Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nierzadko społeczeństwo chciałoby, by o jego celach decydowały racjonalny rachunek, technologia bądź interes większości. Należy stanowczo podkreślić, że godność osoby ludzkiej zakorzeniona jest w planie Stwórcy, tak iż wypływające z niej prawa nie są przedmiotem arbitralnych decyzji większości, lecz są przez wszystkich uznane i usytuowane w centrum każdego programu społecznego i każdej decyzji politycznej. Tylko integralna wizja rzeczywistości, zainspirowana niezmiennymi wartościami ludzkimi, może sprzyjać umacnianiu się wolnej i solidarnej wspólnoty.

Jan Paweł II

(Do uczestników sesji plenarnej Komisji Episkopatów Unii Europejskiej - 30 marca 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

"Na zbliżające się Święta Wielkanocne życzę wszystkim rodakom błogosławieństwa Bożego. Niech modlitwa w tym okresie, zwłaszcza podczas Triduum Sacrum, wprowadzi nas w te wielkie tajemnice naszej wiary, w tajemnicę naszego odkupienia. Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wigilia Paschalna i Zmartwychwstanie... Wszystkim życzę błogosławieństwa Bożego na ten błogosławiony czas. Pochwalony Jezus Chrystus!".

Audiencja generalna 4 kwietnia 2001 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

1 kwietnia br. przed południową modlitwą Anioł Pański Jan Paweł II zaprosił młodzież do uczestnictwa w uroczystości Niedzieli Palmowej, która jest tradycyjnie, od 15 lat, obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży.
Oto pełny tekst przemówienia Ojca Świętego.
"Zaczynamy dzisiaj ostatni etap wielkopostnej drogi, która w następną niedzielę wprowadzi nas w Wielki Tydzień. Im bardziej zbliżamy się do tego wielkiego wydarzenia, jakim jest Wielkanoc, Pascha, tym bardziej staje się dla nas konkretne wołanie Chrystusa: ´Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!´ (Łk 9, 23).
To wielkie wymaganie, które Chrystus stawia tym, którzy chcą iść za Nim, musi stanowić część stylu chrześcijańskiego życia, część prawdy o nas, którą można zweryfikować. A do odnowienia i pogłębienia tej prawdy zachęca nas właśnie Wielki Post. Chrystus nie proponuje umartwienia tylko po to, aby się umartwiać, dla samej sztuki umartwiania. W rzeczywistości - zaprzeć się samego siebie i wziąć krzyż oznacza - według Chrystusa - podjęcie do końca zobowiązań w stosunku do Boga i bliźniego.
Droga Młodzieży, właśnie te słowa są tematem mojego orędzia na XVI Światowy Dzień Młodzieży, który obchodzony będzie we wszystkich diecezjach w przyszłą niedzielę, Niedzielę Palmową, co stało się już naszym zwyczajem. W stosunku do swoich uczniów Chrystus jest bardzo wymagający. Także Kościół nie waha się zaproponować Wam bez taryfy ulgowej Ewangelii Chrystusa. Ci, którzy znajdują się w szkole Boskiego Mistrza, obejmują z miłością Jego krzyż, który prowadzi do pełni życia i do szczęścia.
Czy to nie właśnie krzyż od prawie piętnastu lat prowadzi pielgrzymującą młodzież z okazji Światowych Dni Młodzieży?
Ten krzyż, który dotarł już na cały świat, w następną niedzielę, na zakończenie Mszy św. na Placu św. Piotra, zostanie przekazany przez młodzież Rzymu młodzieży Toronto, miasta, które w lipcu 2002 r. będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży.
Aby przygotować się dobrze do tego wydarzenia, zapraszam Was, drodzy młodzi przyjaciele, mieszkańcy Rzymu, na spotkanie na Plac św. Piotra, które odbędzie się w najbliższy czwartek po południu. Spędzimy razem czas na modlitwie, refleksji, ale także na prawdziwie chrześcijańskiej zabawie. Mam nadzieję, że będzie Was wielu, a w oczekiwaniu na to spotkanie powierzam Was, droga młodzieży z każdego kraju i z każdego kontynentu, Najświętszej Dziewicy, aby Ona prowadziła Was na spotkanie ze swoim Synem".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Papieskie dary na lednickie spotkanie młodzieży

Dwa różańce: kilkunastometrowy z orzechów kokosowych oraz srebrny, a także dwie papieskie stuły i fragment kolumny z Pałacu Apostolskiego otrzymał od Jana Pawła II duszpasterz akademicki z Poznania - o. Jan Góra, dominikanin. Dary te przekazane zostały z myślą o najbliższym Apelu Młodzieży III Tysiąclecia, który w nocy z 2 na 3 czerwca odbędzie się po raz kolejny z inicjatywy o. Jana Góry nad Jeziorem Lednickim k. Gniezna.
"Różaniec z owoców drzewa kokosowego stanie się różańcem lednickim, a srebrny wymienię na sto tysięcy różańców, które rozdam młodzieży w imieniu Ojca Świętego na Polach Lednickich. Papież wyraził na to zgodę, a ja znalazłem już chętnego, który chce mi dać sto tysięcy różańców w zamian za różaniec papieski" - powiedział o. Jan Góra.
Za przyzwoleniem osobistego sekretarza Jana Pawła II - bp. Stanisława Dziwisza o. Góra przywiózł też kapitel kolumny z tarasu Pałacu Apostolskiego. "Na tym kawałku kolumny stała donica z kwiatami. Własnymi rękami ją zdejmowałem. Teraz kolumna z Pałacu Apostolskiego stanie się kamieniem węgielnym świątyni, którą wzniesiemy na Lednicy" - tłumaczy o. Góra.
Podczas niedawnego pobytu o. Góry w Watykanie Papież poświęcił także kropidła, którymi z kolei Prymas Polski poświęci w połowie maja kościół akademicki wybudowany na Jamnej (w diecezji tarnowskiej) oraz pokropi uczestników czerwcowego spotkania młodzieży nad Jeziorem Lednickim.
"Wróciłem z Rzymu pijany ze szczęścia. Jestem fanem Ojca Świętego, a Ojciec Święty jest fanem Lednicy, bo jako młody duchem czuje młodzież" - dodał o. Góra.

Reklama

Program pielgrzymki papieskiej na Ukrainę

Współprzewodniczący (ze strony greckokatolickiej) kościelnego komitetu organizacyjnego wizyty Jana Pawła II na Ukrainę - bp Julian Gbur podał ramowy program tego wydarzenia, zaplanowanego na drugą połowę czerwca br.
Jan Paweł II przybędzie do Kijowa 23 czerwca o godz. 12.30 czasu miejscowego i będzie przebywał na Ukrainie do środy 27 tegoż miesiąca. Odlot przewidywany jest ze Lwowa 27 czerwca o godz. 18.00.
Papież odwiedzi Kijów i Lwów, odprawi łącznie cztery Msze św. - po dwie w obrządkach łacińskim i bizantyńskim, spotka się z prezydentem Ukrainy, ze wszystkimi biskupami katolickimi w tym kraju, z młodzieżą oraz z przedstawicielami różnych Kościołów i wyznań. Bp Gbur podkreślił, że pierwsza część podróży - spotkanie z prezydentem i jego rodziną - będzie miała charakter polityczny, po czym nabierze wymiaru "głęboko religijnego".
W Kijowie miejscem pontyfikalnej Mszy św. będzie sportowe lotnisko Czajka, we Lwowie - miejscowy hipodrom, a spotkanie z młodzieżą odbędzie się we lwowskim Parku Kultury.
Biskup oświadczył, że komitet organizacyjny szuka obecnie ochotników do pomocy w przygotowaniach wizyty. Odbędą oni specjalne kursy i będą mieli wyróżniający ich strój.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Anatolij Złenko podkreślił, że będzie to wizyta wielkiej rangi o charakterze zarówno państwowym, jak i duszpasterskim. Szef dyplomacji stwierdził też, że przygotowując pielgrzymkę papieską, która "ma charakter szczególny", Ukraina korzysta z doświadczeń innych krajów, które gościły już u siebie Jana Pawła II.
A. Złenko wyraził również nadzieję na "większe wzajemne zrozumienie między różnymi wyznaniami religijnymi" podczas pobytu Papieża na ziemi ukraińskiej. Powiedział, że chciałby, aby przygotowania do wizyty nie spowodowały zaostrzenia się sytuacji międzywyznaniowej.
Wiadomo, że przeciwny przyjazdowi Ojca Świętego jest od początku Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego, podczas gdy inne wyznania i Kościoły, łącznie z prawosławnymi różnych jurysdykcji, nie zgłaszały zastrzeżeń, a niektóre z nich powitały zbliżającą się wizytę z zadowoleniem.

Reklama

Wizyta "ad limina" biskupów Japonii

Eucharystia koncelebrowana z Janem Pawłem II i wspólna audiencja zakończyły 31 marca wizytę ad limina Apostolorum biskupów z Japonii. W skierowanym do nich przemówieniu Papież podkreślił, że dziękuje Bogu za dziedzictwo wiary chrześcijańskiej, które kwitnie w Japonii, odkąd przybył św. Franciszek Ksawery.
Ojciec Święty zauważył, że pierwsze wieki chrześcijaństwa w tym kraju naznaczone były odwagą i nieugiętością męczenników. Historia dowodzi, że czasy szczególnie trudne dla głoszenia Jezusa Chrystusa i Ewangelii mogą zarazem przynieść najwspanialsze owoce. "Czeka nas zatem porywające zadanie - mamy podjąć na nowo pracę duszpasterską" ( Novo millennio ineunte, 29) - dodał Ojciec Święty.
Jan Paweł II stwierdził, że bliskie więzy między religią, kulturą a społeczeństwem sprawiają, iż wyznawcy wielkich religii w Azji mają szczególny kłopot z przyjęciem postawy otwartości wobec tajemnicy Wcielenia i przyjęciem Jezusa jako jedynego Zbawiciela. Dlatego głoszenie Chrystusa na tym kontynencie wymaga podjęcia ostrożnego i żmudnego zadania przetłumaczenia prawd wiary na kategorie bardziej przemawiające do wrażliwości i mentalności Azjatów. Trzeba przedstawić - jak to ujmuje Ojciec Święty - "azjatycką twarz Jezusa" w sposób będący w doskonałej harmonii z całą mistyczną, filozoficzną i teologiczną tradycją Kościoła.
Papież wyraził radość z faktu, że w Japonii panuje pełna wolność religijna, a czasy prześladowań należą do przeszłości. Pojawiły się jednak poważne wyzwania i problemy. Jednym z nich jest los ludzi zepchniętych na margines i nie korzystających z dóbr rozwoju materialnego. Inne wyzwanie to konsumpcjonizm, skupienie się ludzi na tym, by mieć, a nie, by być.
Jan Paweł II upomniał się o biednych, starszych i chorych, skazanych na społeczną dyskryminację. Przypomniał, że ludzie szukają ratunku, uciekając się do środków, które grożą autodestrukcją i są szkodliwe dla całego społeczeństwa. W tym kontekście wymienił przemoc, narkotyki i samobójstwa. Ojciec Święty zaapelował do biskupów, by w swej posłudze duszpasterskiej dołożyli wszelkich starań, aby Ewangelia była bardziej widoczna i skuteczniej oddziaływała w różnych środowiskach.

Przesłanie do teologów niemieckich

Dialog ekumeniczny musi być nastawiony na Chrystusa i stać się dla wszystkich jego uczestników dialogiem nawrócenia - powiedział 3 kwietnia br. Jan Paweł II. Przyjął on na audiencji członków katolicko-ewangelickiej Ekumenicznej Grupy Roboczej z Niemiec, obchodzącej 55. rocznicę istnienia. Jej członkowie ze współprzewodniczącymi: kard. Karlem Lehmannem ze strony katolickiej i bp. Hartmutem Loawe ze strony ewangelickiej - przybyli do Rzymu na specjalną sesję.
"Coraz większa świadomość wspólnoty w Trójjedynym Bogu sprawia, że już od pewnego czasu chrześcijanie różnych wyznań spoglądają na siebie nie jak obcy czy wrogowie, lecz jak bracia i siostry. Ta wiedza o wspólnej przynależności do Chrystusa, podarowanej nam przez chrzest, pogłębiła się, zwłaszcza w wyniku II Soboru Watykańskiego" - powiedział Papież.
Przypomniał następnie, że najgłębszym wymiarem wiarygodnego poszukiwania pełnej jedności chrześcijan musi być umiłowanie prawdy. " Bez umiłowania prawdy nie będzie można stawiać czoła trudnościom natury teologicznej i psychologicznej, na jakie napotykamy, badając istniejące jeszcze różnice" - podkreślił Ojciec Święty. Z uznaniem stwierdził, że wśród członków niemieckiej Ekumenicznej Grupy Roboczej to umiłowanie prawdy idzie w parze z poszanowaniem i docenieniem wartości partnerów dialogu. "W ten sposób doświadczacie, że dialog ekumeniczny może stać się wzajemną nauką i wymianą darów duchowych" - dodał Jan Paweł II.
Wyraził też nadzieję, że będzie się mogło spełnić jego życzenie wyrażone w niedawnym liście apostolskim Novo millennio ineunte, aby debata teologiczna na temat istotnych punktów wiary i moralności chrześcijańskiej, współpraca w miłości, a przede wszystkim szeroki ekumenizm świętości przyniosły w przyszłości obfite owoce.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli, że od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie” - „Edukacja zdrowotna”. Jego elementem ma być edukacja seksualna.

CZYTAJ DALEJ

Z prośbą o bezpieczną przyszłość przybyli maturzyści diec. bielsko-żywieckiej

2024-04-19 16:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja bielsko‑żywiecka

BPJG

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Młodzież w bazylice jasnogórskiej

Z prośbą o bezpieczną przyszłość, opiekę Matki Bożej nad Polską i o pokój na świecie modlili się maturzyści z diecezji bielsko-żywieckiej. Dziś na Jasną Górę przyjechało ponad 800 młodych. Modlił się z nimi diecezjalny biskup Roman Pindel.

- Przyjechaliśmy na Jasną Górę, żeby napełnić się nadzieją. To było dla nas bardzo ważne, żeby tutaj być. Oddajemy Maryi nasze troski i prosimy o wsparcie. Wierzymy, że Ona doda nam sił i pozwoli uwierzyć we własne możliwości - mówili maturzyści.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję