Reklama

Papież do Światowej Rady Kościołów: pokażmy światu solidarność z najsłabszymi

2013-10-30 14:13

kg (KAI) / Genewa/Pusan/KAI

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Do wzmożenia modlitw i współpracy w służbie Ewangelii wezwał wszystkich chrześcijan Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników X zgromadzenia ogólnego Światowej Rady Kościołów (ŚRK). Rozpoczyna się ono 30 października w południowokoreańskim Pusanie pod hasłem „Boże życia, prowadź nas do sprawiedliwości i pokoju”. Swe orędzie Ojciec Święty, noszące datę 4 października – dzień św. Franciszka z Asyżu – przesłał na ręce kard. Kurta Kocha – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który odczytał je podczas otwarcia spotkania.

Przekazując pozdrowienia sekretarzowi generalnemu ŚRK dr. Olavowi Fykse Tveitowi i przedstawicielom wszystkich wspólnot chrześcijańskich, biorących udział w zgromadzeniu, papież zapewnił ich o swym zainteresowaniu duszpasterskim pracami tego wydarzenia. Potwierdził również „ochotne zaangażowanie Kościoła katolickiego w dalszą długofalową współpracę ze Światową Radą Kościołów”.

Nawiązując do hasła rozpoczynającego się dziś posiedzenia Ojciec Święty zaznaczył, że „jest to przede wszystkim przywołanie Trójjedynego Boga, który pociąga całe stworzenie do jego pełni za pomocą odkupieńczej siły Krzyża Jezusa Chrystusa i wylania różnorakich darów Ducha Świętego”. „Zaprawdę, wszędzie tam, gdzie ceni się dar życia oraz triumfuje sprawiedliwość i pokój, obecne jest Królestwo Boże i zawsze działa jego władcza siła” – napisał Ojciec Święty.

Reklama

Wyraził w związku z tym ufność, że obecne zgromadzenie „pomoże umocnić zaangażowanie wszystkich wyznawców Chrystusa na rzecz wzmożenia modlitwy i współpracy w służbie Ewangelii oraz całościowego dobra naszej rodziny ludzkiej”. Franciszek zwrócił uwagę, że zglobalizowany świat, w którym żyjemy, „wymaga od nas wspólnego świadectwa o danej przez Boga godności każdej istoty ludzkiej oraz skutecznego propagowania warunków kulturowych, społecznych i prawnych, dzięki którym jednostki i całe wspólnoty mogą wzrastać w wolności”. Przesłanki te wspierają także posłannictwo rodziny jako podstawy społeczeństwa, zapewniają zdrowe i całościowe wychowanie młodzieży oraz gwarantują wszystkim nieskrępowane korzystanie z wolności religijnej – podkreślił papież.

Zauważył ponadto, iż wierni Bogu i w odpowiedzi na palące potrzeby naszych czasów chrześcijanie są wezwani do wychodzenia naprzeciw tym, którzy sami znajdują się na obrzeżach istnienia naszych społeczeństw oraz do okazania szczególnej solidarności z najsłabszymi naszymi braćmi i siostrami. Chodzi o ubogich, niepełnosprawnych, nienarodzonych i chorych, o migrantów i uchodźców, osoby w starszym wieku i o młodych bezrobotnych – wyjaśnił autor przesłania.

Na zakończenie zaznaczył, że jest świadom tego, iż – jak wspomina soborowy Dekret o ekumenizmie – duszą prawdziwego ekumenizmu pozostają nawrócenie, świętość i modlitwa. „Modlę się, aby rozpoczynające się dzisiaj X zgromadzenie ogólne ŚRK „przyczyniło się do dania nowego bodźca żywotności i wizji udziału we wszystkich zaangażowaniach w świętą sprawę jedności chrześcijańskiej, w wierności woli Pana wobec Jego Kościoła (por. J 17, 21) oraz w otwarciu się na bodźce Ducha Świętego” – napisał Ojciec Święty. Życzył wszystkim uczestnikom obrad w Pusanie „obfitych błogosławieństw Wszechmogącego Boga, będącego źródłem wszelkiego życia i wszystkich darów duchowych”.

Dziesiąte, jubileuszowe zgromadzenie ogólne ŚRK pracować będzie w porcie na południowym wschodzie Korei Południowej do 8 listopada. Swój udział w nim zapowiedziało ponad 3 tys. delegatów reprezentujących 345 Kościołów i wspólnot kościelnych, należących do Rady. Jest to drugie takie posiedzenie w Azji - poprzednie obradowało tam w 1961 w Delhi; było to III zgromadzenie ogólne. Kościół katolicki nie jest członkiem ŚRK, ale od 1965 aktywnie z nią współpracuje m.in. za pośrednictwem Mieszanej Grupy Roboczej i kilku innych instytucji.

Do Pusanu udała się 25-osobowa delegacja katolicka, złożona z przedstawicieli Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, której sekretarz bp Brian Farrell stoi na czele całej delegacji, jak również Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, Mieszanej Grupy Roboczej, Komisji „Wiara i Ustrój” ŚRK, stałych współpracowników katolickich przy ŚRK, reprezentantów Federacji Azjatyckich Konferencji Biskupich, watykańskiego Ośrodka „Pro Unione” oraz z przedstawicieli męskich i żeńskich instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. W skład delegacji wchodzi też 7 przedstawicieli episkopatu południowokoreańskiego oraz dwaj reprezentanci ruchów katolików świeckich i mediów z Korei Południowej.

Światowa Rada Kościoła powstała na I zgromadzeniu ogólnym w Amsterdamie w sierpnia 1948 w celu, jak to wówczas i dzisiaj się zaznacza, wspierania jedności chrześcijan w wierze, dawania świadectwa i służby na rzecz świata sprawiedliwego i pokojowego. Na koniec 2012 Rada skupiała 345 Kościołów anglikańskich, protestanckich, prawosławnych, niechalcedońskich i starokatolickich, liczących ponad 500 mln członków, z przeszło 110 państw. Najwyższym organem ŚRK jest właśnie zgromadzenie ogólne, zbierające się średnio co 7 lat – poprzednie odbyło się w lutym 2006 w Porto Alegre w Brazylii. Na co dzień pracami organizacji kieruje sekretarz generalny, którym od 1 stycznia 2010 jest pastor luterański z Norwegii Olav Fykse Tveit. Siedziba organizacji mieści się w Genewie.

Tagi:
papież Franciszek

Papież: sport sprzyja kulturze spotkania

2018-07-17 16:10

vaticannews.va / Rio de Janeiro (KAI)

Sport sprzyja budowaniu kultury spotkania – przypomina papież Franciszek organizatorom konferencji na temat sportu jako czynnika wspomagającego rozwój człowieka, gospodarki i społeczeństwa. Odbędzie się ona w sierpniu w Rio de Janeiro.

Artyominc / Foter.com / CC BY-SA

Franciszek zachęca organizatorów, by promowali sport jako sposób na praktykowanie cnót i wspieranie integralnego rozwoju człowieka. Wyraża przy tym przekonanie, że sport to nie tylko forma rozrywki, ale także narzędzie do budowania kultury spotkania, braterstwa i solidarności, a tym samym świata bardziej pokojowego i sprawiedliwego.

Wśród organizatorów brazylijskiej konferencji o sporcie figuruje między innymi Stolica Apostolska oraz FIFA (Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej). Przedstawiciel Watykanu został też poproszony o otwarcie obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Francja przyznaje rację Benedyktowi XVI

2018-07-19 17:06

vaticannews.va / Paryż (KAI)

Francja przyznaje rację Benedyktowi XVI: używanie prezerwatywy nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV. W 2009 r. podczas konferencji prasowej w samolocie Benedykt XVI stwierdził, że sposobem na epidemię AIDS nie może być rozdawanie prezerwatyw, które zamiast chronić tylko potęgują problem. Słowa ówczesnego papieża zostały powszechnie napiętnowane. Francuski rząd wyraził wówczas żywe zaniepokojenie, a parlament Belgii oficjalnie potępił Benedykta XVI.

Mazur/episkopat.pl

Jak podaje tygodnik „Famille Chrétienne”, dziś po 9 latach Francuski Inspektorat Generalny Spraw Socjalnych oficjalnie ostrzega przed nieskutecznością prezerwatyw w walce z epidemią AIDS. „Wbrew powszechnie rozpowszechnionemu przekonaniu o 100-procentowej skuteczności ochrony, prezerwatywa zapewnia ochronę na poziomie 80 proc. w relacjach heteroseksualnych i 70 proc. w relacjach jednopłciowych” – czytamy w raporcie francuskiego urzędu. Celem raportu nie jest oczywiście rehabilitacja Benedykta XVI, lecz wprowadzenie skuteczniejszych środków ochrony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Australia: premier prosi papieża o zdjęcie z urzędu arcybiskupa Adelajdy

2018-07-21 18:11

ts (KAI) / Canberra

Premier Australii zwrócił się do papieża Franciszka w sprawie arcybiskupa Adelajdy, Philipa Wilsona, który za ukrywanie przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych w podległej mu diecezji został wyrokiem sądu skazany na 12 miesięcy więzienia. „To pora, aby Ojciec Święty go zwolnił z urzędu” - powiedział Malcolm Turnbull podczas konferencji prasowej, którą transmitowała rozgłośnia ABC.

Grzegorz Gałązka

Apele do papieża o zwolnienie z urzędu skazanego wyrokiem sądu hierarchy „z całego serca” poparła krajowa Rada Księży. Byłoby to z pożytkiem „dla dobra Kościoła Australii i ludu Bożego Adelajdy”, czytamy w opublikowanym 20 lipca oświadczeniu National Council of Priests (NCP). Założona w 1970 roku z akceptacją episkopatu Australii Rada skupia ok. 1,7 tys. duchownych.

W swoim oświadczeniu księża krytykują ponadto, że pozwala się abp Wilsonowi, aby mógł ustąpić z urzędu arcybiskupa dopiero po wyroku sądu. „Jeśli natomiast wobec księdza diecezjalnego pojawia się podejrzenie o czyn karalny, automatycznie zawieszany jest w swojej funkcji do wyjaśnienia, czy jest winien czy nie. Ale abp Wilson przez cały proces pozostał na swoim urzędzie” - skonstatowali australijscy kapłani.

W czerwcu sąd w Newcastle skazał 67-letniego abp Wilsona na karę 12 miesięcy więzienia. Do 14 sierpnia sąd chce zbadać, czy są spełnione warunki aresztu domowego zamiast pobytu w więzieniu. „Mam świadomość, że wiele osób chciałoby mojego ustąpienia i traktuję je poważnie” - powiedział duchowny. Oświadczył jednocześnie, że korzysta z prawa odwołania i „nie zamierza ustąpić” dotąd, dokąd nie zostanie zamknięta droga prawna.

Po ogłoszeniu wyroku wielu biskupów australijskich proponowało pomóc abp. Wilsonowi wyjść z zaistniałej sytuacji, mówił przewodniczący Konferencji Biskupów Australii, abp Mark Coleridge. Tłumaczył, że episkopat „nie ma takiego autorytetu”, aby zmusić arcybiskupa do ustąpienia. „Ten autorytet ma tylko papież” - powiedział abp Coleridge.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem