie tak szeroko zakrojonej akcji przeciwko polsko-bułgarskiemu gangowi.
Kom. Matwiej zwrócił uwagę, że problem przydrożnej prostytucji kryje w sobie wiele innych ukrytych spraw. Policja nie może walczyć z prostytucją, gdyż według prawa nie jest ona karalna. Natomiast faktycznie działalność rozbitego gangu wiązała się ze zmuszaniem kobiet do nierządu, z czego gangsterzy czerpali korzyści.
Oficer Komendy Głównej Policji podkreślił, że często za stojącymi przy drodze prostytutkami kryją się bardzo silne zbrodnicze międzynarodowe struktury. Polska policja współpracuje w ich zwalczaniu z policją innych państw.

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Jubileuszowa Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych

6 lipca - w dniu, w którym Kościół obchodzi wspomnienie Najświętszej Maryi Panny pw. Uzdrowienia Chorych - w jubileuszowej pielgrzymce zgromadziło się kilka tysięcy chorych i niepełnosprawnych razem z lekarzami, pielęgniarkami, opiekunkami, rodzicami i krewnymi. Organizatorem pielgrzymki był Apostolat Chorych z Katowic i jego dyrektor - ks. Czesław Podleski, krajowy duszpasterz chorych.
Witając uczestników pielgrzymki przybyłych z hasłem W łączności z Piotrem naszych czasów - Ojcem Świętym Janem Pawłem II, ks. Podleski poinformował m.in., że aby być członkiem Apostolatu Chorych, trzeba spełnić trzy warunki: przyjęcie z uległością woli Bożej, współcierpienie z Chrystusem i ofiarowanie swoich cierpień w intencji Kościoła i Ojca Świętego. Chorych, niepełnosprawnych i wszystkich biorących udział w pielgrzymce powitał również podprzeor klasztoru - o. Zygmunt Okliński. W koncelebrze kilku duszpasterzy Eucharystię na Szczycie sprawował biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Gerard Bernacki, który również wygłosił słowo Boże. W czasie sprawowania Najświętszej Ofiary ks. Podleski zawierzył Maryi wszystkich chorych, niepełnosprawnych i cierpiących.
Po południu chorzy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na wałach, a później wzięli udział w nabożeństwie lurdzkim w Kaplicy Cudownego Obrazu i w Bazylice, połączonym z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem każdego chorego.

Reklama

Sprostowanie

W Niedzieli nr 28/2000 na str. 27 w korespondencji z Jasnej Góry pt. Jubileuszowe pielgrzymki zakonów błędnie podano nazwisko Przełożonej Generalnej Zgromadzenia Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny. Powinno być: m. Teresa Wójcicka. Za błąd serdecznie przepraszamy.

Redakcja

"Zapiski więzienne" na Jasnej Górze

Spektakl "Zapiski więzienne" według pamiętników kard. Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia - jest wystawiany na Jasnej Górze w Kaplicy Różańcowej codziennie po zasłonięciu Obrazu Matki Bożej o godz. 12.30 - w dni powszednie, o godz. 13.30 - w soboty i niedziele oraz codziennie o godz. 19.20 (kończy się przed godz. 21.00, a więc można zdążyć na Apel Jasnogórski).
Na prośbę grup zorganizowanych spektakl może być wystawiany dodatkowo o innej porze.
Spektakl przygotowali aktorzy Teatru Studio z Katowic.
Adaptacja i reżyseria: Jan Machulski
W roli głównej: Jerzy Król
ZAPRASZAMY

Reklama

Zaproszenie na 289. Warszawską Pielgrzymkę Pieszą

Jeżeli Twoje serce, Drogi Bracie i Siostro, zdolne jest do ofiary, weź udział w trudach i przeciwnościach pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę, aby przez słuchanie słowa Bożego, pogłębione uczestnictwo w sakramentach Kościoła, gorliwą modlitwę i radość przeżywaną we wspólnocie wejść na jubileuszową drogę nawrócenia i powrotu do Domu Ojca.
Swoje uczestnictwo w 289. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej możesz zgłosić w dolnym kościele Świętego Ducha przy klasztorze Ojców Paulinów w Warszawie (ul. Długa 3). Zapisy trwają codziennie od 27 lipca do 6 sierpnia.

Jeżeli z powodu choroby lub innych przeciwności nie możesz wyruszyć na pielgrzymkowy szlak, to bądź z nami duchowo dzięki Radiu Jasna Góra, które w dniach 27 lipca - 6 sierpnia będzie zapisywać intencje duchowych uczestników pielgrzymki; będziemy polecać je Bogu za wstawiennictwem Maryi w drodze na Jasną Górę w dniach 6-14 sierpnia. Ty natomiast łącz się z nami duchowo i wspieraj modlitwą pielgrzymów idących do Jasnogórskiej Matki. Codzienne relacje telefoniczne z pątniczego szlaku będą przybliżać ducha pielgrzymki radiosłuchaczom.
Zostań duchowym uczestnikiem 289. WPP i zgłoś to w Radiu Jasna Góra pod numerem telefonu (0-34) 365-18-13.

Organizatorzy WPP

Jasnogórskie Dni Skupienia

To może być pierwszy dzień
reszty Twojego nowego życia!

- Jeśli czujesz się zagubiony
- przeżywasz kryzys wiary
- szukasz drogi do Boga, aby odnaleźć w Nim siebie, drugiego człowieka
- pragniesz odkryć na nowo wartość wiary -
weź udział w dniach skupienia organizowanych na Jasnej Górze w następujących terminach:
9-12 listopada, 8-10 grudnia, 15-17 grudnia, 5-7 stycznia, 18-21 stycznia, 2-4 lutego, 15-18 lutego, 1-4 marca.
W tym czasie będziesz mógł bardziej wsłuchać się w słowo Boże, przeżyć spotkanie z Chrystusem w sakramentalnych znakach Eucharystii oraz pojednania i pokuty, skorzystać z indywidualnej rozmowy z kierownikiem duchowym. Wiele czasu będziesz mógł poświęcić na modlitwę przed Najświętszym Sakramentem, jak również na kontemplowaniu Jasnogórskiego Oblicza naszej Matki.
Szczegółowych informacji udziela oraz przyjmuje zgłoszenia:
Jasnogórskie Centrum Rekolekcyjne
o. Sylwester Kopyt
ul. O. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa
tel. (0-34) 365-66-88, 0-501-795-442.

JEDNYM ZDANIEM

Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego powstało dwuletnie Podyplomowe Studium Teologiczno-Pedagogiczne. Można w nim odbyć także trzyletnie studia dla magistrów teologii, w ramach którego będzie można uzyskać licencjat katechetyki.

Senat KUL umorzył postępowanie dyscyplinarne podjęte wobec Ryszarda Bendera po oskarżeniu profesora przez młodzieżówkę UP o " kłamstwo oświęcimskie". Toruńska prokuratura stwierdziła, że zarzuty przeciwko prof. Benderowi są niesłuszne.

Pierwsza rowerowa pielgrzymka z Podkarpacia do Rzymu wyruszyła sprzed kościoła pw. św. Józefa na Staromieściu w Rzeszowie.

Na misję pokojową do Kosowa pojechali polscy żołnierze z Polsko-Ukraińskiego Batalionu, który wraz z plutonem Litwinów wejdzie w skład sił KFOR w tej prowincji.

Marek Antoni Nowicki - rzecznik prasowy polskiego MSZ-u - został z ramienia ONZ międzynarodowym rzecznikiem praw obywatelskich w Kosowie.

Bank Światowy przyzna Polsce drugą transzę kredytu na reformę górnictwa, w wysokości 230 mln dol.

Trójporozumienie między rządem, Sejmem a Senatem podpisali premier i marszałkowie obu izb. Ma ono ułatwić nadrobienie zaległości legislacyjnych w dostosowaniu naszego prawa do standardów Unii Europejskiej.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów przyjął założenia budżetu na 2001 r. O jego ostatecznym kształcie debatować będzie jeszcze rząd i parlament.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zgłosiło postulat, aby w przyszłorocznym budżecie przeznaczyć 100 mln zł na sprowadzenie do kraju Polaków z Kazachstanu (kwota ta wystarczyłaby na sprowadzenie 2-3 tys. repatriantów).

Rząd przyjął projekt ustawy gwarantującej wszystkim rodzinom wielodzietnym jednorazowy dodatek rodzinny w wysokości 145 zł na trzecie, czwarte i kolejne dziecko w wieku szkolnym (dotyczy to 1, 306 mln dzieci w kraju).

Mirosław Handke, minister edukacji narodowej, zatwierdził Wydział Teologiczny w Radomiu, będący filią Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Pełnomocnikiem rektora Uniwersytetu Senat mianował ks. prof. Ignacego Bokwę.

Posłowie omawiali sprawozdanie MSWiA dotyczące zakupu polskiej ziemi przez obcokrajowców. Wynika z niego, że w 1999 r. cudzoziemcy (głównie Niemcy) zakupili w naszym kraju 2,6 tys. ha.

Sejmowa Komisja ds. Rodziny oraz Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zorganizowały w Warszawie konferencję Rodzina - sercem demokracji lokalnej. Wzięło w niej udział ponad 200 samorządowców i działaczy organizacji pozarządowych z całej Polski.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała - jako 11. - komitet wyborczy lidera UPR Janusza Korwina-Mikke.

Ruszyła procedura lustracyjna wobec kandydatów na urząd prezydencki.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że wybór nowego zarządu warszawskiej gminy Centrum (złożonego z ludzi SLD i UW) był niezgodny z prawem. Premier RP wyznaczył nowego komisarza gminy - Józefa Płoskonkę, wiceszefa MSWiA.

Najwyższa Izba Kontroli, po kontroli przeprowadzonej w Poczcie Polskiej, stwierdziła, że straty poniesione przez nią w latach 1996-99 (ok. 100 mln zł) mogły powstać w wyniku korupcji.

Policyjne statystyki znowu odnotowały wzrost przestępczości w Polsce, tym razem o 14% w porównaniu z pierwszym półroczem 1999 r.

W 2002 r. w Polsce zostaną przeprowadzone dwa spisy: narodowy spis powszechny ludności i mieszkań oraz spis rolny.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: kanadyjska Polonia to licząca się społeczność

2024-04-20 07:53

[ TEMATY ]

prezydent

Polonia

Kanada

Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Polonia w Kanadzie to licząca się społeczność; jesteśmy dziś w NATO także dzięki jej wsparciu - mówił w piątek w Vancouver prezydent Andrzej Duda. Prezydent składa wizytę w Kanadzie, w piątek w Vancouver spotkał się z przedstawicielami Polonii.

Prezydent zwracał uwagę, że według szacunków, około 20 mln Polaków żyje dziś poza granicami Polski, z czego w Kanadzie mieszka ponad milion z nich. Jak mówił, ci, którzy czują się częścią polskiej wspólnoty mają często różne poglądy, są różnej wiary. "Jednak łączy nas to, że Polska jest jedna, że nasze korzenie są jedne i nasza pamięć historyczna jest jedna" - mówił Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję