Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 11/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jan Paweł II (Do uczestników VII sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia - 3 marca 2001 r.)

Rekolekcje wielkopostne w Watykanie

W dniach 4-10 marca br. w Watykanie miały miejsce doroczne rekolekcje wielkopostne dla Kurii Rzymskiej, w których tradycyjnie uczestniczył Ojciec Święty. Nie odbywały się w tym czasie audiencje papieskie, nie było również środowej audiencji generalnej. Tematem tegorocznych rekolekcji były słowa: Jedna wiara dla wszystkich narodów: nawrócenie, wolność i wspólnota w Chrystusie, a prowadził je kard. Francis Eugene George z Chicago. Zapytany, jak rozumie temat swoich rozważań, Metropolita Chicago odpowiedział: "Chodzi o wiarę dla całego świata. Punktem wyjścia jest pytanie: Jeśli zgadzamy się, że cel wiary jest uniwersalny, to co ma się dokonać w nas, ażeby odpowiedzieć na to wezwanie? Musimy pamiętać, że chodzi o rekolekcje, główny nacisk musi więc być położony na nawrócenie osobiste".
Jedno z pierwszych rozważań rekolekcyjnych dotyczyło prawdziwego nawrócenia serca. Rekolekcjonista podkreślił, że jego warunkiem jest nabranie dystansu do spraw doczesnych. Ale sam dystans do rzeczy nie wystarczy. Konieczna jest jeszcze miłość Boga, gdyż nawrócenie jest zawsze Jego darem, faktem dynamicznym między wyborem człowieka a łaską Bożą. "Obfitość łaski zawsze wyprzedza człowieka w jego dziejach" - podkreślił.
W innej medytacji Rekolekcjonista wskazał na owoce nawrócenia - miłość nieprzyjaciół i wolność ofiary z własnej osoby. Podkreślił, że gdybyśmy pojmowali wszystko tylko w ludzkich kategoriach, słowa Jezusa
o miłości nieprzyjaciół byłyby zbędne i jałowe. "My nie głosimy mądrości tego świata, ani mądrości rządzących tym światem, którzy upadli, przeciwnie - my głosimy mądrość Bożą, tajemniczą i ukrytą".
Kard. George wygłosił w sumie 22 nauki rekolekcyjne, oparte głównie na Ewangelii wg św. Łukasza, dokumentach Synodu Biskupów poświęconego Ameryce oraz na refleksjach, które przyniósł Wielki Jubileusz.

Reklama

"Anioł Pański" z Papieżem

4 marca br. w rozważaniach poprzedzających modlitwę Anioł Pański Ojciec Święty wezwał do głębokiego przeżywania okresu Wielkiego Postu, czasu modlitwy i pokuty. Oto pełny tekst papieskich rozważań:
"Rozpoczęliśmy przed kilkoma dniami Wielki Post - czas modlitwy i pokuty, który wzywa nas, abyśmy mierzyli się w sposób szczególny z wezwaniem Świętego Boskiego Mistrza, który mówi: ´Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje´ (Mt 16, 24); i jeszcze: ´gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa´ (J 12, 26). Zwraca się on nie tylko do swoich uczniów, ale do wszystkich, kiedy stwierdza: ´Ten, kto kocha swe życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne´ (J 12, 25).
Co oznacza ´zaprzeć się samego siebie´, ´nienawidzić swego życia´? Takie wyrażenia źle rozumiane mogły niekiedy sprawiać wrażenie, że chrześcijaństwo jest religią, która człowiekowi odbiera życie, podczas gdy Jezus przyszedł po to, aby człowiek miał życie wieczne i aby miał je w obfitości (por. J 10, 10). Faktem jest, że Chrystus, przeciwnie niż fałszywi mistrzowie z wczoraj i dzisiaj, nie zawodzi. On zna stworzenie ludzkie do głębi i wie, że aby dojść do życia, powinno ono dokonać przejścia - paschy - od niewoli grzechu do wolności dzieci Bożych, zapierając się starego człowieka, ażeby stworzyć przestrzeń dla człowieka nowego, odkupionego przez Chrystusa.
´Kto kocha swe życie, straci je´. Te słowa nie wyrażają pogardy dla życia, ale przeciwnie - autentyczną do niego miłość; miłość, która nie pragnie tego podstawowego dobra tylko dla siebie i natychmiast, ale dla wszystkich i na zawsze, w wyraźnym kontraście do mentalności świata. W rzeczywistości naśladując Chrystusa, na ´wąskiej drodze´ odnajduje się życie. Kto zaś, przeciwnie, wybiera drogę ´szeroką´ i wygodną, zamienia życie na afirmację złudnych satysfakcji, gardząc własną godnością i godnością innych.
Przemierzajmy więc z radością tę wymagającą drogę wielkopostną, szukając odbicia wewnętrznej odnowy w konkretnych wyborach osobistych, kościelnych i społecznych. Na tej drodze bliska jest nam Przenajświętsza Maryja, która zawsze wyprzedza nas w naśladowaniu Jej Syna Jezusa i wspiera nas, kiedy jest trudno walczyć przeciwko duchowi zła. Powierzajmy jej Wielki Post, aby stał się on dla całego ludu chrześcijańskiego czasem głębokiego nawrócenia. Prośmy ją także o towarzyszenie całej Kurii Rzymskiej, która wraz ze mną od dzisiejszego wieczoru rozpocznie ćwiczenia duchowe. Liczymy także, Drodzy Bracia i Siostry, na Waszą pamięć przed Panem, aby te dni były intensywnym zasłuchaniem się w Ducha Bożego, czasem ciszy i nieustannej modlitwy, i aby przyniosły obfite owoce duchowej odnowy".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Modlitewne spotkanie z młodzieżą akademicką

3 marca br. studenci rzymskich wyższych uczelni modlili się wieczorem w Auli Pawła VI. Drogą satelitarną połączono się z duszpasterstwami akademickimi Toronto, Pamplony, Miasta Meksyk, Lwowa i Maastricht. O godz. 19.00 do Auli przybył Jan Paweł II i razem z obecnymi odmówił Różaniec. Na zakończenie Papież zwrócił się do młodych rzymian oraz ich rówieśników z wymienionych ośrodków.
Studentom z rzymskiego duszpasterstwa akademickiego Ojciec Święty przekazał krzyż Światowych Dni Młodzieży, który w Niedzielę Palmową przekażą oni młodym z Toronto. A zwracając się do młodych Kanadyjczyków, Papież przypomniał, że będą oni gospodarzami XVII Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się tam w lipcu 2002 r.
W słowach skierowanych do słuchaczy Universidad de Navarra w Pamplonie Jan Paweł II przypomniał, że gościli oni we wrześniu 2000 r. ikonę Matki Bożej Stolicy Mądrości, która pielgrzymuje po ośrodkach uniwersyteckich całego globu.
Tajemnicę Zesłania Ducha Świętego odmówił Ojciec Święty wraz z młodzieżą ukraińską. Po jej odmówieniu zwrócił się za pomocą telebimu do młodych katolików ukraińskich obrządku łacińskiego i greckokatolickiego zgromadzonych wspólnie we lwowskiej greckokatolickiej katedrze św. Jura. Bardzo serdecznie pozdrowił towarzyszącego im kard. Mariana Jaworskiego, który tego dnia odbył swój ingres do katedry łacińskiej we Lwowie, oraz greckokatolickiego biskupa Juliana Gbura. " Za kilka miesięcy odwiedzę Waszą Ojczyznę, a dziś wieczorem modlimy się w intencji tego wydarzenia" - powiedział. "Kiedy niebawem dotrze do Was ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości - dodał - pielgrzymująca po miastach uniwersyteckich Ukrainy, przyjmijcie ją z miłością i zawierzcie Maryi wszystkich młodych Ukraińców, abyście mogli budować pomyślną przyszłość swego kraju".
Ostatnimi, których pozdrowił, byli młodzi Meksykanie zebrani w Puebla na kongresie "Gente Nueva" zorganizowanym przez Universidad de Anahuac Miasta Meksyk.
Kończąc to "pospieszne okrążenie różnych miejsc świata, w których młodzi ludzie modlą się z Maryją", Jan Paweł II życzył wszystkim dziewczętom i chłopcom, by "wielkodusznie szli za Jezusem, szczególnie w czasie Wielkiego Postu".

Reklama

VII Zgromadzenie Plenarne Papieskiej Akademii Życia

W dniach 1-4 marca br. w Rzymie odbyło się VII Zgromadzenie Plenarne Papieskiej Akademii Życia, poświęcone tematowi Kultura życia, jej podstawy i wymiary.
W komunikacie wprowadzającym do obrad podkreślono, że na przestrzeni ostatnich 5 lat daje się zauważyć wyraźną tendencję rozwoju agresywnej kultury przeciwnej życiu. Jednym z jej przejawów jest wspieranie negatywnych tendencji kulturowych przez międzynarodowe organizacje, które nie liczą się z danymi demograficznymi i wymaganiami etyki.
Zgromadzenie poświęcone było "refleksji pozytywnej nad tym, jakie powinny być ´korzenie´, tj: przesłanki natury kulturowej i moralnej, sprzyjające rozwojowi kultury życia oraz jakie perspektywy na dłuższą metę ma praca wychowawcza, prowadzona z charyzmatem prawdy". Dyskutowano o relacjach między biologią człowieka, antropologią filozoficzną i teologiczną z jednej strony a ekologią, "w celu rzucenia podstaw pod przyszłość, w której kultura, prawo i działanie służyć będą życiu każdego człowieka".
Uczestnicy obrad kontynuowali także pracę rozpoczętą na ubiegłorocznym spotkaniu, którego tematami była ocena prawa do życia w wymiarze społecznym i prawnym. Wyniki tej sesji opublikowano w dokumencie Evangelium vitae: pięć lat dialogu ze społeczeństwem.
W przemówieniu do uczestników Sesji Ojciec Święty podkreśli, że życie zwycięży, "ponieważ po stronie życia są prawda, dobro, radość i prawdziwy postęp".
"Najlepszym sposobem, by pokonać i zwyciężyć niebezpieczną kulturę śmierci, jest właśnie stworzenie solidnych podstaw i jasnych treści przeciwstawiającej się jej energicznie kultury życia. Nie można, choć trzeba i należy to czynić, ograniczać się do ujawniania i demaskowania zgubnych następstw kultury śmierci. Trzeba raczej stale regenerować wewnętrzną tkankę współczesnej kultury rozumianej jako praktyczna mentalność, jako przekonania i zachowania, jako struktury społeczne, na których się ona opiera" - podkreślił Jan Paweł II.
Ojciec Święty zwrócił też uwagę na zaangażowanie w promocję rodziny i potrzebę ochrony środowiska naturalnego. "Radykalny charakter wyzwań, przed jakimi stoi dzisiaj ludzkość, związany jest z postępem nauki i techniki oraz procesami zeświecczenia społeczeństwa. Wymaga to wysiłku pogłębienia refleksji na temat człowieka i jego bytu w świecie i w historii".
Członkami Papieskiej Akademii Życia jest 70 osób wybranych przez Papieża. Są to specjaliści różnych dziedzin nauk biomedycznych, którzy zajmują się także problemami dotyczącymi promowania i obrony życia.

Chaldejski Biskup oczekuje na wizytę Papieża w Ur

Prędzej czy później Jan Paweł II przyjedzie do Ur chaldejskiego, miejsca urodzenia Abrahama i kolebki monoteizmu. Przekonany jest o tym Emmanuel-Karim Delly, biskup pomocniczy patriarchy Babilonii Raphaeala I Bidawida, którego dziennikarze katolickiego dziennika Avvenire spotkali przy okazji wyprawy do tego kraju.
"Zrobiliśmy wszystko - wspomina ubiegłoroczne nadzieje chaldejski Biskup. - Pielgrzymka jednak okazała się niemożliwa. Może taka była wola Boga. Może nie był to odpowiedni moment. Ale dojdzie do tej podróży i przyniesie ona owoce. Wszyscy pragną wizyty Papieża, również lokalne władze".
Ur, obecnie Tar al Muqayyar w południowym Iraku, leży na terenie kontrolowanej przez lotnictwo Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii strefy, nad którą nie wolno latać samolotom. Miejsce przyjścia na świat Abrahama znajduje się na terenie wojskowym: potrzebne są specjalne zezwolenia, zwiedzanie odbywa się pod okiem uzbrojonych strażników i narzuconego przez ministerstwo informacji w Bagdadzie " opiekuna".
Jan Paweł II odwiedził Ur chaldejskie duchowo podczas specjalnej ceremonii w Watykanie 23 lutego 2000 r., tuż przed wyjazdem na Synaj.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Obfity owoc

2024-04-24 10:00

Mateusz Góra

    W kościele św. Wojciecha na Rynku w Krakowie obchodzono uroczystości odpustowe ku czci patrona.

Świętego Wojciecha, który patronuje kościołowi na rynku, a także jest Głównym Patronem Polski, Kościół Katolicki wspomina 23 kwietnia. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. Podczas Mszy św. uczestnicy modlili się w sposób szczególny za Kraków i Polskę. W homilii kard. Dziwisz przybliżył postać św. Wojciecha i jego rolę w życiu Polski i Krakowa. – Wydawać się mogło, że młody biskup przegrał, że nic mu się w życiu nie udało. Młodo zmarł, został wygnany z krajów, w których chciał ewangelizować. Tymczasem jego przedwczesna śmierć przyniosła niezwykły owoc. Już w 2 lata po swoim męczeństwie został ogłoszony świętym. Relikwie świętego męczennika spoczęły w Gnieźnie i stały się podwalinami budowania i umacniania wspólnoty i ładu w naszej ojczyźnie – mówił kardynał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję