Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Polsce jest ponad pół tysiąca sanktuariów

W Polsce jest ponad pół tysiąca sanktuariów - powiedział KAI abp Stanisław Nowak, przewodniczący Zespołu ds. Sanktuariów przy Konferencji Episkopatu Polski, metropolita częstochowski. W związku z powstawaniem miejsc kultu nowych świętych i błogosławionych, Zespół planuje opracowanie specjalnego statutu i vademecum dla sanktuariów. Spotkanie Zespołu odbyło się 3 kwietnia br. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.
Według obliczeń ks. Witolda Zdaniewicza, dyrektora Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w Polsce są 502 sanktuaria. W większości mają one charakter maryjny, z obrazami koronowanymi, ale są także miejsca poświęcone Chrystusowi - zwłaszcza pasyjne. Jednocześnie powstaje coraz więcej sanktuariów poświęconych świętym. "To zasługa Jana Pawła II, który wyniósł na ołtarze tyle postaci" - podkreślił abp Nowak.
W związku z powstawaniem nowych sanktuariów przed ich kustoszami stoi wiele zadań. "Ci święci żyli całkiem niedawno. Pozostało po nich wiele pamiątek czy nawet domów. Kustosze muszą mieć to na uwadze" - zaznacza Ksiądz Arcybiskup. Dlatego Zespół chce, by powstał statut sanktuariów, a także specjalne vademecum dla ich kustoszy, które określałyby, co jest celem i zadaniem tych miejsc. "To ma być nie tylko przyjęcie pielgrzymów. Tu mają być również realizowane cele kulturowe, ekumeniczne, powołaniowe czy związane z pomocą najuboższym. Vademecum ma przypomnieć, co robić, by sanktuaria działały skutecznie" - wylicza abp Nowak.
Statut i vademecum opracuje grupa duszpasterzy z różnych sanktuariów, która zostanie wyłoniona podczas spotkania kustoszy na Jasnej Górze 10 maja br. "Chcemy, żeby zrobiły to osoby, które na co dzień pracują w takich sanktuariach i znają temat oddolnie" - podkreśla Arcybiskup. Tematem spotkania mają być sanktuaria na progu III tysiąclecia, na podstawie Novo millennio ineunte.

Reklama

Spotkanie przedstawicieli szkół im. Jana Pawła II

Przedstawiciele szkół noszących imię Jana Pawła II spotkali się 31 marca br. w Podolu k. Gródka nad Dunajcem w diecezji tarnowskiej. Do miejscowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II przybyli reprezentanci 50 spośród blisko 130 "papieskich" szkół z całego kraju.
Podczas spotkania dyrektorzy szkół im. Jana Pawła II zadecydowali m.in. o wydaniu folderu, który będzie promował działalność wszystkich placówek noszących imię Papieża-Polaka.
Uczestnicy spotkania w Podolu obejrzeli ciekawy występ Zespołu Wokalno-Tanecznego "Promyczki" z Nowego Sącza. Dziewczęta zaprezentowały program artystyczny pt. Dzieci świata w hołdzie Ojcu Świętemu. Na zakończenie spotkania wystosowano telegram do Jana Pawła II, informujący o spotkaniu.
Szkoły, którym patronuje Ojciec Święty, tworzą nieformalną rodzinę szkół im. Jana Pawła II. Przedstawiciele placówek spotykają się zwykle 2 razy do roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej

Prawie 4 tys. osób z całego kraju przyjechało 1 kwietnia br. do Górki Klasztornej k. Piły, aby zobaczyć Misterium Męki Pańskiej. W tym najstarszym w Polsce sanktuarium maryjnym, którym opiekują się Misjonarze Świętej Rodziny, wystawiono pierwsze z 4 zaplanowanych w tym roku Misteriów Męki Pańskiej.
Zwyczaj wystawiania Męki Pańskiej w Górce Klasztornej zapoczątkował w 1984 r. zakonnik ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny - ks. Jan Czekała, który chciał upamiętnić w ten sposób męczeństwo Polaków na tych terenach w czasie wojny. Od tamtego czasu w Wielkim Poście prawie 100-osobowa grupa miejscowych parafian, przeważnie rolników, wciela się w biblijne postacie z czasów Chrystusa. W Misterium niejednokrotnie biorą udział całe rodziny. Jedynie postać Jezusa gra za każdym razem kapłan ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.
Misterium Męki Pańskiej w góreckim sanktuarium wystawiane będzie jeszcze w tym roku 22 kwietnia.

Reklama

Poświęcenie pomnika Chrystusa Miłosiernego

7 kwietnia 2001 r. został poświęcony przez Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa posąg Chrystusa Miłosiernego autorstwa prof. Gustawa Zemły. Parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Warszawie na Kole wzniosła ten posąg jako wotum przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia. Poświęcenia dokonano w rocznicę kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej, aby wypraszać Miłosierdzie Boże dla minionych, obecnych i przyszłych pokoleń.
Odsłonięcie pomnika poprzedziła Koronka do Miłosierdzia Bożego. Po Mszy św. z homilią Księdza Prymasa odbyło się zawierzenie Warszawy Miłosierdziu Bożemu.

Wykład poświęcony pamięci Prymasa Tysiąclecia

27 marca w Sali Papieskiej na Jasnej Górze o. dr Jerzy Tomziński wygłosił wykład pt. Wątek jasnogórski w życiu Prymasa Tysiąclecia. Prelekcję zorganizowała Jasnogórska Fundacja "Pro Patria Bastion św. Rocha".
"Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński jest tym człowiekiem, bez którego nie można ani pisać, ani mówić o dziejach maryjnego Sanktuarium Polski" - powiedział m.in. o. Tomziński. Stwierdził, że w życiu i w działalności Prymasa Tysiąclecia Jasna Góra miała miejsce szczególne - to właśnie tu ks. Wyszyński odprawił Mszę św. prymicyjną, to tu wiele lat później otrzymał sakrę biskupią. "Prymas uczynił z Jasnej Góry ambonę i parafię - swoją i Episkopatu" - mówił o. Jerzy.
Prelegent podkreślił także związki Księdza Prymasa z Paulinami. Przypomniał m.in., że w dowód najwyższego uznania zasług dla Zakonu i dla Jasnej Góry kard. Wyszyński został przyjęty do Konfraterni Paulińskiej.

Pielgrzymka Braci Zakonnych

28 marca Mszą św. celebrowaną przez abp. Stanisława Nowaka - metropolitę częstochowskiego rozpoczęła się 2-dniowa XIX Pielgrzymka Braci Zakonnych. W wygłoszonej homilii Ksiądz Arcybiskup apelował do braci: "Realizując śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, macie być protestem przeciw materializmowi i znakiem, że Bóg jest miłością".
W pielgrzymce udział wzięło kilkuset braci z różnych zgromadzeń i zakonów, na czele z ks. Czesławem Parzyszkiem - pallotynem, przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. W pielgrzymce uczestniczył także bp Edward Samsel - przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
W Polsce w różnych zakonach i zgromadzeniach męskich posługuje ok. 1,5 tys. braci.

Reklama

Odszedł do Pana o. Wenanty Kruszewski

28 marca w klasztorze na Jasnej Górze po długiej chorobie zmarł o. Wenanty Kruszewski. Miał 84 lata.
Jako brat zakonny pełnił wiele funkcji, m.in. członka podkomisji życia zakonnego oraz radnego konwentu jasnogórskiego. Był bardzo blisko związany z Prymasem Polski - kard. Stefanem Wyszyńskim, m.in. w czasie wakacji posługiwał Księdzu Prymasowi w domu wypoczynkowym Paulinów na Bachledówce k. Zakopanego.
Po ukończeniu studiów na ATK w Warszawie, za zgodą kard. Wyszyńskiego, 31 maja 1980 r. przyjął święcenia kapłańskie na Jasnej Górze z rąk bp. Stefana Bareły.
Odbył w sumie 25 pieszych pielgrzymek z Warszawy na Jasną Górę. Pątnicy powszechnie nazywali go "dobrym wujciem".
30 marca o godz. 11.00 w Bazylice Jasnogórskiej została odprawiona uroczysta Msza św. pogrzebowa. Eucharystii, koncelebrowanej przez ojców paulinów z różnych klasztorów oraz księży gości, przewodniczył abp Stanisław Nowak. Metropolita częstochowski poprowadził też kondukt żałobny na cmentarz św. Rocha w Częstochowie, gdzie w grobowcu paulińskim złożono ciało o. Wenantego.

Maturzyści na Jasnej Górze

30 marca w diecezjalnej pielgrzymce przyjechało 2 tys. młodzieży maturalnej z diecezji drohiczyńskiej. Tego samego dnia przybyli maturzyści z archidiecezji wrocławskiej. Spotkanie młodych rozpoczęło się od spowiedzi - tu warto podkreślić, iż w konfesjonale, obok ojców paulinów i kapłanów diecezjalnych, zasiadł sam biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej - Jan Tyrawa. On też przewodniczył Mszy św. "Dzisiaj świat mówi nam: człowiecze, jesteś wolny, wybieraj. To samo mówią Kościół i Papież, ale dodają: człowiecze, wybierz dobro" - stwierdził bp Tyrawa, wyjaśniając, że wolność jest człowiekowi potrzebna właśnie po to, żeby wybierał dobro, a świadomie odrzucał zło.
31 marca na Jasną Górę przybyło 6,2 tys. maturzystów z diecezji rzeszowskiej. Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharys\\ tia pod przewodnictwem biskupa pomocniczego - Edwarda Białogłowskiego. " Stajemy ze skruchą i przeproszeniem - że na miłość bywaliśmy zamknięci, na dobro niewrażliwi, a nadzieję pozwalaliśmy sobie odbierać - mówił Ksiądz Biskup. - Staramy się ożywić naszą wiarę i miłość, podziękować za dobro życia i dar dojrzałości". Bp Białogłowski prosił też Maryję w imieniu maturzystów o pomoc w wyborze drogi życia.
W Sanktuarium modliło się także 2 tys. uczniów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy - Marian Błażej Kruszyłowicz. "On jest źródłem szczęścia - ten Chrystus, który powiedział: Jeżeli chcesz Mnie naśladować, weź swój krzyż na każdy dzień i idź za Mną. Musisz przemóc swój egoizm, skłonności do seksualizmu, alkoholu, pychy, myślenia tylko o sobie - apelował bp Kruszyłowicz. - Weź swój krzyż, aby na tym fundamencie zbudować nieprzemijające szczęście".

W SKRÓCIE:

1 kwietnia odbyła się Pielgrzymka Chrześcijańskich Pracodawców. Przybyło ok. 100 polskich właścicieli firm. Przedsiębiorcy odprawili Drogę Krzyżową i uczestniczyli we Mszy św. Pielgrzymkę poprzedziło seminarium przedsiębiorców w Wyższej Szkole Języków Obcych i Ekonomii w Częstochowie.

W dniach 30 marca - 1 kwietnia w Częstochowie odbyły się X Dni Skupienia Kuratorów Oświaty. Myślą przewodnią spotkania były słowa listu apostolskiego Jana Pawła II Novo millennio ineunte: " Idźmy naprzód z nadzieją". Słowo pasterskiego umocnienia skierowali do uczestników rekolekcji Nuncjusz Apostolski w Polsce i Prymas Polski. Rekolekcje prowadził krajowy duszpasterz kuratorów oświaty - ks. prał. dr Marian Włosiński.

l 31 marca i 1 kwietnia na Jasnej Górze trwały rekolekcje dla ok. 100 pracowników Radia Maryja. Spotkaniu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej - Edward Frankowski. Obecny był także dyrektor Radia Maryja - o. Tadeusz Rydzyk.

O. Robert Mirosław Łukaszuk - rzecznik prasowy Jasnej Góry

Kalendarium Jasnogórskie

Zapowiedzi:

19 kwietnia - Pielgrzymka Kapłanów Diecezji Rzeszowskiej

21 kwietnia - Międzynarodowa Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich

21/22 kwietnia - Czuwanie Misyjne Księży Pallotynów

22 kwietnia - Pielgrzymka Rodzin Katyńskich, Pielgrzymka Kupiectwa

JEDNYM ZDANIEM

Prymas Polski - kard. Józef Glemp został honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.

W Warszawie oddano hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie w kolejną rocznicę rozpoczęcia wywózek oficerów polskich z obozów jenieckich, a następnie ich rozstrzelania przez NKWD. Przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie modlili się m.in.: proboszcz katedry polowej - ks. January Wątroba, przedstawiciele Rodziny Katyńskiej i kombatanci.

Polska podpisała konwencję Rady Europy dotyczącą walki z korupcją. Nakłada ona obowiązek wprowadzenia zmian w prawie krajowym umożliwiających osobom, które ucierpiały w wyniku korupcji, obronę ich praw, łącznie z możliwością uzyskania odszkodowania. l Rząd RP stwierdził, że zaliczenie Polski do grupy krajów wysokiego ryzyka występowania BSE przez unijnych ekspertów weterynaryjnych to decyzja polityczna. Minister rolnictwa Artur Balazs ma przesłać do Brukseli list protestacyjny w tej sprawie.

Aleksander Kwaśniewski stwierdził publicznie, iż kilka lat temu Gazeta Polska nie wahała się nazwać go Stolzmanem i napisać, że jest Żydem. Piotr Wierzbicki, redaktor naczelny GP, oświadczył, że jest to kłamstwo i zapowiedział wystąpienie na drogę sądową. Następnie prezydent wydał specjalne oświadczenie, w którym wyraził ubolewanie z powodu niesłusznego przypisania GP publikowania nieprawdziwych informacji na swój temat.

Stanisław Ciosek, doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych, oddał się do dyspozycji Aleksandra Kwaśniewskiego. To już trzeci urzędnik z otoczenia prezydenta, któremu Gazeta Polska zarzuciła propagowanie w 1968 r. antysemityzmu.

Senat, mimo nacisków lobbystów z branży piwnej, utrzymał rygorystyczne przepisy sejmowej nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodne z konstytucją jest wyrzucanie na bruk: kobiet w ciąży, rodzin z małymi dziećmi oraz niepełnosprawnych i ich opiekunów. Gmina musi zapewnić takim osobom lokale socjalne.

Poseł Antoni Szymański wyraził pogląd, że w Polsce żadne siły polityczne i społeczne nie proponują prawnego uznania związków homoseksualnych za małżeństwa. Jego zdaniem, prawo takie, które weszło w życie w Holandii 1 kwietnia br., uderza w fundament społeczny, jakim jest rodzina.

Jarosław Sellin i Marek Jurek zdystansowali się od sprawozdania KRRiT

z rocznej działalności. Ich zdaniem, w ostatnim roku nastąpiło pogłębienie upartyjnienia mediów. Ponadto Sellin i Jurek uważają, że Rada w niewystarczający sposób reagowała na przemoc i przekazy nieobyczajne.

Posłowie nie zgodzili się na nadanie Warszawie statusu jednej gminy. Nadal będzie to organizm jedenastogminny, choć o wzmocnionych kompetencjach miasta kosztem poszczególnych gmin.

Sytuacja na rynku pracy jest zła i nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie miała się poprawić - doszli do wniosku uczestnicy warszawskiej konferencji: Więcej prywatnych - mniej bezrobotnych, zorganizowanej przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych. l Tygodnik Solidarność obchodził 20. rocznicę istnienia.

Nowym wydawcą tygodnika Forum została Spółdzielnia Pracy " Polityka", wydająca tygodnik o tym samym tytule. l Według najnowszego sondażu OBOP: koalicja SLD-UP mogłaby liczyć na 42% poparcia, co dałoby jej ponad połowę miejsc w Sejmie. Platforma Obywatelska uzyskała 19% poparcia; PSL - 12%; AWS - 10%, a UW - tylko 4%, czyli poniżej progu wyborczego.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adrianna Sierocińska

Rozważania do Ewangelii J 6, 55.60-69.

Sobota, 20 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję