Reklama

WŁOCHY

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Avvenire" o wizycie Papieża na Ukrainie

Planowana na czerwiec br. podróż Jana Pawła II na Ukrainę będzie " najcięższą wizytą duszpasterską" Papieża - uważa prof. Vittorio Strada z Uniwersytetu Weneckiego, najwybitniejszy współczesny slawista włoski i znawca literatury rosyjskiej. W wywiadzie dla włoskiego dziennika katolickiego Avvenire podkreślił, że w chwili obecnej trudno jeszcze przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie. Również "wiele niewiadomych" kryje dziedzina kościelna i 3 rywalizujące ze sobą skrzydła w ukraińskim prawosławiu. Prof. Strada zwrócił też uwagę na obawy w kręgach Patriarchatu Moskiewskiego, że Rzym może uznać za swego partnera rozmów uznawany za schizmatycki Patriarchat Kijowski i samozwańczego patriarchę Filareta. W przeciwieństwie do metropolity Włodzimierza, zwierzchnika podległego Moskwie Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, Filaret już w styczniu, a ostatnio przed kilkoma dniami, wyraził gotowość dialogu oraz uznał za nieprawdziwy zarzut prozelityzmu wobec
Kościoła katolickiego - przypomniał prof. Strada.

Minister w obronie praw religijnych

Węgierski minister spraw zagranicznych JaMnos MaMrtonyi stanął w obronie praw religijnych swych rodaków, stanowiących mniejszość w Słowacji. Zdaniem węgierskiej katolickiej agencji prasowej "Magyar Kurir", problem mniejszości był jednym z tematów rozmowy z Janem Pawłem II w czasie audiencji dla ministra 16 marca br. Szef węgierskiej dyplomacji oświadczył, że stara się ona o to, by Węgrzy w ościennych państwach mogli przeżywać swoją wiarę w ojczystym języku, podobnie jak inne grupy narodowościowe. Jako pozytywny przykład min. MaMrtonyi wskazał sytuację w serbskiej prowincji Wojwodina, gdzie katolicy węgierscy mają biskupa ze swojej grupy narodowej, każdy kleryk może studiować w swoim ojczystym języku, a także duszpasterstwo prowadzone jest po węgiersku. Katolicka mniejszość węgierska w Słowacji nie ma własnego biskupa, a księża nie mogą kończyć studiów w swoim ojczystym języku. Minister zaproponował, aby kandydaci do kapłaństwa mogli studiować na Węgrzech, co stanowiłoby pewne rozwiązanie problemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Czy nowa wojna na Bałkanach?

Pomimo trwających w Macedonii walk, katolicki arcybiskup Belgradu Franc Perko nie obawia się, że może wybuchnąć kolejna wojna na Bałkanach. Ksiądz Arcybiskup uważa, że obecne ataki partyzantów albańskich na Macedonię nie potrwają długo. Twierdzi, iż Albańczycy nie mają poparcia ani w regionie, ani w społeczności międzynarodowej. Możliwe są jed nak małe konflikty o charakterze regionalnym, a Bałkanom daleko jeszcze do trwałego pokoju. Aby go osiągnąć, potrzebna jest całkowita zmiana mentalności
różnych narodów zamieszkujących Bałkany. Miejscowy Kościół katolicki
próbuje uczestniczyć w tym procesie i przyczyniać się do budowania pokoju między różnymi grupami wyznaniowymi.
W licznych kontaktach z przedstawicielami Kościoła katolickiego także Unia Europejska wyrażała przekonanie, że bez udziału wspólnot religijnych na Bałkanach nigdy nie zapanuje spokój, stwierdza Ksiądz Arcybiskup. Jego zdaniem, wkrótce będzie mogło dojść do pokojowego współżycia różnych wspólnot wyznaniowych z muzułmanami.

Krzyż na skraju kuli ziemskiej

20 marca br. Jan Paweł II poświęcił krzyż, który stanie na biegunie północnym. Zawiozą go tam członkowie ekspedycji arktycznej, która dotrze do bieguna w Niedzielę Wielkanocną. Będzie w niej uczestniczył włoski kapłan, który w Wielkanoc odprawi Mszę św. na biegunie północnym.
Ojciec Święty z zadowoleniem przyjął tę inicjatywę i w przemówieniu do uczestników ekspedycji powiedział, że ma ona charakter misyjny, a wzniesienie krzyża na najdalej wysuniętym obszarze Ziemi to przypomnienie ludzkości, iż może się realizować tylko w ufności do Chrystusa. Wyraził pewność, że po dotarciu na miejsce śmiałkowie, którzy pragną "poznać mało znane karty cudownej księgi stworzenia", powtórzą za Psalmistą słowa: "O Panie, nasz Boże, jak przedziwne Twe imię po wszystkiej ziemi!" (Ps 8, 1).
Wielkanocna ekspedycja na najbardziej wysunięty na północ kraniec Ziemi nawiązuje do podobnej ekspedycji podjętej przed stu laty przez członka królewskiej rodziny, księcia Luigiego Amadeo Sawoję Aosta. Tamta wyprawa, w której miał uczestniczyć kapłan i alpinista Achille Ratti, nie doszła jednak do skutku. Z powodu innych ważnych terminów nie mógł on wziąć udziału w wyprawie. W 22 lata później został obrany papieżem i jako Pius XI sprawował swój pontyfikat do 1939 r. "Zrealizujecie w ten sposób marzenie Piusa XI, którego nie zdołał on w swoim czasie zrealizować. Urzeczywistni się także inne jego pragnienie: na samym skraju kuli ziemskiej postawicie Krzyż Chrystusowy" - dodał Jan Paweł II, święcąc ten krzyż i udzielając wszystkim uczestnikom ekspedycji apostolskiego błogosławieństwa.

Reklama

WŁOCHY

Kościół katolicki, policja i prezydent są jedynymi instytucjami, które większość Włochów darzy zaufaniem. Jak wynika z badań opublikowanych przez mediolański dziennik Corriere della Sera z 19 marca br., tylko mniejszość spośród 4 100 ankietowanych ufa takim instytucjom, jak szef rządu, telewizja czy prasa. W przeprowadzanym raz na kwartał rankingu instytucji obdarzanych przez Włochów największym zaufaniem tradycyjnie już pierwsze miejsce zajmują ex aequo karabinierzy (żandarmeria wojskowa) i policja, którym ufa 55% respondentów. Kościół katolicki jest na miejscu drugim (51%), po nim prezydent republiki (50%). Daleko za nimi, bo na 9. miejscu znalazł się premier (32%). Odległe miejsca zajęły m.in: telewizja prywatna, parlament i publiczna telewizja RAI.

AUSTRIA

Gościem fundacji Episkopatu austriackiego "Pro Europa" był arcybiskup Szkodry w Albanii - Angelo Massafra. W 2001 r. Albania będzie głównym celem akcji pomocy prowadzonej przez tę fundację.
Abp Massafra podczas rozmów z przedstawicielami fundacji wyraził pogląd, że informacje na temat sytuacji w Albanii, jakie pojawiają się w krajach Unii Europejskiej, są niepełne. - Zachód wie o nas za mało. Chciałbym, aby Europa Zachodnia poznawała także kulturalne i historyczne podłoże ostatnich konfliktów na Bałkanach - powiedział abp Massafra. Jego zdaniem, "jeśli uda się lepiej zrozumieć problemy dzielące różne narodowości w tym regionie, będzie łatwiej udzielać właściwej i skutecznej pomocy".
Abp Massafra podkreślił, że Kościół katolicki odgrywa znaczącą rolę w życiu społecznym Albanii, mimo że stanowi mniejszość w kraju. Podkreślił, że prawdziwym wzorem dla wielu Albańczyków jest ich rodaczka Matka Teresa z Kalkuty.

Reklama

CYPR

Relikwie św. Jana Jałmużnika (ok. 550-619) - pustelnika i opiekuna ubogich - od ponad 400 lat przechowywane w Bratysławie, powróciły na Cypr. Jest to dar katolickiej archidiecezji Bratysława dla Kościoła prawosławnego na Cyprze. Cenne relikwie przewiózł do Limassol, rodzinnej miejscowości Świętego, grecko-prawosławny metropolita Wiednia, Michael Staikos. Gest arcybiskupa Bratysławy - JaMna Sokola wywołał wielkie zadowolenie wśród mieszkańców Cypru. W liturgii, podczas której metropolita Staikos, jako legat Patriarchy Ekumenicznego, przekazał w Limassol urnę z relikwiami metropolicie tego miasta - Atanazjuszowi, uczestniczyło ok. 80 tys. osób.

ROSJA

Administrator apostolski Syberii Wschodniej - bp Jerzy Mazur, mianowany pod koniec ub. r. administratorem apostolskim "ad nutum Sanctae Sedis" prefektury apostolskiej Karafuto w Japonii (do której należy Sachalin i Kuryle) odwiedził w dniach 18-20 marca br. katolików w Jużnosachalińsku - stolicy Sachalinu. Do jedynej katolickiej parafii na wyspie należy ok. 500 osób, w większości pochodzenia koreańskiego.
Bp Mazur poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie w kaplicy św. Jakuba udzielił bierzmowania miejscowej młodzieży i dorosłym oraz spotkał się z duchownymi i wiernymi w parafii. Wygłosił także cykl wykładów z misjologii dla uczestników katechetycznych kursów w Chabarowsku. W spotkaniu z bp. Mazurem wziął udział m.in. ks. Robert Reiley, przedstawiciel misjonarzy pracujących na tym terenie.

JEDNYM ZDANIEM

Jan Paweł II mianował ks. Jose Lai Hung Sena biskupem koadiutorem diecezji Makau w Chinach. l Zmarł ks. Hartmut Kania, współorganizator i dyrektor Caritas Rosji.

Ok. 250 tys. wiernych różnych wyznań w Anglii wypowie się w ankiecie na temat życia religijnego. Zdaniem gazety Christian Herald, przeprowadzenie tego badania jest największym przedsięwzięciem podjętym przez Kościoły w Anglii.

Komitet Ochrony Dziennikarzy podał w dorocznym raporcie, że w 2000 r. na całym świecie zginęło 24 dziennikarzy, a 81 zostało uwięzionych (22 z nich przetrzymywanych jest w Chinach). Sprawcy zabójstw dokonanych na dziennikarzach ścigani są rzadko. Najgorzej pod tym względem jest w Kolumbii i Rosji.

W Kanadzie karalne będzie oglądanie stron internetowych z pornografią dziecięcą.

W ciągu miesiąca od ujawnienia pierwszego przypadku pryszczycy w Wielkiej Brytanii ich liczba wzrosła do 261. W kraju tym rozpoczęto zapobiegawczy ubój setek tysięcy owiec i świń oraz wprowadzono drastyczne obostrzenia w życiu codziennym. Pryszczycę stwierdzono również we Francji, w Holandii i Argentynie.

Po wyborach lokalnych we Francji nowym merem Paryża został socjalista Bertrand Delanoe - pierwszy od ponad 100 lat przedstawiciel lewicy na tym urzędzie. Socjaliści wygrali też wybory lokalne w Lyonie. W innych dużych i średnich miastach Francji zwyciężyła centroprawica.

Macedonia rozpoczęła ofensywę przeciwko partyzantom z Armii Wyzwolenia Narodowego Albańczyków (UCK). Wzgórza wokół miejscowości Tetovo, gdzie ukryli się rebelianci, znalazły się pod ostrzałem macedońskiej artylerii i czołgów. Z Macedonii wyjechało już tysiące ludzi przerażonych wizją wojny. NATO ogłosiło, że mimo iż chce pomóc w zażegnaniu konfliktu - nie podejmie interwencji.

Urząd Badania i Dokumentowania Zbrodni Komunizmu w Pradze przygotował raport o rozmiarach cenzury i technikach kontrolnych używanych przez komunistyczne służby specjalne (STB) w Czechosłowacji. Wynika z niego, że w STB pracowały tysiące ludzi, których zadaniem było czytanie cudzych listów, podsłuchiwanie i szpiegowanie.

Prezydent Ukrainy Leonid Kuczma odwołał znienawidzonego w kraju szefa MSW - Jurija Krawczenkę. Według protestującej od kilku tygodni opozycji, był on zamieszany w uprowadzenie i zabójstwo dziennikarza Georgija Gongadze. Zdaniem obserwatorów, decyzja Kuczmy to wyraźny gest w stronę opozycji, przybliżający perspektywę wspólnych rozmów.

Najnowszy dekret prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki zabrania wykorzystywania pomocy z zagranicy w celach politycznych. Za jego naruszenie organizacjom, które ją otrzymują, grozi likwidacja, a darczyńcom, np. zagranicznym przedstawicielstwom - deportacja z Białorusi.

Ponad 5 mln kobiet i 4 mln mężczyzn w Rosji cierpi na bezpłodność - podała rosyjska agencja prasowa ITAR-TASS. W Rosji co roku dokonuje się ponad 2 mln aborcji, po których 10% kobiet traci płodność, twierdzą lekarze.

Dziennikarska prowokacja doprowadziła do kryzysu rządowego w Indiach. W miejscowej telewizji wyemitowano film, w którym politycy koalicji rządowej i urzędnicy ministerstwa obrony przyjmują łapówki od rzekomych handlarzy bronią.

W Iranie, na 3 miesiące przed wyborami prezydenckimi, Trybunał Rewolucyjny zakazał działalności głównej partii opozycji - Ruchowi Wyzwolenia Iranu, a jej 12 aresztowanych wcześniej czołowych działaczy oskarżył o próbę obalenia republiki islamskiej. Ruch, do tej pory tolerowany przez władze, wspierał reformy prezydenta Mohammada Chatamiego - orędownika "demokracji religijnej" i wolności prasy.

Doskonale zachowaną kaplicę z malowidłami wczesnochrześcijańskimi z IX wieku odkryli polscy archeolodzy pracujący na terenie starożytnej Nubii w Sudanie.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Widowisko „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” w Kalwarii Zebrzydowskiej

2024-03-28 21:51

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Artur Brocki/Mat.prasowy/Pasja

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Dziś jest tylko jeden plan: krzyż

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Didgeman/pixabay.com

Rozważania do Ewangelii J 18, 1 – 19, 42.

Wielki Piątek, 29 marca

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek w archikatedrze przemyskiej

2024-03-29 10:59

Rafał Czepiński

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego.

28 marca 2024 r. Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, a homilię wygłosił abp senior Józef Michalik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję