Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas odłożyć wszelkie obawy i ruszyć ku śmiałym celom apostolskim. Duc in altum! (Łk 5, 4) Chrystus wzywa nas do wypłynięcia na szerokie wody, do kultywowania ambitnych marzeń o osobistej świętości i owocności apostolskiej. Apostolstwo jest zawsze owocem pełni życia wewnętrznego. Oczywiście, polega ono także na działaniu, ale opartym na miłości. żródłem zaś miłości jest zawsze najgłębszy wymiar osoby, gdzie słychać głos Chrystusa wołającego nas, by wypłynąć z Nim daleko od brzegu. Oby każdy z Was mógł podjąć to Chrystusowe wezwanie i odpowiadać na nie każdego dnia z nową wielkodusznością.

Jan Paweł II
(Do uczestników konferencji zorganizowanej przez Prałaturę Opus Dei - 17 marca 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Katecheza dzisiejsza w krótkich słowach przypomina tę walkę, która toczy się między Kościołem, między Matką Kościoła, a siłami zła, szatanem i wszystkim tym, co służy złu w świecie. Dzisiejsza katecheza przypomina nam o tej walce i zarazem zapewnia, że ostateczne zwycięstwo w tej walce należy do Maryi i do sił dobra. Niech w ten sposób ta katecheza dzisiejsza umocni naszą nadzieję. W okresie Wielkiego Postu, przygotowań do Wielkanocy, żyjemy tą wielką nadzieją: nadzieją zmartwychwstania Pańskiego. Szczęść Boże wszystkim obecnym!".

Audiencja generalna 14 marca 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

11 marca br. przed południową modlitwą Anioł Pański, kończącą Mszę św. beatyfikacyjną, Ojciec Święty podkreślił rolę Różańca zarówno w życiu beatyfikowanych Męczenników wojny domowej w Hiszpanii, jak i w życiu każdego chrześcijanina. Oto pełny tekst przemówienia papieskiego:
"Zanim zakończy się ta uroczysta celebra, pragnę skierować serdeczne pozdrowienie i wdzięczność Wam wszystkim, najdrożsi Bracia i Siostry, którzy swoją obecnością okazujecie żywą pobożność ku tym nowym Błogosławionym.
Wraz z nimi kierujemy teraz spojrzenie na Maryję Najświętszą, którą wiara każe nam czcić jako Królową Świętych każdego czasu i narodu. Jest Ona zwłaszcza Matką i Królową Męczenników, obecną przy nich w godzinie próby, tak jak trwała pod Krzyżem obok swego Syna Jezusa.
Ci nowi Błogosławieni zawierzyli się Jej, Pannie wiernej, w dramatycznych chwilach prześladowań. Gdy zabroniono im wyrażać w wolny sposób wiarę lub później, w warunkach uwięzienia, w najwyższej chwili życia, znajdowali stałe wsparcie w świętym Różańcu, odmawianym pojedynczo lub w małych grupach. Jakże skuteczna okazywała się ta tradycyjna modlitwa maryjna w swej prostocie i głębi! Różaniec stanowi w każdym czasie cenną pomoc dla niezliczonych wiernych.
Niech tak będzie również dla nas! Prośmy o to Maryję Pannę w modlitwie Anioł Pański. Módlmy się zwłaszcza za wspólnoty chrześcijańskie, które cierpią prześladowania z powodu wiary, aby dzięki sile Ducha Świętego dawały świadectwo miłości Chrystusa, który ´gdy cierpiał, nie groził, ale oddawał się Temu, który sądzi sprawiedliwie´ (1 P 2, 23).
Maryja, Matka Nadziei, niech nam wyjedna to, abyśmy byli głęboko zjednoczeni z Chrystusem w godzinie próby, doświadczając świetlanej chwały Jego zmartwychwstania".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przesłanie papieskie do kobiet

"Kobieca świętość jest niezastąpiona w życiu Kościoła" - powiedział
20 marca Jan Paweł II do uczestniczek obradującego w Rzymie zgromadzenia Światowej Unii Organizacji Kobiet Katolickich (WUCWO). Ponad 800 delegatek z 63 krajów w stolicy Włoch w dniach 17-25 marca omawiało "Prorocką misję kobiet". Wzięły one także udział w modlitwach, medytacjach i rozmowach na temat kultury.
Ojciec Święty stwierdził, że XX wiek był ważnym czasem dla kobiet, ponieważ dał wielu z nich wolność poruszania się, podejmowania decyzji i wyrażania własnego zdania. Nadal jednak na niektórych obszarach trzeba bronić kobiety przed haniebną przemocą, taką jak turystyka seksualna czy masowa sterylizacja - podkreślił Papież. Zwrócił uwagę, że dominująca obecnie kultura "reklamuje i narzuca wzorce życia sprzeczne z najgłębszą naturą kobiety". Wspomniał o aborcji - bezpośrednim następstwie mentalności, która budząc egoizm osobisty, niszczy szacunek dla innych, zwłaszcza tych najbardziej bezbronnych.
Jan Paweł II powierzył katoliczkom szczególną misję, jaką jest "udzielanie coraz większego wsparcia materialnego i duchowego kobietom przeżywającym trudności, ofiarom przemocy i ubóstwa". Na zakończenie, uznając szczególny charyzmat kobiet, Ojciec Święty wezwał je do przekazywania "oryginalnego znaczenia wiary i stosowania jej w różnych okolicznościach życiowych". Dodał, że "kobieta ma jedyny w swoim rodzaju talent w przekazywaniu orędzia chrześcijańskiego w rodzinie, pracy, nauce i wypoczynku".
WUCWO powstała w 1910 r. w celu wzmacniania udziału kobiet zarówno w życiu Kościoła, jak i społeczeństwa. Obecnie koordynuje ona pracę stowarzyszonych z nią 94 organizacji kobiecych w 56 krajach.

Reklama

Zapowiedź X Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów

W dniach od 30 września do 27 października br. odbędzie się w Watykanie X Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów na temat: Biskup - sługa Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata. Podczas Zgromadzenia biskupi z całego świata będą rozmawiali o istocie posługi biskupiej. Obserwatorzy przypuszczają, że podczas zebrania dyskutowana będzie również kwestia większego udziału biskupów w podejmowaniu istotnych dla całego Kościoła decyzji.
Pierwotnie Synod miał się odbyć w roku 2000, jednak ze względu na obchody Roku Świętego przesunięto go na rok bieżący. Będzie to dziesiąte spotkanie od 1965 r., kiedy zostało powołane to gremium. Równocześnie Synod zbierze się po 6-letniej przerwie. Przedtem, w latach 1994-99, odbyły się zgromadzenia specjalne biskupów poszczególnych kontynentów, poświęcone przede wszystkim sprawom regionalnym.
Obradom przewodniczyć będą z nominacji papieskiej kardynałowie: Giovanni Battista Re - prefekt Kongregacji ds. Biskupów, Bernard AgreM - arcybiskup Abidżanu z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ivan Dias - arcybiskup Bombaju z Indii. Jan Paweł II głównym relatorem Synodu mianował kard. Edwarda Michaela Egana - arcybiskupa Nowego Jorku, a sekretarzem specjalnym bp. Marcello Semeraro - ordynariusza Oria we Włoszech.

Jan Paweł II odwiedzi Grecję

Jan Paweł II odwiedzi Grecję w dniach 4-5 maja - ogłosił 20 marca br. w Atenach specjalny wysłannik Stolicy Apostolskiej - abp Paolo Sardi. Będzie pierwszym papieżem w historii, który odwiedzi ten prawosławny kraj.
Abp Sardi przybył do Aten 20 marca i rozmawiał z abp. Christodulosem, zwierzchnikiem greckiego Kościoła prawosławnego. Wysłannik Watykanu oświadczył, że przywiózł abp Christodulosowi od Jana Pawła II "posłanie miłości i pokoju".
Według wstępnego programu, Papież przed rozpoczęciem wizyty ma udać się na wzgórze Areopagu, gdzie, zgodnie z tradycją, miał przemawiać do Ateńczyków św. Paweł. Następnie Jan Paweł II chciałby zwiedzić Akropol z jego klasycznymi zabytkami.
W styczniu br., podczas audiencji w Watykanie, prezydent Grecji Konstantinos Stefanopulos zaprosił oficjalnie Jana Pawła II do złożenia wizyty. Obradujący 7 marca Święty Synod greckiego Kościoła prawosławnego pozytywnie odniósł się do projektu wizyty Papieża w tym kraju, dzięki czemu stała się ona możliwa. Hierarchowie prawosławni zaznaczyli jednak, że Papież może przyjechać do Grecji tylko jako pielgrzym, a nie jako głowa Kościoła katolickiego.
Abp Christodulos wystosował list do 80 biskupów Grecji, w którym wyjaśnia, dlaczego Święty Synod Kościoła prawosławnego zgodził się na wizytę Papieża w Atenach.
Abp Christodulos wyjaśnia, że Papież został zaproszony przez prezydenta państwa bez konsultacji z Kościołem. "Kościołowi Grecji groziło, że będzie przedstawiony jako fundamentalistyczny, fanatyczny, niechętny ludziom i nietolerancyjny, co jest całkowicie sprzeczne z jego charakterem - otwartym, liberalnym i filantropijnym" - czytamy w liście.
Abp Christodulos zastrzega jednak, że Kościół nadal sprzeciwia się niektórym praktykom rzymskich katolików.
Grecki Kościół prawosławny od wieków jest wrogi katolikom. W Grecji żyje liczna wspólnota katolików obrządku wschodniego. Unici są główną przyczyną konfliktu między Kościołem prawosławnym a katolickim. Niektóre wspólnoty prawosławne, szczególnie Patriarchaty Rosji i Grecji, postrzegają ich obecność jako ingerencję Kościoła rzymskiego w prawosławie.

Spotkanie z Opus Dei

17 marca br. Jan Paweł II przyjął 400 uczestników zorganizowanej przez Prałaturę Opus Dei konferencji na temat listu apostolskiego Novo millennio ineunte i zawartych w nim wskazań. Jan Paweł II podkreślił wzrost roli świeckich w Kościele i wskazał, iż fakt przynależności wiernych świeckich zarówno do własnego Kościoła partykularnego, jak i do Prałatury sprawia, że jej szczególne posłannictwo ma swój udział w dziele ewangelizacyjnym każdego Kościoła partykularnego. Mówiąc o zadaniach stojących przed laikatem, Papież stwierdził, że to ludzie świeccy "dawać będą w pierwszej osobie świadectwo, że tylko w Chrystusie wartości ludzkie osiągają swą pełnię". "Zaś ich zapał apostolski, braterska przyjaźń i solidarna miłość sprawią, że z codziennych społecznych kontaktów uczynią oni okazje, by obudzić w swych bliźnich pragnienie prawdy, będące pierwszym warunkiem zbawczego spotkania z Chrystusem" - powiedział Ojciec Święty. Papież przypomniał, że "niezastąpionym zadaniem kapłanów jest natomiast pomoc duszom, każdej z osobna, aby otworzyła się na dar łaski w sakramentach, przepowiadaniu, kierownictwie duchowym".
Przypominając Wielki Jubileusz,Ojciec Święty podkreślił, że był on "ciągłą i niezapomnianą kontemplacją oblicza Chrystusa, Syna Przedwiecznego, Boga i Człowieka, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego". "Szukaliśmy Go, pielgrzymując ku drzwiom, przez które człowiek wchodzi na drogę wiodącą do nieba. Zaznaliśmy Jego łagodności w tak bardzo ludzkim i Boskim geście przebaczenia grzesznikowi" - powiedział Papież.
Jan Paweł II zakończył przemówienie wezwaniem do czynnego apostolstwa opartego na miłości.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komisja ds. aborcji: wysłuchanie publiczne projektów 16 maja

2024-04-23 12:33

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe.Stock

Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży trwało krótcej niż kwadrans. Zdecydowano, że wysłuchanie publiczne odbędzie się 16 maja o godz.10.

To drugie posiedzenie komisji, ale pierwsze merytoryczne. Na poprzednim wybrano przewodnicząca komisji i jej zastępczynie.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica imienin ks. Jerzego Popiełuszki

2024-04-23 08:06

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na imieniny ks. Jerzego Popiełuszki 23 kwietnia 1984 r. przybyło blisko tysiąc osób. Kwiaty wypełniły cały pokój na plebanii. W rocznicę tego wydarzenia, spotkają się niektórzy jego uczestnicy oraz wiele innych osób bliskich ks. Jerzemu i takich, które chcą wyrazić mu wdzięczność.

Po Eucharystii o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisław Kostki w Warszawie w parafialnym Domu Amicus odbędzie się spotkanie, podczas którego głos zabiorą uczestnicy imienin ks. Popiełuszki z 1984 r. oraz przedstawiciele związanych z nim środowisk, w tym parafii, w których posługiwał. Wszyscy zaproszeni są do tego, by przynieść kwiaty na grób ks. Popiełuszki i wpisać się do „Księgi wdzięczności”, m.in. za pośrednictwem strony: 40rocznica.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję