Reklama

Ingres kard. Jaworskiego

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

UKRAINA

3 marca odbył się ingres metropolity Mariana Jaworskiego jako kardynała. W uroczystości wzięli udział niemal wszyscy biskupi rzymskokatoliccy na Ukrainie, nuncjusz apostolski na Ukrainie - abp Nikola Eterović oraz bp Sofron Mudry z Iwano-Frankowska, jako przedstawiciel Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
Podniosła uroczystość rozpoczęła się procesjonalnym wejściem biskupów do katedry, wzdłuż nawy ozdobionej polskimi sztandarami kościelnymi, przy wtórze pieśni Śliczna Matko miasta Lwowa. Na początku Mszy św. chór odśpiewał Bogurodzicę.
Podczas procesji z darami delegacja górali z Poronina i z Ludźmierza w tradycyjnych strojach ofiarowała Kardynałowi - byłemu wikaremu z Podhala - kielich i piękny bukiet kwiatów. Przedstawiciele ukraińskiej policji wręczyli obraz ze sceną Ukrzyżowania.
Nuncjusz apostolski na Ukrainie w powitalnym przemówieniu wygłoszonym zarówno po polsku, jak i po ukraińsku, powiedział: "Po raz pierwszy w historii Ukraina ma dwóch kardynałów. Ten fakt jest też wielkim zaszczytem dla Lwowa, który jest jedynym miastem na świecie, gdzie urzęduje dwóch kardynałów reprezentujących dwie wielkie tradycje Kościoła: Zachodu i Wschodu".
Watykański dyplomata przypomniał, że w tym roku przypada właśnie 10. rocznica wznowienia legalnej działalności Kościoła katolickiego na Ukrainie. Wezwał następnie do modlitwy w intencji wizyty Papieża, która "wzmocni cały Kościół w służbie wszystkim braciom, zwłaszcza najbardziej potrzebującym materialnej i duchowej pomocy".
Dodał, że prześladowany przez wiele lat Kościół na Ukrainie wydał owoce świętości i męczeństwa. Przykładem tego są kapłani, którzy własnym życiem przypieczętowali wierność Papieżowi.

LITWA

W Wilnie odbyły się uroczystości związane z ingresem Audrysa Juozasa BacSkisa - trzeciego w historii Litwy kardynała, który insygnia kardynalskie otrzymał od papieża Jana Pawła II 21 lutego br., podczas ostatniego konsystorza. Poprzednikami Audrysa Juozasa BacSkisa byli kardynałowie Jerzy Radziwiłł (w XVI wieku) i Vincentas SladkevicSius, który zmarł w maju ub.r.
Uroczystości w Wilnie rozpoczęły się w południe od procesji, która wyruszyła z Pałacu Biskupów do katedry wileńskiej. Po krótkiej modlitwie Kardynała w katedralnej kaplicy św. Kazimierza, patrona Litwy, na placu katedralnym przed świątynią została odprawiona Msza św. z udziałem tysięcy wiernych, dostojników Kościoła, przedstawicieli władz Litwy. Zdaniem kardynała BacSkisa, w obecnej dobie "należy skupić się głównie na dialogu z państwem, innymi religiami i społeczeństwem, na dotarciu do serc młodzieży, wspieraniu rodziny jako bardzo ważnej komórki społecznej".
Kardynał BacSkis zamierza działać na rzecz zbliżenia środowisk katolickich na Litwie i w Polsce. "Mamy te same cele, ale zbyt rzadko się spotykamy, nie pracujemy wspólnie" - mówił Kardynał.
64-letni Audrys Juozas BacSkis urodził się w Kownie. Dzieciństwo spędził w Paryżu. Święcenia kapłańskie uzyskał w wieku 24 lat, po ukończeniu Seminarium Duchownego w Rzymie. Następnie studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie zrobił doktorat z prawa kościelnego. Od 1964 r. pracował w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej - na Filipinach, Kostaryce, w Turcji, Nigerii i Holandii. W 1988 r. otrzymał sakrę biskupią. W 1991 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolii wileńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

KANADA

Krzyż, liść klonu i żółta obręcz, symbolizująca wiarę młodych, będą elementami logo XVII Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu 2002 r. w Toronto. Organizatorzy przewidują, że w spotkaniu weźmie udział ponad 500 tys. młodych ludzi z 150 krajów. Poza modlitwą, spowiedzią, i uczestnictwem we Mszy św., celebrowanej przez Jana Pawła II, po raz pierwszy pielgrzymi będą mogli wziąć udział w różnych akcjach charytatywnych.
Dni Młodzieży poprzedzi pielgrzymka młodych wzdłuż rzeki św. Laurentego i szlakiem Wielkich Jezior. Drogę tę przed 350 laty przebyli pierwsi misjonarze.
"Pielgrzymowanie i misje będą kluczowymi tematami spotkania młodych" - poinformował ks. Tom Rosica z Brazylii, koordynujący przygotowania. Mówić się będzie zwłaszcza o doniosłej roli Jezuitów z Francji, którzy rozpoczęli ewangelizację Kanady w XVII wieku.
"Stolica Apostolska wyraziła zgodę na obniżenie dolnej granicy wieku uczestników spotkania z 18 do 16 lat" - poinformował ks. Rosica. "Musimy pamiętać, że spotkanie młodych jest organizowane dla młodzieży, a nie dla dzieci. Starsza młodzież i dorośli nie mają wielu możliwości uczestniczenia w takiego rodzaju wydarzeniach" - powiedział ks. Rosica.

Reklama

WŁOCHY

Postępują prace w procesie beatyfikacyjnym włoskiego księdza Pino Puglisiego, zamordowanego w 1993 r. przez mafię sycylijską. Pierwsza część procesu została zamknięta w Palermo, a kolejnym jego szczeblem będą badania dokumentów i zeznań świadków w Watykanie. Otwierając proces beatyfikacyjny, arcybiskup Palermo - kard. Salvatore de Giorgi nazwał ofiarę księdza "supermęczeństwem". Podkreślił, że ks. Puglisi wykonywał wielką pracę prewencyjną wśród dzieci i narkomanów w Brancaccio, które w owym czasie pozostawało pod kontrolą mafii. Kapłan ten zgromadził grupę młodych ochotników i utworzył ośrodek " Ojcze Nasz" dla dzieci i młodzieży z marginesu. Mimo pogróżek ze strony mafii, powierzył prace remontowe w swojej parafii firmie nie kontrolowanej przez mafię. Pogróżki nie powstrzymały też jego cichej, codziennej pracy dla wspólnoty. Zginął zastrzelony w drzwiach swojego domu, gdy wracał z posługi duszpasterskiej.

SZWAJCARIA

Problematyka eutanazji jest jednym z najważniejszych tematów plenarnej sesji Konferencji Biskupów Szwajcarii. Biskupi uwzględnili w swoich rozważaniach sytuację w Zurichu, gdzie władze lokalne zgodziły się na asystowanie lekarza przy samobójczej śmierci pacjentów, dokonywanej w domach opieki.
Z dniem 1 stycznia 2001 r. w Zurichu weszła w życie ustawa zezwalająca na asystowanie lekarza przy samobójczej śmierci pacjentów, dokonywanej w domach starców i domach opieki w tym mieście. Wprawdzie personel tych ośrodków ma zakaz aktywnego udziału w przygotowaniu i przeprowadzeniu zabiegu, to jednak nie zabrania się im obecności przy pacjencie, "towarzysząc" w ten sposób przy jego samobójczej śmierci. Nowy przepis spotkał się z ostrą krytyką Kościoła.
Innym ważnym tematem obrad biskupów szwajcarskich było wypracowanie wspólnego stanowiska wobec planowanego na 10 czerwca br. referendum. Jego celem jest uniemożliwienie Kościołowi swobodnego modyfikowania granic diecezji i parafii.

Reklama

ROSJA

Władze Rosji odmówiły po raz trzeci wizy ks. Stanisławowi Opieli, polskiemu jezuicie, sekretarzowi Konferencji Episkopatu Rosji. Od lipca zeszłego roku ks. Opiela przebywa w Polsce, nie mogąc wjechać na teren Rosji i pełnić swojej funkcji.
Ks. Opiela był jednym z pierwszych katolickich kapłanów, którzy przybyli na tereny byłego Związku Radzieckiego oraz pierwszym przełożonym Niezależnego Rosyjskiego Regionu swego Zakonu.

UKRAINA

"Z okazji zbliżającej się wizyty Jana Pawła II we wszystkich parafiach katolickich na Ukrainie zaczynamy cykl specjalnych misji i rekolekcji" - powiedział bp Marcjan Trofimiak, biskup łucki, wiceprzewodniczący Konferencji Biskupów tego kraju. "Chodzi o to, żeby ludziom w pierwszym rzędzie przybliżyć osobę Ojca Świętego. Ukraina nie zna Ojca Świętego. Media czy telewizja od lat prawie nic o nim nie mówią" - dodaje Biskup.
Bp Trofimiak uważa, że wizyta Ojca Świętego na Ukrainie będzie miała wielkie znaczenie nie tylko dla Kościoła, ale i przyszłości Ukrainy. "Z kolei - mówi Biskup - od orientacji, jaką Ukraina przyjmie w najbliższych latach, w wielkim stopniu zależy przyszłość pokoju w Europie oraz przyszły rozkład sił na kontynencie".

KONGO

Katoliccy biskupi Demokratycznej Republiki Konga zaapelowali o powołanie narodowej komisji prawdy i pojednania. Jednocześnie potępili okres panowania zamordowanego 16 stycznia br. prezydenta Laurenta-Desiree Kabili. Apel do uczestników wojny domowej o natychmiastowe złożenie broni wystosowali też uczestnicy międzynarodowego sympozjum pokojowego zorganizowanego przez ruch "Budowniczy pokoju" w kongijskim mieście Butembo.
Według informacji watykańskiego biuletynu misyjnego Fides z 8 marca, w swoim apelu biskupi zażądali wycofania się "obcych wojsk okupacyjnych", przywrócenia integralności terytorialnej kraju oraz budowania państwa prawa.

JEDNYM ZDANIEM

Święty Synod Kościoła Prawosławnego Grecji wyraził zgodę na wizytę w tym kraju papieża Jana Pawła II jako pielgrzyma.

Dotychczasowy przewodniczący Konferencji Biskupów Włoskich, 70-letni kard. Camillo Ruini, został zatwierdzony przez Papieża Jana Pawła II na kolejną pięcioletnią kadencję.

Komunistyczne władze Wietnamu wyraziły zgodę na powrót do ojczyzny nowo mianowanego kardynała FrancWoisa Xaviera NguyeQn Van ThuaQna. W 1991 r. uznany został za "persona non grata" za to, że przebywając z wizytą w Rzymie, zdecydował się pozostać we Włoszech.

Prędzej czy później Jan Paweł II przyjedzie do Ur chaldejskiego, miejsca urodzenia Abrahama i kolebki monoteizmu. Przekonany jest o tym Emmanuel-Karim

Delly, biskup pomocniczy patriarchy Babilonii Raphaeala I Bidawida, którego spotkali przy okazji wyprawy do tego kraju wysłannicy katolickiego dziennika Avvenire.

Benedyktyni z opactwa Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny na górze Syjon w Jerozolimie podjęli wraz z izraelskimi instytucjami kulturalnymi inicjatywę zorganizowania koncertów muzyki religijnej i liturgicznej pod wspólnym tytułem Niebiańskie inspiracje. Pragną oni przyczynić się w ten sposób do ożywienia życia kulturalnego, które prawie zamarło na skutek konfliktu palestyńsko-izraelskiego.

Problemy genetyki i biomedycyny są jednym z wiodących tematów wiosennej sesji plenarnej Konferencji Biskupów Niemieckich.

Arcybiskup Hawany, kard. Jaime Lucas Ortega y Alamino, publicznie skrytykował system polityczny panujący na Kubie. W wywiadzie udzielonym watykańskiemu dziennikowi Osservatore Romano kubański hierarcha stwierdził, że największym problemem dla jego kraju jest utrzymująca się emigracja, spowodowana złą sytuacją ekonomiczną i brakiem wolności obywatelskich.

Prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi rozwiązał 8 marca parlament. Decyzja ta otwiera drogę do wyborów powszechnych w połowie maja.

Z informacji amerykańskich gazet wynika, że pod koniec lat 70. Amerykanie wydrążyli pod budynkiem ambasady ZSRR w Waszyngtonie tunel.

Nie ustają protesty opozycji przeciw urzędującemu prezydentowi Ukrainy Leonidowi Kuczmie. Ponad trzy czwarte uczestników referendum w Szwajcarii opowiedziało się przeciw rozpoczęciu negocjacji między rządem szwajcarskim a Unią Europejską w sprawie akcesji tego kraju do organizacji.

Wzrasta napięcie na granicy między Kosowem a Macedonią. Kosowscy bojówkarze zaatakowali kilka miejsc po stronie macedońskiej.

Nowy premier Izraela Ariel Szaron zakończył formowanie swojego rządu. Afgańscy Talibowie kontynuują burzenie zabytkowych pomników Buddy.

Lider Palestyńczyków Jaser Arafat zaproponował nowemu premierowi Izraela Arielowi Szaronowi podjęcie od nowa negocjacji " na bazie podpisanych porozumień" - poinformował przedstawiciel strony palestyńskiej.

Chiński rząd planuje 18-procentowy wzrost wydatków na armię, tłumacząc to zmianą sytuacji militarnej na świecie.

Coraz więcej Francuzów obawia się skutków "konstrukcji europejskiej" - wynika z sondażu opublikowanego w środę przez kilka francuskich dzienników. Przedstawiciele "trójki" parlamentarnej, która 7 marca br. zakończyła wizytę w Mińsku, mówią, że nie poznali faktów, dzięki którym mogliby stwierdzić, że "na drodze do spełnienia demokratycznych standardów wyborczych na Białorusi nastąpił postęp".

W USA doszło do kolejnej strzelaniny w szkole. 14-letni uczeń otworzył ogień zabijając dwie osoby i raniąc 13 innnych.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Strukov/fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 12, 24-26.

Wtorek, 23 kwietnia. Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości odpustowe w Czerwieńsku

2024-04-24 10:54

[ TEMATY ]

Czerwieńsk

parafia św. Wojciecha

Waldemar Napora

Po zakończonej Eucharystii wokół kościoła parafialnego przeszła uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha

Po zakończonej Eucharystii wokół kościoła parafialnego przeszła uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha

Parafianie z Czerwieńska 23 kwietnia przeżywali odpust ku czci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję